Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Nietypowe zajęcia dodatkowe dla dzieci – TOP 10 – oryginalne zajęcia pozalekcyjne dla uczniów podstawówki

  • Ewa Doniec
  • 21 września 2022
  • 7 MIN. CZYTANIA
dziewczynka_z_aparatem_800.jpg
Stworzyliśmy listę TOP10 - oryginalne zajęcia pozalekcyjne dla uczniów podstawówki. Jeśli szukasz inspiracji na nowy rok nauki, tu znajdziesz pomysły na nietypowe zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku szkolnym. Sportowe, edukacyjne, rozwojowe, artystyczne, empatyczne i sympatyczne. :) Elitarne i społeczne. Takie, które rozpalą w Twoim dziecku ikrę. I dadzą mu spełnienie.

Szachy – oryginalne zajęcia pozalekcyjne dla uczniów podstawówki

Gra w szachy przyspiesza rozwój intelektualny. Pozytywnie wpływa na doskonalenie umiejętności matematycznych oraz tok logicznego myślenia. Uczy radzenia sobie z problemami. Kształtuje osobowość. W końcu szachy to sport. 🙂

Czy to nietypowe zajęcia dodatkowe dla dzieci? Raczej tak, bo nie każdy uczeń jest w stanie skoncentrować się na jednej czynności w danym czasie, bacznie śledzić ruchy przeciwnika i planować kontrofensywę. Może to właśnie zajęcie dla Twojego szkolniaka? 🙂

Harcerstwo – nie poszło do lamusa – jest w TOP 10 zajęć dodatkowych dla dzieci

Jeszcze 20 lat temu wiele z nas biegało do hufca, wyjeżdżało na obozy i nocowało „na dziko” w lesie. Dziś o harcerstwie mało kto wspomina. A szkoda. Bo dzieci, które dobrze czują się w grupie i mają potrzebę przynależenia do społeczności, świetnie odnajdą się w tym ruchu. Harcerstwo rozwija wszechstronnie. Jest dobrą lekcją samodzielności oraz współdziałania. Prawdopodobnie żadne inne zajęcia dodatkowe nie zapewnią Twojemu dziecku tyle niezapomnianych przygód i zabawy, co harcerstwo!

P.S. Weź pod uwagę to, że harcerze-szkolniaki często wyjeżdżają w ferie zimowe i wakacje na budżetowe obozy harcerskie. Plus za zagospodarowanie czasu dziecku w tym okresie, wypełnianie „plecaczka” doświadczeniami i… ulga dla Twojego portfela. 🙂

Fotografia – rozwija wrażliwość dziecka

Ile czułości jest w dziecięcym spojrzeniu. Ile radości ze świata. A ile sprzeczności. Wnętrze Twojego dziecka odkryjesz, posyłając je na dodatkowe zajęcia z fotografii dla najmłodszych. To sposób na wyrażenie siebie, przedstawienie swojego punktu widzenia poprzez łapanie migawką obrazów. Będzie pięknie. Zajęcia fotograficzne dla dzieci w wieku 10-12 lat są już dość powszechne. Poszukaj, a znajdziesz grupę zapaleńców, dzięki której Twój mały artysta da upust swoim emocjom.

Nietypowe zajęcia dodatkowe dla dzieci? Pomoc w schroniskach dla zwierząt

W każdym schronisku dla bezdomnych zwierząt potrzebna jest dodatkowa para rąk do pracy. Co prawda wyprowadzanie wielkich ras poza kojce to zadanie dla starszej młodzieży i dorosłych. Jednak w każdym przytulisku dla psów znajdzie się mały, kulawy staruszek, który tęskni za mizianiem po brzuszku i za spacerkami pełnymi przekąsek. To zadania, którym bez problemu sprosta 10-latek.

Jeśli mieszkacie w bloku lub nie możecie przyjąć psa do domu na stałe, zaproponuj to zajęcie dodatkowe dziecku. Być może będzie ono spełnieniem marzeń Twojego smyka, a przy tym nauczy go odpowiedzialności i sumienności (tak jak wiele innych zadań pozalekcyjnych z naszej listy TOP10 – oryginalne zajęcia pozalekcyjne dla uczniów podstawówki).

6 nietypowych pomysłów na aktywny czas z dzieckiem

Programowanie – praktyczne zajęcia dodatkowe dla dzieci

Zawód przyszłości, logiczne myślenie, kreatywność. Co jeszcze? Otwarcie na oścież różnorakich ścieżek kariery. Szkoła cierpliwości, skrupulatności i konsekwencji w dążeniu do celu. Naukę programowania najlepiej zacząć jeszcze jako dziecko – podstawówka to czas idealny. Dlaczego? W tym wieku często szkolniaki odczuwają niskie poczucie własnej wartości. A stworzenie pierwszej, prostej aplikacji lub gry sprawia, że młody człowiek nabiera wiary w siebie i w siłę własnych umiejętności.

Nauka śpiewu w TOP 10 – oryginalne zajęcia pozalekcyjne dla uczniów podstawówki

Śpiew stoi nieco na uboczu. Wyparty przez naukę gry na instrumentach. A szkoda. Bo przynależenie do chóru to dla dziecka nie tylko poprawne modulowanie głosu. To także przygoda – wyjazdy wakacyjne, koncerty, tournée po Polsce (a może po całym świecie?). 🙂 Indywidualne lekcje śpiewu dziecięcego – nietypowe zajęcia dodatkowe dla dzieci – to również świetny pomysł na odkrycie talentów, które drzemią w Twoim potomku. Warto połączyć je z grą na instrumencie, choć nie jest to konieczne.

Pierwsza pomoc – najlepsze zajęcia dodatkowe dla uczniów podstawówki, które procentują w przyszłości

To nietypowy sposób spędzania czasu wolnego dla młodzieży starszej i młodszej. Dobrze prowadzone zajęcia z pierwszej pomocy dla dzieci są niezwykle interesujące i… przydatne. Już uczniowie klas I-III szkoły podstawowej chętnie uczestniczą w kursach. Profesjonalna kadra dostosowuje poziom przekazywanej wiedzy tak, że mali adepci w mig uczą się, jak opatrywać rany, przeprowadzać resuscytację, a przede wszystkim – przełamują lęk przez udzielaniem pierwszej pomocy. Co więcej – dziecko poznaje anatomię człowieka, rozwija empatię oraz doświadcza troski o innych.

P.S. Weź pod uwagę, że zajęcia z pierwszej pomocy w szkołach często odbywają się „po łebkach”, nabytą wiedzę dziecko szybko zapomina, a przecież uratowanie życia młodszej siostrze, która się zakrztusiła jest potrzebne „tu i teraz”!

Dlaczego jakość czasu spędzanego z dzieckiem (a nie ilość) jest kluczowa?

Majsterkowanie i stolarstwo – to ma się w genach

„Dłubanie” w drewnie, urządzeniach elektronicznych i przedmiotach codziennego użytku to najwspanialsza lekcja techniki, plastyki i fizyki, jaką uczeń szkoły podstawowej może sobie wymarzyć. Dziecko analizuje sytuację i szuka rozwiązań. Uczy się zaradności. Rozwija kreatywność, koncentrację i precyzję działania.

Masz szczęście, jeśli Twój partner, ojciec albo dziadek jest „złotą rączką”. Zachęć go, by siadał regularnie z dzieckiem do stołu roboczego i wspólnie odkrywał zawiłości świata. Jeśli nie masz dorosłego wielbiciela kombinatoryki „pod ręką”, poszukaj zajęć z majsterkowania i stolarstwa w miejscowości, w której mieszkasz. Są one coraz bardziej powszechne.

Łyżwiarstwo figurowe dla dzieci z podstawówki – czy to nie za późno?

Przygodę z łyżwami można zacząć, gdy maluch ma około pięciu lat. W tym wieku dzieci są rekrutowane do sekcji łyżwiarskich. Jeśli jednak czujesz, że Twój szkrab będzie zawodowo jeździł na łyżwach, to poślij go na lód jako 3- lub 4-latka. Uczniowie podstawówki również szybko opanowują technikę jazdy na łyżwach – wystarczy odpowiednio zachęcić ich do nauki. Wprawdzie łyżwiarstwo jest sportem dość kontuzjogennym, ale ma wiele zalet: poprawia koordynację ruchową, ćwiczy równowagę, uczy gracji. Wzmacnia ciało, rozwija gibkość, hartuje organizm.

Nietypowe zajęcia dodatkowe dla dzieci – szermierka

Dla kogo? Dla dzieci z klas 1-8 szkoły podstawowej oraz dla młodzieży (oczywiście, że tak – w tym sporcie nie ma ograniczeń wagowych i wiekowych – można wygrywać niezależnie od swoich warunków fizycznych!).

Uprawianie szermierki – eleganckiej i elitarnej dyscypliny sportowej, cenionej na całym świecie – ma wielki wpływ na wszechstronny rozwój człowieka. Uczy koordynacji ruchowej, kontroli nad własnym ciałem i orientacji w przestrzeni. Mali szermierze to mistrzowie zwinności, precyzji i szybkości podejmowania decyzji. Dzieci ćwiczące szermierkę uczą się cierpliwości, wytrwałości i odporności na porażki.

To według nas nietypowe zajęcia dodatkowe dla dzieci, na które warto skierować uwagę małego ucznia. Które z listy TOP10 – oryginalne zajęcia pozalekcyjne dla uczniów podstawówki – zaproponujesz swojemu synowi i swojej córce?

Zdjęcia: Canva

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content