ZAINSPIRUJ SIĘ
Urośnij w 2022 – skuteczne osiąganie celów z techniką Grow
- Sylwia Bujko
- 1 stycznia 2019
- 5 MIN. CZYTANIA
Urośnij w 2022
Nazwa Grow [ang. – rosnąć], to akronim składający się z czterech komponentów: Goal (Cel), Reality (Rzeczywistość), Options (Opcje), Will (Chęć). Autorem modelu jest John Whitmore, który opublikował go w 1992 r. Od tamtej pory jest on często używany w procesach coachingowych i pomaga szybciej i skuteczniejosiągnąć cel lub przejść przez zmianę.
Zazwyczaj planowanie przychodzi nam łatwiej niż działanie. Stare nawyki biorą górę i skazują nas na niepowodzenie. Postanowienia noworoczne pozostają w sferze zamiarów. Z GROW może być jednak inaczej!
W niniejszej, pierwszej części artykułu znajdziesz dokładną instrukcję techniki, dzięki czemu możesz ją na sobie przeprowadzić. W drugiej części natomiast przeczytasz dalsze wskazówki, pogłębiające rozumienie GROW. Pomogą Ci w jego skutecznym zastosowaniu czyli w osiągnięciu Twojego celu zgodnie z planem!
Przeczytaj także: O zawodach, w których znajdziesz pracę w 2022 roku
1. Goal
Pierwszy krok to ustalenie celu. Na tym etapie często padamy ofiarą swojej historii. Określamy cele na podstawie tego, co do tej pory osiągnęliśmy. Rzadko sięgamy poza naszą strefę komfortu, na teren nieznany. To właśnie cele definiujące naszą dalekosiężną wizję, nasz ideał przyszłości są dużo bardziej inspirujące i motywujące do działania. Wyznaczanie celów wymaga od nas kreatywności, bo wymyślamy coś, czego jeszcze nie było, czego jeszcze nie przeżyliśmy. Od nas w dużej mierze zależy, jaki obraz swojej przyszłości namalujemy.
Odpowiedz sobie szczerze i rzetelnie na poniższe pytania:
- Jaki jest Twój cel?
- Co chcesz osiągnąć?
- Co chcesz zmienić?
- Po czym poznasz, że zrealizowałaś swój cel?
- Co się zmieni, gdy go osiągniesz?
- Jak się będziesz wtedy czuć?
- Co się stanie, jeśli nie osiągniesz Twojego celu? Jak się będziesz czuć, jeśli nie przeprowadzisz tej zmiany?
Przeczytaj także: Wyciągnij na wierzch pewność siebie i osiągaj swoje cele
2. Reality
Na tym etapie określasz, z jakiego miejsca startujesz. Analizujesz, co do tej pory zrobiłaś w kwestii realizacji swojego celu. Oceniasz, jakie były tego rezultaty. Patrzysz obiektywnie na siebie i swoje otoczenie.
- Co się teraz dzieje?
- Jak często ma to miejsce?
- Na co masz wpływ?
- Jak inni postrzegają tę sytuację?
- Czego do tej pory próbowałaś? Czego się dzięki temu nauczyłaś?
Przeczytaj także: Urośnij w 2022 – część druga, czyli metoda Grow w praktyce
[FM_form id=”7″]
3. Options
Teraz zaczynasz planować. Identyfikujesz swoje opcje, możliwości, alternatywy. Ustalasz strategie działania. Szukasz rozwiązań wspierających Twój pomysł, a także osób, które mogą Ci pomóc. Oceniasz wykonalność planu w Twoich realiach. Jeśli myślisz, że wyczerpałaś już wszystkie możliwe opcje, pamiętaj, aby wymyślić jeszcze jedną…
Tutaj jakość pomysłów nie ma jeszcze znaczenia. Za to ich liczba ma. Postaw na ilość, stymuluj swoją kreatywność bez cenzury! Nawet jeśli niektóre pomysły wydadzą Ci się niedorzeczne, nie skreślaj ich automatycznie. Mogą pokierować Cię do zaskakującego rozwiązania, które okaże się strzałem w dziesiątkę. W tym kroku pomocne będzie podejście „A gdyby tak…”. Gdybaj więc do woli!
- Co konkretnie możesz zrobić, żeby zmienić aktualną sytuację?
- Jakie masz alternatywy?
- Co sprawdzało się do tej pory?
- Kto może Ci pomóc?
- Która opcja podoba Ci się najbardziej?
- Oceń wykonalność każdego pomysłu w skali 1-10.
Przeczytaj także: Jak skutecznie realizować założone cele?
4. Will
Najważniejszy krok to działanie. Tutaj skupiasz się już tylko na wdrożeniu planu w życie. Rozkładasz strategie na konkretne kroki do wykonania w danym czasie i miejscu. Określasz terminy i zakładany postęp. Tylko Ty jesteś w pełni odpowiedzialna za swoje działania w kierunku realizacji celu. Ustalasz sama ze sobą, w jaki sposób pociągniesz się do odpowiedzialności. Ta świadomość, może być orzeźwiająca i inspirująca do działania.
Na tym etapie podejmujesz wiążącą decyzję. Tutaj odpowiadasz sobie na kluczowe pytanie: Co zrobisz?
- Jakie są konkretne kroki, które potrzebujesz wykonać na drodze do swojego celu?
- Kiedy dokładnie je wykonasz?
- Jak sobie poradzisz z przeszkodami?
- Czego jeszcze potrzebujesz?
Pamiętaj też, że choć cel jest ważny, tak samo ważna jest droga do niego. Baw się dobrze w trakcie swojej podróży! Ciesz się ze swoich małych postępów. Wyłącz wewnętrznego krytyka, bądź dla siebie dobrym, wspierającym kibicem. Przeszkody przyjmuj z wdzięcznością za naukę i wzmocnienie, jakie ze sobą niosą. I codziennie wystarczy jeden mały krok, a nieuchronnie zbliżysz się do skutecznego osiągnięcia swojego celu!
Przeczytaj także: Sesja coachingowa. Kiedy warto po nią sięgnąć i jak się przygotować?
Zdjęcie: Canva