Czego szukasz

Work Life Balance – dobre przykłady cz.1.

Work-life balance to idea zakładająca równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Szeroko wykorzystywana w krajach zachodnich, w Polsce dopiero raczkuje. Trend? Konieczność? Wydaje się, że z niedawnego trendu staje się koniecznością, po to, by przyciągnąć i utrzymać najlepszych pracowników na rynku. Jak powinna wyglądać?

  • Weronika Pomin - 25/02/2013
Ręce kobiety przy laptopie

Tematem szczegółowo zajął się portal www.wynagrodzenia.pl, tutaj prezentujemy pierwszą część skróconego opracowania. Poniżej dwa przykłady wprowadzenia work-life balance w dużych korporacjach, a niedługo część druga artykułu, gdzie przyjrzymy się staraniom o równowagę w mniejszych firmach rodem ze Szkocji.

Elastyczność przez duże „E”

Firma A[1] to znany producent elektroniki użytkowej i duży pracodawca, zatrudniający około 10 tysięcy ludzi. Wyróżnia go ciekawe motto: „Pracować należy po to, aby zarabiać i dobrze się bawić”. Ale nie tylko. Ciekawych rozwiązań jest więcej.

Zacznijmy od środowiska pracy. Normalnie funkcjonuje się w ramach działów i na podstawie jasno określonego zakresu obowiązków. W firmie A działów nie ma, praca opiera się na współdziałaniu i kooperacji zespołowej. W ramach zadań oddolnie tworzą się grupy projektowe, a pracownik może jednocześnie pracować w kilku z nich. Jego rola jest zmienna i dostosowana do możliwości, raz staje się naturalnym liderem, raz jest członkiem zespołu. Innowacją jest to, że pracownik nie ma określonego stanowiska, a wyłącznie ogólny zakres obowiązków. Nad jego ścieżką kariery czuwa mentor.

Firma A szczyci się takimi wartościami jak sprawiedliwość i uczciwość oraz zasadami wolności w rozwoju, wzajemnej pomocy, zaangażowania pracowników oraz obowiązku konsultowania niejasności. Można powiedzieć, że to właśnie one stoją na straży jej elastyczności.

A jak wygląda tam work-life balance?

  • nie ma obowiązku pracy w siedzibie firmy, może to być dom lub jakiekolwiek inne miejsce
  • pracuje się bez ram czasowych – tyle, aby wykonać obowiązki
  • nie ma obowiązku usprawiedliwiania nieobecności ani planowania urlopów (jednak pracownicy informują sami z siebie, w duchu odpowiedzialności za projekt, bez presji ze strony pracodawcy)

„Byłem liderem dużego, globalnego projektu, który wymagał ode mnie częstych przelotów do USA. W zasadzie znaczną część czasu związanego z  tym projektem poświęcałem nie tyle na pracę nad nim, ale na przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Gdy okoliczności zmusiły mnie do spędzania większej ilości czasu w domu postanowiłem zrezygnować z części podróży na rzecz wideo- i telekonferencji. Rozwiązanie takie sugerował mi również mój mentor. Co prawda ze względu na różnice czasu odbywały się one najczęściej w nietypowych godzinach, ale miałem za to wolne całe dnie, które mogłem poświęcić swoim osobistym sprawom.” [2] Manager firmy A

Wszystkie te okoliczności, jak elastyczne środowisko pracy, jasne zasady i kultywowane wartości, mają wpływ na osiąganie przez firmę zakładanych obrotów, innowacyjność oraz świetne wyniki badań satysfakcji z pracy.

Podział pracy

Firma B jest globalnym dostawcą usług i produktów telekomunikacyjnych. Motorem zmian prowadzących do wdrożenia bardziej elastycznego systemu pracy była potrzeba maksymalnego ujednolicenia przekształceń produkcyjnych w oddziałach.

Co zrobiono? Zmieniono system zarządzania pracą w takim stopniu, na jaki pozwalało prawo pracy danego kraju korporacji (np. pełen etat to 7 zmian 12-godzinnych) oraz wprowadzono możliwość job sharingu (podziału pracy) – przeczytaj więcej o tym rozwiązaniu – czyli równy podział obowiązków pomiędzy dwoma pracownikami na tych samych stanowiskach na ich wniosek.

Podział pracy umożliwił uzyskanie równowagi pracownikom, szczególnie mamom, którym trudno było pogodzić pracę na pełen etat z wychowywaniem dzieci.

Doświadczenia pracowników korzystających z tej opcji są bardzo pozytywne, wykazują oni większe zadowolenie z pracy i większą efektywność. Ze strony firmy opcja job sharingu to korzyść w postaci utrzymania doświadczonych pracowników oraz zmniejszenie kosztów zewnętrznych rekrutacji i wdrożeń.

Dlaczego warto?

Globalne korporacje, poprzez zatrudnianie pracowników o przeróżnych talentach, często generujących spore zyski – muszą budować sobie taki wizerunek pracodawcy, by owe „perełki” nie opuściły ich dla innych. Tworzenie odpowiedniej strategii work-life balance jest tutaj kwestią przetrwania.

Co jednak, jeśli firma nie boi się lub nie dostrzega ryzyka odpływu pracowników? Work-life balance działa nie tylko jak zapora, ale również motywator do pracy. O wdrożeniach tego systemu w mniejszych firmach już niedługo.

[1] Nazwy niektórych firm zostały zmienione celem zachowania poufności.

[2] Grzegorz Spólnik Work – life balance w praktyce – 4 przykłady

Powyższy tekst powstał na podstawie artykułu Grzegorza Spólnika Work – life balance w praktyce – 4 przykłady, opublikowanego na portalu www.wynagrodzenia.pl. Dziękujemy redakcji portalu za udostępnienie treści i zgodę na publikację

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Weronika Pomin
Żona Piotra, mama Michałka. Ukończyła szkołę trenerów biznesu i próbuje swych trenerskich sił prowadząc zajęcia na kursach harcerskich. W wolnych chwilach prowadzi bloga o usypianiu niemowląt (http://spijmalenstwo.blogspot.com/).
Podyskutuj

Gdzie zaczyna się równość kobiet i mężczyzn?

160 godzin - tyle czasu miesięcznie, wg statystyk kobiety spędzają na swoim "drugim etacie", czyli wykonując obowiązki domowe. Z okazji Dnia Matki, Centrum Praw Kobiet przypomina, że to właśnie na naszych - kobiet, matek - barkach, spoczywa większość domowych obowiązków. I przekonuje, że nie będzie równości pomiędzy kobietami i mężczyznami w sferze publicznej bez równości w domu.
  • Ewa Moskalik - Pieper - 29/05/2020
partnerzy razem sprzątają

Równość zaczyna się w domu

Równość w domu to kwestia elementarnej sprawiedliwości społecznej, ale też inwestycja w lepszy świat dla kobiet i mężczyzn – mówi Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet.

W naszym społeczeństwie nadal wszystko co związane z prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi jest głównym obowiązkiem kobiet – matek. Pomimo iż tradycyjny model ról społecznych kobiet i mężczyzn ulega przemianom, to wciąż jednak dominuje nierówny podział obowiązków domowych, który wielu kobietom ogranicza możliwość rozwoju zawodowego i udziału w życiu społeczno – politycznym.

Centrum Praw Kobiet z okazji Dnia Matki zorganizowało kampanię, której głównym celem jest zwrócenie uwagi na konieczność sprawiedliwego dzielenia się obowiązkami domowymi. Kampania ma zwrócić uwagę na to, iż pomimo znaczącego awansu społecznego, kobiety nadal są głównym „beneficjentem” obowiązków domowych i to na nich przede wszystkim spoczywa odpowiedzialność za sprzątanie, pranie, gotowanie oraz opieką nad innymi, wymagającymi tego członkami rodziny (dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi).

W tym obszarze, postęp jest bardzo powolny, dlatego swoją CPK swoją kampanią „Równość zaczyna się w domu” chce zachęcić kobiety do większej asertywności w budowaniu partnerskich relacji i delegowaniu większej ilości obowiązków na partnerów, a do mężczyzn zaapelować o przejęcie większej odpowiedzialności za dom i obowiązki z nim związane.

Partnerski model rodziny w Polsce

Z badań CBOS wynika, że praca na rzecz domu nadal nie jest postrzegana jako praca, a polski model rodziny, oparty na zawodowej pracy obojga partnerów, przebiega bez większego wpływu na współdzielenie obowiązków domowych. Statystki nie są optymistyczne, bo według nich tylko 2% mężczyzn wykonuje pranie, a 4% samodzielnie robi porządki.

Odkurzacz – bolid Formuły 1

Od strony wizualnej kampania to pomysł krakowskiej agencji Dziadek do Orzechów. Przyciągać uwagę panów mają groteskowe i absurdalne obrazy: fikcyjny odkurzacz – bolid Formuły 1, czy męski płyn do mycia szyb z wyciągiem z meksykańskiego kaktusa, albo ważący 55 kilogramów mop chromowo-molibdenowy do łączenia sprzątania z treningiem.

Rewolucje domowe

Kampania wystartowała 26 maja w Dzień Matki, bo to właśnie kobiety, które mają dzieci są najbardziej obciążone obowiązkami domowymi. „Słychać w naszym kraju narzekania i to nie tylko ze strony prawicowych polityków, że w Polsce rodzi się mało dzieci. Może to właśnie w nierównym podziale obowiązków domowych i wychowawczych tkwi tajemnica niskiej dzietności kobiet. Kobiety mają coraz większe aspiracje zawodowe i chcą prawdziwego, a nie deklaratywnego partnerstwa w rodzinie. Nadszedł zatem czas na REWOLUCJE DOMOWE”.

Zdjęcie: 123 rf

Źródło:

cpk.org.pl

cpk.org.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Powrót do biura! Szukamy idealnej sukienki do pracy

Niezależnie od tego, gdzie wychodzimy, chcemy pięknie i kobieco wyglądać. A co może być bardziej kobiecą częścią garderoby, niż doskonale skrojona sukienka? Sprawdźmy, jakie sukienki będą najlepsze, kiedy szykujemy stylizację biurową.
  • Zofia Kowalska - 28/05/2020
młoda kobieta w sukience w drodze do biura

Nie jest tajemnicą, że w pracy musimy przestrzegać pewnych zasad dotyczących stroju. Nie oznacza to jednak, że musimy wyglądać nudno i bezbarwnie. Jest wiele pięknych sukienek, nawet tych klasycznych, w których będziemy prezentować się wspaniale.

Zasady stroju w biurze

W pracy zawsze musimy wyglądać profesjonalnie i elegancko. Absolutnie nie wchodzą w grę głębokie wycięcia i mini. Postawiłybyśmy siebie w złym świetle i nawet jeśli wyglądamy w sukience świetnie, w pracy będzie ona nietaktem i narażamy się na nieprzyjemności.

Nasz strój ma szczególne znaczenie, jeśli nasze stanowisko pracy wiąże się z bezpośrednimi kontaktami z klientami lub partnerami biznesowymi.

W wielu firmach panuje sztywny dress code, co oznacza, że wolno nam nosić tylko gładkie ubrania lub z bardzo delikatnym wzorem w takich kolorach jak czarny, szary, czy granatowy. W części firm nieco się od tego odchodzi, co nie znaczy, że wolno nam nosić to, co chcemy. Jaskrawe kolorowy, błyszczące zdobienia i wycięcia powinnyśmy odłożyć na bok.

Wybierając sukienki do pracy, musimy również pamiętać o wygodzie. Każdego dnia w pracy spędzamy wiele godzin, warto więc postawić na coś, co nie będzie nas uwierać, czy drapać nawet po dłuższym czasie.

Jakie sukienki będą idealne?

Wiemy już, czego unikać, teraz pora pokazać, co będzie warte uwagi. Zastanawiając się nad długością, z pewnością bezpiecznym wyborem będzie sukienka o długości midi lub za kolana. Przykładem odpowiednich strojów o tej długości są sukienki do pracy Quiosque. Powinnyśmy pamiętać, że o ile sukienka do kolan lub za kolana będzie raczej uniwersalnym wyborem, po który każda z nas może sięgnąć bez obaw, o tyle midi już niekoniecznie. Midi jest specyficzną długością, która optycznie skraca nogi. Jeśli jesteśmy niskie, musimy uważać, by nie zaburzyć swoich proporcji.

Drugim elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest obecność rękawów i dekolt. Sukienki na ramiączkach niech zostaną w szafie i czekają na wyjście z przyjaciółmi. Do pracy sięgajmy po sukienki z krótkim lub długim rękawem i z dekoltem w łódkę albo mniej wyciętym okrągłym, lub w serek. Jeżeli natomiast chodzi o krój, mamy dość spory wybór. Bez obaw możemy włożyć sukienkę rozkloszowaną, trapezową i ołówkową.

Oczywiście to, że sukienki te są w pracy dozwolone, nie znaczy jeszcze, że możemy od razu ruszyć szturmem do sklepów. Najpierw zastanówmy się, jaki posiadamy typ figury, bo nie każda sylwetka wygląda dobrze w każdym fasonie.

Gdzie kupić sukienkę do pracy?

To, że na pierwszy rzut oka sukienka spełnia wymogi formalne względem stroju służbowego, nie znaczy jeszcze, że będzie idealna. Nie zapominajmy o tym, że w pracy musimy wyglądać elegancko i profesjonalnie, a już szczególnie podczas ważnych spotkań biznesowych. Co za tym idzie, musimy wybierać tylko te modele, które są z wysokiej jakości tkanin, które podniosą nasz prestiż.

Sukienki biznesowe powinny być z materiałów dobrej klasy, dzięki czemu będą ładnie się prezentować przez długi czas. Wystarczy do nich dodać buty na obcasie i skromną biżuterię i będziemy wyglądać doskonale. Mało tego to za pomocą zmiany dodatków możemy uzyskać stylizację, która będzie odpowiednia również na rodzinne przyjęcie lub kolację.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail