Czego szukasz

Małe jest piękne – Ultrabook™

Ja wiem, że komputery są różne, wiem że laptop laptopowi nierówny, że są też netbooki, ale dopiero niedawno dowiedziałam się, czym jest Ultrabook™.  Będąc aktywną mamą, mogę śmiało powiedzieć, że to coś w sam raz dla mnie!

 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 01/08/2013

Domowe centrum dowodzenia

Komputer to narzędzie mojej pracy. To także narzędzie zarządzania domowym budżetem, źródło wiedzy wszelakiej, miejsce, gdzie gromadzę wspomnienia w postaci zdjęć, to też koszyk zakupowy, bo jako mama często robię zakupy przez Internet… Kiedy to było, gdy miałam czas, aby za jedną parą butów obejść pół miasta, nic nie kupić i być z tego powodu szczęśliwą?

Komputer to w końcu moja rozrywka: trochę Facebooka (nie za dużo), czasem film, zwłaszcza gdy prasuję, czasem jakiś serwis plotkarski aby nie wypaść z obiegu, ale też wiadomości, no i oczywiście poczta. Słowem mój laptop, który składa się z ekranu, klawiatury (+ to co pod nią, nie wiem co ;-)) i myszy. I byłby nadal mój, gdyby pewnego dnia nie zdecydował się – on, nie ja – zakończyć naszą współpracę. A że bez laptopa już nie potrafię żyć… Tak dowiedziałam się, że kiedy ja zajmowałam się dziećmi stworzono Ultrabook™

W poszukiwaniu komputera dla aktywnej mamy…

Udałam się na poszukiwania nowego narzędzia niezbędnego mamie 😉 Jak zapewnił mnie sprzedawca, mogę być spokojna bo znajdzie się “dla każdego coś miłego”. Producenci oferują laptopy różniące się wielkością, mocą, designem, no i kolorem 😉 ale też oczywiście ceną.

Wśród wielu modeli, które elegancko się prezentowały na półkach, moją uwagę zwrócił taki, który był bardzo cienki, nie za duży, nie za mały, idealnie pasujący do mojej torebki…. Oczami wyobraźni widziałam, jak spokojnie mieści się górnej szufladzie komody, poza zasięgiem małych łapek. Wtedy pan sprzedawca powiedział “a to jest ultrabook”.

Ultrabook to nowa kategoria komputerów, łącząca wydajność i możliwości współczesnych laptopów z funkcjami znanymi z tabletów. (źródło: komputerswiat.pl)
 

Dlaczego ULTRAbook, a nie zwykły notebook?

Wyróżnia go 5 najważniejszych cech:

 • ultracienki (niecałe 1,5 cm jak Notebook HP Spectre XT PRO)
 • utralekki (niecałe 1,4 kg w przypadku Notebook HP Spectre XT PRO)
 • ultrawydajny (nawet do 8 godzin działania na baterii)
 • ultramobilny (bo taki mały i taki cienki, i taki wytrzymały)
 • ultrabezpieczny.

Jak się okazało, twórcą idei Ultrabook jest firma Intel (dobrze znana z naklejek na komputerach ;-)), która określiła cechy komputerów tego typu. I tak sobie pomyślałam, że w końcu ktoś pomyślał o moim kręgosłupie, o tym, że kabel zasilający to straszny balast, a ja często go zapominam, i że pracując wielowątkowo (otwierając dziesiątki okienek, dokumentów i programów), bardzo niesprawiedliwe jest jak się wszystko zawiesza i zacina.

Od miłego pana dowiedziałam się także, że ultrabooki są urządzeniami “z wyższej półki”, stąd też jest taki ładny, po prostu.  

Spełni oczekiwania każdej mamy!

Wszystkie wyżej wymienione cechy sprawiły, że właśnie Ultrabook™ wydał mi się idealnym narzędziem dla mamy! Dzięki niewielkim rozmiarom zmieści się w torebce, razem z misiem, pieluchą, wodą, paczką mokrych chustek i tysiącem innych rzeczy. Dzięki wytrzymałej baterii sprawdzi się w każdej podróży. Nie zacina się i nie wyłącza w najmniej odpowiedniej chwili. Mogę zabrać go na spotkanie z klientem, a potem biec od razu do przedszkola, bez obawy, że torba urwie mi ramię!

Jednym słowem… idealny dla każdej aktywnej mamy!

Więcej informacji o ultrabooku HP SpectreXT znajdziecie na stronie www.hp.pl/ultrabooki

Weź udział w projekcie „Mobilne biuro mamy” i wygraj wspaniały Ultrabook HP i inne nagrody!
 

     

Partnerem technologicznym projektu jest Hewlett-Packard. 

Zdjęcia: Natalia Szułdrzyńska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Jak prawidłowo wypełnić JEDZ?

Błąd polegający na wpisaniu w wymaganym polu numeru identyfikacji podatkowej „Numer VAT” numeru niepoprzedzonego prefiksem PL nie musi być w żaden sposób konwalidowany. Jest to brak natury formalnej. W obrocie krajowym polski wykonawca w ogóle nie ma obowiązku wskazywania prefiksu PL.
 • Zofia Kowalska - 21/06/2019

Problem

Zgodnie z instrukcją wypełniania jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia z 14 lutego 2018 r. zamieszczoną na stronie UZP w części II „Informacje dotyczące wykonawcy” w przypadku wykonawców posługujących się numerem VAT należy wpisać NIP poprzedzony symbolem PL.

Jak prawidłowo postąpić, jeśli ofertę złożył wykonawca, który posługuje się numerem VAT i który wpisał w wyznaczonym miejscu numer identyfikacji podatkowej, ale niepoprzedzony symbolem PL, tak jak nakazuje Instrukcja. Czy w związku z tym zamawiający może uznać, że miejsce „Numer VAT” zostało prawidłowo wypełnione, czy powinien wezwać wykonawcę do uzupełnienia JEDZ w powyższym zakresie?

Rozwiązanie

Wykonawca w postępowaniach o wartości powyżej progów unijnych zgodnie z art. 25a ust. 2 Prawo zamówień publicznych jest zobowiązany złożyć oświadczenie w postaci jednolitego dokumentu. Zgodnie z formularzem stanowiącym załącznik do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r. (Dz. Urz. UE nr L 3 z 6 stycznia 2016 r.) w sprawie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ), wykonawcy wypełniają odpowiednio część II:

 • A (informacje ogólne),
 • B (informacje dotyczące osób reprezentujących),
 • C (informacje dotyczące podmiotów trzecich),
 • D (informacje dotyczące podwykonawców), oraz części od III do VI formularza.

W części I A (JEDZ) wykonawca jest zobowiązany uzupełnić informacje dotyczące numeru VAT. W formularzu należy wpisać „Numer VAT, jeżeli dotyczy” lub alternatywnie: „Jeżeli numer VAT nie ma zastosowania, proszę podać inny krajowy numer identyfikacyjny, jeżeli jest wymagany i ma zastosowanie”.

Co zrobić z niekompletnym JEDZ? Sprawdź >>

To oznacza, zgodnie z zamieszczonym komentarzem do wypełniania JEDZ dostępnym na stronie UZP, że wykonawcy posługujący się numerem VAT powinni wpisać ten numer (numer identyfikacji podatkowej poprzedzony symbolem PL). Zatem wykonawca jest zobowiązany uzupełnić JEDZ o informacje w zakresie numeru identyfikacji podatkowej poprzedzonego symbolem PL (gdy posługuje się numerem VAT) bądź numeru, którym posługuje się w związku z prowadzoną działalnością (np. REGON).

Natomiast osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej będące wykonawcami zamieszczają numer ewidencyjny PESEL, jeżeli posługują się nim do celów podatkowych.

Zauważyć należy, że przedsiębiorcy nadawany jest unikatowy numer identyfikacji podatkowej – NIP. Jest to dziesięciocyfrowy numer identyfikacji podatkowej. Jeśli do numeru NIP dodamy symbol (prefiks) PL, stanie się on jednocześnie numerem identyfikacji podatkowej VAT UE.

W obrocie krajowym NIP z prefiksem PL nie jest obowiązkowy, aby zaś móc używać prefiksu PL, konieczna jest osobna rejestracja. Podmioty zarejestrowane w kraju jako podatnicy VAT czynni, będący równocześnie zarejestrowanymi podatnikami VAT UE, nie powinny tym samym w transakcjach krajowych posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej zawierającym prefiks PL.

Zgodnie z art. 97 ust. 10 ustawy o VAT krajowi podatnicy VAT są zobowiązani do posługiwania się NIP z przedrostkiem PL w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT. Wobec powyższego można stwierdzić, iż ujęcie w treści JEDZ prefiksu PL ma charakter wyłącznie informacyjny i dotyczy wyłącznie sytuacji wskazanych powyżej.
Jego brak zaś nie będzie stanowił błędu w rozumieniu art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, który prowadziłby do konieczności wezwania wykonawcy do złożenia ponownie formularza JEDZ poprawionego o wpis w postaci prefiksu PL.

Więcej o jednolitym europejskim dokumencie zamówienia na www.portalzp.pl

Andrzej Łukaszewicz – konsultant Polskiego Związku Rzeczoznawców Zamówień Publicznych, prowadzi szkolenia zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców, reprezentuje przed KIO, ekspert Portalu Zamówień Publicznych i Prywatnych www.portalzp.pl

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska

Jak wprowadzić równowagę między życiem rodzinnym a zawodowym?

13 czerwca państwa Unii Europejskiej przyjęły dyrektywę, która ma sprawić, że ojcowie poprzez urlopy rodzicielskie będą bardziej zaangażowani w opiekę nad dziećmi zaraz po narodzinach. Ma to się przyczynić do większej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.
 • Ewa Moskalik - Pieper - 21/06/2019
rodzina na spacerze

Równowaga między życiem rodzinnym a zawodowym

Jeszcze w czerwcu 2018 r. Polska była przeciwna zawartemu kompromisowi za względu na klauzulę, która nakazuje dzielenie się urlopem rodzicielskim między ojcem i matką. W Polsce urlop taki może, ale nie musi być przekazywany. W tym roku przedstawiciel władz z Warszawy wstrzymał się od głosu. Komisja Europejska proponowała, że ojcowie będą musieli wykorzystać 4 miesiące urlopu rodzicielskiego. Niewykorzystany urlop miał przepadać i nie mógł być przekazany drugiemu rodzicowi.

Państwa członkowskie wpłynęły na zmianę przepisów

Z taką propozycją Komisji Europejskiej nie zgodziły się państwa członkowskie i przegłosowana w tym roku dyrektywa zakłada indywidualne prawo do czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego, z których dwa nie będą mogły ulec przeniesieniu na drugiego rodzice. Niewykorzystany przez ojca płatny urlop przepadnie.

Urlop ojcowski po urodzeniu się dziecka

Inną, nową propozycją ma być urlop ojcowski, (nie w Polsce), który ma wynosić przynajmniej 10 dni roboczych w okresie narodzin dziecka i być on płatny w takiej samej wysokości, jaką prawo UE obecnie przewiduje dla urlopu macierzyńskiego.

Work-life balance

Ta dyrektywa i propozycje Komisji Europejskiej dotyczące równowagi między życiem zawodowym i prywatnym mają zwiększyć uczestnictwo kobiet w rynku pracy oraz być kolejnym krokiem w promowaniu równości kobiet i mężczyzn w UE. Na chwilę obecną nie ma zbyt wielu inicjatyw zachęcających mężczyzn do korzystania z urlopu rodzicielskiego czy ojcowskiego. Dzięki takim propozycjom kobiety mają szansę być mniej obarczone niepłatną pracą i zyskają więcej czasu na płatne zatrudnianie się. Mogłoby to tez pomóc zmniejszyć różnicę w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn.

Urlop opiekuńczy

Jeszcze jedną propozycją ma być urlop opiekuńczy dla pracowników, którzy z powodów zdrowotnych muszą zajmować się swoimi krewnymi. Taki urlop ma wynosić rocznie pięć dni roboczych. Kraje członkowskie będą mogły określić inny okres referencyjny oraz decydować, czy urlop przyznawać na zasadzie indywidualnej i na jakich ewentualnych dodatkowych warunkach.

Parlament Europejski przegłosował te regulacje 4 kwietnia. Proces legislacyjny na poziomie unijnym zakończy się w momencie przyjęcia ich przez Radę Unii Europejskiej. 20 dni po jej opublikowaniu w dzienniku urzędowym dyrektywa wejdzie w życie. Państwa członkowskie będą miały trzy lata na wprowadzenie jej zapisów do prawa krajowego.

Źródło: businessinsider.com

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail