Czego szukasz

Uporządkuj swoje zdjęcia. Bałagan w zdjęciach jest nieekologiczny

Czy wiesz, że dziennie wykonujemy na świecie 5 miliardów zdjęć? Wiele z nich jest nie tylko przechowywane na naszych urządzeniach, ale też przesyłane przez serwery internetowe wykorzystując cenne zasoby. Zdjęcia, które wykonamy do 2030 roku zajmą 9,2 zettabajtów (ktoś w ogóle zna tę jednostkę?). Dla pokazania skali – Seagate – jeden z najpopularniejszych producentów dysków twardych w całej swojej historii do 2021 roku wyprodukował dyski o pojemności… 3 zettabajtów.

Kobieta z aparatem

Ekologiczne konsekwencje zdjęć

W dzisiejszych czasach fotografujemy wszystko. Od jedzenia po krajobrazy, zatrzymujemy każdy moment naszego życia na zdjęciu. Jednak, co dzieje się z tymi tysiącami fotografii, kiedy już je zrobimy? Czy zastanawiasz się czasem, jakie konsekwencje niesie za sobą bałagan w zdjęciach?

Tempo tworzenia zdjęć, chaos i brak organizacji w naszych archiwach oznacza, że łatwiej gubimy pliki i trudniej jest nam się w nich odnaleźć. Co więcej, oznacza to, że ciągle potrzebujemy coraz więcej miejsca na ich przechowywanie, a to wymaga dodatkowych zasobów.

Serwery, na których przechowujemy nasze pliki, pobierają energię, a ich utrzymywanie jest kosztowne. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że przechowywanie fotografii w chmurze zajmuje sporo miejsca i generuje emisje CO2, przyczyniając się dodatkowo do zmian klimatycznych.

Dlaczego zero waste to nie chwilowa moda, a konieczność?

Zadbaj o planetę

W dniu, w którym obchodzimy Godzinę dla Ziemi warto pamiętać, że przechowywanie niepotrzebnych zdjęć na naszych urządzeniach, a także w sieci, ma swoje konsekwencje dla środowiska naturalnego. Porządek w zdjęciach to nie tylko kwestia organizacji, ale także dbałości o planetę. Właściwa organizacja zdjęć może pomóc w zminimalizowaniu negatywnych skutków przechowywania fotografii.

Uporządkuj swoje zdjęcia

Jak to zrobić? Warto pomyśleć o dwóch ścieżkach. Pierwsza, dotyczy już gromadzonych zdjęć. Zbierz swoje zdjęcia w jedno miejsce, usuń identyczne kopie, ułóż zdjęcia w folderach i opisz je tak, by łatwo móc je potem znaleźć. Najlepiej byłoby jeszcze usunąć z kolekcji zdjęcia zamazane, nieudane i niepotrzebne.

Druga część zadania dotyczy zdjęć, które dopiero zrobimy. Przede wszystkim, zastanów się, czy zdjęcie w danej sytuacji jest Ci w ogóle potrzebne. A potem postaraj się na bieżąco przeglądać wykonywane zdjęcia, usuwać nieudane i niepotrzebne oraz przegrywać je w jedno, centralne miejsce z kopią zapasową.

Do dzieła

Bałagan w zdjęciach, zarówno na naszych urządzeniach, jak i w sieci, jest nie tylko kwestią organizacji, ale też dbałości o środowisko. Właściwe przechowywanie i organizacja naszych zdjęć może pomóc w minimalizacji negatywnych skutków ich przechowywania i pozwolić nam skupić się tylko na tych, które są naprawdę ważne. Dzięki temu będziemy mogli zminimalizować wykorzystanie zasobów i przyczynić się do ochrony środowiska.

Przeczytaj także: Pierwszy album na zdjęcia dla dziecka – na jaką okazję wręczyć?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Weronika Gasperczyk marzy o świecie, w którym dzieci oglądają zdjęcia, a kobiety mają odwagę w opowiadaniu swojej własnej historii. Jest pierwszą w Polce photo managerką – pomaga klientom budować ich wspomnienia z ich własnych zdjęć i filmów. Tę nietypową drogę zawodową rozpoczęła, gdy prawie straciła osobiste zdjęcia - bankwspomnien.pl

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie