Czego szukasz

Jak wybrać komputer dla siebie?

Dzisiaj komputer to podstawowe narzędzie pracy i centrum rodzinnej rozrywki. Niektórym trudno sobie wyobrazić życie bez niego… Każdego dnia pojawiają się nowe modele, jeszcze lepsze, szybsze, ładniejsze. Jedno się nie zmienia, a mianowicie pytanie o to, jak spośród tylu modeli wybrać to urządzenie, które będzie idealne właśnie dla mnie?

zakup komputera

Do czego potrzebny mi komputer?

Podstawowe pytanie, jakie zadamy sobie, rozpoczynając naszą przygodę w wybieraniu komputera, brzmi: do czego potrzebny mi będzie komputer?

I tutaj odpowiedzi mogą być bardzo różne… Poniżej znajdziesz szereg pytań „pomocniczych”:

  • Czy będzie to wspólny rodzinny komputer służący zarówno do pracy, jak i oglądania bajek/filmów czy grania przez wszystkich domowników?
  • A może tylko dla Ciebie, do pracy, obowiązków i rozrywki?
  • Czy będziesz zabierać go ze sobą na spotkania, wyjazdy, chcesz pracować w ogródku czy kawiarni?
  • Gdzie będzie miejsce Twojej pracy/miejsce używania komputera? Czy masz osobny pokój (hmm… marzenie), a może chociaż biurko wyłącznie pod komputer?
  • A może komputer musi znikać, aby nie dobrały się do niego małe sprytne rączki?

Pozostałe pytania nasuną Ci się na pewno same. Kiedy już sobie na nie odpowiesz, powinnaś wiedzieć, czy potrzebujesz komputera stacjonarnego czy przenośnego…Odpowiedz na nie zanim zdecydujesz się na zakup komputera.

Stacjonarny czy przenośny?

Jeszcze kilka lat temu jasne było, że laptop jest taką nowszą „maszyną do pisania”, a poważni miłośnicy=maniacy komputerowi pracowali na komputerach stacjonarnych. Dzisiaj sytuacja się zupełnie zmieniła, bo takie maleńkie urządzenie, które mieści się w damskiej torebce, niejednokrotnie jest sprawniejsze i szybsze niż „duży komputer”.  
 


Owszem, jest jedna, no dwie różnice, jak piszą specjaliści; jeśli chcesz grać w najnowsze gry, lepszy będzie komputer stacjonarny lub bardzo wysokiej klasy i ceny laptop. Ale jakoś nie zakładam, że będąc mamą, masz czas na grę w najnowsze gry. 😉

Druga, to jeśli jesteś grafikiem i potrzebujesz wysokiej klasy ekranu, sporej mocy komputera, to podobnie jak w przypadku miłośników gier, sprawdza się albo komputer stacjonarny, albo bardzo drogi laptop.

Jeśli jednak na komputerze najczęściej pracujesz w pakiecie MS Office, do tego korzystasz z przeglądarek internetowych, programów pocztowych, Skype’a czy Gadu-Gadu, to wybór masz ogromny. Zarówno pod względem typów, modeli, jak i cen. No a jak z miejscem na komputer?

Jeśli do tego lubisz porządek i denerwują Cię kable i kurz wokół nich… odpowiedzią może być…

Laptop, Notebook, Netbook, Ultrabook…

Przeczytaj także: Jak dbać o urządzenia biurowe – komputer lub drukarkę?

Na rynku można znaleźć całą gamę urządzeń przenośnych. Ale co wybrać dla siebie?

Do najstarszych sprzętów należą notebooki i laptopy. Można powiedzieć, że są one mobilnymi odpowiednikami komputerów stacjonarnych. Charakteryzują się sporym ekranem, dużą klawiaturą i często są dość nieporęczne (ciężkie i sporych gabarytów). Jak najbardziej można z nich korzystać w podróży czy też przenosić z miejsca na miejsce, ale trudno tu mówić o komforcie. Wydaje się, że obecnie kupno takiego tradycyjnego laptopa ma sens, jeżeli szukamy alternatywy dla komputera stacjonarnego. Laptop zajmie zdecydowanie mniej miejsca w domu i dodatkowo da nam możliwość pracy na kanapie. Spory ekran i wygodna klawiatura sprawią, że praca będzie równie komfortowa jak z komputerem stacjonarnym.

Jeżeli bardziej zależy nam na mobilności, wówczas powinniśmy szukać innego rozwiązania. Przez pewien czas w tym segmencie rynku rządziły netbooki. Cechują je mała waga, niewielki ekran (~10 cali) oraz słaby (energooszczędny) procesor. W związku z tym są one w stanie długo pracować bez podłączania do sieci. Idealne do podróży, pod warunkiem, że ktoś jest w stanie pracować na małym ekranie i z małą klawiaturą. Netbooki mają także niską cenę, ale dobrze wiedzieć, że firmy rezygnują z ich produkcji na rzecz malutkich i cienkich ultrabooków.

Innym mobilnym rozwiązaniem są właśnie ultrabooki. Ich koncepcja jest nieco inna niż netbooków, bo rozmiarem ekranu ani siłą procesora nie różnią się od notebooków. Za to są ultralekkie i cienkie, nie zawieszają się i szybko przechodzą w stan gotowości do pracy. Oferują więc wygodę pracy, przynajmniej tak dobrą jak laptopy, a przy tym o wiele lepiej nadają się do przenoszenia.


Bez oprogramowania ani rusz

Wybierając komputer, warto też zwrócić uwagę na zainstalowany na nim system operacyjny. Upewnij się, że licencja, na jakiej udostępniony jest system operacyjny zainstalowany na komputerze, odpowiada Twoim wymaganiom. Pamiętaj, że innej licencji wymaga komputer firmowy, a innej komputer wyłącznie do użytku domowego.

Najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Windows, ale niektóre firmy oferują zainstalowany darmowy (czyli tzw. opensourcs’owy) system. Na pewno sobie z nim poradzisz, jeśli jednak jesteś przyzwyczajona do „okienek”, zwróć na to uwagę! Jeśli komputer nie ma systemu, musisz go dokupić.

A skoro już o oprogramowaniu mowa, pamiętaj, że decydując się na zakup komputera, musisz też mieć fundusze na niezbędne programy. Chodzi tutaj zarówno o pakiet oprogramowania biurowego, np. MS Office, ale też dobry program antywirusowy.

Gwarancja

Na koniec, rozważając zakup komputera, warto też zwrócić uwagę na udzielaną gwarancję. Dla bardziej wymagających istnieje zazwyczaj możliwość dokupienia dodatkowych lat gwarancji lub też dodatkowych usług (np. door-to-door). Gwarancja door-to-door zapewnia ci szybką pomoc w przypadku awarii komputera z dojazdem do Ciebie.

Zakup komputera nie jest łatwy. To zawsze ścieranie się naszych potrzeb, chęci i w końcu zasobności portfela… Ale możliwości jest tak wiele, że na pewno znajdziesz idealny komputer dla siebie!

Powodzenia!
 

A jeśli chcesz wygrać cieniutkiego Ultrabook’a HP tylko dla siebie, weź udział w naszym konkursie!

Partnerem technologicznym projektu jest Hewlett-Packard. 

Zdjęcia: Natalia Szułdrzyńska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie