Czego szukasz

Przedsiębiorczość Polek – co kobiety myślą o zakładaniu własnych firm

Czy Polki chcą zakładać własne firmy? Okazuje się, że bardzo. 70% kobiet, które nie posiadają własnej działalności deklaruje, że chciałoby ją założyć. Co powstrzymuje je przed takim działaniem? Czy to brak pewności siebie, wsparcia otoczenia czy strach przed oceną? Zapraszamy do artykułu, który przedstawia wyniki raportu „Bizneswoman Roku: Polki chcą być przedsiębiorcze”.

Przedsiębiorczość Polek - wyniki badania

Strach a przedsiębiorczość Polek

Niezależność, możliwość dopasowania godzin pracy do swojego rytmu dnia, pełna decyzyjność i działanie w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami. Zdecydowanie są to atuty własnej działalności, szczególnie dla kobiet chcących łączyć życie rodzinne i zawodowe. Jednak podjęcie decyzji bywa bardzo długim, często przemyślanym po stokroć procesem.

Według badania, które przeprowadzono wśród kobiet z dużych, średnich i małych miast, ponad połowie kobiet, podjęcie decyzji zajmuje od roku do dwóch lat. Co dziesiątej od czterech aż do ośmiu lat. Zaledwie 1/5 myśli o tym krócej niż rok.

9% Polek nie brakuje pewności siebie, która pomaga im w podejmowaniu działań. Aż 60% kobiet chcących dokonać zmian w swoim życiu zawodowym, obawia się oceny innych i często jej się poddaje. Ponadto obawy wynikają z braku pomysłu, pewności siebie, strachu o nadmiar biurokracji, braku finansów i wystarczającej wiedzy na temat narzędzi do prowadzenia biznesu.

Co motywuje do bycia przedsiębiorczą?

2/3 firm z branży usługowej należy do kobiet, możemy śmiało powiedzieć, że Polki są przedsiębiorcze! Największą motywację daje wynikająca z prowadzenia własnej firmy niezależność. Kolejnym ważnym czynnikiem motywującym jest chęć zarabiania więcej niż obecnie. Co piąta ankietowana jako satysfakcjonujące wskazała zarobki w wysokości 6-10 tys. zł na rękę, niewiele mniej 15-20 tys. zł na rękę, a 14 proc. 20-30 tys. zł na rękę. Co 10. satysfakcjonowałyby zarobki do 6 tys. zł na rękę. Rozmowy o pieniądzach i wynagrodzeniu są stresujące dla połowy respondentek.

Przeczytaj także: 15 rad dla rozwijających własny biznes

Przedsiębiorczość a wsparcie najbliższych

Kiedy decydujemy się na tak odważny i przełomowy krok w naszym życiu, wsparcie najbliższych jest nieocenione. 39% ankietowanych w badaniu uważa, że własna firma ułatwia życie rodzinne. Wynika to przede wszystkim z elastycznych godzin pracy. 60% kobiet jest przekonana, że mogłaby liczyć na wsparcie rodziny w decyzji. Zaledwie jedna trzecia nie wie czego mogłaby się po niej spodziewać.

Jakie cechy pomagają w byciu przedsiębiorczą?

Prowadzenie firmy wiąże się z różnymi przeciwnościami losu. Podczas badania zapytano uczestniczki, jakimi cechami powinna wykazać się przedsiębiorcza Polka. Wśród odpowiedzi na pierwszym miejscu pojawiło się: „nie zrażać się niepowodzeniami, być wytrwałą”. Tuż po niej znalazła się odpowiedź: „traktować porażkę jako doświadczenie, z którego można czerpać wiedzę”. Następne to kreatywność, komunikatywność, innowacyjność i aktywność. Według badanych taki zestaw cech warunkuje sukces.

Przeczytaj także: Własnym szefem być – zakładamy działalność gospodarczą

Źródło: Raport – Polki chcą być przedsiębiorcze

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama bliźniaków, studentka pedagogiki, żona. W wolnych chwilach poświęca się wszystkiemu co kreatywne, celebruje picie kawy, zachwyca się pięknem otaczającego świata.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie