Czego szukasz

Elastyczność w praktyce – przykłady z Polski

Za granicą praca na krótkich umowach postrzegana jest jako możliwość szybkiego dostosowywania się do wymagań rynku pracy. W Polsce nazywane są one pogardliwie „śmieciowymi”, wciąż toczy się walka o ograniczenie ich liczby. Idea flexicurity, czyli elastycznego (ang. flexi) i bezpiecznego (ang. security) zatrudniania (np. praca w domu, praca na umowę o dzieło, dzielenie obowiązków, niepełny wymiar czasu), powoli, z trudem przebija się w Polsce.

 • Krzysztof Duliński - 03/02/2012

Dlaczego warto być flexi?

Może dlatego, że u nas wciąż pokutuje skostniałe myślenie o pracy „od – do”, różnorakich przywilejach socjalnych i chęć pracy przez długie lata u jednego pracodawcy, często na „ciepłej posadce”. Tymczasem flexicurity zakłada nieustanne doskonalenie się, dokształcanie, by dopasować się do aktualnych wymagań rynku pracy, by być atrakcyjnym pracownikiem dla wielu pracodawców. W Polsce swoje kwalifikacje podnosi, wg różnych szacunków, od kilku do kilkunastu procent pracowników. W Danii, będącej liderem we wdrażaniu flexicurity, stale dokształca się ok. 27% zatrudnionych. Podobny odsetek pracuje u jednego pracodawcy krócej niż rok! Z kolei Holendrzy postawili na godzenie spraw zawodowych i rodzinnych, rozwijanie swoich zainteresowań i wielu z nich pracuje w krótszym wymiarze czasowym.

Trzeba uczciwie przyznać, że dopełnieniem elastyczności jest bezpieczeństwo, czyli różnorodny system świadczeń dla bezrobotnych, rozwinięty system szkoleń zawodowych, prawna ochrona osób zatrudnionych na umowach czasowych czy przez agencje pracy. Wszyscy zatrudnieni traktowani są jednakowo, korzystają ze wszystkich świadczeń socjalnych oferowanych przez pracodawcę.

Dobre przykłady

Firm, które realizują idee flexicurity w praktyce jest niewiele. Tym bardziej warto je przedstawić.

Jedną z nich jest Antalis, największy europejski dystrybutor papierów dla poligrafii i biur oraz materiałów opakowaniowych. Firma stosuje ruchomy czas pracy, w indywidualnych przypadkach pozwala na wykonywanie obowiązków z domu oraz dostosowanie wymiaru czasu pracy do możliwości osoby powracającej do aktywności zawodowej po długotrwałej nieobecności (np. po urlopie wychowawczym, rehabilitacji). Równy dostęp do szkoleń, jasne zasady awansów i premiowania, dbałość o warunki pracy i zdrowie zatrudnionych przekładają się na niską rotację pracowników, ich zaangażowanie i lojalność.

Podobne zasady obowiązują w spółce B-Act, świadczącej usługi konsultingu inżynierskiego i zarządzania projektami. Specyfiką tej firmy jest znaczna liczba osób w wieku 50+, które są „mistrzami”, nauczycielami dla młodszych, zdobywających dopiero doświadczenie. W efekcie pracownicy nie stają przed wyborem wychowywanie dzieci/studiowanie albo praca, mają świadomość, że pracodawca umożliwi im pogodzenie sfery prywatnej i zawodowej.

Duże znaczenie do elastycznego czasu pracy przywiązuje się także w wielu innych firmach, np. w Tesco, Sodexo czy w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W tej ostatniej prowadzi się szkolenia dotyczące aktualnego miejsca pracy, ale i umożliwiające poszerzenie kompetencji. W ten sposób firma buduje kadrę rezerwową, tworzy ramy do awansu wewnętrznego, ale i wpływa na „atrakcyjność” pracownika na rynku pracy.

Działania w Volkswagen Motor Polska daleko wykraczają ponad standard. Program „Zdrowa kobieta – zdrowy mężczyzna” umożliwia przeprowadzenie na terenie firmy w godzinach pracy kompleksowych badań w całości finansowanych przez pracodawcę. Dzięki programowi „Przyszła mama” kobieta ciężarna może mieć skrócony tydzień pracy, ale zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia. Sama decyduje czy chce pracować 6,5 godziny (standard dla kobiet w ciąży w VW MP) czy dłużej. Jeśli pracuje dłużej przepracowane godziny „odkładają się” na jej koncie i może je wykorzystać jako dzień wolny w trakcie ciąży lub już po urlopie macierzyńskim.

Podobne działania to na razie „perełki” w skostniałych, tradycyjnych układach. Przeróżne programy współfinansowane z funduszy unijnych, kampanie medialne a i obecny kryzys gospodarczy, wymuszający niestandardowe rozwiązania, zapewne przyczynią się do zmian, pozwolą dorównać nam do zachodnioeuropejskich standardów.

Już wkrótce w naszej zakładce przyjaźni pracodawcy opiszemy pierwsze firmy, które są przyjazne młodym rodzicom.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Krzysztof Duliński
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ. Pracował jako dziennikarz, Kierownik Biura Prasowego Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego i Rzecznik Prasowy Grupy Nowy Styl. Obecnie freelancer, właściciel firmy Skład Faktów.
Podyskutuj

Mama robi kurs wirtualnej asystentki – czyli o tym, jak pracować nie wychodząc z domu

Albo wychodząc i pracując tam gdzie chcesz :) Cieszy mnie myśl, że mogę jechać w ukochany Beskid zabierając laptopa i robić to co lubię, a potem pójść z dziećmi w góry - Czy możliwa jest praca zdalna jeśli nie jesteś grafikiem, programistą ani blogerką? Oczywiście!
 • Ewa Wczelik - 12/08/2019
kobieta pracuje z domu na laptopie

Dylematy mamy i taty

Końcówka urlopu macierzyńskiego plus Przedszkolak na pokładzie. Pojawiają się pierwsze pytania i dylematy. Wracać do pracy? Zostawić Mrówkę z… tylko z kim? Niania? Żłobek?!

Żłobek odpada na starcie – nie jestem przekonana do tego typu opieki. Szukam “cioci” na etat. Robię research, trzeba sprawdzić jakie obecnie panują stawki. Szybka kalkulacja i niemały szok – braknie pensji! Nawet na waciki nie zostanie… Co teraz? Wieczorna rozmowa z mężem. Biała kartka: zaczynamy wypisywać plusy i minusy. Wreszcie jest decyzja! Mama idzie na wychowawczy.

Kamień z serca. Najgorszy jest brak decyzji, a tu jeden wieczór i już jest. Uff… Ale i tysiące myśli bombardują mi głowę. Czy aby na pewno finansowo damy radę? Czy pojedziemy na wakacje w przyszłym roku? Czy będę musiała przerwać treningi? A jeśli nam braknie na podstawowe rzeczy?

Może udałoby się znaleźć pracę, którą mogę wykonywać z domu? Taką, gdzie sama ustalę co będę robić i ile godzin na to poświęcę. Dzięki której nie będzie problemem zająć się chorym Przedszkolakiem gdy będzie taka potrzeba. Po naszym pierwszym sezonie przedszkolnym wiem, że tamtejsze prezenty to nie tylko laurki, ale i glut po kostki. Katar potrafi przerodzić się w istną walkę pod hasłem “oby tylko nie opadło na oskrzela” itd.

Kurs na szerokie wody – czyli jak znalazłam kurs wirtualnej asystentki

Pierwsza myśl: chyba nie ma takiej pracy, którą mogłabym wykonywać tylko zdalnie. Nie jestem grafikiem, programistą, blogerką itp. Zaczynam ponownie przeszukiwać internet i trafiam na informację: kurs wirtualnej asystentki na mamopracuj.pl. Czytam z wypiekami na twarzy. Nie muszę być programistą, ani grafikiem. Uff. Trochę rzeczy już potrafię. Rozmową z drugą połówką – wchodzimy w to. Idę na kurs – nie wychodząc! 🙂

Pierwsza lekcja z mentorką daje dużo nadziei. Dziewczyny współkursantki – fantastyczne. Jest moc! Lekcje odbywają się dwa razy w tygodniu wieczorami. Nawet kiedy moja Mrówka Z. się obudzi i w te pędy biegnę, by ją ululać, to nasze wirtualne spotkania są nagrywane i mogę do nich wrócić, kiedy tylko mam taką możliwość. Oprócz lekcji codziennie komunikujemy się na ​slacku​. Wymieniamy się wrażeniami, dzielimy naszymi pracami oczekując nie tylko konstruktywnej krytyki, ale i wsparcia czy pochwały. Czuję, że nabieram wiatru w żagle. Poznaję nowe rzeczy. Chłonę, ile tylko mój zmęczony i niewyspany mózg przyjmie 🙂 Idzie nowe!

Praca zdalna na końcu świata

Pisząc ten wpis jestem w “Chacie na końcu świata” w Beskidzie Niskim. Mrówka Z. drzemie w wózku, Przedszkolak ze swym najlepszym Tatą odkrywa dziką roślinność i robactwo wszelkiej maści, a ja? Ja siedzę w chacie na werandzie z kubkiem herbaty i laptopem na kolanach. Delektuję się zapachem lasu, trawy i kwiatów. Słucham jak świergolą ptaszki, odganiam upierdliwe muchy i podnosząc wzrok znad ekranu cieszę się widokiem gór. Spoglądam z ciekawością na krążącego po niebie myszołowa.

Można być realną mamą – zajmującą się dzieckiem i wirtualną asystentką, która rozwija się zawodowo.

Tak wyobrażam sobie moją przyszłą pracę: robię to co chcę i lubię, tam gdzie chcę – oczywiście jeśli tylko mam dostęp do internetu 🙂 Cieszy mnie myśl, że mogę jechać w ukochany Beskid zabierając laptopa i robić to, co lubię zawodowo, a potem pójść z dziećmi w góry. Cieszę się na myśl, że będę z Mrówką Z., że będę mogła lepiej zająć się Przedszkolakiem, jeśli zostanie w domu. Czuję po prostu wolność. Wcześniej drżałam na samą myśl, że jedno czy drugie dziecko choruje, a ja muszę powiedzieć szefowi, że znowu (!) mnie nie będzie przez dwa tygodnie… To już za mną, a kolejne wyzwania przede mną.

Ok, ale WA to nie cukiereczki, górki, ptaszki itd. To jest praca. Tak samo wartościowa jak etat, do której również trzeba się przygotowywać, doszkalać, pracować nad sobą i marką. Nawet więcej: jesteś sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem. W którą stronę popłyniesz, taki cel osiągniesz. A zadbany okręt pomoże dobić do celu.

Chcesz poznać inne historie kobiet, które odmieniły swoje życie zawodowe? Przczytaj:

Powodzenia!

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Wczelik
Zawodowo wirtualna asystentka w twojaprawareka.pl. Swoją pracą pomaga przedsiębiorcom odzyskać ważny dla nich czas, aby mogli skupić się na swoim sukcesie. Prywatnie żona przewodnika beskidzkiego, mama dwojga małych odkrywców pragnąca pokazać im świat. Choć w biegu, łapie wolne chwile zaczytując się w literaturze z okresu II wojny światowej, smakuje w kuchni indyjskiej, a bywa że i coś "zaszyje" na maszynie do szycia. Najbardziej odpoczywa w Beskidzie Niskim.

Docenianie w pracy jest dla Ciebie ważne? Powiedz o tym pracodawcom! Wypełnij ankietę

Czy docenianie Twoich wysiłków i rozwoju działa na Ciebie motywująco? Czy daje Ci poczucie spełnienia i szczęścia? Czy fakt, że jesteś doceniana w pracy jest dla Ciebie ważny? A czy Ty sama doceniasz swoich przełożonych czy pracowników? Wypełnij ankietę i wygraj nagrody >>>
 • Dominika Wassermann - 12/08/2019
Indeks_doceniania _troje uśmiechniętych ludzi

Docenianie – jak wielka jest według Ciebie jego siła?

Chyba każdy z nas lubi czuć się docenionym, mieć poczucie, że to co robi jest ważne i potrzebne. W wielu miejscach pracy standardem są już kwartalne czy roczne rozmowy z przełożonym, w czasie których dostajemy informację zwrotną na temat wykonywanej przez nas pracy. Częstą praktyką jest też regularne chwalenie pracowników za perfekcyjnie wypełnione obowiązki. Niestety niektórzy pracodawcy, czy managerowie zapominają o tym prostym, acz ważnym aspekcie. Docenianie – czy jest dla Ciebie istotne?

Weź udział w badaniu na temat doceniania – Twoja opinia ma znaczenie!

Serdecznie zapraszamy Cię do wzięcia udziału w badaniu i wyrażeniu swojej opinii na temat jakim jest docenianie.

 • Czy dla Ciebie docenianie jest istotnym elementem pracy?
 • Czy ma wpływ na Twoją pracę?
 • Czy docenianie daje Ci poczucie spełnienie i szczęścia?
 • Czy dostajesz feedback od razu, czy w czasie tzw. rozmowy rocznej?
 • Czy sam/a doceniasz współpracowników i kierownictwo?

Opowiedz o tym! Weź udział w drugiej edycji badania przeprowadzanego przez @Preeshare, AmRest i @HRM Institute.

Badanie jest anonimowe, a biorąc w nim udział można wygrać super nagrody:

 • 1 x Kindle Paperwhite,
 • 5 x zestaw: kawa + kubek Starbucks + zaproszenie do kawiarni,
 • 10 x książka biznesowa,
 • 10 x voucher do Empik-u o wartości 50zł.

Zapraszamy!

Zdjęcie: indeksdoceniania.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Wassermann
Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oraz Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , która po dziesięciu latach postanowiła powrócić do zajmowania się grafiką komputerową. Prywatnie "zwierzolub", opiekunka 3 kotów, miłośniczka kuchni roślinnej, spędzająca wolny czas na rowerowych wycieczkach.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail