Czego szukasz

Od czego zacząć poszukiwanie pracy?

Jak ocenią moje CV? Co w nim napisać, by dobrze wypaść? Czym przyciągnąć uwagę do mojej aplikacji? Dziesiątki, setki pytań kłębią się w głowie osoby poszukującej pracy. I nie ma znaczenia czy jest to absolwent wkraczający dopiero na rynek pracy, czy kobieta powracająca do życia zawodowego po dłuższej przerwie, a może po prostu osoba chcąca zmienić dotychczasowe miejsce zatrudnienia. Od czego zacząć aktywne poszukiwanie pracy?

Aktywne poszukiwanie pracy - na czym polega?

Poszukiwanie pracy – jak zacząć?

Stresu można uniknąć lub chociaż mocno go osłabić, jeśli dobrze przygotujemy się do poszukiwania pracy. Co ważne, przygotowanie się do tego zadania wpłynie na efektywność podjętych działań. Warto więc poświęcić trochę czasu i przemyśleć swoje oczekiwania wobec pracy.

Zastanów się czy możesz sobie pozwolić na pracę w pełnym wymiarze godzin, czy chciałabyś mieć dni wolne w tygodniu, czy w weekendy, a może najlepszym wyjściem byłaby telepraca? Jasne określenie swoich oczekiwań pozwoli dobrze selekcjonować oferty pracy oraz jasno przedstawić swoje oczekiwania przyszłemu pracodawcy.

Najbardziej popularnym miejscem na poszukiwanie pracy jest oczywiście Internet. Wiele osób kieruje swoje „kroki” na strony pracuj.pl, jobrapido.pl, careerjet.pl, travit.pl czy gazetapraca.pl. Inną drogą są ogłoszenia w gazetach. Gazeta Wyborcza i niektóre dzienniki lokalne mają specjalne dodatki poświęcone budowaniu kariery, sytuacji na rynku pracy, ogłoszeniom pracodawców.

Zajrzyj do naszej Bazy Ofert Pracy!

Wiedząc, że nasze umiejętności i doświadczenie bardzo dobrze pasują do profilu działalności danej firmy, można odważnie wysłać lub zanieść samodzielnie swoje zgłoszenie. Najprościej zrobić to przez Internet. Bardzo często duże korporacje mają osobną zakładkę na swojej stronie internetowej, zatytułowaną np. „Kariera”, „Dołącz do nas”, gdzie można wypełnić formularz aplikacyjny lub znaleźć adres elektroniczny, na który należy przesłać CV.

Przeczytaj także: 6 kroków do wymarzonej pracy, czyli jak wrócić na rynek pracy po przerwie?

Poprawne CV

Kiedy zdecydujmy się już aplikować na dane stanowisko, należy zadbać, aby CV, czyli nasza wizytówka, było dobrze przygotowane i zainteresowało pracodawcę. Dzięki temu poszukiwanie pracy stanie się bardziej efektywne. Jak więc poprawnie je przygotować? Najlepiej dzieląc je na kilka bloków:

Dane osobowe

  • imię i nazwisko,
  • datę urodzin,
  • adres zamieszkania,
  • kontakt – numer telefonu oraz e-mail.

Dobrze widziane jest, aby adres e-mail zawierał imię i nazwisko, w żadnym razie natomiast nie powinien zawierać on kolokwializmów czy zdrobnień w stylu anusia18. Bardzo ważne jest również aktualne, pogodne, a co najważniejsze, profesjonalne zdjęcie.

Wykształcenie 

Pełna nazwa uczelni oraz kierunek i specjalność, jaką się ukończyło. Podaje się je w następującej kolejności. Studia podyplomowe, magisterskie, licencjackie.

Jeżeli ukończyłaś liceum, którego profil Cię wyróżnia, albo jest zgodny z dalszym wykształceniem, warto to zaznaczyć. W innych przypadkach nazwa ukończonej szkoły średniej nie ma znaczenia. Informacje o ukończonym gimnazjum lub szkole podstawowej są całkowicie zbędne.

Ukończone kursy i szkolenia

Adekwatne do stanowiska, na jakie się aplikuje. Warto wspomnieć o znaczących certyfikatach lub szczególnych uprawnieniach związanych z odbyciem wymienionych kursów, szkoleń.

Doświadczenie zawodowe

Sedno każdego CV. Tu jest miejsce na bardzo dokładne przedstawienie naszych umiejętności, jakie będą mogły być wykorzystane przez przyszłego pracodawcę. Należy podać nazwy firm, w jakich pracowaliśmy, wymienić zajmowane stanowiska oraz zakres odpowiedzialności i obowiązki. Warto napisać absolutnie wszystko, co może być istotne, wg schematu:

  • Sierpień 2020 – obecnie
    Nazwa firmy, stanowisko, zakres obowiązków
  • Luty 2015 – lipiec 2020
    Nazwa firmy, stanowisko, zakres obowiązków

Jeżeli zdobyte doświadczenie jest na tyle bogate, że jest to bardziej istotna informacja niż posiadane wykształcenie, kolejność ta może być zamieniona.

Umiejętności dodatkowe

Warto zawrzeć tu informacje o posiadaniu prawa jazdy, znajomości języków obcych z zaznaczeniem konkretnego poziomu. Bardzo dobrze, jeśli można się pochwalić znajomością jak kilku języków obcych, ale należy pamiętać, że pracodawca może na rozmowie poprosić, aby część rozmowy odbyła się w zadeklarowanym języku obcym. Lepiej więc wpisać te, którymi faktycznie się posługujemy i są one naszym atutem.

Należy unikać wpisywania znajomości pięciu języków jedynie na poziomie podstawowym. Może to być bowiem informacja dla pracodawcy, że zaczynasz wiele rzeczy, ale ich nie kończysz.

Zainteresowania

Nie jest to niezbędny punkt CV, jednak informacje tam zawarte można wykorzystać na swoją korzyść w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Systematyczne uprawianie jakiegoś sportu może świadczyć o wytrwałości i ciężkiej pracy. Znajdowanie czasu na hobby, realizacje zainteresowań podczas zajmowanie się dzieckiem przez mamę, może wskazywać na dobrą samoorganizację, dobre zarządzanie czasem.

Nie wiesz od czego zacząć poszukiwanie pracy? Tej wiedzy będziesz potrzebować!

Na końcu każdego CV obowiązkowo musi znaleźć się klauzula o zgodzie na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych na potrzeby rekrutacji. Bez tego zapisu pracodawca nie będzie miał prawa skorzystać z adresu e-mailowego czy numeru telefonu. Przygotowując aplikację, należy uważnie przeczytać oferty pracy. Niektóre firmy mogą prosić o załączanie swojej własnej klauzuli.

Część firm, zwłaszcza duże korporacje, wymagają wypełnienia formularza zgłoszeniowego, znajdującego się na ich stronie internetowe. Formularz zazwyczaj zawiera pytania o konkretne sytuacje, w jakich wykazaliśmy się niezbędnymi w pracy cechami, poradziliśmy sobie w stresowej sytuacji oraz badają naszą motywację do podjęcia danej pracy. Jest to pierwszy kontakt z pracodawcą i często jedyna szansa na zaprezentowanie tego wszystkiego, co w nas najlepsze. Trzeba sprawić, by nasza aplikacja została zapamiętana. Warto więc poświęcić więcej czasu i dobrze przemyśleć odpowiedzi.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Jak się przygotować do rozmowy?

W ramach przygotowań do rozmowy wskazane jest „odświeżenie” języka obcego, którym się posługujemy, zaznajomienie się z podstawowymi informacjami o firmie, do której się startuje. Koniecznie trzeba sobie przemyśleć i poprzeć argumentami, swoje mocne strony, jakie chcemy zaoferować pracodawcy.

Nie daj się także zaskoczyć innymi pytaniami. Na przykład, przemyśl swoją motywację do pracy. Zastanów się, dlaczego aplikujesz właśnie do tej firmy. Co możesz do niej wnieść oraz jakiego wynagrodzenia oczekujesz. Przede wszystkim wykorzystaj swój zapał do pracy, nowe pokłady energii oraz gotowość do podjęcia wyzwania i chęć powrotu do aktywnego życia zawodowego.

Powodzenia!

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z ukończoną specjalnością Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Na co dzień pracuje w branży szkoleniowej, gdzie najbardziej ceni sobie współpracę z ludźmi. Wcześniej miała okazję być liderem grupy wolontariuszy akcji charytatywnej Szlachetna Paczka oraz sprzedawać książki edukacyjne w bezpośrednim kontakcie z klientem w Stanach Zjednoczonych. Wolny czas najchętniej poświęca na tenisowy relax i szusowanie po stokach narciarskich.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie