Czego szukasz

Na jaką emeryturę mogę liczyć? – praca na etacie – cz.1.

Młode mamy też myślą o przyszłej emeryturze. Dzieci małe, przed nami kilkadziesiąt lat pracy. Ale już dzisiaj warto zastanowić się z czego będziemy się utrzymywać. Czy to pracując na etacie, czy jako przedsiębiorca, wszyscy odkładamy składki na poczet przyszłej emerytury.
Przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy o emeryturze. Dzisiaj część pierwsza – emerytura z pracy na etacie. Jaka będzie?

Na jaką emeryturę mogę liczyć

Na jaką emeryturę mogę liczyć jako pracownik na etacie (pełnym bądź częściowym)?

Dla osób urodzonych po 31 grudnia 1967 r. wysokość przyszłej emerytury zależy od trzech czynników. Przede wszystkim od sumy odprowadzonych składek emerytalnych oraz od momentu przejścia na emeryturę. W mniejszym stopniu zależy natomiast od tego, jak skutecznie wybrany przez pracownika. Otwarty Fundusz Emerytalny pomnoży odprowadzone do niego składki emerytalne. W przeciwieństwie do tzw. starego systemu emerytalnego na wysokość emerytury nie ma wpływu sama liczba przepracowanych lat. Liczba przepracowanych lat może mieć tylko wpływ na ewentualne prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę.  

Dla pracownika na etacie wysokość składki emerytalnej to zawsze 19,52% jego wynagrodzenia brutto.

Wysokość wypłacanej w przyszłości emerytury zostanie obliczona wg schematu. W dniu przejścia na emeryturę przez pracownika zebrane na jego subkoncie w ZUS środki zostaną zwaloryzowane i zsumowane ze środkami zebranymi na subkoncie w OFE, a następnie podzielone przez przewidywaną dalszą średnią długość życia. Dlatego im więcej zebranych środków i późniejsze przejście na emeryturę, tym wyższe miesięczne świadczenie emerytalne. 

Przeczytaj także: Na jaką emeryturę mogę liczyć? – własna firma

Czy mogę sama zadbać o to, aby emerytura była większa? 

Tak. Są na to dwa sposoby. 

Po pierwsze – OFE

Dla pracownika na etacie wysokość składki emerytalnej to zawsze 19,52% jego wynagrodzenia brutto. Składka emerytalna podzielona jest w ten sposób, że 2,8% trafia do OFE a 16,72 % do ZUS. Składki przekazane do ZUS zostaną zwaloryzowane w dniu przejścia pracownika na emeryturę według takiego samego dla wszystkich ubezpieczonych wzoru i tu pracownik, niestety, nie może nic zrobić, aby zwiększyć wysokość przyszłej emerytury. Jednakże ma prawo do wyboru jednego spośród czternastu działających obecnie Otwartych Funduszy Emerytalnych. OFE inwestują przekazaną im składkę emerytalną z różną skutecznością, dlatego obecne symulacje przyszłych emerytur z OFE pokazują, że właściwy wybór OFE ma wpływ na wysokość emerytury. 

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Po drugie – trzeci filar i inne inwestycje

Można samodzielnie odkładać na emeryturę, zarówno poprzez uczestnictwo w dobrowolnym tzw. III filarze emerytalnym (czyli w Pracowniczych Programach Emerytalnych, Indywidualnych Kontach Emerytalnych i Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego) jak i we wszelkich innych wieloletnich inwestycjach (polisy, lokaty, fundusze inwestycyjne, nieruchomości, metale szlachetne). 

Przewagą dobrowolnego oszczędzania w III filarze nad innymi dobrowolnymi sposobami oszczędzania jest to, że po spełnieniu pewnych warunków zarówno środki wpłacane jak i wypłacane w III filarze są w zwolnione z opodatkowania. 

Już wkrótce kolejne części cyklu o emeryturze!

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Prawnik, specjalista ds. prawa gospodarczego. Posiada kilkuletnie doświadczenie w obsłudze prawnej małych i średnich przedsiębiorców. Jego zainteresowania zawodowe obejmują prawo handlowe, prawo spółek, prawo ubezpieczeń społecznych oraz prawo podatkowe.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie