ZAINSPIRUJ SIĘ
Urlop rodzicielski: ten m-oment w życiu pracującej mamy
- Redakcja portalu Mamo Pracuj
- 22 listopada 2015
- 5 MIN. CZYTANIA
Już wiemy, że nasze badanie zyskało rozgłos w mediach, i świetnie! W końcu nasz głos, głos matek był słyszalny w całej Polsce. W „Rzeczpospolitej” ukazał się tekst powołujący się na nasze badania („M-Factor, czyli o jakiej pracy marzy mama?”), a później przedrukowały go liczne media!
Urlop macierzyński? Jaki urlop?
Choć nazwa jest myląca, bo jeszcze nie widziałam aby jakakolwiek mama w czasie urlopu macierzyńskiego odpoczywała… ale urlop macierzyński to przewrotnie urlop do pracy. I choć w pracy nas nie ma, to nie znaczy, że pracodawca powinien o nas (i my o nim) zupełnie zapomnieć. W końcu to przecież urlop… Czyli zakładamy, że prędzej czy później do pracy wrócimy.
Czego możemy w tym czasie oczekiwać od pracodawcy?
To ważne pytanie dla dobra relacji mama-pracodawca i po prostu wzajemnego zaufania. Bo świeżo upieczona mama wcale nie znika, albo przynajmniej wcale zniknąć nie musi…
1. Święta, bony, nagrody, które się „należą”
Mama na urlopie to nadal pracownik. I ważne aby obie strony o tym nie zapominały.
Dlatego bony świąteczne, zaproszenie na Wigilię firmową, spotkanie integracyjne czy informacja i przyznanie nagrody za projekt, kiedy mama jeszcze pracowała, należą się także mamie na urlopie. A pozwalają podtrzymać dobre relacje.
Podpowiedź dla pracodawcy: ważne jest aby mama nie musiała się sama dopominać o to, co przysługuje jej jako pracownikowi.
Podpowiedź dla mamy: pamiętaj, że zawsze możesz o to zapytać, przypomnieć się, to Twoje prawa.
2. Poinformowanie pracownika o dużych zmianach bezpośrednio go dotyczących
To ważne, aby każdy pracownik został poinformowany o istotnych zmianach w firmie np. zmianie siedziby firmy, reorganizacji biura, zmianach na kluczowych stanowiskach. Pozwoli to uniknąć takich sytuacji jak opisała to jedna z Was…
„W czasie mojego urlopu w pracy był remont. Szefowa nie zainteresowała się moją dokumentacją ani wyposażeniem biurka. Wszystko zginęło lub zostało zniszczone. Po 18 latach pracy zastałam puste biurko i szafy”.
3. Otwarta komunikacja na temat możliwości powrotu czy decyzji o dalszym urlopie
Podpowiedź dla mamy: w trakcie urlopu związanego z wychowaniem dziecka, śledź ogłoszenia swojej firmy i wskazuj te, którymi byłabyś zainteresowana. Wykaż się elastycznym podejściem, pokazując otwartość na różne rozwiązania. Jeśli widzisz siebie w innej roli niż przed urlopem, zasygnalizuj to, pokazując, dlaczego myślisz właśnie o takiej zmianie profilu stanowiska. Nie bój się rozmawiać o tym w jaki sposób wyobrażałabyś sobie pracę jako mama. Pamiętaj, pracodawca nie zna Cię jeszcze w tej roli.
Podpowiedź dla pracodawcy: jeszcze zanim urlop pracownicy się skończy warto spotkać się z nią i omówić możliwości i plany powrotu. Wcale nie trzeba czekać na dzień powrotu. Można w ten sposób uniknąć wielu nieporozumień.
4. Rozmowa na temat wzajemnych oczekiwań
„Do ostatniej chwili nie wiedziałam, do jakiego działu trafię, co będę robić i czy w ogóle będzie dla mnie miejsce”.
Powrót do pracy to trudne przeżycie dla młodej mamy i zupełnie nowa rola. Dlatego warto wcześniej przeprowadzić taką rozmowę z pracodawcą, zminimalizować niepewność i precyzyjnie ustalić oczekiwania (daty, ewentualne ułatwienia jak np. zmiana godzin pracy).
Podpowiedzi dla mamy:
- Ogranicz zostawianie ustaleń na ostatnią chwilę. Niektóre możliwości muszą dojrzeć i do tego potrzebny jest czas.
- Stwórz sytuację, w które powrót do firmy będzie najlepszym dopasowaniem oczekiwań pracodawcy i Twoich w nowej sytuacji. Bądź elastyczna i otwarta na rozwiązania inne niż powrót na Twoje dotychczasowe stanowisko.
- Rozmawiaj, negocjuj, korzystaj z udogodnień, jednak w eleganckich biznesowo ramach.
- Egzekwuj swoje prawa, ale ich nie nadużywaj. Zaufanie nadwyrężone przez jedną stron przenosi się na inne mamy i utrwala negatywne stereotypy. Działaj odpowiedzialnie.
Jeśli potrzebujesz upewnić się jakie prawa Ci przysługują jako pracującej mamie koniecznie zapoznaj się z naszymi tekstami na temat Prawa Pracy dla Rodziców:
- Prawo pracy dla rodziców – top 10 w skrócie
- Prawo Pracy dla Rodziców – bezpłatny e-book
- Szczególna ochrona warunków pracy dla młodych rodziców
- Rodzice wracają do pracy – szczególnie ochrona warunków pracy młodych rodziców
A my trzymamy mocno kciuki!
Już wkrótce opiszemy kolejne m-omenty!
Kilka słów o badaniu
„M-omenty” zostały zidentyfikowane na podstawie analizy odpowiedzi na pytania otwarte (Jaki był najlepszy i najgorszy moment związany z powrotem do pracy?) w ankiecie przeprowadzonej przez portal MamoPracuj.pl i butik komunikacyjny COMM.on w maju 2015 (n=513). Analiza treści została dokonana w programie NVIVO.
A może chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami:
- Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, [email protected]
- Monika Sońta, [email protected]
Zdjęcie: fragment infografiki „M-omenty w życiu Mamy pracującej”.