Czego szukasz

Na jaką emeryturę mogę liczyć? Emerytura ”po mężu”? – cz.3.

Młode mamy też myślą o przyszłej emeryturze. Dzieci małe, przed nami kilkadziesiąt lat pracy. Ale już dzisiaj warto zastanowić się  z czego będziemy się utrzymywać. Czy to pracując na etacie, czy jako przedsiębiorca, wszyscy odkładamy składki na poczet przyszłej emerytury. 
Przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy o emeryturze. Dzisiaj część trzecia – emerytura po mężu dla niepracującej żony, oraz emerytura za urlop wychowawczy. Jaka będzie? 
  • Marcin Golec - 15/10/2013

Przeczytaj o emeryturze uzyskiwanej z pracy na etacie – cz. 1.

Przeczytaj o emeryturze dla przedsiębiorców – cz.2. 
 

Jeśli kobieta nie pracuje zawodowo, to czy może liczyć na emeryturę męża po jego ewentualnej śmierci? 

Co do części emerytury pochodzącej z ZUS. 

Jeśli mąż w chwili śmierci pobierałby emeryturę lub miałby prawo do przejścia na emeryturę, z którego do tej pory nie skorzystał, to żona, po spełnieniu pewnych warunków (m.in. wiek),może liczyć na rentę rodzinną, której wysokość wyniesie co do zasady 75% emerytury zmarłego męża. To, czy kobieta pracuje czy też nie pracuje, nie ma wpływu ani na samo prawo do renty rodzinnej ani na jej wysokość.  

Co do części emerytury pochodzącej z OFE istnieje kilka możliwości:

  1. Gdy śmierć męża następuje przed przejściem na emeryturę, a między małżonkami istniała wspólność majątkowa, żona dziedziczy po zmarłym mężu połowę środków zgromadzonych na jego indywidualnym koncie w OFE, natomiast druga połowa środków przechodzi albo na wskazanych przez zmarłego uposażonych albo spadkobierców. Jeśli małżonkowie nie mieli wspólności, całość środków zgromadzonych w OFE przechodzi na wskazanych uposażonych lub na spadkobierców. 
     
  2. Gdy śmierć męża następuje po przejściu na emeryturę, żonie przysługuje jednorazowa tzw. wypłata gwarantowana, której wysokość jest zależna od tego, jak długo zmarły pobierał emeryturę. Jeśli między małżonkami istniała wspólność majątkowa, to taką wypłatę otrzymuje albo wskazany przez zmarłego uposażony albo żona. Jeśli nie istniała wspólność, to wypłata  jest dzielona między wszystkich spadkobierców. 

[view:ad_intext_superbanner_1=block]

W powyższych przypadkach żona nie dostaje jakiegoś specjalnego świadczenia, ale zwiększa się ilość środków na jej koncie emerytalnym OFE, co skutkuje zwiększeniem jej przyszłej emerytury. To czy kobieta pracuje, nie ma wpływu ani na prawo do otrzymania środków z OFE, ani na ich wysokość. 
 

Urlop wychowawczy a emerytura. 

Należy uszczegółowić, że w czasie trwania urlopu wychowawczego, rodzic może świadczyć pracę na rzecz tego samego pracodawcy, który urlopu udzielił lub innego pracodawcy. Może też prowadzić działalność gospodarczą. Osoba taka jest traktowana przez system ubezpieczeń społecznych jak każdy inny pracownik lub  przedsiębiorca, a zatem okoliczność korzystania z urlopu wychowawczego nie ma wtedy wpływu na wysokość pobieranej składki emerytalnej, a co za tym idzie nie ma wpływu wysokość wypłacanej w przyszłości emerytury. 

Więcej o pracy podczas urlopu wychowawczego przeczytaj w artykule „Jeśli urodzę drugie dziecko podczas urlopu wychowawczego…”

Inaczej wygląda ta kwestia, gdy rodzic nie podejmuje żadnej aktywności zawodowej w trakcie urlopu wychowawczego. Wtedy też składka emerytalna, rentowa i zdrowotna są opłacane z budżetu państwa przez cały okres trwania urlopu wychowawczego. Podstawę, od której oblicza się te składki stanowi średnie miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy przed przejściem na urlop wychowawczy, jednakże nie więcej niż 60% przeciętnego wynagrodzenia wg danych Głównego Urzędu Statystycznego. 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marcin Golec
Prawnik, specjalista ds. prawa gospodarczego. Posiada kilkuletnie doświadczenie w obsłudze prawnej małych i średnich przedsiębiorców. Jego zainteresowania zawodowe obejmują prawo handlowe, prawo spółek, prawo ubezpieczeń społecznych oraz prawo podatkowe.
Podyskutuj

Nauka zdalna do świąt. Jeden nowy termin ferii 2021. Nowe wytyczne rządu

Do końca roku uczniowie będą się uczyć w trybie zdalnym. A od 4 stycznia wszyscy uczniowie będą mieć 2 tygodnie ferii. Nowe zmiany zapowiedział premier w dniu 21.11 podczas konferencji prasowej. Zobacz szczegóły.
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 21/11/2020
dzieci na lekcjach w szkole

Nauka zdalna do świąt. Będzie jeden termin ferii 2021 dla wszystkich województw. Nowe wytyczne w związku z koronawirusem

Nauka zdalna do świąt

Na konferencji prasowej w dni 21.11 premier Morawiecki ogłosił, że uczniowie pozostaną w domach do przerwy świątecznej, czyli do 23.12. Do tego czasu wszyscy będą uczyć się w trybie zdalnym.

Przedszkola i żłobki nadal pozostaną otwarte.

Przeczytaj nasz wywiad z dr Marzeną Żylińską – świeże spojrzenie na naukę zdalną – o czym pamiętać w tym trudnym procesie

Co później? Od 23.12 będzie zimowa przerwa świąteczna, która potrwa do 3.01.2021. A później czekają nas…

Ferie 2021

Spora zmiana czeka wszystkich, którzy planowali wyjazdy na ferie zimowe. Przypomnijmy, że od wielu lat ferie zimowe odbywały się w różnych terminach dla różnych województw, aby ułatwić wyjazdy, rezerwacje noclegów i uniknąć kumulacji np. na stokach narciarskich.

Ferie 2021 odbędą się jednak zupełnie w innym trybie. Uczniowie z wszystkich województw w dniach 4 – 17.01 2021 będą mieć 2 tygodniowe ferie, które powinniśmy spędzić w domach, a nie na wyjazdach. Szef rządu odradza rezerwacje wyjazdów, w związku z pandemią.

Może Cię zainteresuje także: 7 zasad pracy zdalnej z dziećmi na pokładzie

Otwarcie galerii handlowych

Od 29 listopada otworzone zostaną galerie handlowe, które funkcjonować będą w reżimie sanitarnym.

Przeczytaj także: Koronawirus – prawa pracujących rodziców – zasiłek ZUS i wniosek do pobrania

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj

Co robić z dziećmi w domu przed Świętami: pomysły na wspólne aktywności

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a nasze pociechy zaczynają się nudzić z dala od kolegów i koleżanek ze szkoły. Jeśli Ty i Twoje dzieci nie wiecie czym się zająć w długie, ciemne wieczory w domu, przygotowaliśmy pomysły na wspólne przedświąteczne aktywności, które pokochają wszyscy domownicy.
  • Alicja Zielińska - 17/11/2020

Napiszcie list do św. Mikołaja

Mamy nadzieję, że Twoja pociecha wciąż wierzy w świętego Mikołaja! Jeśli tak, nie ma chyba lepszego pomysłu na przedświąteczną nudę niż wspólne pisanie listu z życzeniami do tego białobrodego ulubieńca wszystkich dzieci. Dzieci, które jeszcze nie potrafią pisać, mogą swoje wymarzone prezenty narysować. Zachęć je też do kreatywnego ozdobienia listu pieczątkami lub naklejkami z motywami świątecznymi. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie gotowego szablonu, który z łatwością wydrukujesz w domu. Przy pisaniu listu zadbajcie o nastrój – włączcie świąteczne piosenki i przygotujcie gorące kakao.

Zróbcie ozdoby bożonarodzeniowe

To chyba najbardziej tradycyjny pomysł na przedświąteczną zabawę. Przecież większość z nas pamięta łańcuchy z kolorowego papieru, które robiliśmy, będąc dziećmi. Nawet choinkę można zastąpić własnoręcznie zrobioną konstrukcją przy użyciu drabiny czy trójkątnej tablicy.

Świetnym grudniowym zajęciem mogą też być kolorowanki ze świątecznymi motywami, możecie je wyciąć i na sznureczku zawiesić na choince. A może w tym roku kupicie małą choinkę dla dziecka, którą udekoruje samo? Przygotowanie ozdób i łańcuchów będzie dla niego z pewnością wielką frajdą i kreatywnym zajęciem.

Upieczcie razem świąteczne ciasteczka

Święta kojarzą się wielu z nas z korzennym zapachem pierniczków. Dobra wiadomość jest taka, że są one całkiem proste w wykonaniu, więc będą idealnym sposobem na zaangażowanie najmłodszych. Najważniejsze dla naszych pociech będą oczywiście foremki. Tradycyjne kształty to ludziki, choinki i gwiazdy, ale obecnie można zdobyć foremki dosłownie w każdym kształcie, np. postaci z filmów rysunkowych.

Zbudujcie razem namiot tipi w pokoju dziecięcym

Wspólne budowanie tipi będzie wspaniałą aktywnością na zimowe dni w domu. Postarajcie się, aby taki namiot był magiczną i bezpieczną przestrzenią dla dzieci, który pobudzi ich wyobraźnię. W środku nie może zabraknąć miękkich poduszek, koca oraz ulubionych zabawek.

Możecie też zamontować światełka i zawiesić papierowe gwiazdki. Taki namiot będzie idealnym miejscem do zabawy, ale też do wyciszających zajęć, np. słuchania audiobooków lub czytania bajek.

Zorganizujcie świąteczny maraton filmowy

Nie ma to, jak świąteczny film, by wprowadzić wszystkich milusińskich w magiczny bożonarodzeniowy nastrój. Możecie też zrobić własne bilety na seans, które wraz z popcornem Twoi najmłodsi będą musieli „kupić”, używając do tego cukierków w zaimprowizowanym stoisku. Co do selekcji filmów to polecamy ulubione klasyki, takie jak: „Kevin sam w domu”, „Ekspres polarny”, „Klaus, Grinch: świąt nie będzie”, „Elf”, „Opowieści z Narni”, „Cud na 34 ulicy”, „Opowieść wigilijna” lub „Opowieść wigilijna muppetów”.

Przeczytajcie piękną baśń

Filmy to nie jedyny sposób na rozbudzenie wyobraźni najmłodszych przed Świętami. Literatura obfituje w piękne baśni i bajki, które najlepiej czyta się razem właśnie w grudniu. My polecamy zwłaszcza ,,Opowieść Wigilijną’’ Charlesa Dickensa. Ten klasyk powinien znać każdy maluch, a jego przesłanie o poświęceniu dla innych jest bardzo mądrą przedświąteczną lekcją.

Mamy nadzieję, że spodobały się Wam nasze pomysły na przedświąteczne aktywności z dziećmi i wspólnie kreatywnie spędzicie czas. Sprawcie, aby grudniowe dni były naprawdę magiczne, przytulne i na długo zapadły w pamięć Waszych dzieci.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia i grafika: partnera portalu.

Załączniki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×