Czego szukasz

Pasja sposobem na życie

Warto czasem zajrzeć w głąb siebie i zastanowić się nad tym, w czym jesteśmy dobrzy, jakie umiejętności posiadamy i jak je wykorzystać. Być może to nasze umiejętności okażą się dobrym sposobem na pracę z pasją – mówi Beata Marszałek, założycielka portalu Mamycel.pl

 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 05/04/2013

Pasja sposobem na życie?

Tak. W życiu bardzo ważne jest, by podążać za swoją pasją już od najmłodszych lat. Wszyscy mamy jakieś talenty, zainteresowania, dlatego powinniśmy robić wszystko, by nie zmarnować tego, co dostaliśmy w darze najcenniejszego – naszych umiejętności. Myślę też, że duże znaczenie i rolę w odkrywaniu talentów odgrywają rodzice.

Czy Ty pracujesz z pasją? Co robisz?

Tak, moja praca daje mi dużo satysfakcji. Od sierpnia 2011 roku, od kiedy uruchomiłam portal www.mamycel.pl, nieustannie pracuję nad jego rozwojem. Uruchomienie i prowadzenie portalu było i nadal jest dla mnie sporym wyzwaniem, jednak kocham to, co robię i to napędza mnie do działania.

Skąd wzięłaś pomysł, aby stworzyć taki portal?

Pomysł na uruchomienie portalu powstał po urlopie wychowawczym. Rok wcześniej zrezygnowałam z pracy na etacie w firmie, w której pracowałam przed urodzeniem córeczki … oboje z mężem podjęliśmy decyzję, że zostanę jeszcze w domu i zajmę się dziećmi. Myślę, że największy wpływ na powstanie portalu Mamycel.pl miało moje marzenie o pracy na własny rachunek, marzenie o niezależności zawodowej oraz to, by wykorzystywać w pracy swoje  umiejętności i pasje, by po prostu robić w życiu to, co lubię. Doszłam do wniosku, że w podobnej sytuacji jest masa ludzi, którzy, podobnie jak ja, marzą o
niezależności, o tym, by pogodzić życie zawodowe z życiem rodzinnym oraz o tym, by ich pasja stała się sposobem na życie. Tak zakiełkował pomysł portalu, można powiedzieć, że w przypływie kilkuminutowej wizji:)

mamycel.plDo kogo on jest adresowany? Co oferujesz tym, którzy mają pasję?

Serwis Mamycel.pl jest miejscem, gdzie każdy bez wyjątku może pokazać i wypromować swój talent, zainteresowania, pasje oraz firmę. Tutaj nie ma podziałów, żadnych ograniczeń i barier, łączy nas jedno – pasja. Chodzi o to, by nie chować swoich talentów do szafy, a dzielić się nimi z innymi. Czasem nawet najmniejsze, nawet niepozorne hobby może okazać się nie tylko sposobem na życie, ale też inspiracją dla kogoś innego, dlatego Mamycel to doskonałe miejsce dla wszystkich tych, którzy swoją pasją, talentem, doświadczeniem pragną się dzielić z innymi. To miejsce wymiany poglądów, doświadczeń, umiejętności i marzeń .…

Rejestracja w serwisie www.mamycel.pl umożliwia aktywny udział w jego funkcjonowaniu. Zarejestrowani użytkownicy mają możliwość publikacji własnych materiałów, zdjęć, filmów, artykułów, sprzedaży swoich prac oraz promowania swoich stron w dziale „Ogłoszenia”, oceniania i komentowania zamieszczanych w serwisie materiałów, udzielania się na forum dyskusyjnym oraz brania udziału w konkursach i innych  akcjach organizowanych przez portal Mamycel.pl.

Co znajdą tam inni, którzy jeszcze nie odkryli swojej pasji w życiu?

Mamycel.pl to również miejsce adresowane do ludzi, którzy szukają inspiracji. To bogaty zbiór historii ludzi, dla których pasja ma ogromne znaczenie w codziennym życiu, którzy nie bali się pokazać swojego nawet najbardziej szalonego hobby czy pomysłu. Znajdziemy tu wywiady z człowiekiem, który postanowił wyruszyć w podróż i objechać na junaku świat… Modelkę robiącą karierę, pomimo poruszania się na wózku inwalidzkim… Warto poznać ich historie, by przekonać się, jak czasem pozornie błahe zainteresowania mogą stać się sposobem na życie.

Prócz wywiadów, poradników i tutoriali, które zresztą publikują również sami pasjonaci oraz licznych konkursów, użytkownicy portalu mają możliwość zapoznania się z ofertami firm szkoleniowych i pracowni artystycznych zamieszczonych w dziale „Ogłoszenia” na Mamycel.pl. Jest tam mnóstwo propozycji dotyczących możliwości rozwoju poprzez różne kursy, warsztaty, szkolenia czy też wydarzenia kulturalne.

Znasz wiele przykładów osób, których pasja zamieniła się w dobrze opłacany zawód?

Nie mogę powiedzieć, czy w dobrze opłacany zawód, bo tego nie wiem,… ale tak, znam osoby, które zrezygnowały z pracy na etacie, czasem zaryzykowały i otworzyły własne firmy oparte przede wszystkim na swojej pasji. Na przykładzie użytkowników portalu Mamycel.pl mogę powiedzieć, że coraz więcej osób decyduje się na zakładanie firm i zarabianie na swojej pasji. Spora część tych osób to rękodzielnicy, którzy szczególnie są mi bliscy. Pewnie gdyby nie to, że praca nad portalem zajmuje mi tak sporo czasu, ja sama korzystałabym z różnych zajęć i warsztatów pogłębiających wiedzę z zakresu rękodzieła.

Co trzeba zrobić, aby pasję zamienić w pracę?

Na pewno nie jest to takie proste, ale czasem warto zaryzykować. Jeśli nie zaryzykujemy, nigdy nie przekonamy się, czy było warto. Jeśli czujemy, że jesteśmy w czymś dobrzy, że posiadamy jakieś umiejętności lub wiedzę, zróbmy plan i zacznijmy realizować swoje cele. Może wystarczy zrobić dodatkowy kurs, zapisać się na jakieś warsztaty, by zdobyć dodatkową wiedzę i po prostu działać albo od razu być aktywnym, uwierzyć w siebie i pokazać swoje umiejętności innym, a pasja sama może nas zaskoczyć. Przykładem na to jest choćby jedna z użytkowniczek portalu Mamycel.pl, która dla własnej pociechy, najpierw uszyła maskotkę, potem pochwaliła się nią na portalu internetowym i jak się okazało, zabawka cieszyła się tak sporym zainteresowaniem, że posypały się pierwsze zamówienia i trzeba było założyć firmę.:)

Dziękuję za rozmowę

Mamycel.pl – pasja sposobem na życie na Facebooku http://www.facebook.com/MamyCel

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Ile zostanie mi na rękę z faktury VAT?

Niejedna z nas pewnie zastanawia się jak to jest z kwotami na fakturze, a faktycznymi zarobkami. Na ile musisz wystawić fakturę, aby ostatecznie zarobić tyle ile chcesz? Przeczytaj jakie są formy i ogólne zasady opodatkowania.
 • Marta Serafin - 21/01/2020

Kwota z faktury, a faktyczny zarobek

Obciążenia fiskalne oraz składki społeczne stanowią znaczną część zarobków przedsiębiorcy. Często pojawia się pytanie, na ile muszę wystawić fakturę, aby ostatecznie zarobić tyle ile chcę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania działalności oraz statusu VAT przedsiębiorcy. Ile zostanie Ci na rękę z faktury VAT? Sprawdźmy!

Formy opodatkowania

Potencjalny przedsiębiorca ma do wyboru kilka form opodatkowania. Decyzja zależy m.in. od rodzaju działalności, wysokości przychodów oraz kosztów a także innych czynników takich jak ryzyko podatkowe czy możliwość wpływania na obciążenia podatkowe. Co istotne formę opodatkowania można zmienić w zależności od powyższych okoliczności.
Osoby fizyczne mogą płacić podatek dochodowy wg następujących form opodatkowania:

 • wg skali podatkowej w zależności od wysokości dochodu wg stawki 17%, 32% (tzw. zasady ogólne)
 • wg jednolitej stawki 19%;
 • ryczałt ewidencjonowany;
 • w formie karty podatkowej.

Aby określić faktyczny zarobek przedsiębiorcy należy dodać do kwoty „na rękę” odpowiednio podatek dochodowy oraz ewentualnie VAT. Wysokość obciążeń fiskalnej zależy od formy opodatkowania oraz stawki VAT.

Zasady ogólne

Zasady ogólne to forma opodatkowania dostępna dla każdego przedsiębiorcy bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Polega na opodatkowaniu dochodu wg stawki 17% oraz 32% dla dochodów ponad limit 85 528,00 zł. Dochód ustala się poprzez pomniejszenie przychodów o koszty uzyskania przychodów.

Faktyczny dochód ustala się poprzez zastosowanie metody „od sta” (potocznie „od stu”), przy której od kwoty netto ustala się kwotę brutto, która zawiera w sobie dodatkową wartość podatku dochodowego. Wyliczony podatek oraz podstawę opodatkowania należy zaokrąglić do pełnych złotych. Zobaczmy pierwszy przykład ile zostanie Ani na rękę z faktury VAT?

Jak obliczyć kwotę na rękę z faktury?

Przykład 1

Anna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie reklamy opodatkowaną na zasadach ogólnych wg stawki 17%. Jest czynnym podatnikiem VAT. Planuje uzyskać dochód w styczniu 2020 w wysokości 2 000 zł „na rękę”. Anna wylicza dochód brutto, który powinna wykazać na fakturze w następujący sposób:

2 000 zł/(100%-17%) = 2 409,64 zł Jako czynny podatnik VAT Anna powiększy wyliczoną kwotę o podatek VAT wg stawki odpowiedniej dla świadczonych przez nią usług – 23%: 2 410,00 zł x 1,23 = 2 964,30 zł brutto

Anna uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 2 964 zł. Anna może dodatkowo zmniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu, a także opłacone składki społeczne.

Sprawdź też działalność nierejestrowaną od strony podatkowej

Podatek liniowy dostępny jest dla przedsiębiorcy wg jednolitej stawki 19% bez względu na wielkość dochodów. Charakterystyczne dla tej formy opodatkowania jest brak możliwości pracy na rzecz byłego pracodawcy oraz korzystania z ulg podatkowych. Podobnie jak przy zasadach ogólnych dochód ustala się poprzez pomniejszenie przychodów o koszty uzyskania przychodów. Zasada wyliczania faktycznego zarobku jest analogiczna jak dla skali podatkowej, różnica jest jedynie w stawce podatkowej. Posługując się danym z Przykładu 1 dochód Anny brutto wykazany na fakturze dla kontrahenta wyniesie:

Podatek liniowy

2 000 zł/(100%-19%) = 2 469,16 zł

2 469 zł x 1,23 = 3 037,07 zł brutto Anna uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 3 037 zł. Anna może dodatkowo zmniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu a także opłacone składki społeczne.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany polega na tym, że podatek płacony jest od przychodu, nie od dochodu, wg stawki 20%, 17%, 8,5%, 5,5% oraz 3% w zależności od rodzaju wykonywanej działalności. Z tej formy opodatkowania wyłączeni są przedsiębiorcy, których przychód przekracza 250 000 euro a także wiele rodzajów działalności takich jak apteki, kantory czy niektóre wolne zawody. Przy wyliczaniu zarobku „na rękę” podstawiamy do wzoru odpowiednią dla rodzaju działalności stawkę ryczałtu.

Przykład 2

Adam prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług remontowych opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 5,5%. Jest czynnym podatnikiem VAT. W styczniu 2020 planuje osiągnąć na rękę kwotę 2 000,00 zł.

Adam wylicza dochód brutto, który powinien wykazać na fakturze w następujący sposób: 2 000,00 zł/(100%-0,055%) = 2 116,40 zł Adam świadczy usługi remontowe na rzecz budownictwa mieszkalnego wg stawki 8%. 2 116,00 x 1,08 = 2 285,28 zł

Adam uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 2 285 zł. Adam może zmniejszyć przychód o opłacone składki społeczne.

Karta podatkowa

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać przedsiębiorcy prowadzący m.in. drobną działalność gastronomiczną, usługową, handlową. Jest to najprostszy podatek, gdzie nie trzeba liczyć przychodów ani kosztów, nie prowadzi się także żadnych ewidencji.

Przedsiębiorca osiągający przychód opodatkowany w formie karty podatkowej nie musi sprawdzać zarobku na rękę, gdyż podatek płaci co miesiąc w stałej wysokości na podstawie wydanej przez organ podatkowy decyzji. Jeśli jest czynnym podatnikiem VAT musi doliczyć do oczekiwanej kwoty dochodu podatek VAT wg właściwej dla niego stawki VAT.

Mam nadzieję, że teraz będzie Ci łatwiej obliczyć, ile zostanie Ci na rękę z faktury VAT.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Serafin
Doradca podatkowy z ponad 10-cio letnim doświadczeniem w księgowaniu zarówno dużych firm, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Aktualnie jako Księgowa inFakt rozlicza m.in. mamy na własnej działalności. Prywatnie mama trójki dzieci.

Video: Sprawdzony pomysł na biznes dla mamy – RoboCAMP

Szukasz pomysłu na biznes, który pogodzisz z życiem rodzinnym? Robo CAMP to zajęcia dla dzieci i młodzieży z robotyki i programowania. Na czym polega ten biznes? Jak wygląda praca na co dzień? Jak prowadzić taki biznes? Na te pytania odpowie Wojciech Syrocki.
 • Agnieszka Wadecka - 08/01/2020
dwoje dzieci z komputerami leżących na podłodze

Sprawdzony pomysł na biznes dla mamy

W maju 2019 na naszym Facebooku prowadziłyśmy serię LIVE’ów o franczyzach idealnych dla mam.

Podczas siódmej rozmowy naszym gościem był Wojciech Syrocki, który założył i rozwija RoboCAMP, współpracując z wieloma przedsiębiorczymi mamami. Rozmowę prowadziła Joanna Gotfryd.

W końcu mam czas dla dzieci – historia Ani, która rozwija własny biznes z Akademią JA

O czym rozmawiałyśmy?

Joanna z Wojciechem odpowiedzieli na pytania takie jak:

 • Na czym polega biznes franczyzowy z RoboCAMP?
 • Jak założyć własną firmę z RoboCAMP?
 • Jak organizować zajęcia z robotyki i programowania?
 • Oraz na pytania oglądających

Zobacz nagranie z rozmowy:

Prowadzę biznes, który do mnie pasuje – historia Kamili

Zainspiruj się innymi pomysłami na biznes dla mam:

Akcja Franczyza dla Mamy – dowiedz się więcej

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail