Czego szukasz

MOMstorie – Agnieszka Pierzak z Mamo Pracuj

Macierzyństwo wyzwoliło we mnie ogromne pokłady miłości, czułości, opiekuńczości. Dojrzałam jako kobieta. Jednocześnie kolejne jego lata obnażyły przede mną moje deficyty, bo okazało się, że moje dzieci wymagają ode mnie takich cech, z którymi ja sama miałam problem. Bycie mamą pozwoliło mi lepiej zrozumieć relacje z moimi rodzicami i poznać swoje „wewnętrzne dziecko”.

Momstorie Agnieszka Pierzak

Macierzyństwo to dla mnie….

Patrząc z perspektywy 47-letniej mamy macierzyństwo to dla mnie droga, która przede wszystkim zmienia człowieka. Uczy uważności lepiej niż wszystkie kursy prowadzone przez największych psychologów-celebrytów. 🙂 Zmusza do cierpliwości i zatrzymania się w pędzie codzienności, uczy przełączenia się na taki stan, który nazywam „mum-mode”, czyli moment, kiedy jestem w 100% dla dziecka i nic wokół się nie liczy. 

Odkryłam, że bycie w takim „mum-mode”, gdy nie myśli się o tym, co będzie jutro na obiad, czego brakuje w lodówce albo czy na pewno wysłałam wszystkie ważne maile w pracy, niezmiernie odpręża, relaksuje i daje siłę do robienia potem tych wszystkich przyziemnych rzeczy, które muszą być jakoś ogarnięte. Oczywiście to wszystko nie było dla mnie takie proste i dochodziłam do tego bardzo długo, często robiąc dokładnie na odwrót. Czyli jak?  Z tzw. “podzielnością uwagi”, jak rasowa, „wielozadaniowa mama”.

Jestem mamą i….

Żoną, kobietą, która chce się realizować także na polu zawodowym, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Dzisiaj mogę to powiedzieć, że po urodzeniu pierwszego dziecka wpadłam na chwilę w pułapkę rezygnacji ze wszystkiego czego nie da się zrobić z maluchem. I to był dla mnie bardzo trudny czas. Teraz rozumiem, że to działanie wcale nie było dobre dla dziecka.

Cieszę się, że bycie mamą nie wyzwoliło we mnie potrzeby rezygnacji z pracy zawodowej. Po urodzeniu pierwszego dziecka wróciłam do pracy po 6 miesiącach, a przy drugim praktycznie nie miałam przerwy, bo prowadziłam już wtedy własną działalność i nawet kilka razy byłam na spotkaniu biznesowym z 3-miesięcznym maluchem. Wiem, że sporo się teraz mówi o długości urlopu rodzicielskiego, ale ja myślę, że każdy powinien postępować w zgodzie ze sobą. Myślę, że taki maluch, z którym mama została w domu do 3. roku życia i taki, który uczestniczył w życiu zawodowym mamy będzie szczęśliwy. Bo maluch jest szczęśliwy wtedy, kiedy jego rodzice są szczęśliwi.  

Macierzyństwo to wyzwanie, ale chyba nie mogę powiedzieć, że nie lubię macierzyństwa.  Bycie mamą jest czasem trudne, bywa, że zmusza nas do ogromnej pracy nad sobą samym, nad relacjami z małżonkiem, z naszymi rodzicami, którzy stają się dziadkami. Macierzyństwo to ciągła praca nad sobą, ale w perspektywie czasu daje wspaniałe owoce. 

Co powiedziałabyś sobie, gdy jeszcze nie byłaś mamą?

Chyba to, żeby zdecydować się duuuuużo wcześniej na dziecko (ja urodziłam pierwsze w wieku 31 lat). Wtedy do tego wszystkiego o czym piszę powyżej doszłabym wcześniej. 🙂 Ale widocznie taka była moja droga…. 

Przeczytaj także: #Poznaj Zespół Mamo Pracuj! Wywiad z Agnieszką Pierzak

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z funduszami europejskimi związana jestem od 2006 r. Najpierw jako pracownik instytucji odpowiedzialnej za wdrażanie środków europejskich, a od momentu kiedy zostałam mamą prowadzę wspólnie z mężem firmę pomagającą pozyskiwać fundusze unijne i rozliczać projekty finansowane ze środków UE. Taki model pracy bardzo mi odpowiada i pozwala łączyć miłość do dzieci i rodziny z pasją pracy - www.pierzak.pl
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie