Czego szukasz

#Welcome na polskim rynku pracy!

Od wybuchu wojny w Ukrainie minął ponad rok. Na skutek tych wydarzeń do Polski przybyło około 1,3 mln uchodźców, wśród których znajdują głównie kobiety, które musiały odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wiele z nich stawia pierwsze kroki na polskim rynku pracy, a my w ramach projektu #Welcome chcemy je w tym aktywnie wspierać!

projekt welcome kobiety

Łączy nas wspólny cel

„Już krótko po wybuchu wojny widziałyśmy, że do Polski przyjeżdżają głównie matki z dziećmi, czyli grupa, która jest nam szczególnie bliska. Bardzo szybko w Fundacji zapadła decyzja o stworzeniu programu pomocowego dla uchodźczyń. Tak powstał projekt „Damy Radę” – doraźna pomoc dla kobiet z Ukrainy.” – mówi Agnieszka Kałużna, project manager w naszej Fundacji.

Celem było „oswojenie” Ukrainek z nową, polską rzeczywistością, pokazanie, jak radzić sobie z codziennością. Projekt zakładał wsparcie psychologiczne i merytoryczne. Spotkał się z szerokim i, co najważniejsze, pozytywnym odzewem i pokazał nam, jak bardzo te kobiety potrzebują wsparcia, nie tylko krótkoterminowo, ale i w perspektywie pozostania w Polsce na dłużej.

Ponieważ jako Fundacja, mamy wieloletnie doświadczenie we wspieraniu Polek w powrocie na rynek pracy, stworzyłyśmy projekt #Welcome, pomagający i wzmacniający Ukrainki, Polki i kobiety innych narodowości w efektywnym poszukiwaniu pracy w Polsce. Zdobyłyśmy grant i ruszyłyśmy z działaniem.

Krótko o projekcie #Welcome

#Welcome realizujemy w czterech miastach – Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Olsztynie. Na projekt składa się pięć edycji. Cztery dla osób szukających pracy i jedna skierowana do kobiet zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej. Krakowska i warszawska edycja są już zakończone, trzy pozostałe są w trakcie.

Projekt przyciągnął ponad 300 kandydatek. 4-miesięczny program dla każdej z grup obejmuje dwa spotkania stacjonarne – na początku i na końcu, połączone z formami wsparcia online, takimi jak webinary, nauka języka angielskiego i prywatna grupa na Facebooku dla uczestniczek.

Spotkanie inaugurujące program składa się z dwóch części: „coachingowej”, wzmacniającej poczucie własnej wartości, pracę z talentami i mocnymi stronami oraz drugiej, warsztatowej (w dwóch językach, polskim i ukraińskim): „Polski rynek pracy i CV”. Specjaliści z dziedziny HR, prawa pracy, LinkedIn oraz, w jednej z warszawskich edycji, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce realizują wszystkie działania merytoryczne.

Zwieńczeniem programu jest spotkanie stacjonarne. Uczestniczki mogą wtedy podzielić się swoimi sukcesami (projektowymi i nie tylko), podsumować działania oraz po prostu pobyć ze sobą, bo podkreślają, że moc wspólnoty z innymi kobietami jest dla nich niezmiernie ważna! Właśnie dlatego jednym z elementów programu jest, funkcjonująca przez cały czas jego trwania, moderowana przez ekspertkę, grupa na Facebooku.

„Dziewczyny mają ogromną potrzebę integracji, budowania relacji, kontaktu między sobą i zwykłego porozmawiania. Spotkania na żywo i grupa na Facebooku dają im przestrzeń do inspirowania się, wymiany doświadczeń, wspierania się nawzajem, w tych cięższych momentach, ale i wspólnego świętowania sukcesów.”

„Głównym czynnikiem, który brałyśmy pod uwagę była wysoka motywacja dziewczyn do udziału w programie. Starałyśmy się tak zorganizować działania projektowe, żeby przyjąć jak najwięcej chętnych. I to się udało! Statystyki wyglądają tak, że wśród uczestniczek mamy ok. 70 proc. Ukrainek i 30 proc. Polek” – relacjonuje Agnieszka Kałużna.

Efekty programu zauważyłyśmy bardzo szybko. Wiele uczestniczek rozesłało CV i przeszło przez rozmowy rekrutacyjne. Część znalazła wymarzoną pracę jeszcze w trakcie trwania projektu. a większość jest gotowa, aby aktywnie i świadomie dbać o swój rozwój zawodowy.

Udział w projekcie jest darmowy. Program jest współfinansowany przez CITI Foundation i Fundację im. Leopolda Kronenberga. Współpraca ta daje uczestniczkom możliwość skorzystania z jeszcze jednej formy wsparcia. To możliwość indywidualnych konsultacji mentorskich z zakresu HR i IT, realizowanych przez wolontariuszy-mentorów z CITI.

Dowiedz się więcej o projekcie!

Opinie uczestniczek

Historia Ewy

„Udział w projekcie #Welcome był jak zastrzyk energii. Od początku dostawałyśmy jasny kierunek i mnóstwo motywacji do działania. Wszystkie warsztaty, ale też rozmowy telefoniczne „w cztery oczy” ze wspaniałymi organizatorkami i aktywność oraz wzajemne wsparcie uczestniczek w grupie spowodowały, że zaczęłam urealniać swoje plany. Przede wszystkim, idealnie pokazano nam, jak budować strukturę rozwoju zawodowego, dodatkowo obudowując to w elementy wspierające. Organizatorzy obdarzali nas wsparciem na każdym etapie projektu. Niesamowicie dużo zdziałała też i pomogła siła grupy.

To, co zasługuje na podkreślenie, to jakość tego projektu. Każdy warsztat, punkt programu, działanie ze strony organizatorek było przemyślane, bardzo dobrze zorganizowane i przekazane w najlepszy możliwy sposób. Dziewczyny z Mamo Pracuj stworzyły fantastyczny team i zebrały dla nas świetnych specjalistów i mentorów. Chciałbym szczególnie podziękować mojej mentorce z CITI Magdalenie Kamińskiej, która obdarzyła mnie i inne swoje podopieczne merytoryczną wiedzą, zaangażowaniem, niesamowitym wsparciem, pozytywną energią i entuzjazmem. Przez te 4 miesiące #Welcome zmienił całkowicie mój mindset, sprawił, że zupełnie inaczej myślę i działam oraz przede wszystkim wierzę w mój sukces.” – mówi Ewa Klein

Ewa ma 42 lata. Pochodzi z Warszawy. Zgłosiła się do programu z powodu chęci przebranżowienia się. Całe życie była związana z fotoedycją. Po 6 latach przerwy w pracy, urodzeniu dziecka i traumatycznych wydarzeniach związanych ze stratą trzech najbliższych osób, stwierdziła, że chce powrócić do aktywności zawodowej, ale w zupełnie innej branży. Rozwijała się w kierunku coachingu, ale wracając po długiej przerwie na rynek pracy, na własnej skórze odczuła zmiany i brak orientacji.

„Chciałam i musiałam pójść do pracy, jednak nie miałam rozeznania, jak się za to zabrać. Największym problemem była dla mnie wieloletnia przerwa. Nie wiedziałam, jak ją tłumaczyć i jak się dobrze zaprezentować. Potrzebowałam wsparcia. Szukałam go aktywnie i dzięki mojej siostrze, której wyświetlił się na Facebooku post ogłaszający rekrutację do projektu #Welcome trafiłam na niego i się zakwalifikowałam. Gdy przyszłam na pierwsze spotkanie, które odbyło się na żywo, zwierzyłam się, że obecnie, szukając pracy po tak długiej przerwie, czuję się jakbym wróciła z obcej planety. Tak dużo się zmieniło na rynku pracy. Widziałam wtedy duże zrozumienie dziewczyn. Już wtedy byłam pewna, że to jest miejsce dla mnie. Oswojenie lęku, które wszystkie miałyśmy w sobie i wsparcie psychologiczne to był pierwszy i chyba najważniejszy element tego projektu.” – opowiada Ewa.

Historia Vity

„Ten projekt dał mi wiedzę. Po raz pierwszy napisałam po polsku swoje CV. Zrozumiałam, gdzie szukać pracy. Specjaliści opowiedzieli mi, jak odbywają się rozmowy kwalifikacyjne, jak się na nich zachowywać i pomyślnie przez nie przejść. Dowiedziałam się, jakie są niuanse prawne prawa pracy w Polsce, ale przede wszystkim trafiłam w środowisko ludzi o wielkich sercach, którzy wierzyli we mnie i moje umiejętności. Projekt pozwolił mi uświadomić sobie swoje mocne strony i pomógł mi uporządkować wszystko w głowie oraz ustalić priorytety. To, co przed rozpoczęciem projektu brzmiało jak bardzo duża wątpliwość „co mam zrobić?”, po udziale przerodziło się w jasny plan, jak osiągnąć cel” – podsumowuje Vita Cheredychenko.

Vita Cheredychenko uciekła z Charkowa do Polski na początku marca ubiegłego roku. Ma 46 lat i jest mamą dwójki dzieci – 17-letniej Aleksandry i 10-letniego Iwana. Przyjechała z nimi oraz szwagierką i jej córką, spakowana w jeden plecak.

„Na początku było nam bardzo trudno. Zamieszkaliśmy u zupełnie nieznanej nam rodziny w górach. Będę im do końca życia wdzięczna za pomoc i za to, jak serdecznie nas przyjęli. Chcieliśmy jakkolwiek przetrwać i czekaliśmy z nadzieją, że to wszystko szybko minie. Jednak, gdy okazało się, że wojna potrwa dłużej, zaczęłam zastanawiać się, jak zorganizować sobie tutaj życie i z czego nas utrzymać. Ta sama rodzina zaproponowała nam przeprowadzkę w okolice Tarnowa. Tam dzieci mogły kontynuować naukę. Córka skończyła zdalnie szkołę na Ukrainie, a w tarnowskim liceum przygotowywała się do egzaminów na uniwersytet w Krakowie. To było jej marzenie. Syn zaczął uczyć się w miejscowej szkole, nadal grał w piłkę nożną i chodził na basen, jak wcześniej w Charkowie. Stworzyliśmy namiastkę normalności.

Wszyscy Polacy naokoło nam w tym niesamowicie pomagali. Gdy już zorganizowałam przestrzeń do tego, aby móc pracować okazało się, że nie jest to proste. Na Ukrainie byłam wykładowcą na uniwersytecie, potem prowadziłam z mężem własną działalność gospodarczą. On posiada produkcję części zamiennych do maszyn rolniczych, ja zajmowałam się księgowością. Tutaj początkowo dostałam dorywczą pracę od opiekującej się nami rodziny jako pracownik magazynu. Potem zaczęłam analizować, jak mogę realizować się zawodowo w księgowości. Głównym problemem okazały się jednak dla mnie bariera językowa i nieznajomość realiów polskiego rynku pracy. Nie wiedziałam, gdzie szukać pracy, jak pokonać problem z tym, że jestem obcokrajowcem. Czułam się bardzo niepewnie i całe moje poprzednie doświadczenie zawodowe jakby zniknęło. Na projekt #Welcome trafiłam w Internecie. Oczywiście od razu się zarejestrowałam i niesamowicie ucieszyłam, gdy dostałam się do grupy w Krakowie.” – opowiada Vita

Organizatorki o projekcie

Kobiety biorące udział w #Welcome mają różne problemy i trudności ze znalezieniem pracy. Tym, co je łączy, jest, mimo posiadania kompetencji na naprawdę wysokim poziomie, zaniżona pewność siebie i pewna „nieśmiałość”.

„Do #Welcome zgłaszają się wspaniałe kobiety! I tak, mają potrzebę zaktualizowania wiedzy o rynku pracy, ale tym, z czym borykają się najczęściej i co stanowi rzeczywistą przeszkodę na drodze do znalezienia pracy, jest zaniżone poczucie własnej wartości jako kobiety i pracowniczki. Dlatego w projekcie #Welcome bardzo mocno kładziemy nacisk na to, żeby pokazywać tym kobietom, niezależnie od narodowości, że… mają moc. Niby oczywiste, a jednak tak bardzo potrzebne! Z kolei

nasze doświadczenia pracy z Ukrainkami pokazują, że te, nierzadko wspaniale wykształcone kobiety, przekraczając granicę Polski, poniekąd przekreślają całe swoje dotychczasowe życie zawodowe i kompetencje. Tak, jakby granica w sensie fizycznym, wymazywała wszystko, co wcześniej umiały i wiedziały. Jakby stawały się „tabula rasa”. Dlatego często decydują się na pracę poniżej ich kompetencji.

Bardzo staramy się zmienić to podejście. Niezmiernie istotna jest dla nas praca na ich przekonaniach. Oczywiście oprócz tego wyposażamy je w kompetencje twarde, np. jak napisać CV, jak stworzyć skuteczny profil na LinkedIn, czy jak przejść rozmowę rekrutacyjną” – wyjaśnia Agnieszka Kałużna.

Zdjęcia: Alina Gamza; Grzegorz Franaszczuk

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie