Czego szukasz

Czym są i jak funkcjonują fundusze emerytalne?

W obecnym świecie finansów coraz trudniej jest oszczędzać, zwłaszcza na tak odległy cel jak przyszła emerytura. Dlatego państwo wprowadziło obowiązkowe ubezpieczenie, jakim jest składka emerytalna wyliczana i pobierana od każdej pensji. Wynosi ona 19,52% wartości wynagrodzenia brutto i trafia na I i II filar obowiązującego systemu emerytalnego. Aż 63% składki automatycznie jest księgowana na koncie I filaru w ZUS. Kolejne 22% składki trafia na subkonto II filaru ZUS. O tym gdzie ma trafić pozostała 15 % składki decydujemy sami. Czy ma pozostać w ZUS na subkoncie II filaru, czy zostać przekazana do OFE.

skarbonka na pieniądze zrobiona ze słoika

Czym jest fundusz emerytalny?

Jeśli już zostaliśmy zmuszeni do odkładania części zapracowanych pieniędzy, warto zrobić wszystko, by zarobiły jak najwięcej. Zwłaszcza, gdy możemy zwiększyć szanse na uzyskanie większej kwoty wypłacanej emerytury. Pomoże nam w tym prywatna instytucja finansowa jakim jest Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE).

Jej działalność reguluje ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Zakładana jest wyłącznie przez pojedyncze Powszechne Towarzystwo Ubezpieczeniowe (PTE) tylko w jednym celu: jak najlepszego pomnożenia wpłacanych przez swoich członków pieniędzy.

W przeciwieństwie do ZUS, zarządza rzeczywistymi pieniędzmi. ZUS bowiem posiada jedynie pieniądze wirtualne. Każdą wpłacaną składkę księguje na subkontach i zaraz je wypłaca dla obecnych emerytów.

Kiedy możemy wybrać OFE?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, mamy możliwość zadecydowania o tym, gdzie trafi pozostałe 15% składki. Czy ma pozostać w ZUS-ie, czy jednak powierzyć je analitykom finansowym w OFE?

Jest się nad czym zastanawiać, gdyż stanowi ona dokładnie: 2,92% wartości wynagrodzenia brutto. Musimy jednak wiedzieć, że możemy podjąć taką decyzję jedynie w dwóch sytuacjach:

  • Przy podejmowaniu swojej pierwszej pracy. Wówczas w okresie do 4 miesięcy od podpisania swojej pierwszej umowy czy założenia działalności gospodarczej, możemy wybrać OFE
  • Podczas tzw. „okienka transferowego”, którego najbliższy termin jest w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2020r. Następny planowany jest na ten sam okres w 2024r.

Jeśli nic nie zrobimy i nie zgłosimy dokonania wyboru OFE, to automatycznie zostaniemy przypisani do ZUS. Wówczas cała składka tam pozostanie i będzie waloryzowana o średni wzrost PKB za ostatnie 5 lat.

Jeśli zdecydujemy się na przejście do funduszu, musimy zgłosić to w formie pisemnej. Taki druk możemy pobrać ze stron internetowych zarówno ZUS, jak i każdego OFE. Następnie powinniśmy dostarczyć go osobiście do oddziału ZUS-u, wysłać pocztą, lub przekazać przez Platformę Usług Elektronicznych. z użyciem podpisu elektronicznego.

Który fundusz emerytalny wybrać?

Obecnie na rynku funkcjonuje 12 funduszy emerytalnych. Każdy z nich może się pochwalić różnymi wynikami, liczbą członków czy wielkością zarządzanych pieniędzy. Który więc wybrać?

Najlepiej dokonać analizy wskaźnika o nazwie „stopa zwrotu” publikowanego na stronie internatowej KNF dla różnych okresów. Może to być okres 3, 5 czy 10 lat, w końcu to inwestycja długookresowa. Pokaże nam ona w zależności od badanego okresu czasu, jaki zysk z zarządzanych pieniędzy uzyskał dany fundusz.

Przykładowo w okresie od 31.03.2014 do 31.03.2017r. najlepszy fundusz miał stopę zwrotu na poziomie ok. 17,3%. Oznacza to, że w tym samym okresie, uzyskał lepszy wynik niż zastosowana w ZUS: średnia waloryzacja wzrostu PKB.

Drugim wskaźnikiem, który powinniśmy porównać, jest wartość „jednostki rozrachunkowej”. Każda wpłacana składka po odliczeniu kosztów prowizji, automatycznie przeliczana jest na „jednostkę rozrachunkową. Następnie po przeliczeniu księgowane są na naszym koncie.

Przedstawiają one umowną wartość posiadanych aktywów netto funduszy dzięki inwestycjom w przeliczeniu na jednostkę. Im wyższa, tym lepiej fundusz zarządza powierzonymi pieniędzmi.

Ten wskaźnik możemy również porównać dla różnych okresów, przy czym należy pamiętać, że wszystkie fundusze zaczynały od jednej wartości na poziomie 10 zł.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Dla zapewnienia bezpieczeństwa naszych pieniędzy, fundusz podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i nie może ogłosić upadłości.

Dodatkowym plusem jest to, że pieniądze zgromadzone w funduszu na naszych kotach podlegają dziedziczeniu. Możemy samodzielnie wskazać osobę dziedziczącą.

W przypadku rozwodu, środki zebrane w okresie małżeńskiej wspólnoty majątkowej podlegają podziałowi.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podyskutuj

Video: Jak być dobrym sprzedawcą w finansach? Praca w bankowości – zobacz webinar!

"Jak być dobrym sprzedawcą w finansach?" to drugi z serii trzech webinariów przygotowanych wspólnie z Santander Bank Polska. Podczas spotkania ekspertki Santander Bank Polska podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem profesjonalnych sprzedawców. Jeśli interesuje Cię praca w bankowości, koniecznie zobacz nagranie z naszego webinaru!

Praca w bankowości – zobacz webinar!

Podczas serii trzech webinarów zorganizowanych wspólnie z Santander Bank Polska, omówiłyśmy wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące rozpoczęcia i rozwoju kariery w branży bankowej. Pierwszy webinar dotyczył szans i wyzwań w pracy z klientem.

Dzisiaj publikujemy dla Ciebie drugi, w którym ekspertki Santander Bank Polska odpowiadają na pytanie „Jak być dobrym sprzedawcą w finansach?”

Dzięki uczestnictwu w naszym cyklu, będziesz mogła krok po kroku przygotować się do wejścia w nową branżę!

Czego dowiesz się z nagrania?

  • Jak być dobrym sprzedawcą w bankowości?
  • Jakie wykształcenie i doświadczenie jest potrzebne na stanowisku sprzedawcy?
  • Które cechy charakteru są ważne, aby być dobrym doradcą?
  • Oraz wiele innych praktycznych wskazówek dotyczących branży bankowej.

Kim są nasze ekspertki?

Justyna Pietraszewska
Dyrektor oddziału Santander Bank Polska

Magister Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego o specjalizacji Rynki Finansowe. Od 2013 doradca klienta w Santander Bank Polska. Od 6 lat dyrektor 1 Oddziału w Strzelinie. Pasjonatka rolnictwa. Prywatnie mama 12-letniego Miłosza i rocznego Ignasia. W wolnych chwilach pasjonatka podróży, jazdy na nartach i nurkowania.

Małgorzata Szelwicka
p.o. Dyrektor oddziału Santander Bank Polska

Uzyskała stopień magistra na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Wyższej Szkole Bankowej. Od 15 lat pracuje w finansach. Od 11 lat Pracownik Santander Bank Polska. Od 8 lat menadżer zespołu sprzedażowego. W chwili obecnej p.o. dyrektor 12 oddziału we Wrocławiu. W 2020 Bohaterka Ryzyka Santander Bank Polska. W życiu prywatnym mama 4 letniej Łucji. W wolnych chwilach wolontariuszka Fundacji Santander i skrzypaczka.

Moderacja: Agnieszka Czmyr-Kaczanowska (Fundacja Mamo Pracuj)

Sprawdź aktualne oferty pracy Santander Polska!

Zdjęcie: zrzut ekranu z nagrania webinaru; pozostałe zdjęcia archiwum prywatne.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.

Koszulki damskie z nadrukiem – pomysł na prezent dla pracowników

Nie od dziś wiadomo, że za sukcesem każdej firmy stoi między innymi dobrostan pracowników. Osoby, które czują się ważne i doceniane, są efektywniejsze i lepiej wykonują powierzone im zadania, a ponadto czują więź z pracodawcą i współpracownikami. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie firmy. Oprócz dobrej atmosfery na co dzień i spotkań integracyjnych, warto także pomyśleć o drobnych podarunkach. Dobrym pomysłem na prezent dla pracowników mogą się okazać koszulki damskie z nadrukiem.
Kobieta obdarowana koszulkami dla pracowników

Koszulki damskie z nadrukiem – dlaczego są idealnym prezentem?

Po pierwsze – t shirty damskie z nadrukiem to niezwykle praktyczny prezent, który nie zostanie schowany czy rzucony w kąt, ale rzeczywiście się przyda. Po drugie prezent ten można dowolnie spersonalizować, co dodatkowo pokazuje zaangażowanie pracodawcy w życie społeczności pracowników. Na takiej koszulce można umieścić nadruk lub napis, nawiązujący na przykład do panujących w firmie zwyczajów czy powiedzonek.

Przeczytaj także: Rozwijaj swoje talenty w firmie, która ceni Ciebie i Twoją rodzinę

Koszulki z nadrukiem dla pracowników – na jakie okazje?

Obdarowanie pracownika koszulką z nadrukiem może stanowić miły gest na powitanie – na przykład po dłuższej nieobecności, spowodowanej chorobą lub urlopem macierzyńskim czy wychowawczym. Powrót do pracy wiąże się z reguły ze stresem i niesie za sobą wiele obaw, a ponowne zaaklimatyzowanie się w miejscu pracy może zająć nawet kilka dni. Miłe powitanie i zabawny prezent na pewno pomogą przełamać lody i szybko wrócić do rutyny pracowniczej sprzed urlopu.

Koszulki z nadrukiem mogą być także miłym prezentem dla nowego pracownika, który dopiero dołącza do zespołu. Dzięki temu od razu poczuje się pewniej i łatwiej będzie przyswajał niezbędną do wykonywania obowiązków wiedzę.

Jakie koszulki wybrać na prezent dla pracowników?

Jak już wspominaliśmy – mogą to być koszulki z zabawnym napisem, którego często używacie w firmie. Może nić porozumienia między pracownikami utworzyła się na bazie wspólnej fascynacji jakąś filmową produkcją lub ulubionym gatunkiem muzyki? Takie koszulki można znaleźć bez problemu.

Należy pamiętać także o rozmiarze. Lepiej zdecydować się na pakiet koszulek w nieco większym rozmiarze. Pozwoli to uniknąć niezręcznej sytuacji, gdy koszulka będzie za mała. Większe koszulki można natomiast nosić jako tzw. oversize, co jest bardzo modne. Chyba że pracodawca zna rozmiar każdego z pracowników – można go wówczas dobrać indywidualnie do każdej osoby.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×