Czego szukasz

10 pomysłów na ferie z dziećmi w domu. Co robić, gdy nie możesz nigdzie wyjechać?

A co, jeśli z jakiś powodów ferie zimowe musisz spędzić w domu? Jak sprawić, aby to był równie ciekawy, pełne wrażeń i dobrych wspomnień czas? Mamy kilka pomysłów. Przeczytaj!

dzieci z rodzicami siedzą na podłodze i grają w grę planszową

10 pomysłów na ferie z dziećmi w domu

Co robić z dziećmi w domu, gdy nie można nigdzie wyjechać, gdy okazuje się, że właśnie w ferie Twoje dziecko lub Ciebie uziemiła w domu np. choroba? Może warto sięgnąć, po stare, sprawdzone pomysły?

1. Czas na planszówki

Nie tylko gry komputerowe mogą wciągnąć nasze dzieci. Okazuje się, że planszówki mogą być znacznie atrakcyjniejsze. Dlaczego? Możemy grać w kilka osób, twarzą w twarz, spędzając wesoło czas z rodziną. Gry planszowe uczą samodzielnego myślenia, rozwijają wyobraźnię, wpływają na umiejętności liczenia, kodowania, klasyfikowania itp. Mają masę zalet, a co ciekawe wcale nie muszą być nudne.

2. Układamy puzzle

Jak się okazuje nie tylko małe dzieci uwielbiają puzzle. Wielu fanów układania puzzli znajdziemy wśród dorosłych i młodzieży. To też wspaniały pomysł na relaks. Takie ułożone puzzle można powiesić na ścianie np. portret swojej rodziny, krajobraz. To cudowna pamiątka. Dla osób, które posiadają mało miejsca na wieloelementowe puzzle, istnieją na rynku maty, na których ułożone elementy spokojnie można przechować bez strachu przed zagubieniem. Duży, wieloelementowy obrazek możemy spokojnie układać przez całe dwa tygodnie.

3. Czas na wspólne czytanie

O zaletach czytania nie trzeba nikomu przypominać. Czytanie książek ma wiele pozytywnych aspektów, a już codzinne czytanie wraz z dzieckiem to doskonały rytuał. Możecie się zamieniać – o ile Twoje dziecko potrafi już czytać – i na zmianę czytać sobie wzajemnie lub bawić się w czytanie z podziałem na role. Świetnym pomysłem jest też nagrywanie takiego wspólnego czytania. Dużo jest potem śmiechu przy odsłuchiwaniu. To też wspaniałą pamiątką. Wykorzystując wolne dni możemy wrócić do dawno nieczytanych książek lub wypożyczyć coś nowego.

4. Kreatywne zabawy

Chyba każde dziecko ma frajdę podczas zabaw plasteliną, ciastoliną, wyciskaniem czy ugniataniem. To wspaniale wpływa na zmysły, wyobraźnię i jest świetną formą ćwiczenia motoryki. Sprawdzą się też tradycyjne zabawy z kaszą, czyli po prostu stworzenie zajęć z sensoplastyki w domu. Wystarczy duży pojemnik na zabawki, kisiel albo kasza lub makaron i już możemy urządzić sobie kąpiel dla nóg. 🙂 Pamiętajmy, że ograniczenia są w naszej głowie. Dla tych, którzy nie boją się ubrudzić proponuję dużą folię na podłogę i zabawy w kisielu. Później zalecam oczywiście kąpiel. 🙂

5. Wspólne pieczenie

Małe dzieci uwielbiają pomagać w kuchni, ale myślę, że wspaniale byłoby zaangażować nastolatka do wspólnego pieczenia ciasta. To również doskonała okazja do rozmów i nauki współpracy. Jest też wiele pomysłów na ciasta bez pieczenia, można wypróbowywać nowe przepisy. Chodzi tu głównie o chęci, bycie razem i dobrą zabawę.

Przeczytaj także: Dzieci w domu – jak zorganizować im czas i móc pracować zdalnie?

6. Domowa baza

Kto z nas pamięta szałasy z koca i krzeseł lub bazę pod stołem? Teraz na rynku dostępne są tipi, ale to nie to samo. Sam fakt samodzielnego budowania to wielka frajda. Czasem taki własnoręcznie zrobiony namiot zajmował pół salonu. 🙂 Zabawy w środku to również doskonała przygoda, możemy sobie wyobrazić, że jesteśmy w górach, czytać książki do późna, grać w gry, rysować. Pomysłów jest wiele, w takim namiocie można również spać. 🙂

7. Kino domowe

Przez dwa tygodnie ferii na pewno znajdziecie czas wspólne oglądanie bajek, filmów dla dzieci lub kina familijnego. Może on być związany z tematem zimy, świąt czy może wartościowej przyjaźni. Na takie rodzinne oglądanie warto się wcześniej przygotować. Przemyśleć repertuar – może trzeba będzie zrobić głosowanie. 😉 Oprócz tego dobrze jest mieć pod ręką jakieś – oczywiście zdrowe 😉 – przekąski, żeby nie trzeba było co chwilę po coś wstawać. 🙂

8. Domowe porządki

Czas ferii zimowych to również doskonały moment na wspólne porządki. Po świętach może w domu pojawią się nowe zabawki, zatem można przejrzeć stare i oddać te, które nie są nam potrzebne. Segregacja ubrań, gazet, gier – wszystkie niepotrzebne przedmioty źle wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego to dobry moment na pozbycie się ich z naszego domu. Zabawki, ubrania, biżuteria, której już nie używamy, to również doskonała okazja na powspominanie, rozmowy czy wspólne żarty. Przecież każdy przedmiot w naszym domu ma swoją historię.

9. Mapa marzeń

W te ferie nie możemy tak podróżować jak dotychczas, co nie oznacza, że planowanie podróży i wyjazdów jest zabronione. Dlatego przy gorącej czekoladzie możemy wspólnie, całą rodziną zaplanować sobie podróże, o których marzymy. Każdy proponuje miejsce i formę spędzenia czasu. Każdy z domowników może również stworzyć swoją mapę marzeń, na której znajdą się wszystkie najcenniejsze marzenie każdego z Was. Możecie określić sobie ilość celów, które zawrzecie na swoich mapach, tak aby łatwiej było je potem realizować. Marzyć zawsze możemy, a takie wspólne planowanie może potem być dodatkową motywacją do sięgania po swoje marzenia.

Przeczytaj także: 7 zasad pracy zdalnej z dziećmi na pokładzie!

10. Ruch to zdrowie

Zamknięte lodowiska, stoki narciarskie, baseny, ograniczają nam niestety możliwości aktywnego spędzania czasu w okresie ferii. Pozostaje nam zatem wykorzystać własne zasoby i kreatywność, której na pewno mamom nie brakuje. 🙂 Możemy codziennie chociaż przez 15 minut przeznaczyć na gimnastykę w domu. Dzieci zapewne niechętnie będą brały udział w ćwiczeniach rozciągających lub innych monotonnych ćwiczeniach, ale zawody sportowe mogą już cieszyć się większym zainteresowaniem. Jak dodamy do tego atrakcyjne nagrody, np. dyplomy i domowe przywileje, stawka rośnie i przyciągnie nawet najbardziej opornych.

Mamy nadzieję, że tych kilka propozycji na wspólne spędzanie wolnego czasu wolnego sprawi, że ferie 2021, choć inne i z wieloma ograniczeniami, będą niezapomniane i również mile wspominane. Przecież przebywanie w domu również może być świetne, wystarczy trochę wyobraźni oraz chęci. A może się okazać, że te dni spędzone w domu, na wspólnej zabawie będziemy bardzo dobrze i ciepło wspominać. Kto wie! 🙂

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Pedagog, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Mama małego Tadeusza. Założycielka bloga Looppu. Miłośniczka designu, mody oraz pedagogiki dziecka. Autorka tekstów dotyczących macierzyństwa oraz wychowania. Aktywnie uczestniczy w kursach i szkoleniach dotyczących kreatywności, zdolności oraz zabawy. Instruktorka masażu Shantala. Wielbicielka gadżetów dla dzieci i nie tylko. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie