ZAINSPIRUJ SIĘ
Projekt #MOCNIEJSZA: razem przeciwko przemocy
Jak podaje Niebieska Linia, ocena rozmiarów przemocy ekonomicznej jest wyjątkowo trudna do oszacowania. Dlaczego? Głównie z powodu niewystarczającej świadomości społecznej, tego, co kryje się pod tym pojęciem. Wiele ofiar nie zdaje sobie sprawy, że są krzywdzone ekonomicznie. Stereotypy dotyczące ról płciowych wciąż są obecne w różnych obszarach naszego życia, a w kwestii finansów mogą dotyczyć np. tradycyjnych wzorców rodzinnych czy historycznych norm. Nie pomaga również brak otwartych rozmów o finansach, które, choć tak obecne w naszym życiu, często są tematem tabu – o ile chętnie mówimy o cenach, zakupach, promocjach, to do rozmów o zarobkach, inwestowaniu, zarządzaniu budżetem podchodzimy z rezerwą.
Czym jest przemoc ekonomiczna?
Przemoc ekonomiczna może przybierać różne formy polegające na celowym pozbawianiu lub ograniczaniu dostępu do środków finansowych, uniemożliwieniu lub utrudnieniu podjęcia pracy zarobkowej, wymuszaniu podejmowania zobowiązań finansowych, czy pozostawaniu w zależności finansowej od innej osoby. Sprawca przemocy wykorzystuje swoją przewagę ekonomiczną, kontrolując finanse drugiej strony i wymuszając rodzaj uzależnienia. W konsekwencji ofiary często nie mają własnych dochodów, a wszelkie ich wydatki są ściśle nadzorowane i ograniczane.
Skala zjawiska
Przemoc domowa w Polsce pozostaje alarmującym problemem społecznym, tylko w 2020 roku odnotowano ponad 91 tys. wypełnionych formularzy Niebieskiej Karty, a jedynie około 5 tys. osób skorzystało ze specjalistycznego wsparcia ośrodków dla ofiar przemocy. To pokazuje ogromną lukę w dostępie do niezbędnej pomocy i wsparcia, zwłaszcza dla kobiet, które są najczęściej ofiarami tych dramatycznych sytuacji. Pełny wymiar przemocy ekonomicznej pozostaje jednak nieuchwytny, zwłaszcza że często nie jest ona rozpoznawana jako forma przemocy.
Badania potwierdzają jednak, że przemoc ekonomiczna często współwystępuje z innymi rodzajami przemocy. W Polsce sytuację ekonomiczną kobiet może lepiej oddać analiza rynku pracy. Z danych Eurostatu wynika, że aktywność zawodowa kobiet w Polsce jest jedną z najniższych w Europie, a przyczyną nieaktywności zawodowej ponad 75% kobiet jest opieka nad dziećmi czy inne obowiązki domowe. Tymczasem w krajach takich jak Szwecja, procent ten jest znacznie niższy.
Warto podkreślić, że istnieje wyraźna zależność między zatrudnieniem kobiety a występowaniem przemocy ekonomicznej, ale to nie oznacza, że tylko kobiety bez własnych dochodów są narażone na takie traktowanie. Przemoc ekonomiczna może dotknąć każdego, niezależnie od sytuacji finansowej, a wybór rezygnacji z pracy przez kobietę nie musi automatycznie wskazywać na jej zależność ekonomiczną czy przemoc w związku.
Łączymy siły, by wzmacniać kobiety
W odpowiedzi na te wyzwania, Serdeczna Fundacja Hearty wraz z partnerami takimi jak Fundacja Feminoteka i Fundacja Mamo Pracuj, rozpoczęła projekt #MOCNIEJSZA. Celem inicjatywy jest nie tylko zwiększenie dostępności pomocy, ale także wzmacnianie świadomości i edukowanie, by efektywnie przeciwdziałać temu zjawisku na różnych płaszczyznach.
Bezpłatna linia wsparcia: jednym z kluczowych elementów projektu jest bezpłatna linia telefoniczna dla ofiar przemocy domowej. Ta inicjatywa umożliwia kobietom szybki dostęp do niezbędnych informacji oraz wsparcia emocjonalnego w sytuacjach kryzysowych. Linia jest obsługiwana przez wykwalifikowane specjalistki, gotowe służyć pomocą i radą.
Wsparcie psychologiczne: projekt #MOCNIEJSZA kładzie duży nacisk na zdrowie psychiczne ofiar przemocy. W ramach wsparcia psychologicznego organizowane są regularne spotkania grupowe, które prowadzone są przez doświadczone terapeutki. Spotkania te mają na celu pomoc kobietom w przepracowaniu traumy i odzyskaniu równowagi emocjonalnej.
Pomoc prawna i zawodowa: Kolejnym ważnym elementem projektu jest zapewnienie wsparcia prawnego i zawodowego. Bezpłatne konsultacje prawne pomagają kobietom w nawigacji po skomplikowanym systemie prawnym, oferując doradztwo w sprawach rozwodowych, alimentacyjnych czy dotyczących opieki nad dziećmi. Dodatkowo, doradztwo zawodowe pomaga kobietom w planowaniu ich ścieżki kariery lub powrocie na rynek pracy, co jest kluczowe dla odzyskania niezależności finansowej.
Przemoc w rodzinie. Jak sobie z nią poradzić?
Kampania edukacyjna i narzędzia online: Fundacja Mamo Pracuj w ramach kampanii edukacyjnej prowadzi działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej o przemocy ekonomicznej. W ramach tych działań stworzone zostanie narzędzie, które pozwoli ocenić ryzyko wystąpienia przemocy ekonomicznej w życiu codziennym.
Mocniejsza – niezależna i pewna siebie
Zwiększenie świadomości społecznej na temat przemocy w rodzinie jest równie ważne, jak bezpośrednie wsparcie ofiar. Edukacja społeczna może przyczynić się do zmniejszenia stygmatyzacji ofiar i promować postawy wspierające osoby dotknięte przemocą. Projekt #MOCNIEJSZA, poprzez swoje zintegrowane podejście, stara się budować społeczeństwo, w którym przemoc nie znajduje żadnego usprawiedliwienia, a ofiary czują się bezpieczne i wspierane.
Działanie realizowane w ramach projektu #MOCNIEJSZA – Razem przeciwko przemocy, organizowanego przez Serdeczną Fundację Hearty we współpracy z Fundacją Feminoteka oraz Fundacją Mamo Pracuj, dzięki wsparciu Fundacji ZURICH.