Czego szukasz

Tylko 7% Polaków pracuje w niepełnym wymiarze godzin

Dlaczego tak mało Polaków pracuje w niepełnym wymiarze godzin? A jak wygląda sytuacja w innych krajach europejskich? Firma Sedlak & Sedlak, najstarsza polska firma zajmująca się doradztwem w zakresie HR i partner Mamo Pracuj, przygotowała opracowanie dotyczące sytuacji w różnych krajach europejskich oraz przyczyn podejmowania pracy w mniejszym wymiarze etatu.

Praca w niepełnym wymiarze godzin

Na łamach Mamo Pracuj często piszemy o tym, że jednym ze sposobów godzenia życia rodzinnego i zawodowego jest praca na część etatu. Wśród naszych ofert pracy promujemy takie, które oferują mniejszy wymiar godzin. Czy w Polsce można pracować na niepełny etat?

Jak pokazuje opracowanie firmy Sedlak & Sedlak (partnera Mamo Pracuj), na podstawie danych Eurostat-u za I kwartał 2012 roku. Zaledwie 7,4% Polaków pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Porównywalna sytuacja jest w innych krajach Europy Środkowej – na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji, a także w Grecji.

Przeczytaj też: Powrót do pracy w niepełnym wymiarze godzin

Liderem wśród krajów jest Holandia. Tam najwięcej osób pracuje na niepełnym etacie. Prawie tyle samo osób pracuje na pełen etat co w niepełnym wymiarze godzin.

praca w niepełnym wymiarze godzin

Polacy pracę na część etatu traktują bardziej w kontekście przymusu, a nie wyboru. Pracują w niepełnym wymiarze godzin, bo nie znaleźli pracy na pełen etat (tak mówi co czwarty ankietowany). Co siódmy (15%) pracuje w ten sposób, bo zajmuje się innymi członkami rodziny (dzieci, osoby starsze) lub tłumaczy to chorobą. Co jedenasty (9%) łączy pracę z nauką.

W Holandii główną przyczyną (30,8% odpowiedzi) pracy na część etatu jest łączenie jej z opieką nad osobami zależnymi (dzieci, seniorzy) oraz nauka (23%).


Źródło: Artykuł opublikowany 04.09.2012 na portalu rynekpracy.pl – czytaj

Przeczytaj też: Chcę pracować, bo kocham moje dziecko!

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie