Czego szukasz

Mama w branży IT? Dlaczego warto?

Lucynę Szaszkiewicz poznałam ponad dwa lata temu. To kobieta-torpeda, wszędzie jej pełno… Jest też mamą i od 10 lat pracuje w branży IT. Czym dokładnie się zajmuje? Co jej daje praca w branży IT? Co świetnie rozumie a czego nie? Zobacz jak sprytnie odpowiada na moje zaczepne pytania… A może dołączysz po prostu do naszej akcji #Mamo Pracuj w IT? Sprawdź szczegóły >

 • Agnieszka Kaczanowska - 01/06/2016
Lucyna Szaszkiewicz, mama w IT

Na początek będzie stereotypowo! Wybacz. Czy praca w branży IT jest zarezerwowana tylko dla mężczyzn, programistów, którzy mają specyficzne poczucie humoru i trudno z nimi się dogadać?

No! Grubo stereotypowo! Przede wszystkim branża IT to nie tylko programowanie, to ogromne spektrum możliwości, np.: analitycy biznesowi, projektanci systemów, kierownicy projektów, konsultanci, graficy, opiekunowie klienta, specjaliści UX i CX, pre-sales’y, testerzy… i w zależności od stanowiska potrzebne są inne umiejętności, cechy charakteru czy predyspozycje.

Rzeczywiście inżynierowie, mówią specyficznym językiem i tak jak jadąc na wakacje do innego kraju, warto poznać kilka podstawowych słówek i sformułowań języka obcego, aby wykazać się otwartością do komunikacji, tak i ja polecam liznąć podstawy branżowego slangu.

Jesteś kobietą, mamą, od 10 lat w branży IT, no i jak Ci z tym? No i czym się zajmujesz – technologia biometrii głosowej – to chyba dość skomplikowane…

Mimo, że trafiłam do IT dość przypadkowo, nie wyobrażam sobie abym teraz mogła zajmować się czymś zupełnie innym. Przez te lata oczywiście przeszłam przez różne stanowiska w bardzo różnych firmach, zarówno dużych korporacjach, początkujących start-upach, jak i jako samodzielny konsultant – freelancer, i choć oczywiście w każdej z opcji można by dostrzec wady i zalety, ja w każdej z tych firm i na każdym stanowisku czułam się wyśmienicie! Urodziłam dwójkę dzieci i nigdy nie czułam, aby moja kariera jakkolwiek na tym ucierpiała, zawsze mogłam liczyć na wsparcie i wyrozumiałość przełożonych – pewnie dobrze trafiłam 😉

Przekonałam się też, że szczere i otwarte mówienie o swoich potrzebach i oczekiwaniach niezwykle procentuje – dla każdej ze stron (pracownika i pracodawcy)!

Teraz pracuję w niezwykle innowacyjnej firmie VoicePIN.com tworzącej technologię biometrii głosowej. Odpowiadam za sprzedaż, konsulting, analizę projektów i pozyskiwanie partnerów biznesowych na całym świecie. Na co dzień współpracuję zarówno z osobami „technicznymi” jak i „biznesowymi”, co jest ciekawym urozmaiceniem. Jestem jakby tłumaczem między takim „stereotypowym programistą” mówiącym językiem binarnym a dyrektorem, dla którego liczą się „słupki, procenty i wyniki”. Taka praca daje mnóstwo satysfakcji. Oczywiście musiałam się wiele nauczyć, ale im bardziej zgłębiałam temat, stawał się on coraz bardziej pasjonujący! Reasumując: skomplikowane jest tylko to, czego nie znamy.

mp_wit_640

Fajnie powiedziane! Czy branża IT, w Twojej ocenie, rzeczywiście daje spore możliwości mamom i rodzicom ogólnie? Co takiego?

Trudno mi być obiektywną, bo sama innych (pozabranżowych) doświadczeń nie mam. Jednak wiedząc od koleżanek ile zarabiają, jak bardzo stresującą, odpowiedzialną i pochłaniającą mają pracę np. jako: prawnik, lekarka, nauczycielka albo mama i „manager domu” na pełny etat – to nie mogę się nadziwić tym dysproporcjom!

Wiem, że w branży IT:

 • zarobki są bardzo dobre;
 • atmosfera – generalizując – mniej napięta, oczywiście są problemy i stresy, jednak w męskim towarzystwie, podchodzi się do wszystkiego mniej emocjonalnie, z dużym dystansem;
 • elastyczność to wszechobowiązujący standard, w dzisiejszych czasach to najlogiczniejsze rozwiązanie, jesteśmy rozliczani zadaniowo, a nie z godzin „odsiedzianych” przy biurku. Nie ma problemu aby w trakcie dnia wyjść z biura coś załatwić czy przychodzić później „po korkach”. To zaufanie, poczucie obowiązku i satysfakcja z dobrze wykonanych zadań motywuje do pracy;
 • wciąż rosnące możliwości bezproblemowej zmiany pracy na kolejną;
 • mnogość ofert na rynku;
 • możliwość pracy zdalnej (telepracy);
 • duże szanse awansu czy przekwalifikowania się, opłacone dodatkowo: nauka języków, kursy czy studia MBA…

Sporo tego a i tak nie wymieniłam wszystkiego na co można liczyć w branży.

No choćby masaży, które jak się okazuje są standardem dla pracowników… Lucyna, 10 lat to kawał czasu. Dużo było kobiet wtedy w tzw. branży? Czy najczęściej byłaś sama? Coś się zmieniło zapewne…

Kiedy zaczynałam kobiet było niespotykanie mało, szczególnie w działach technicznych i na wysokich stanowiskach. Moja obecność powodowała nieukrywane zdziwienie wśród mężczyzn, z którymi przyszło mi pracować, często traktowali mnie z pobłażaniem i ironią. To, co tu kryć, szowinistyczne podejście na szczęście bardzo się zmieniło, ale kobiet wciąż jest zbyt mało. Smuci mnie i dziwi, że przyrost jest tak mało dynamiczny.

Aby nie było tak słodko wyłącznie, czy są jakieś pułapki czyhające na matki w tej branży? Na coś trzeba szczególnie uważać?

Na matki nieszczególnie, bardzo się staram wymyśleć coś aby nie było tak „lukrowo”… no ale serio, kompletnie nic mi nie przychodzi do głowy. Serio!

Ha, czyli nie tylko ja mam z tym problem… No dobra a teraz bardziej prywatnie. Jak z mężem organizujecie sobie rodzinne życie? Często korzystasz z elastyczności?

Chyba ważniejsza od elastyczności okazała się nasza ścisła współpraca i planowanie. Podstawowe obowiązki domowe i opiekę nad dziećmi sprawuje głównie mój mąż, często korzystamy z wsparcia dziadków, a ja restrykcyjnie pilnuję, aby nie zostawać w pracy po godzinach. Po każdej dłuższej delegacji staram się zostać na dzień/dwa w domu i pracować zdalnie. Komfortowe jest poczucie, że z tej elastyczności można zawsze skorzystać, ale w praktyce wolę uporządkowany harmonogram dnia.

Ponieważ prowadzę projekty z klientami w różnych strefach czasowych, to zdarza mi się pracować wieczorami, często „odbijam” sobie ten czas w postaci leniwych poranków – przytulanków całej naszej czwórki, jadę wtedy do pracy bez pośpiechu.

Zachęciłabyś inne mamy do poszukiwania pracy w branży?

No pewnie! Choć rozumiem i szanuję, że ktoś może nie podzielać moich pasji związanych z IT, to zapewniam, że teraz „BRANŻA”  to tak wiele różnorakich firm, technologii, możliwości i kierunków rozwoju, że każda mama mogłaby znaleźć coś interesującego dla siebie! GORĄCO ZACHĘCAM!

Jakieś przesłanie na koniec dla innych mam aby się odważyły?

Jeśli jeszcze którakolwiek z Was ma choćby minimum wątpliwości lub pytania – zapraszam do bezpośredniego kontaktu lub [email protected] 😉

lucyna_szaskiewicz_mama_w_it_400

Dziękuję, za świetną rozmowę!

Wywiad ukazał się w ramach projektu #MamoPracujwIT >>

Dołącz do naszej zamkniętej grupy na FB i bądź na bieżąco >>

Weź udział w bezpłatnym spotkaniu w Krakowie, 15 czerwca, 17:30 do 19:30 >>

Rozmawiała: Agnieszka  Czmyr-Kaczanowska

Zdjęcia: Sebastian Przybylski

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Podyskutuj

Czym jest Agile? Czyli co powinnaś wiedzieć o zwinnych metodykach pracy

Jeśli interesuję Cię praca w IT, te materiały są dla Ciebie! Dowiesz się: Czym jest Agile? Na czym polegają techniki zwinne? Czym jest manifest agile'owy? Co się kryje pod pojęciami Scrum i Kanban? Oraz poznasz historie mam, które przebranżowiły się i pracują w branży IT.
 • Dominika Wassermann - 26/06/2019
kobieta z laptopem

Specjalnie dla Was zebrałyśmy w jednym miejscu materiały dotyczące zwinnych metod pracy. Czym jest Agile i dlaczego jest… kobietą! Dowiesz się tego oglądając nasz webinar!

Tutaj możecie obejrzeć rozmowę z Kasią Gnidzińską na temat metody Agile, którą pod hasłem „Agile jest kobietą. O technikach zwinnych dla początkujących” przeprowadziła dla Was Agnieszka Czmyr-Kaczanowska.

Webinar przygotowany we współpracy z Fujitsu Polska.

Swoją wiedzą podzieliła się Katarzyna Gnidzińska – RnD Team Manager w Fujitsu Poland, doktor nauk technicznych i mama Agnieszki.

Ważne i ciekawe materiały dla Ciebie:

 1. Odpowiedzi na wybrane pytania w formie pdf.
 2. Notatki wizualne z webinaru, stworzone przez Anię Puchalską.
 3. Notatki tekstowe z prezentacji Kasi Gnidzińskiej.

Polecane linki i lektury w temacie Agile, Scrum, Kanban…

 1. scrumguides.org
 2. agilemanifesto.org
 3. scrum.org
 4. scrumalliance.org
 5. amazon.com/Machine-That-Changed-World-Revolutionizing/dp/0743299795
 6. amazon.com/Succeeding-Agile-Software-Development-Using/dp/0321579364
 7. infoq.com/minibooks/kanban-scrum-minibook
 8. a także książka Tomka Kaczanowskiego „1,2,3 Kanban” – która była nagrodą w konkursie 😉

Oraz materiały programu #MamoPracujwIT w temacie:

 1. Jak zostać Scrum Masterem? 6 kluczowych podpowiedzi!
 2. Pracuję jako Scrum Master – historia Marysi
 3. Co to jest Scrum i czym zajmuje się Scrum Master?
 4. Jak mama 4 dzieci została programistką – historia Toli

Jeśli masz ochotę, dołącz do naszej grupy na FB #MamoPracujwIT , a nie przegapisz ciekawych spotkań, warsztatów i kursów!

A jeśli już oglądałaś nagranie z webinaru „Agile jest kobietą! O technikach zwinnych dla początkujących”, wielka prośba o wypełnienie ankiety 🙂  Tobie zajmie 2 minuty, a my będziemy wiedzieć jak działać – kliknij tutaj, dzięki 🙂 

Spodobał Ci się ten materiał? Udostępnij go proszę, niech ta wiedza idzie w świat!

A może jest jeszcze coś, co chciałabyś wiedzieć? Napisz do nas!

Więcej informacji o partnerze webinaru

Fujitsu Polska zlokalizowane jest w Łodzi, Katowicach i Warszawie.

W Warszawie zajmujemy się usługami wsparcia klientów i sprzedaży. Global Delivery Center Polska zlokalizowane w Łodzi i Katowicach zatrudnia specjalistów w pięciu liniach biznesowych: Research & Development i Business Application Services, Remote Infrastructure Management, BPO, Service Management, Service Desk. W Łodzi, Fujitsu zatrudnia również specjalistów do jednostki EMEIA Business Services.

„Zapraszamy do naszego zespołu programistów, informatyków, administratorów i inżynierów IT, osoby zainteresowane karierą w branży IT, profesjonalistów ze znajomością zagadnień z obszaru księgowości i finansów, specjalistów logistyki, osoby ze znajomością języków i obsługi klienta.

W Fujitsu wierzymy, że technologia może pomóc ludziom w osiągnięciu szczęścia i dobrego samopoczucia. Technologia odgrywa obecnie ważniejszą niż kiedykolwiek rolę. Dlatego też ludzie są zawsze w centrum naszej uwagi. Uważamy, że podejście stawiające człowieka w centrum jest jedynym sposobem na osiągnięcie cyfryzacji i sięgnięcie po pełnię możliwości, jakie niesie technologia”.

Chcesz dowiedzieć się jak Fujitsu Polska wspiera swoich pracowników, a szczególnie pracowników rodziców? Sprawdź profil Fujitsu w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie i najnowsze oferty pracy >>>

Odkryj więcej:

www.fujitsu.com/global/about/

www.TheRealDeal.pl

www.facebook.com/FujitsuPoland/

https://www.linkedin.com/company/career-at-fujitsu-poland

Fujitsu

Zdjęcie: Storyblocks

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Wassermann
Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oraz Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , która po dziesięciu latach postanowiła powrócić do zajmowania się grafiką komputerową. Prywatnie "zwierzolub", opiekunka 3 kotów, miłośniczka kuchni roślinnej, spędzająca wolny czas na rowerowych wycieczkach.

Dzień Kariery Kobiety w IT – fotorelacja ze spotkania w Warszawie

8 czerwca w Google Campus Warsaw odbył się Dzień Kariery Kobiety w IT, który miałyśmy przyjemność współorganizować w ramach #MamoPracujwIT. Wydarzenie zgromadziło ponad 200 kobiet zainteresowanych pracą w branży IT. The Future is Female – mówił napis na koszulkach organizatorek. I po tym wydarzeniu nie mam żadnych wątpliwości, że tak właśnie jest i będzie!
 • Joanna Gotfryd - 24/06/2019
Joanna Pruszyńska, Beata Jarosz i Agnieszka Kaczanowska podczas otwarcia konferencji Dzień Kariery Kobiety w IT

Kto organizował Dzień Kariery Kobiety w IT?

Do współpracy w ramach konferencji zaprosiła nas Joanna Pruszyńska – Witkowska, współzałożycielka The Future Collars (dawniej Coders Trust Polska). Z Joanną i The Future Collars współpracujemy od 2 lat, pomagając kobietom przebranżowić się i wejść do świata IT. Dlatego wydarzenie było naturalnym, kolejnym krokiem!

Fundacja Mamo Pracuj była współorganizatorem konferencji Dzień Kariery Kobiety w IT 

– „Dzień Kariery Kobiety w IT to wydarzenie, które ma na celu pokazanie kobietom, jak wielkie stoją przed nimi możliwości, jak wielkie mają perspektywy, ile jest różnorodnych zawodów w IT, w których kobiety świetnie mogą się realizować. A wiemy, że IT bardzo potrzebuje osób do pracy, a przede wszystkim kobiet, ponieważ 85 proc. pracowników tego sektora to mężczyźni” – mówiła Joanna Pruszyńska-Witkowska.

Dzień Kariery Kobiety w IT – co działo się podczas konferencji?

Konferencję rozpoczęły Joanna Pruszyńska-Witkowska i Beata Jarosz z The Future Collars oraz Agnieszka Czmyr-Kaczanowska z Fundacji Mamo Pracuj.

W programie były między innymi rozmowy panelowe z liderkami i z dyrektorami działów HR oraz energetyczny power speech Anny Jakubowski, General Manager w AVON pt „We grow younger”.

Spotkanie było tez okazją poznania pracodawców z branży IT, którzy są otwarci na zatrudnianie kobiet, także tych, które dopiero się przebranżowiły i stawiają pierwsze kroki w IT. Niektóre firmy współpracują z nami w ramach programu #MamoPracujwIT.

Uczestniczki mogły dowiedzieć się podczas konferencji jak się przebranżowić oraz jak pozyskać środki na przekwalifikowanie się.

Historie kobiet, które weszły do branży IT

Dużym zainteresowaniem cieszył się panel prowadzony przez Agnieszkę KaczanowskąMy to zrobiłyśmy.  Na scenie obok Agnieszki zasiadły 4 kobiety, które się przebranżowiły i które teraz pracują w branży IT. Gośćmi Agnieszki były:

 • Natalia Respekta, która pracuje jako testerka. Natalia ukończyła studia z resocjalizacji i była zawodowo związana z branżą e-commerce. Przeczytaj historię Natalii tutaj >>
 • Monika Stokowska – kiedyś prawnik i anglistka, dzisiaj programistka JAVA po kursie JAVA w Coders Trust.
 • Sandra Morawska – obecnie Digital IT Manager, wcześniej związana z marketingiem.
 • Katarzyna Wrzosek – obecnie testerka, wcześniej przez wiele lat związana z branżą turystyczną.

Speed mentoring

Ostatnim punktem programu był speed mentoring. Ponad 30 mentorek przyjechało z całej Polski, by wesprzeć uczestniczki wydarzenia w wyborze wymarzonej ścieżki kariery. Wspierały nas: Testerka, Architekt IT, Data Scientist, programistka Java, UX Designerka, programistka Front End, Scrum Masterka. Uczestniczki zebrane w małych grupach miały możliwość zadawania pytań dotyczących konkretnych zawodów każdej z mentorek.

Sukces konferencji pokazał, że kobiety chcą pracować w branży IT i są bardzo otwarte na zmiany. Pozytywne komentarze uczestniczek i zaproszonych gości pomogły nam podjąć decyzję, że we wrześniu spotkamy się na kolejnej takiej konferencji … w Krakowie! Do zobaczenia!

Dołącz do grupy #Mamo Pracuj w IT na Facebooku – dowiedz się jak się przekwalifikować i znaleźć pierwszą pracę w IT. 

Zdjęcia: Sebastian Wolny

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail