Czego szukasz

Pasja sposobem na życie

Warto czasem zajrzeć w głąb siebie i zastanowić się nad tym, w czym jesteśmy dobrzy, jakie umiejętności posiadamy i jak je wykorzystać. Być może to nasze umiejętności okażą się dobrym sposobem na pracę z pasją – mówi Beata Marszałek, założycielka portalu Mamycel.pl

 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 05/04/2013

Pasja sposobem na życie?

Tak. W życiu bardzo ważne jest, by podążać za swoją pasją już od najmłodszych lat. Wszyscy mamy jakieś talenty, zainteresowania, dlatego powinniśmy robić wszystko, by nie zmarnować tego, co dostaliśmy w darze najcenniejszego – naszych umiejętności. Myślę też, że duże znaczenie i rolę w odkrywaniu talentów odgrywają rodzice.

Czy Ty pracujesz z pasją? Co robisz?

Tak, moja praca daje mi dużo satysfakcji. Od sierpnia 2011 roku, od kiedy uruchomiłam portal www.mamycel.pl, nieustannie pracuję nad jego rozwojem. Uruchomienie i prowadzenie portalu było i nadal jest dla mnie sporym wyzwaniem, jednak kocham to, co robię i to napędza mnie do działania.

Skąd wzięłaś pomysł, aby stworzyć taki portal?

Pomysł na uruchomienie portalu powstał po urlopie wychowawczym. Rok wcześniej zrezygnowałam z pracy na etacie w firmie, w której pracowałam przed urodzeniem córeczki … oboje z mężem podjęliśmy decyzję, że zostanę jeszcze w domu i zajmę się dziećmi. Myślę, że największy wpływ na powstanie portalu Mamycel.pl miało moje marzenie o pracy na własny rachunek, marzenie o niezależności zawodowej oraz to, by wykorzystywać w pracy swoje  umiejętności i pasje, by po prostu robić w życiu to, co lubię. Doszłam do wniosku, że w podobnej sytuacji jest masa ludzi, którzy, podobnie jak ja, marzą o
niezależności, o tym, by pogodzić życie zawodowe z życiem rodzinnym oraz o tym, by ich pasja stała się sposobem na życie. Tak zakiełkował pomysł portalu, można powiedzieć, że w przypływie kilkuminutowej wizji:)

mamycel.plDo kogo on jest adresowany? Co oferujesz tym, którzy mają pasję?

Serwis Mamycel.pl jest miejscem, gdzie każdy bez wyjątku może pokazać i wypromować swój talent, zainteresowania, pasje oraz firmę. Tutaj nie ma podziałów, żadnych ograniczeń i barier, łączy nas jedno – pasja. Chodzi o to, by nie chować swoich talentów do szafy, a dzielić się nimi z innymi. Czasem nawet najmniejsze, nawet niepozorne hobby może okazać się nie tylko sposobem na życie, ale też inspiracją dla kogoś innego, dlatego Mamycel to doskonałe miejsce dla wszystkich tych, którzy swoją pasją, talentem, doświadczeniem pragną się dzielić z innymi. To miejsce wymiany poglądów, doświadczeń, umiejętności i marzeń .…

Rejestracja w serwisie www.mamycel.pl umożliwia aktywny udział w jego funkcjonowaniu. Zarejestrowani użytkownicy mają możliwość publikacji własnych materiałów, zdjęć, filmów, artykułów, sprzedaży swoich prac oraz promowania swoich stron w dziale „Ogłoszenia”, oceniania i komentowania zamieszczanych w serwisie materiałów, udzielania się na forum dyskusyjnym oraz brania udziału w konkursach i innych  akcjach organizowanych przez portal Mamycel.pl.

Co znajdą tam inni, którzy jeszcze nie odkryli swojej pasji w życiu?

Mamycel.pl to również miejsce adresowane do ludzi, którzy szukają inspiracji. To bogaty zbiór historii ludzi, dla których pasja ma ogromne znaczenie w codziennym życiu, którzy nie bali się pokazać swojego nawet najbardziej szalonego hobby czy pomysłu. Znajdziemy tu wywiady z człowiekiem, który postanowił wyruszyć w podróż i objechać na junaku świat… Modelkę robiącą karierę, pomimo poruszania się na wózku inwalidzkim… Warto poznać ich historie, by przekonać się, jak czasem pozornie błahe zainteresowania mogą stać się sposobem na życie.

Prócz wywiadów, poradników i tutoriali, które zresztą publikują również sami pasjonaci oraz licznych konkursów, użytkownicy portalu mają możliwość zapoznania się z ofertami firm szkoleniowych i pracowni artystycznych zamieszczonych w dziale „Ogłoszenia” na Mamycel.pl. Jest tam mnóstwo propozycji dotyczących możliwości rozwoju poprzez różne kursy, warsztaty, szkolenia czy też wydarzenia kulturalne.

Znasz wiele przykładów osób, których pasja zamieniła się w dobrze opłacany zawód?

Nie mogę powiedzieć, czy w dobrze opłacany zawód, bo tego nie wiem,… ale tak, znam osoby, które zrezygnowały z pracy na etacie, czasem zaryzykowały i otworzyły własne firmy oparte przede wszystkim na swojej pasji. Na przykładzie użytkowników portalu Mamycel.pl mogę powiedzieć, że coraz więcej osób decyduje się na zakładanie firm i zarabianie na swojej pasji. Spora część tych osób to rękodzielnicy, którzy szczególnie są mi bliscy. Pewnie gdyby nie to, że praca nad portalem zajmuje mi tak sporo czasu, ja sama korzystałabym z różnych zajęć i warsztatów pogłębiających wiedzę z zakresu rękodzieła.

Co trzeba zrobić, aby pasję zamienić w pracę?

Na pewno nie jest to takie proste, ale czasem warto zaryzykować. Jeśli nie zaryzykujemy, nigdy nie przekonamy się, czy było warto. Jeśli czujemy, że jesteśmy w czymś dobrzy, że posiadamy jakieś umiejętności lub wiedzę, zróbmy plan i zacznijmy realizować swoje cele. Może wystarczy zrobić dodatkowy kurs, zapisać się na jakieś warsztaty, by zdobyć dodatkową wiedzę i po prostu działać albo od razu być aktywnym, uwierzyć w siebie i pokazać swoje umiejętności innym, a pasja sama może nas zaskoczyć. Przykładem na to jest choćby jedna z użytkowniczek portalu Mamycel.pl, która dla własnej pociechy, najpierw uszyła maskotkę, potem pochwaliła się nią na portalu internetowym i jak się okazało, zabawka cieszyła się tak sporym zainteresowaniem, że posypały się pierwsze zamówienia i trzeba było założyć firmę.:)

Dziękuję za rozmowę

Mamycel.pl – pasja sposobem na życie na Facebooku http://www.facebook.com/MamyCel

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Strategia biznesowa. Dlaczego warto ją mieć?

Co to jest strategia biznesowa, czym różni się od biznes planu i kto powinien ją przygotować? W 3 prostych krokach pokażę Ci jak przygotować strategię rozwoju Twojego biznesu, również franczyzowego.
 • Agnieszka Słowik - 12/06/2019

Co to jest strategia biznesowa?

Strategia biznesowa to przemyślany plan działania, dzięki któremu firma będzie się dynamicznie rozwijać, decyzje przez nas podejmowane będą spójne, a proces zarządzania przedsiębiorstwem przyniesie spodziewane rezultaty.

W odróżnieniu od biznes planu strategia biznesowa ma charakter długookresowy (3-5 letni). Biznes Plan tworzy się przede wszystkim dla startupów przed rozpoczęciem ich działalności. Jest on skierowany głównie do banków i inwestorów w celu przekonania ich, że warto zainwestować środki w nowe przedsięwzięcie. Strategia biznesowa tworzona jest w celu określenia priorytetów, dzięki którym firma będzie się rozwijać. Jest to więc plan rozwoju zarówno dla nowych, jak i istniejących podmiotów gospodarczych, w tym dynamicznie rozwijających się sieci franczyzowych.

Analiza w 3 krokach

Jednym z prostszych sposobów opracowania strategii biznesowej jest przeprowadzenie krok po kroku perspektywicznej analizy potrzeb potencjalnych klientów, partnerów biznesowych oraz określenie własnych celów i priorytetów. Podstawą takiej analizy są odpowiedzi na postawione niżej pytania.

Krok 1 – Określenie własnych celów i ambicji

Dlaczego chcesz zaangażować się w to przedsięwzięcie?

Jakie są Twoje pasje, ambicje i cele życiowe? Czy ich realizacja wiąże się chociaż pośrednio z zakresem usług/produktów sieci franczyzowej, która Cię zainteresowała?

Co jest dla Ciebie najważniejsze? Realizacja własnych pasji czy maksymalizacja dochodu?

Co łączy Cię z Twoimi partnerami biznesowymi, w tym ze współpracownikami, dostawcami i klientami (np. więzy rodzinne, przyjaźń)?

Spójrz na Twój biznes z perspektywy klienta. Zastanów się nad tym, co faktycznie chcesz mu sprzedać. Skup się nie na Twoim produkcie lub usłudze, ale na tym co Ty sama możesz mu zaoferować.

Krok 2 –  Określenie celów biznesowych

Aby wskazać cele biznesowe należy przede wszystkim zdefiniować misję przedsiębiorstwa. Misja określa sens istnienia firmy, wskazuje najważniejsze zadania oraz wartości oferowane klientom. Należy się również zastanowić nad tym, gdzie chcielibyśmy, aby nasza firma znajdowała się za 3-5 lat, a następnie wyznaczyć mierzalne cele, które będziemy realizować w drodze do sukcesu.

Również franczyzodawca powinien okreslić swoją misję, dlatego warto zapytać go o szczegóły. Obie misje, a więc wizje naszego wspólnego biznesu, powinny być spójne.

Krok 3 – Analiza rynku

Na początku należy wskazać 10 najważniejszych potencjalnych klientów, a następnie określić ich oczekiwania. Warto zastanowić się również nad tym, co my chcemy, aby zrobił nasz potencjalny klient oraz nad tym co my chcemy, aby myślał nasz potencjalny klient. Na koniec trzeba sprecyzować to, co odróżnia nas od konkurencji oraz to, w czym jesteśmy od niej lepsi.

Czy strategia jest potrzebna we franczyzie?

Mimo tego że franczyza to sprawdzony model biznesowy, strategia w tym przypadku również jest koniecznością. Powodów jest kilka. Przede wszystkim nasz biznes będziemy rozwijać w innej lokalizacji. W związku z tym struktura populacji może różnić się od tej, w której działa franczyzodawca. Warto zastanowić się i przeanalizaować nasz rynek lokalny. Podobieństwa i różnice wykazane względem rynku, na którym działa franczyzodawca, mogą być zarówno nasżą mocną jak i słabą stroną. Najważniejsze jest to, aby mieć ich świadomość.

Sprawdź jakie pomysły na franczyzę przygotowaliśmy dla Ciebie:

 

 

Edukido

Logo MathRiders

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Słowik
Ekonomista, pasjonuje ją aktywny rozwój biznesu, szczególnie franczyza, dlatego kilka miesięcy temu założyła portal biznesowy www.RynekFranczyzy.pl i została pierwszym w Polsce brokerem franczyzowym. Asertywna idealistka, która lubi łamać stereotypy i zachęcać do działania innych. Z jej inicjatywy powstał także serwis dla mam www.MamaSprzeda.pl. Szczęśliwa mama 6-letniej Hani.
Podyskutuj

Co powinnaś wiedzieć o zakładaniu własnej firmy?

W końcu w wolnej chwili zastanawiasz się, czy może zacząć coś swojego? Analizujesz co Cię interesuje, jakie masz talenty i w czym tak naprawdę chciałabyś się realizować? To już bliska droga do zmonetyzowania swoich zainteresowań, czyli założenia własnej firmy. Jak to zrobić krok po kroku?
 • Grzegorz Zieliński - 10/06/2019
młoda kobieta przy biurku marzy o własnej firmie

Zakładanie własnej firmy

Poranny pośpiech jak co dzień nie robi już większego wrażenia, bo cóż zamiast tego może zaoferować nam poranek. Pośpiech jak zawsze związany z wyjściem do pracy i porannym ogarnięciem domu. W drodze do pracy pojawiają się kolejne dręczące myśli – „w jakim humorze będzie szef, czego jeszcze nie zdążyłam zrobić wczoraj”. Wtedy to jeszcze akceptujesz w końcu liczy się każda sekunda. Nie ma czasu na myślenie.

Jakie dokumenty musisz wypełnić ?

Gdy podejmiesz już swoją decyzję o założeniu firmy i zdecydujesz się jednoosobową działalność gospodarczą to masz 75% drogi pokonane! Teraz pozostaje udać się do najbliższego urzędu i dokonać rejestracji.

Jednak zanim to zrobisz przygotuj się wcześniej. Ustawodawca wymaga już na etapie składania wniosku pewnych informacji, po których ponosimy konsekwencje. Nie pozostawiaj ich ślepemu losowi.

Dobre przygotowanie do rejestracji pozwala na sprawne przeprowadzenie jej w urzędzie. W zależności jaką podejmiesz decyzje takie będziesz płacić podatki. Istotna jest także sprawa wyboru ubezpieczyciela.

Wypełnianie formularza

Zabierz do urzędu dowód osobisty, a dodatkowo musisz znać swój numer NIP (jeśli nie posiadasz zostanie Ci nadany elektronicznie).

Wymyśl nazwę firmy. Powinna być związana z prowadzoną działalnością i pamiętaj kiedy działalność się rozwinie będziesz dzięki niej rozpoznawana na rynku. Lepiej od razu wymyśleć ciekawą nazwę niż potem narażać się na niepotrzebne koszty. Jeśli nie chcesz żadnego pseudonimu to wiedz, że imię i nazwisko jest obowiązkowe i to ono stanie się Twoją nazwą.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć:

Nie każdą firmę należy rejestrować

PKD

To nic innego jak Polska Klasyfikacja Działalności. Jest to spis wszystkich rodzajów działalności. Wybierz sobie te, które Cię interesują. Klasyfikują one działalność według ścisłych kryteriów. Po przeanalizowaniu wypisz je sobie na kartce, aby niepotrzebnie nie szukać ich ponownie. Nie ma też potrzeby wypisywać zbyt wielu punktów PKD, ponieważ aktualnie wszystkie wpisy do działalności są zwolnione z opłat.

Wybór ubezpieczyciela

W zależności od sytuacji w jakiej się znajdujesz możesz być ubezpieczona w KRUS lub ZUS.

Natomiast osoba, która będzie podlegać ubezpieczeniu w ZUS powinna wiedzieć jakie spełnia warunki, aby wybrać dla siebie odpowiednie ubezpieczenie.

Formularze jakie składa osoba przy rejestracji do ubezpieczeń:

 • ZUS ZUA – jeśli zgłaszasz się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego (i dobrowolnie – chorobowego)
 • ZUS ZZA – jeśli zgłaszasz się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, np. przy uldze na start
 • ZUS ZCNA – jeśli zgłaszasz do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny.

Do wyboru masz:

 • ulgę na start przez 6 miesięcy nie płacisz składek na ubezpieczenia społeczne (składasz formularz ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 40)
 • preferencyjne składki „mały ZUS” – składki obniżone przez 24 miesiące (składasz formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70)
 • jeśli będziesz opłacać standardowe składki ponieważ nie spełniasz warunków do skorzystania z wymienionych ulg (składasz formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10)

Dokumenty składasz w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia (możesz złożyć już przy rejestracji firmy w urzędzie za pośrednictwem CEIDG.)

Sposób rozliczania z urzędem skarbowym

Przedsiębiorca we wniosku rejestracyjnym CEIDG-1 wybiera formę płatności podatku dochodowego. Do wyboru masz:

 • na zasadach ogólnych;
 • podatek liniowy;
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
 • karta podatkowa;

Przemyśl tę decyzję ponieważ według wybranej formy płatności będziesz się rozliczać z Urzędem Skarbowym.

Profil Zaufany

Jeśli nie chcesz przychodzić do urzędu, możesz zrobić wszystko sama w domu, a następnie podpisujesz profilem zaufanym po wysłaniu dokumentów w Internecie. To darmowe narzędzie, którym potwierdzisz swoją tożsamość w Internecie (PESEL). Działa jak podpis elektroniczny i jest alternatywą dla płatnego podpisu kwalifikowanego.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Grzegorz Zieliński
Nauczyciel z powołania; zawodowo - wieloletni pracownik samorządowy; prywatnie - mąż i tata dwójki wspaniałych i mądrych dzieci.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail