Czego szukasz

Ciąża w trakcie umowy na okres próbny? I co dalej?

Jak kodeks pracy traktuje kobiety, które w trakcie umowy na okres próbny zajdą w ciążę? Czy pracodawca musi przedłużyć umowę o pracę (na jak długo) i czy można liczyć na zasiłek macierzyński? Na pytania Bożeny odpowiada nasz ekspert.

  • Aneta Szczycińska - 07/11/2012
Kobieta w ciąży z partnerem

Pytanie:

Chciałabym dowiedzieć się jak wyglądać będzie moja sytuacja, gdy zajdę w ciąży w czasie trwania umowy o pracę zawartej na okres próbny (3 miesiące). Czy pracodawca musi przedłużyć mi umowę o pracę (na jak długo) i czy dostanę zasiłek macierzyński? Bożena

Odpowiedź:

Ochrona stosunku pracy u kobiet w ciąży

Przepisy prawa zapewniają szczególną ochronę trwałości stosunku pracy u kobiet w ciąży.
Ochronie przed wypowiedzeniem  czy rozwiązaniem  umowy o pracę w okresie ciąży podlegają  kobiety zatrudnione na podstawie umów o pracę, jednakże ochrona ta jest zróżnicowana w zależności od rodzaju umowy o pracę. Zgodnie z powyższym inaczej wygląda ona w przypadku zawarcia umowy na:

  • czas nieokreślony,
  • czas określony czy też na czas wykonania określonej pracy oraz
  • na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, bądź
  • na czas próbny nieprzekraczający jednego miesiąca.

W przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony pracodawca nie może jej wypowiedzieć ani rozwiązać.

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Po porodzie przysługuje pracownicy prawo do zasiłku macierzyńskiego na czas równy okresowi urlopu macierzyńskiego.
Nie przysługuje jej natomiast prawo do urlopu macierzyńskiego ani też prawo do urlopu wychowawczego, gdyż uprawnienia te uwarunkowane są m.in. pozostawaniem w stosunku pracy.

Do obliczenia ww. trzeciego miesiąca ciąży stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 5 grudnia 2002 r. sygn. akt I PK 33/02 termin upływu 3. miesiąca ciąży (art. 177 § 3 k.p.) oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych. Oznacza to, że do wyliczenia zaawansowania ciąży pracownicy przyjmuje się miesiąc wynoszący 28 dni, czyli 4 tygodnie kalendarzowe.

Przepis dotyczący przedłużenia ww. rodzajów umów o pracę (tzw. umów okresowych) nie ma zastosowania do osób zatrudnionych na podstawie umowy na zastępstwo i pracowników tymczasowych. Ponadto obowiązek przedłużenia umowy o pracę z pracownicą w ciąży nie dotyczy pracownic zatrudnionych na podstawie umów na okres próbny do jednego miesiąca.

Rozwiązanie umowy o pracę w okresie ochronnym możliwe jest tylko wtedy, gdy:
ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy, lub
zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie bez wypowiedzenia z winy pracownicy.

Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży

Za okres niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży pracownica zachowuje, za okres pierwszych 33 dni niezdolności do pracy, prawo do 100% wynagrodzenia, a po upływie tego okresu pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Podstawę tę stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, tj. od początku zatrudnienia.

Prawo do świadczeń chorobowych pracownica w ciąży nabywa dopiero po upływie 30 dni nieprzerwanego okresu zatrudnienia, do którego wlicza się też poprzednie okresy zatrudnienia, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Na zasiłku chorobowym pracownica może przebywać maksymalnie 270 dni. Przez pierwsze 33 dni zachowuje prawo do wynagrodzenia  chorobowego wypłacanego przez pracodawcę. Natomiast po upływie tego okresu (od 34. dnia), świadczenie chorobowe w formie zasiłku chorobowego wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (jeżeli pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 pracowników) lub w dalszym ciągu pracodawca (jeżeli pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników).

Trzeba pamiętać że zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych jak i pracodawca, są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.

Odpowiadając na Pani pytanie należy stwierdzić, iż, w przypadku gdy będzie Pani zatrudniona na okres próbny przekraczający jeden miesiąc i rozwiązanie tej umowy przypadałoby po upływie trzeciego miesiąca ciąży to umowa z mocy prawa zostanie przedłużona do dnia porodu. Po porodzie przysługiwać będzie Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego.

W przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży (stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim) przysługiwać Pani będzie, jeżeli niezdolność do pracy trwać będzie nie dłużej niż 33 dni, 100% wynagrodzenia, a po upływie tego okresu zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Podstawa prawna:

Art. 52, 92, 177, 185, 300 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy (tj. z dnia 23 grudnia 1997 r. Dz.U. z 1998 r, Nr 21, poz. 94 ze zmianami).
Art. 4, 8, 11, 59, 61 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25 czerwca 1999 r. (tj, z dnia 22 kwietnia 2010 r., Dz.U. Nr 77, poz. 512 ze zmianami).
Art. 112 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami).

Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i został przygotowany w oparciu o stan faktyczny opisany  w opublikowanym pytaniu. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem.

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Aneta Szczycińska
Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, mama trzech uroczych córeczek, prowadzi jednoosobową kancelarię prawną. Miłośniczka filmów Woody’ego Allena, Audrey Hepburn, teatru, kulinarnych eksperymentów, podróży, przez długie lata aktywna harcerka.
Podyskutuj
  • Gość

    Witam. Jestem zatrudniona na umowę zlecenie na okres próbny 3miesiecy. Dowiedziałam się ze jestem w ciąży (umowe nam do końca lutego) czy pracodawca może mnie zwolnić. Czy jeśli dostarcze im za zaświadczenie lekarskie to mają obowiązek przedłużenia mi umowy automatycznie do samego porodu?

  • Agi

    Witam! Jeżeli mam umowę na 3 miesiące i przed jej ukończeniem będę w trzecim miesiącu ciąży to pracodawca musi mi przedłużyć umowę do dnia porodu oraz po porodzie przysługuję zasiłek macierzyński. Moje pytanie czy zasiłek macierzyński jest wypłacany przez pół roku 100 % czy przez rok 80 %? I jak ta procedura wygląda to znaczy czy pracodawca zgłosi to do Zusu że mam umowę do dnia porodu i wszystko potem będzie się działo automatycznie, czy sama muszę złożyć dokumenty do Zusu? Jak tak to jakie?

  • sandra

    Właśnie dostałam umowę o prace na rok z lepszą stawką, dowiedziałam się, że jestem w 8 tc. Wcześniej byłam na umowie na okres próbny (3 miesiące). Jak obliczane będzie moje L4? Ze starej stawki? Czy przysługuje mi roczy urlop macierzyński?

  • Karolcia x

    Witam, mam umowę próbna do końca marca (ta na 3 miesiace) i dowiedziałam się że jestem w 4 tygodniu ciąży, czy pracodawca może mnie zwolnić ? Pracuje w tej firmie juz rok tylko ze wcześniej na umowie zlecenie.

Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail