Czego szukasz

6 nietypowych pomysłów na aktywny czas z dzieckiem

Sposoby na aktywne spędzanie czasu z dziećmi to nie tylko rower, plac zabaw i basen. Nie trzeba też iść w góry (choć warto!). Ani jechać na drugi koniec Polski (chociaż to też polecamy!). Więc: jak zabić dziecięcą nudę? Poznaj 6 nietypowych pomysłów na wspólny czas z dzieckiem, które w kreatywny sposób rozwijają wyobraźnię, wrażliwość i samodzielność. A przede wszystkim – zbliżają rodziców do dzieci, a dzieci do rodziców.

Dziewczynka

Jakie są sposoby na aktywne spędzanie czasu z dziećmi? Fotografia

W połączeniu ze spacerem do parku albo pieczeniem domowego ciasta (kto na co ma ochotę) – ten pomysł na zabicie nudy z dzieckiem to… petarda! Szczególnie jeśli sama masz smykałkę do fotografii albo jeśli chcesz w końcu być na zdjęciach (sprawdź, jak mało masz swoich fotografii, odkąd na świecie pojawiło się Twoje pierworodne).

 • Pozwól dziecku być fotografem.
 • Nałóż makijaż.
 • Ubierz najlepszą sukienkę.
 • Bądź otwarta na sugestie młodego artysty.

Dziecko poczuje się ważne.
P.S. Absolutnie nie namawiamy do użyczania dzieciom sprzętu fotograficznego wysokiej klasy. Wystarczy 15-letnia lustrzanka albo aparat natychmiastowy. Polaroidy wróciły do mody, a wiele modeli posiada lusterko do robienia selfie! Sprzęt wywołuje zdjęcia w kilka(naście) minut po naciśnięciu spustu migawki, więc efekt rodzinnej sesji zdjęciowej uzyskujecie prawie natychmiast! Dzięki temu zabawa jest jeszcze lepsza!

Teatr dla dziecka – czy warto wziąć dziecko do teatru?

Kiedy pierwszy raz z dzieckiem do teatru? A czy zadawałaś sobie to samo pytanie, nim pierwszy raz puściłaś bajkę w telewizorze albo zanim zabrałaś malucha do kina? No właśnie… A w przypadku sztuk granych przez aktorów na żywo jest tak, że dzieci mogą z nimi obcować już od… najmłodszych lat. Repertuary w dużych miastach pełne są ofert skierowanych nawet dla roczniaków! W miastach powiatowych wybór mniejszy, więc warto, byś śledziła aktualności pobliskiego domu kultury.

P.S. Przedstawienia teatralne dla dzieci są dostosowane długością do możliwości publiczności. Aktorów nie dziwią krzyki, płacze, wstawanie z krzesełek. Sztuka to emocje. W czasie spektakli dla najmłodszych jest wystarczająco dużo miejsca na ich ujście.

Znajdź sposób na aktywne spędzanie czasu z dziećmi – nagranie teledysku

To pewne, że masz swoje ulubione kawałki muzyczne. I Twoje dzieci też mają swoje „naj”. I jeśli kołyszecie się w ich rytm, układając klocki, to dlaczego nie nagrać teledysku? Zabawa. Śmiechy. Taniec.

Wczujcie się w role gwiazd i odtwarzajcie ich ruchy albo porzućcie schematy i opracujcie własny układ! Do realizacji nagrania wystarczy smartfon z kamerą.

P.S. Śmieszne stroje, peruki, okulary? Dadzą efekt WOW! Użyjcie wszystkiego, co podpowiada fantazja dzieci i Twoja. To czas, by zaszaleć!

DIY – zrób to sam(a) z tego, co jest w domu

Może na najwyższej półce w garderobie masz stosik kolorowych gazet? Albo w komodzie piętrzą się ścinki materiałów? Przyniosłaś ze strychu wagon zapałek sprzed dwudziestu lat? Do tego dodaj wolny wieczór, Ciebie i dziecko. Uruchom kreatywność (przy okazji posprzątasz bałagan w szafkach), by stworzyć coś nieszablonowego:

 • domek z zapałek,
 • sukienkę dla lalki,
 • figury origami.

DYI z dziećmi to wykonanie dowolnej rzeczy przy użyciu dostępnych akcesoriów domowych, gdzie dziecięca fantazja nie ma granic!

P.S. Bo wieczór nie zawsze musi kończyć się oglądaniem bajki albo planszówkami… 😉

Przeczytaj także: Zabawy rozwijające dzieci – 5 propozycji

Każde miejsce ma swoje tajemnice – czyli: jak zaciekawić dzieci zwiedzaniem?

Renesansowa bryła pałacu, popiersie króla i kunsztowne zdobienia ścian – niekoniecznie. Legendy, baśnie i bajki – TO jest interesujące dla najmłodszych. Lubią czuć magię. Słuchać o rzeczach niestworzonych. O dawnych zabawach, instrumentach, pieśniach. A niektóre – nawet o duchach, zjawach i diabłach pojawiających się przy pełni księżyca na zamkowych murach. Dlatego jeśli chcesz odwiedzić jakieś miejsce cenne historycznie lub przyrodniczo, masz trzy opcje:

 • Albo przygotuj się merytorycznie, by zaskoczyć swoje pociechy ciekawostkami i sprawić, by wycieczka krajoznawcza z dzieckiem okazała się sukcesem. To opcja najbardziej wymagająca od… Ciebie (czas, zaangażowanie, umiejętności).
 • Albo skorzystaj z usług lokalnego przewodnika, który sypnie z rękawa opowieściami adekwatnymi do wieku Twoich milusińskich. To opcja najłatwiejsza, choć z portfela wylecą dodatkowe złotówki.
 • Albo licz na fart, że dzieci zachwycą się tym, co zastaną (i do szczęścia wystarczą im na przykład surowe mury prawie nie istniejącego już zamku z marnym widokiem na okolicę…). Według nas jest to mało kusząca opcja (choć najmniej wymagająca). Wariant ten odradzamy.

Co, jeśli dziecko kocha zwierzęta, a w domu nie ma na nie przestrzeni?

Pożyteczne spędzanie czasu z dzieckiem jest przyjemne i wspierające rozwój. Jeśli Twój maluch jest fanem zwierzaków, a na „chomika, kota, rybki oraz psa” nie macie miejsca w swoim domostwie, zaproponuj dziecku:

 • Wyprowadzanie na spacery psów z pobliskiego schroniska dla zwierząt.
 • Budowę karmników albo budek lęgowych.
 • Tropienie dzikich zwierząt po śladach na śniegu.
 • Wizytę w ogrodzie zoologicznym.
 • Przekazywanie dziecięcego kieszonkowego na cele organizacji sprawujących opiekę nad zwierzętami chorymi, bezdomnymi, zagrożonymi wyginięciem.

Naszych 6 nietypowych pomysłów na wspólny czas z dzieckiem sprawi, że od ręki znajdziesz rozwiązanie na dziecięce: „mamo, nudzi mi się!” albo: „czy możemy pobawić się w coś innego?”.

Nieważne, który z tych tipów wybierzesz – najbardziej liczy się czas, który dajesz dzieciom. I Twoja uwaga, którą im przekazujesz. Oraz bliskość, którą przez to osiągasz. To takie „win-win”. Obie strony zyskują. Spróbuj, a sama się przekonasz. 😉

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kocham lawendę, góry i makaron. Z lasu mogłabym nie wychodzić. Z wody też. Mężatka z dwójką przedszkolaków na pokładzie. Ekonomistka z zamiłowaniem do psychologii, języka polskiego i zdrowego trybu życia. Przedsiębiorczyni, copywriterka, fotografka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie