Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Wakacje 2021. Jak zaplanować bezpieczny urlop za granicą?

  • Kasia Myślicka
  • 7 maja 2021
  • 8 MIN. CZYTANIA
wakacje 2021 covid
Wiele osób myślami jest już przy kierunkach wakacyjnych. Spragnieni słońca, ciepłego morza, muzeów czy górskich szlaków bez tłumów, sporo z nas zastanawia się, czy można planować wakacje poza krajem. Europa powoli wraca do życia. Każdy kraj w swoim tempie i na swoich zasadach. O czym musimy więc pamiętać przy planowaniu wakacji 2021?


Europa powoli wraca do życia. Każdy kraj w swoim tempie i na swoich zasadach. Są miejsca, gdzie muzea i restauracje są zamknięte od listopada, na przykład we Francji. Z kolei w Hiszpanii działają i jedne i drugie, chociaż wprowadzono limity gości i w niektórych regionach ograniczono godziny otwarcia. Wygląda jednak na to, że latem raczej wszystko będzie otwarte, z pewnymi ograniczeniami. O czym musimy więc pamiętać przy planowaniu wakacji 2021?

Wybór kierunków wakacji

Wydaje się, że sezon wakacyjny 2021 będzie drugim z kolei bez turystyki masowej, jaką znaliśmy w epoce przed pandemią. Można więc pokusić się o odwiedzenie miejsc, które do tej pory omijaliśmy unikając tłumów turystów. Jeśli planujemy wakacje samolotem, pamiętajmy, że oferta lotów znacznie się zmniejszyła i niektóre mniejsze lotniska nie mają już takiej liczby połączeń jak kiedyś. Plusem jest to, że aktualnie prawie wszystkie linie lotnicze oferują możliwość zmiany daty wylotu lub obiecują bon na niewykorzystany przelot.

Obecna sytuacja sprzyja podróżom samochodowym. W całej Europie nie brakuje przepięknych regionów i mniejszych miast, do których nie dociera się samolotem. Lato 2021 to dobry moment, żeby wyruszyć na prawdziwe Tour de Europe 😊 Pamiętajmy jednak, że aktualnie testy PCR wymagane są także na granicach lądowych.

Przeczytaj także: Wakacje w dobie COVID-19, czyli czego możemy się spodziewać w czasie urlopu za granicą

Na co jeszcze powinniśmy się przygotować?

Elastyczność

Na pewno musimy być gotowi na pewną elastyczność, zwłaszcza przy planowaniu przelotów. Może się zdarzyć, że wybrany lot zostanie odwołany na kilka dni przed podróżą lub zmieniony na inny dzień. W związku z tym, musimy rezerwować hotele z możliwością odwołania. Dobrze jest się zabezpieczyć kupując ubezpieczenie na wypadek, gdy to my zachorujemy tuż przed wylotem.

Dodatkowe koszty

I w ten sposób przechodzimy do bardzo ważnego tematu w tym sezonie. Musimy nastawić się na dodatkowe koszty wyjazdów – ubezpieczenia, testy przed wyjazdem i przed powrotem do domu. Do tego jeszcze zapas maseczek dla całej rodziny – w wielu krajach, np. w Hiszpanii, mieszkańcy podchodzą bardzo restrykcyjnie do tematu noszenia maseczek.

Testy

Przed udaniem się na test należy sprawdzić dwie ważne informacje. Moment wykonania testu – niektóre kraje akceptują testy z ostatnich 72 godzin, inne wymagają testów wykonanych w przeciągu ostatnich 48 h. Druga informacja dotyczy dzieci – od którego roku życia test obowiązuje. Są kraje, gdzie dzieci już od 2-go roku życia muszą mieć zrobiony test. Inne od 6 lat, a jeszcze w innych od 11, a nawet od 17 lat.

Warto także zajrzeć na stronę lotniska wylotu i przylotu – niektóre lotniska oferują darmowe testy PCR (wynik w przeciągu 1 godz.) za okazaniem biletu. Najczęściej na taki test obowiązuje rezerwacja online. Na innych testy są płatne, ale mamy zagwarantowany wynik w przeciągu 30 minut.

Wakacje z biurem podróży

Biura podróży oczywiście robią, co mogą, żeby ułatwić nam podróżowanie. Zazwyczaj w ofercie pakietów wakacyjnych dopuszczają zmiany terminu wyjazdu do kilkunastu dni przed odlotem. Za dodatkową opłatą można wykupić opcję bezkosztowej zmiany terminów tuż przed wylotem czy ubezpieczenia na wypadek zachorowania przed wyjazdem oraz na wypadek zachorowania na wakacjach. Niektóre kraje w pierwszej fazie otwarcia wpuszczają tylko zorganizowane grupy turystów, więc wyjazd z biurem podróży może być dobrym rozwiązaniem.

Planowanie atrakcji na miejscu

Gdy już uda nam się przebrnąć przez wszystkie formalności i dotrzeć do celu, pamiętajmy, żeby nie zostawiać zakupu biletów do najciekawszych atrakcji na ostatnią chwilę. Przy ograniczonej liczbie odwiedzających, większość popularnych zbytków, muzeów, parków atrakcji, etc. zachęca do rezerwacji on-line. Może się także zdarzyć tak, że jednak część atrakcji będzie nieczynna. Warto to sprawdzić przed wylotem.

Przeczytaj także: 5 sposobów na udane wakacje z rodziną

Obowiązujące ograniczenia – wszystkie informacje w jednym miejscu

Co kraj, to inne wymagania. Wszystkie informacje na temat możliwości wjazdu do danego kraju oraz wymaganych dokumentów znajdziemy na stronie Re-open EU

Dokąd będzie można pojechać na wakacje 2021

Prawdopodobnie w maju większość krajów europejskich ogłosi swoją strategię na przyjmowanie zagranicznych turystów. Poza Europą jest co prawda sporo kierunków otwartych, nie wymagających testów i sporo osób kusi się na takie wakacje.

Wracając do naszego kontynentu, na pewno kraje Południa Europy, których spora część wpływów pochodzi z turystyki, nie mogą pozwolić sobie na kolejny stracony sezon. Dlatego też będą robić wszystko, co możliwe, żeby przyciągnąć turystów i ułatwić zorganizowanie wakacji.

Planowane jest wprowadzenie zielonego certyfikatu – aplikacji z wszystkimi z informacjami na temat naszej sytuacji: czy przechodziliśmy Covid, czy zostaliśmy zaszczepieni oraz z wynikami ostatnich testów PCR. Na razie jednak jest to tylko plan i szczegóły poznamy pewnie dopiero pod koniec maja lub w czerwcu.

Mimo wszystko, przed wyjazdem trzeba będzie pamiętać także o monitorowaniu sytuacji w Polsce, żeby nie okazało się, że w ostatniej chwili trafiliśmy na listę krajów czerwonych.

Wymagania przy wjeździe do niektórych krajów europejskich

Kraje powoli prezentują plany otwarcia na wakacje 2021, jednak w wielu wciąż obowiązują ograniczenia i wymagania przy wjeździe. Oto niektóre z nich (dane na kwiecień 2021):

  • od 1 kwietnia można wjechać do Chorwacji przedstawiając negatywny test PCR z ostatnich 48 godzin. Chorwacja planuje zaszczepić przed latem większość pracowników sektora turystycznego.
  • Cypr stworzył system oceny krajów pochodzenia turystów i w zależności od tego, na którą listę jest wpisany nasz kraj – zieloną, pomarańczową czy czerwoną, obowiązują inne zasady wjazdu. W przypadku krajów z listy zielonej wystarczy tylko uzyskać przepustkę online. Z kolei przyjezdnych z krajów z listy czerwonej wciąż będzie obowiązywać 14-dniowa kwarantanna. Od 1 maja jednak osoby, które otrzymały 2 dawki szczepionki, będą wpuszczane bez konieczności okazania testu PCR.
  • we Francji w połowie maja mają powoli otwierać się miejsca kultury, bary i restauracje. Prezydent w wywiadach twierdzi, że latem kraj będzie bezproblemowo przyjmował gości zagranicznych. Na razie na granicy trzeba przedstawić test PCR z ostatnich 72 godzin. Obowiązuje dzieci od lat 11.
  • Grecja znosi obowiązkową 7-dniową kwarantannę i planuje otwarcie granic dla turystów w połowie maja.

Przeczytaj także: Z dziećmi w świat? Czemu nie! – 7 zasad udanych podróży

  • obecnie wszystkie osoby od 6 lat wjeżdżające do Hiszpanii wszystkimi możliwymi drogami, także samochodem, muszą obowiązkowo okazać negatywny test z ostatnich 72 godzinach.
  • Izrael planuje otworzyć swoje granice pod koniec maja. Początkowo dla zorganizowanych grup turystów. Obowiązywać będą dwa testy – pierwszy przed wejściem do samolotu i drugi już na lotnisku docelowym.
  • Malta, gdzie kampania szczepień przebiega bardzo sprawnie, planuje otworzyć swoje granice dla turystów 1 czerwca. Wjazd będzie możliwy po okazaniu certyfikatu odporności (szczepień) lub negatywnego wyniku testu PCR. Powstanie także lista krajów „zielonych”, których mieszkańcy będą mogli wjeżdżać bez tych dokumentów.
  • Portugalia, której turystyka w głównej mierze opiera się na rynku brytyjskim, planuje otworzyć się na turystów 17 maja, czyli w momencie, gdy mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mogli rozpocząć podróże.
  • Tunezja pozwala na pobyt bez kwarantanny, jeśli podróżujemy z biurem podróży.
  • we Włoszech do końca kwietnia obowiązuje 5-dniowa kwarantanna dla wszystkich osób przyjeżdzających z zagranicy. W piątym dniu należy wykonać test PCR i dopiero przy negatywnym wyniku okres kwarantanny może się zakończyć. Otwarcie kraju na przyjazd turystów planowane jest na 1 czerwca

    Sytuacja zmienia się jednak bardzo dynamicznie i praktycznie codziennie ukazują się nowe informacje co do obostrzeń i planów na lato. Na ostateczne decyzje będzie miała niewątpliwie wpływ kampania szczepień, która powinna znacznie przyśpieszyć na całym kontynencie w maju.

Przeczytaj także: Gdzie spędzić niezapomniane wakacje w Polsce?

Przydatne linki

Aktualne informacje o obostrzeniach i wymaganych dokumentach na granicy znajdują się na stronie RE-OPEN EUROPE. Warto jest także sprawdzać bieżące informacje na oficjalnych stronach Ministerstw Turystyki wybranego kraju. Aktualizowany serwis z informacjami dotyczącymi COVID ma także strona Skyscanner.

[FM_form id=”7″]

Zdjęcie: Canva

Zobacz więcej

artykuł
dieta dla nastolatków
  • Dominika Kamińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
styl business casual
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
zdjęcie okładki książki
  • Dominika Kamińska
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta w IT
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 9 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Iza Kłodzińska
  • 10 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Przejdź do treści