Czego szukasz

Pięć zawodów przyszłości?

Raz na jakiś czas pojawiają się w mediach rankingi, z których dowiedzieć się można, które kierunki studiów są najbardziej perspektywiczne; które zawody odchodzą do lamusa, a które przeżywają swój renesans, albo – jakie nowe zawody pojawiały się na krajowym rynku pracy. Zatem jakie zawody modne będą w 2013 roku?

Pracować z pasją?

Coraz częściej zdarza się tak, że pasja, coś, co wypełniało nam kiedyś czas wolny – te kilka godzin po powrocie z pracy na etacie – staje się naszym głównym zajęciem i to zajęciem dochodowym. Początkowo nawet nie myślimy o naszej działalności jako o pracy, zawodzie wykonywanym – nie tylko nie przykładamy większej wagi do faktu, że to, co lubimy przynosi nam także dochód, ale nawet indagowani przez znajomych nie bardzo wiemy jak nazwać to, czym się  zajmujemy.

Że niby co – zawód: bloger?

Właśnie tak – zawód: bloger.

Portal pracuj.pl zamieścił artykuł, w którym wymienia pięć profesji mających szansę stać się dochodowymi zawodami przyszłości: content designer, specjalista od nowoczesnych technologii, trendsetter oraz… bloger i sex coach. Specjalista od nowoczesnych technologii brzmi jasno, pozostałe profesje mogą wydawać się nieco egzotyczne, no, może poza blogerem – wiemy już od jakiegoś czasu, że na blogu można całkiem dobrze zarabiać. Informacji o pozostałych zajęciach poszukajcie w sieci – to właśnie Internet stymuluje zapotrzebowanie na zawody, o których istnieniu jeszcze niedawno nie mieliśmy pojęcia.

Najciemniej pod latarnią

Jeśli więc wasz zawód wyuczony albo zawód wykonywany nie daje wam ani satysfakcji, ani pieniędzy, pomyślcie innymi niż dotychczas kategoriami: polski rynek pracy jest… dziwny. Trudny. Nieprzewidywalny. Ale jest także pełen możliwości: jeśli mamy sprecyzowane zainteresowania, konkretne umiejętności, dorobek w jakiejś dziedzinie/działalności – choćby nawet wydawała nam się ona najbardziej egzotyczna, dziwaczna czy niszowa – mamy też szansę na stworzenie z naszej pasji zawodu, który uprawiać będziemy z przyjemnością i za niezłe pieniądze. Tak przecież musieli zaczynać fryzjerzy psów, konsultanci ślubni czy Internetowi korepetytorzy – do głowy im nie przychodziło, że to co robią po godzinach, dla przyjemności, to praca! 

Rynek pracy jest w stanie nieustannego wrzenia. Dla jednych to katastrofa, dla innych – ocean szans. Mamy słyną z pomysłowości i umiejętności dostosowywania się do nowych warunków życia. Może pora kolejny sweter na drutach zrobić nie… charytatywnie? Może ta setna koleżanka koleżanki  umalowana do ślubu i wzbudzająca zachwyt wszystkich dookoła, to jednak powinno być także kolejne zdjęcie do naszego portfolio.

Jak zwykle – najciemniej pod latarnią…

Na postawie www.pracuj.pl

Zdjęcie: 123rf.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Nałogowa czytelniczka, która kocha pisać i pisarka, która nie umie żyć bez czytania. Autorka powieści "Oaza spokoju" i "Pustostan". Copywriterka, webwriterka, blogerka. Matka, żona i kociara z tytułem naukowym.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie