Czego szukasz

10 pomysłów na ferie z dziećmi w domu. Co robić, gdy nie możesz nigdzie wyjechać?

Chyba nikt z nas się nie spodziewał, że w ferie będziemy zmuszeni do pozostania w domu z naszymi pociechami. O ile jeszcze my dorośli jesteśmy w stanie, mniej lub bardziej tę sytuację zrozumieć, to nasze dzieci niekoniecznie. Jak sprawić, aby ferie 2021, pomimo, że może w większości spędzone w domu, były równie ciekawe, pełne wrażeń i dobrych wspomnień?

  • Anna Gotowalska - 03/01/2021
dzieci z rodzicami siedzą na podłodze i grają w grę planszową

10 pomysłów na ferie z dziećmi w domu

Co robić z dziećmi w domu, gdy nie można nigdzie wyjechać, gdy drzwi miejskich placówek kulturalnych są dla nas zamknięte, a pogoda nie zachęca do długich wędrówek na świeżym powietrzu. Może warto sięgnąć, po stare, sprawdzone pomysły?

1. Czas na planszówki

Nie tylko gry komputerowe mogą wciągnąć nasze dzieci. Okazuje się, że planszówki mogą być znacznie atrakcyjniejsze. Dlaczego? Możemy grać w kilka osób, twarzą w twarz, spędzając wesoło czas z rodziną. Gry planszowe uczą samodzielnego myślenia, rozwijają wyobraźnię, wpływają na umiejętności liczenia, kodowania, klasyfikowania itp. Mają masę zalet, a co ciekawe wcale nie muszą być nudne.

2. Układamy puzzle

Jak się okazuje nie tylko małe dzieci uwielbiają puzzle. Wielu fanów układania puzzli znajdziemy wśród dorosłych i młodzieży. To też wspanaiały pomysł na relaks. Takie ułożone puzzle można powiesić na ścianie np. portret swojej rodziny, krajobraz. To fajna pamiątka. Dla osób, które posiadają mało miejsca na wieloelementowe puzzle, istnieją na rynku maty, na których ułożone elementy spokojnie można przechować bez strachu przed zagubieniem. Duży, wieloelementowy obrazek możemy spokojnie układać przez całe dwa tygodnie.

3. Czas na wspólne czytanie

O zaletach czytania nie trzeba nikomu przypominać. Czytanie książek ma wiele pozytywnych aspektów, a już codzinne czytanie wraz z dzieckiem to doskonały rytuał. Możecie się zamieniać – o ile Twoje dziecko potrafi już czytać – i na zmianę czytać sobie wzajemnie lub bawić się w czytanie z podziałem na role. Fajnym pomysłem jest też nagrywanie takiego wspólnego czytania. Dużo jest potem śmiechu przy odsłuchiwaniu. To też wspaniałą pamiątka. Wykorzystując wolne dni możemy wrócić do dawno nie czytanych książek lub wypożyczyć coś nowego.

4. Kreatywne zabawy

Chyba każde dziecko ma frajdę podczas zabaw plasteliną, ciastoliną, wyciskaniem, czy ugniataniem. To wspaniale wpływa na zmysły, wyobraźnię i jest świetną formą ćwiczenia motoryki. Sprawdzą się też tradycyjne zabawy z kaszą, czyli po prostu stworzenie zajęć z sensoplastyki w domu. Wystarczy duży pojemnik na zabawki, kisiel, albo kasza lub makaron i już możemy urządzić sobie kąpiel dla nóg. 🙂 Pamiętajmy, że ograniczenia są w naszej głowie. Dla tych, którzy nie boją się ubrudzić proponuję dużą folię na podłogę i zabawy w kisielu. Później zalecam oczywiście kąpiel. 🙂

5. Wspólne pieczenie

Małe dzieci uwielbiają pomagać w kuchni, ale myślę, że fajnie byłoby zaangażować nastolatka do wspólnego pieczenia ciasta. To również doskonała okazja do rozmów i nauki wzajemnej współpracy. Jest też wiele pomysłów na ciasta bez pieczenia, można wypróbowywać nowe przepisy. Chodzi tu głównie o chęci, bycie razem i dobrą zabawę.

Przeczytaj także: Dzieci w domu – jak zorganizować im czas i móc pracować zdalnie?

6. Domowa baza

Kto z nas pamięta szałasy z koca i krzeseł lub bazę pod stołem? Teraz na rynku dostępne są tipi, ale to nie to samo. Sam fakt samodzielnego budowania to wielka frajda. Czasem taki własnoręcznie zrobiony namiot zajmował pół salonu. 🙂 Zabawy w środku to również doskonała przygoda, możemy sobie wyobrazić, że jesteśmy w górach, czytać książki do późna, grać w gry, rysować. Pomysłów jest wiele, w takim namiocie można również spać. 🙂

7. Kino domowe

Przez dwa tygodnie ferii na pewno znajdziecie czas wspólne oglądanie bajek, filmów dla dzieci lub kina familijnego. Może on być związany z tematem zimy, świąt czy może wartościowej przyjaźni. Na takie rodzinne oglądanie warto się wcześniej przygotować. Przemyśleć repertuar – może trzeba będzie zrobić głosowanie. 😉 Oprócz tego dobrze jest mieć pod ręką jakieś – oczywiście zdrowe 😉 – przekąski, żeby nie trzeba było co chwilę po coś wstawać. 🙂

8. Domowe porządki

Czas ferii zimowych to również doskonały moment na wspólne porządki. Po świętach może w domu pojawią się nowe zabawki, zatem można przejrzeć stare i oddać te, które nie są nam potrzebne. Segregacja ubrań, gazet, gier – wszystkie niepotrzebne przedmioty źle wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego to dobry moment na pozbycie się ich z naszego domu. Zabawki, ubrania, biżuteria, której już nie używamy, to również doskonała okazja na powspominanie, rozmowy czy wspólne żarty. Przecież każdy przedmiot w naszym domu ma swoją historię.

9. Mapa marzeń

W te ferie nie możemy tak podróżować jak dotychczas, co nie oznacza, że planowanie podróży i wyjazdów jest zabronione. Dlatego przy gorącej czekoladzie możemy wspólnie, całą rodziną zaplanować sobie podróże, o których marzymy. Każdy proponuje miejsce i formę spędzenia czasu. Każdy z domowników może również stworzyć swoją mapę marzeń, na której znajdą się wszystkie najcenniejsze marzenie każdego z Was. Możecie określić sobie ilość celów, które zawrzecie na swoich mapach, tak aby łatwiej było je potem realizować. Marzyć zawsze możemy, a takie wspólne planowanie może potem być dodatkową motywacją do sięgania po swoje marzenia.

Przeczytaj także: 7 zasad pracy zdalnej z dziećmi na pokładzie!

10. Ruch to zdrowie

Zamknięte lodowiska, stoki narciarskie, baseny, ograniczają nam niestety możliwości aktywnego spędzania czasu w okresie ferii. Pozostaje nam zatem wykorzystać własne zasoby i kreatywność, której na pewno mamom nie brakuje. 🙂 Możemy codziennie chociaż przez 15 minut przeznaczyć na gimnastykę w domu. Dzieci zapewne niechętnie będą brały udział w ćwiczeniach rozciągających lub innych monotonnych ćwiczeniach, ale zawody sportowe mogą już cieszyć się większym zainteresowaniem. Jak dodamy do tego atrakcyjne nagrody, np. dyplomy i domowe przywileje, stawka rośnie i przyciągnie nawet najbardziej opornych.

Mamy nadzieję, że tych kilka propozycji na wspólne spędzanie wolnego czasu wolnego sprawi, że ferie 2021, choć inne i z wieloma ograniczeniami, będą niezapomniane i również mile wspominane. Przecież przebywanie w domu również może być fajne, wystarczy trochę wyobraźni oraz chęci. A może się kiedyś okazać, że jeszcze będziemy tęsknić za tym naszym wspólnym czasem w domu. 🙂

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Gotowalska
Pedagog, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Mama małego Tadeusza. Założycielka bloga Looppu. Miłośniczka designu, mody oraz pedagogiki dziecka. Autorka tekstów dotyczących macierzyństwa oraz wychowania. Aktywnie uczestniczy w kursach i szkoleniach dotyczących kreatywności, zdolności oraz zabawy. Instruktorka masażu Shantala. Wielbicielka gadżetów dla dzieci i nie tylko. 

O miłości do babci i dziadka w muzyce romantyków

Już wkrótce będziemy świętować Dzień Babci i Dzień Dziadka. Zapewne co roku dbacie o to, by jak najpiękniej podkreślić jak ważni są dla Was najstarsi członkowie Waszej rodziny. A gdyby zamiast fizycznego prezentu podarować im piękne chwile z muzyką? Poznaj nasz pomysł!
  • Paweł Siechowicz - 18/01/2021
babcia, dziadek i wnuczka oglądają coś na tablecie

Najbardziej rodzinny kompozytor pierwszego pokolenia muzycznych romantyków – Robert Schumann – skomponował zbiór utworów dla dzieci jako prezent urodzinowy na siódme urodziny swojej pierwszej córki Marie. Nazwał go Albumem dla młodzieży, chciał, żeby grały go dzieci i dzięki niemu poznawały świat muzyki i romantycznej wyobraźni.

Prezent na Dzień Babci i Dziadka

Jest w tym zbiorze utwór, który mógłby być skomponowany specjalnie na Dzień Babci i Dzień Dziadka, gdyby nie fakt, że te święta mają znacznie krótszą historię – w Polsce Dzień Babci świętujemy od 1964 roku, Dzień Dziadka zaczęliśmy świętować jeszcze później.

Myślę o utworze Winterzeit II. Ujęty jest on w ramy, które doskonale malują mroźną styczniową aurę, ale jego środkowa część emanuje rodzinnym ciepłem. Autor ilustracji na karcie tytułowej pierwszego wydania Albumu dla młodzieży znalazł dla tego utworu adekwatny obraz: mała dziewczynka bawi się lalką przy kominku a jej zabawie towarzyszą pochylone, opiekuńcze postaci babci i dziadka. Mróz za oknem wcale nie jest straszny!

Ferie z muzyką Chopina

Podczas tegorocznych ferii zimowych z Muzeum Fryderyka Chopina proponowaliśmy dzieciom codziennie wyzwania, dzięki którym mogły zaprosić do swoich domów muzykę Fryderyka Chopina i jego muzycznych przyjaciół.

W jednym z wyzwań zachęcaliśmy do ułożenia opowieści zainspirowanej dźwiękami Ballady F-dur op. 38 Fryderyka Chopina. Ponieważ muzyka ta nie ma słów i w żaden konkretny sposób nie sugeruje pozamuzycznych treści, tematyka nadesłanych opowiadań była rozmaita, ale jedno z nich opowiadało o… zimowym spotkaniu babci i jej wnuczki.

Młoda Autorka pisała tak: „Śnieżyca (…) sypała w okna. Dziewczynka z niecierpliwością wyczekiwała babci, która miała niedługo przyjechać w odwiedziny. Gdy babcia przyjechała, wszyscy ją serdecznie powitali. Wzruszona dziewczynka podbiegła do starszej pani i wtuliła się jej w ramiona. Ciepło jakie w tamtej chwili zagościło w jej sercu było niezwykłe. Wnuczka i babcia usiadły na kanapie otulone w puszysty kocyk i zaczęły sobie nawzajem opowiadać”. Kiedy tylko przeczytałem te słowa, postanowiłem raz jeszcze posłuchać Ballady F-dur i poszukać w niej tego ciepła, za którym niekiedy tęsknimy chyba wszyscy, niezależnie od wieku.

W zamkniętym dla publiczności Muzeum Fryderyka Chopina brakuje nam spotkań z seniorami, którzy przed pandemią odwiedzali nas bardzo chętnie. Seniorzy gościli licznie na spotkaniach Chopinowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i wtorkowych wieczorach z muzyką. Nie przerwaliśmy organizowania tych wydarzeń, przeszliśmy jedynie w tryb online.

Zapraszamy gorąco na wykłady zaplanowane na 27 stycznia i 10 lutego na godz. 14.00, a także do towarzyszącego wystawie czasowej „Chopin i przyjaciele” Salonu Chopinowskiego – pierwsze z zaplanowanych co dwa tygodnie spotkań odbędzie się 30 stycznia o godz. 16.00.

Pomoc w zapisach, zakupie biletu i nawiązaniu połączenia za pośrednictwem platformy ZOOM mogłaby być doskonałym prezentem na Dzień Babci i Dzień Dziadka. A kiedy będzie to już możliwe, zapraszamy do wielopokoleniowych odwiedzin w Muzeum Fryderyka Chopina i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Artykuł powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w ramach akcji „Muzyka łączy pokolenia”.

NIFC organizuje atrakcyjne zajęcia online dla dzieci i seniorów już za 1 zł. Sprawdź!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Paweł Siechowicz
Muzykolog, kierownik Działu Edukacji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i ojciec 4-letniego Mikołaja. Uwielbia obserwować spontaniczne reakcje dzieci na muzykę minionych epok.

Jakie buty założyć zimą na rozmowę kwalifikacyjną albo spotkanie biznesowe?

Dobranie butów do stroju biznesowego to w cieplejszych porach roku błahostka. Sprawa wydaje się znacznie trudniejsza, kiedy za oknem panuje kapryśna aura, a nawet siarczysty mróz. Jakie buty na rozmowę kwalifikacyjną albo inne oficjalne spotkanie w sprawach zawodowych będą odpowiednie zimą?
  • Zofia Kowalska - 15/01/2021
młoda kobieta siedzi na schodach, na nogach ma brązowe kozaki na słupku


Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Odpowiednie szykowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej może okazać się kluczowe w otrzymaniu propozycji pracy w wymarzonej firmie. Poznanie jej historii i działalności oraz przećwiczenie ciekawej prezentacji swojego doświadczenia zawodowego to absolutne minimum, jakie musisz wykonać, aby dobrze wypaść w trakcie spotkania o pracę.

Jak możesz się wyróżnić na tle innych?

Poszukaj w mediach społecznościowych z profesjonalnymi profilami zawodowymi (np. LinkedIn czy GoldenLine) informacji o tym, czym zajmuje się w firmie osoba pracująca na stanowisku, o które się ubiegasz. Z taką wiedzą będzie Ci łatwiej opowiedzieć o swoim doświadczeniu, wiedzy i umiejętnościach, których pracodawca szuka u idealnego kandydata.

Zazwyczaj twardym orzechem do zgryzienia jest odpowiedź na pytanie o oczekiwane zarobki ‒ zarówno informacje o pensjach, jak i opinie o firmie jako pracodawcy z łatwością znajdziesz na poruszających wyłącznie te kwestie portalach internetowych.

Pamiętaj, aby w siedzibie przedsiębiorstwa pojawić się kilka minut przed umówionym spotkaniem. Co oczywiste, niemile widziane jest jakiekolwiek spóźnienie, a Tobie przyda się po prostu chwila oddechu przed ważną rozmową. W gorączce przygotowań nie zapominaj, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Niezwykle istotny jest nie tylko Twój ubiór, lecz także pasujące do niego dodatki: teczka z dokumentami, torebka… a przede wszystkim buty!

Buty na zimę w zgodzie z zasadami dress code

O ile od cieplejszych dni wiosny, przez całe lato, aż do złotej polskiej jesieni to szpilki i czółenka są idealnymi butami na wszelkie spotkania biznesowe, o tyle zimą zupełnie się nie sprawdzają. Podobnie jak w codziennych sytuacjach, także na rozmowę kwalifikacyjną odpowiednie będą kozaki damskie.

To, jaki konkretny model kozaków powinnaś wybrać, zależy od dress code’u panującego w firmie. Rąbka tajemnicy co do zasad ubioru uchylą Ci zdjęcia ze strony przedsiębiorstwa albo jego oficjalnych profili w mediach społecznościowych. Strój musisz też dostosować do roli, jaką miałabyś odgrywać w zespole. Inaczej ubiera się recepcjonistka w korporacji, odmiennie graficzka w niewielkiej agencji reklamowej, a jeszcze inaczej szefowa oddziału banku. Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną także powinien to wyrażać.

Eleganckie kozaki czy nonszalanckie buty zimowe z wysoką cholewką?
Zajrzyj do bogatej kolekcji kozaków damskich na zimę CCC, a przekonasz się, jak łatwo znaleźć piękne i modne buty na zimę w różnym stylu.

Eleganckie modele na szpilce są idealne na oficjalne wyjścia ‒ możesz świętować w nich zdobycie nowej pracy lub podpisanie lukratywnego kontraktu. Dla przyszłej księgowej jak znalazł są też kozaki na płaskiej podeszwie z prostą, klasyczną cholewką. Kwintesencją szyku są pary wykonane z naturalnej skóry w stonowanych barwach, tj. czerń albo wielbłądzi lub czekoladowy odcień brązu. Jeśli szukasz butów do małej czarnej, kobiecego garnitury bądź białej koszuli zestawionej z ciemną spódnicą ołówkową, koniecznie przyjrzyj się parom ze skóry licowej lub naturalnego zamszu z logo Lasocki czy Gino Rossi.

Luźniejszy styl nie tylko na co dzień, lecz także w momencie ubiega się o posadę, panuje w zawodach kreatywnych. Copywriterka, graficzka czy programistka może poprzez strój pokazać swoją fantazję, a całość dopełnić jeszcze nietuzinkowymi kozakami. Co powiesz na białą, luźną koszulę w grochy z czarnymi chinosami i wyrazistymi kozaki o rockowym charakterze? A może ciemne dżinsy zestawisz z czarnymi kowbojkami do połowy łydki, dzianinową marynarką i prostym T-shirtem? Baw się modą, nawet kiedy szykujesz się na ważne spotkanie. Wiele pomysłów na eksperymenty z trendami podsuną Ci damskie kozaki z kolekcji CCC!

Materiał powstał we współpracy z parnterem portalu.

Zdjęcia: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×