Czego szukasz

Akcja: Mamo, pracuj. Jestem pod dobrą opieką

Czym kierować się przy wyborze DOBREGO przedszkola? Zasadą jest, że to rodzice najlepiej znają swoje dziecko i wiedzą, co jest dla niego dobre. Wiedzą, z czego mogą zrezygnować, a na czym zależy im bezwzględnie. Tym tekstem rozpoczynamy naszą akcję: Mamo, pracuj. Jestem pod dobrą opieką. Chcemy Wam pomóc wybrać najlepsze przedszkole dla Waszego dziecka.

Oczywiście najlepiej by było, gdyby wszystkie dzieci znajdowały miejsce w przedszkolach publicznych, w których niezbyt liczne grupy maluchów otaczane są opieką przez empatyczne i rozentuzjazmowane panie wychowawczynie skłonne do współpracy z rodzicami. Niestety, nie zawsze udaje nam się znaleźć w gronie szczęśliwców, których system rekrutacji przyporządkuje do wybranego, najbliższego miejscu zamieszkania, przedszkola publicznego. Szukamy więc przedszkola niepublicznego.

Debiut w przedszkolu. Od czego zacząć?

Bez względu jednak na status przedszkola, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw, które są kluczowe dla rodziców podejmujących decyzję o zapisie dziecka do tej, a nie innej placówki. I od samego początku zdawać sobie sprawę, że nie uda nam się zwizytować wszystkich placówek, które bierzemy pod uwagę.

Kiedy więc wyselekcjonujemy przedszkola, które warto wziąć pod uwagę, zasięgnijmy najpierw języka wśród znajomych – poczta pantoflowa, to najlepsze co świat rodziców wymyślił. Z rozmów z innymi rodzicami nie tylko dowiemy się tego, co nam najbardziej potrzebne, ale także zyskamy informacje, których próżno szukać w ogłoszeniach i na portalach: np. czy w przedszkolu jest duża rotacja kadr (co oznacza w praktyce, że panie zmieniają się jak w kalejdoskopie), czy rodzic traktowany jest jak marudzące dziecko, czy jak poważny partner do rozmowy, wreszcie – czy zajęcia dodatkowe są faktycznie rozwijające, aktywizujące i sprawiają dzieciom radość, czy to tylko reklamowy slogan, bo wszystko sprowadza się do „zajęć na macie” – macie tu piłkę/klocki/kredki i się bawcie.

To, co najważniejsze

Gdy już wiemy czego szukamy, a na co bezwzględnie się nie zgadzamy, udajemy się na rozmowę do dyrekcji przedszkola i przy okazji sprawdzamy:

 1. Bezpieczeństwo: przedszkole, to miejsce, w którym występuje największe stężenie skarbów na metr kwadratowy! Jeśli może wejść do niego każdy, a personel nie wykazuje zainteresowania intruzem – lepiej dać sobie spokój. Zamknięta furtka albo brama główna, domofon/videodomofon, szatnia lub hall, w którym personel weryfikuje tożsamość i zamiary wchodzących do placówki osób, to konieczność.
 2. Liczebność grup: zbyt wielka jest często jednym z pierwszych zarzutów stawianych placówkom publicznym, dlatego oddychamy z ulgą, kiedy dowiadujemy się ile maluszków jest w grupie w przedszkolu niepublicznym. Ale też nie warto przesadzać: przecież po to zapisujemy dziecko do przedszkola, żeby nauczyło się „żyć w stadzie” i znalazło kolegów. Drogie przedszkole, które za atut uznaje kilkuosobowe grupy, wcale nie musi być dobrym wyborem dla rwącego się do dzieci trzylatka.
 3. Wykształcenie personelu: oprócz nauczycielek mających wykształcenie kierunkowe (pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna), możemy trafić na panie, które mają inne wykształcenie pedagogiczne i są właśnie w trakcie studiów podyplomowych. Warto zwrócić uwagę na kursy i szkolenia, które ukończyły nauczycielki przedszkola – aktualizacja wiedzy i ciągłe podnoszenie kwalifikacji świadczą o poważnym podejściu do zawodu.  Dobre przedszkole stale współpracuje z psychologiem i logopedą.
 4. Kompetencje społeczne personelu: wychowawczynie przedszkoli z prawdziwego zdarzenia są empatyczne, chętne do współpracy z rodzicami, elastyczne i komunikatywne. Mają świadomość, że każde dziecko jest inne i potrzebuje odmiennego traktowania. Nie ukrywają przed rodzicami kłopotów dziecka/z dzieckiem; organizują dni otwarte, podczas których chwalą się tym, czego wraz  z podopiecznymi dokonały i dni rodzinne, kiedy władzę w przedszkolu przejmują mamy, tatusiowie i dzieci. Nigdy nie traktują rodzica zdawkowo, są cierpliwe i rzeczowo odpowiadają nawet na „głupie” pytania, a kiedy czegoś nie wiedzą, mówią „nie wiem” i podpowiadają, gdzie szukać pomocy.
 5. Kuchnia: oczywiście najlepiej by było, gdyby każde przedszkole miało własną. Najczęściej jednak mamy do czynienia z cateringiem, co bynajmniej przedszkola nie dyskwalifikuje. Musimy tylko dowiedzieć się, co i skąd trafia na talerze naszych dzieci. Dobre przedszkole uwzględnia indywidualne potrzeby żywieniowe: alergia na czekoladę i cytrusy, dieta bezglutenowa, wegetarianizm – to nie problem. Przy okazji: dzieci nie są zmuszane do jedzenia i dokarmiane na siłę.
 6. Zajęcia dodatkowe: jest z czego wybierać, większość lub wszystkie zajęcia wliczone są w czesne. Nie ma przerostu ambicji: maluchy stanowczo bardziej potrzebują zajęć ruchowych i plastycznych, niż nauki trzech języków obcych. Trening kompetencji społecznych bierze górę nad wdrażaniem do wyścigu szczurów, a jeśli dziecko odmawia udziału w zajęciach, nie jest do niczego przymuszane.
 7. Spacer: niektóre przedszkola niepubliczne zlokalizowane są w budynkach jednorodzinnych i dysponują własnymi ogródkami, w których dzieci mogą bawić się dowoli o każdej porze roku. Inne, w miejscach, które zachęcają do spacerów – blisko lasu czy przy dużym placu zabaw. Ale są i takie, które mogą naszemu dziecku zaoferować jedynie spacer między blokami na osiedlu. Jeśli maluch ma spędzać w przedszkolu wiele godzin, szukajmy takiego, w którym nie będzie oglądał wiosny przez szybę.

Pamiętajmy:

 • Kiedy już podejmiemy decyzję o zapisaniu dziecka do konkretnej placówki, czeka nas kilka dni (zwykle 5 dni roboczych) na adaptację – będziemy mogli pobyć w przedszkolu wraz z dzieckiem, przyjrzeć się jego reakcjom, opanować lęki i… powoli wycofać się, żeby rolę tymczasowej opiekunki przejęła „ciocia”. Nie uchroni nas to przed spadkami formy naszego dziecka: nieraz zdarzy się, że maluch odmówi wyjścia z domu i będziemy musieli go przekonywać dłużej niż zwykle, innym znów razem będzie „rwał” do przedszkola jeszcze w piżamie. Jednak udany start: bez lęku, stresu, szoku, dobrze wróży na przyszłość.
 • Przedszkola niepubliczne są elastyczne: nie musimy zapisywać do nich dzieci w rytm elektronicznej rekrutacji, która odbywa się wyłącznie w marcu. Przyjmują dzieci w miarę wolnych miejsc przez cały rok. Oczywiście najlepiej zarezerwować miejsce w wybranej placówce wcześniej; te najbardziej oblegane szybko kończą nabór.
 • Sprawdzajmy, czy nasze przedszkole dyżuruje w wakacje.

Ważna uwaga w kwestii opłat:

Zawsze sprawdzajmy, co składa się na „opłatę za przedszkole”.

Przy zapisie czeka nas zapewne uiszczenie jednorazowej bezzwrotnej wpłatywpisowego, które, w razie gdy zrezygnujemy z usług placówki, zanim jeszcze rozpocznie się rok szkolny, przepadnie.

Za każdy miesiąc płacić będziemy czesne i wyżywienie. Z tych dwóch składników pierwszy jest stały, drugi zaś warunkowany obecnością dziecka – np. pierwsza opłata za przedszkole będzie składała się z czesnego i pełnej opłaty za wyżywienie. W kolejnych miesiącach od stawki żywieniowej odliczane powinny być dni nieobecności dziecka.

Są przedszkola, które nie dzielą opłaty na składniki i WSZYSTKO: czesne, opłatę za jedzenie, zajęcia dodatkowe i inne potrzeby (materiały plastyczne, dodatkowe atrakcje) określają właśnie mianem czesnego. To jedna stała opłata, w ramach której mieści się każdy dodatkowy ponoszony przez przedszkole wydatek, np. opłata za usługę przewodnika podczas wycieczki czy album ze zdjęciami, który dziecko dostaje po zakończeniu roku szkolnego.

Czeka nas na pewno JEDNA dodatkowa opłata – ubezpieczenie i pod żadnym pozorem nie powinniśmy się od niej wymigiwać.

Jeśli dyrekcja przedszkola otrzyma ciekawą ofertę zajęć dodatkowych, wycieczki czy innych zajęć, za które trzeba dodatkowo zapłacić, zawsze konsultuje to z rodzicami.

Przedszkole, które ma dobrą markę i działa odpowiednio długo, nie wymaga zaopatrywania dziecka w śliniaki, materiały papiernicze czy sanitarne (papier toaletowy, pieluszki, wilgotne chusteczki, mydło). Wszystko to wliczone jest w comiesięczne opłaty.

A na koniec…

Powyższe informacje to swego rodzaju przewodnik dla początkujących. To rodzic najlepiej wie, co dobre dla jego dziecka – miejsce, w którym Jaś będzie czuł się doskonale, może być dla Małgosi miejscem nieznośnym. Osobista wizyta w wybranym przedszkolu, rozmowa z Personelem oraz zwiedzanie placówki powinny rozwiać wszelkie nasze wątpliwości.

PARTNERZY AKCJI:

WARSZAWA

baner Przedszkole Bajka Warszawa

WROCŁAW

 

Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w akcji Mamo, pracuj. Jestem pod dobrą opieką prosimy o kontakt: [email protected], tel 504 120 915

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podyskutuj

Kobiety biznesu Rakiety – bezpłatne doradztwo i Twoja historia

Wystartuj z biznesem jak rakieta w kosmos! Wspólnie z portalem Oh!me zapraszamy do akcji #KobietyBiznesuRakiety. Cały miesiąc wspieramy i promujemy kobiety przedsiębiorcze, które chwyciły stery w swoje ręce! Chcesz ocenić swój pomysł na biznes, albo dowiedzieć się skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy? A może już jesteś w locie, prowadzisz firmę od lat, ale od kosmosu dzielą Cię lata świetlne? Skorzystaj z bezpłatnego doradztwa firmy Cisnet.pl w ramach naszej akcji. Albo napisz do nas! Pochwal się, pożal, podziel swoją historią! Najciekawsze listy opublikujemy u nas i na portalu dla kobiet Oh!me.

Przedsiębiorczą kobietą być…

Nie dziwią nas statystyki, które stawiają Polki za wzór europejskiej przedsiębiorczości, a liczba firm zakładanych przez kobiety napawa dumą. Dlatego startujemy z akcją, której celem jest promowanie i wspieranie tych kobiet, które chwyciły stery w swoje ręce ruszają w daleką podróż w nieznane! Słowem…

#KobietyBiznesuRakiety

Wspieramy Kobiety, Biznesu Rakiety!

Wiesz, że chcesz, ale nie wiesz od czego zacząć? Potrzebujesz fachowego wsparcia? A może prowadzisz biznes ale nie wiesz jak rozwinąć prędkość? Zapraszamy na bezpłatne doradztwo dla przedsiębiorczych kobiet, zarówno tych które już prowadzą swój biznes, jak i tych które dopiero startują! 

Bezpłatne indywidualne doradztwo biznesowe obejmuje wszystkie aspekty związane z otworzeniem firmy, począwszy od pomysłu, poprzez znalezienie źródła jego finansowania do rejestracji działalności gospodarczej. Dlaczego warto skorzystać?

Dzięki naszej akcji dowiesz się:

 • czy Twój pomysł ma szanse powodzenia?
 • jakie są jego słabe i mocne strony?
 • czy możesz starać się o dotację UE i jak napisać wniosek,
 • gdzie i jak uruchomić działalność?
 • jak obliczyć koszty prowadzenia firmy?
 • kiedy zaczniesz zarabiać?
 • kto Ci w tym pomoże?

Możliwe są spotkania osobiste 60 min. (w oddziale firmy w Krakowie, ul. Siemiradzkiego 19/1) albo porady mailowe – do wykorzystania w okresie dwóch miesięcy od zgłoszenia. Dodatkowo do każdej porady dołączony będzie plik z informacjami dotyczącymi porad jak sporządzić biznes plan oraz dostępnych źródeł finansowania działalności gospodarczej.

Kto za tym stoi?

Konsultacje będzie prowadzić Monika Ogórek – Doradca Biznesowy z wieloletnim doświadczeniem w pracy z nowymi przedsiębiorcami, specjalista w pozyskiwaniu środków unijnych, analityk finansowy, pracownik Cisnet.pl Kancelarii Doradczej Sp. z o.o.

logo_cisnet_male

Głównymi obszarami działalności Cisnet.pl są usługi:

 • Księgowe
 • Wsparcia biznesowego
 • Agencji pracy
 • Szkoleniowe
 • Informatyczne

Cisnet.pl współpracuje z firmami, organizacjami pozarządowymi i osobami fizycznymi.

Jak skorzystać z doradztwa?

Zgłoś się wypełniając formularz, w którym powiesz nam o swoim pomyśle i jak chcesz, abyśmy Ci pomogli. Przedstawiciele Cisnet.pl skontaktują się z Tobą w ciągu 3 dni roboczych.

Akcja trwa od 10 maja do 8 czerwca 2016 r. Uwaga: Liczba konsultacji ograniczona.

Promujemy Kobiety Biznesu Rakiety! Napisz do nas!

Chcemy poznać Twoją historię biznesową. Zarówno taką, która przypomina udany lot rakietą w kosmos, jak również taką, która z rakietą i kosmosem niewiele ma wspólnego.

Napisz do nas o sukcesach i porażkach. O ważnych biznesowych lekcjach i gorzkich nauczkach. O tym co prowadzenie biznesu zmieniło w Twoim życiu na lepsze, albo na gorsze. A może COŚ stoi na przeszkodzie ku temu abyś wsiadła do rakiety i odpaliła? Co to takiego? Podziel się z nami!

Na Twój list czekamy do 8 czerwca. Najciekawsze historie opublikujemy na portalu Mamo Pracuj i/lub na portalu Ohme.pl. Jeśli chcesz, Twój list opublikujemy anonimowo.

Napisz do nas: [email protected]

logo_ohme_640

Kobiety_biznesu_rakiety_fb

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podyskutuj

O czym chciałabyś przeczytać na mamopracuj.pl?

Podobno "kto pyta nie błądzi" więc my pytamy Was ;-); o to co dla Was ważne, o czym chcecie czytać na portalu i czego Wam brakuje na www.mamopracuj.pl. Prosimy Was o wypełnienie bardzo krótkiej, a dla nas bardzo ważnej ankiety >>> Dziękujemy!
Stół, kawa i wizytówki mamopracuj.pl

Bo prawda jest taka, że…

Dziewczyny,

prawda jest taka, że bez Was nie istniałby nasz portal. A my chcemy jeszcze lepiej odpowiadać na Wasze potrzeby, dlatego prosimy Was o odpowiedź na ważne dla nas pytania:

O czym jeszcze chciałabyś przeczytać na www.mamopracuj.pl, jakie tematy są dla Ciebie ważne, jakie akcje, projekty i co Cię interesuje?

Powiedz nam a my przygotujemy takie teksty, jakich szukasz. Nie ma dla nas tematów niemożliwych.

Przygotowałyśmy z Asią bardzo krótką ankietę z powyższymi pytania, wypełnienie jej zajmuje kilka minut, a nam pozwoli jeszcze lepiej dopasowywać treści do Waszych potrzeb i oczekiwań.

Aby wypełnić ankietę kliknij tutaj >>>

Jeśli masz dużo pomysłów, napisz ile tylko chcesz! Jeśli na razie nic nie przychodzi Ci do głowy, to pamiętaj, że zawsze możesz do nas napisać maila: [email protected] lub [email protected]

W podziękowaniu za zaangażowanie mamy książki dla Was, nagrodzimy 5 najbardziej pomocnych podpowiedzi ;-).

Na Wasze opinie i podpowiedzi czekamy do 25 kwietnia br.

Bardzo dziękujemy!

Agnieszka i Asia

Zdjęcie: Magdalena Trebert

Aktualizacja 13 maja 2016

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi! Za pomysły, sugestie ale też i głosy krytyki. Wszystkie obiecujemy wziąć pod uwagę i mamy nadzieję, że już wkrótce portal Mamo Pracuj będzie lepszy i bardziej pomocny!

Nagrody książki niespodzianki dostają: Ania, Marta, Kasia K, Kasia W i Gosia. Skontaktujemy się z Wami!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Podyskutuj

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×