Czego szukasz

Mama w branży IT? Dlaczego warto?

Lucynę Szaszkiewicz poznałam ponad dwa lata temu. To kobieta-torpeda, wszędzie jej pełno… Jest też mamą i od 10 lat pracuje w branży IT. Czym dokładnie się zajmuje? Co jej daje praca w branży IT? Co świetnie rozumie a czego nie? Zobacz jak sprytnie odpowiada na moje zaczepne pytania… A może dołączysz po prostu do naszej akcji #Mamo Pracuj w IT? Sprawdź szczegóły >

 • Agnieszka Kaczanowska - 01/06/2016
Lucyna Szaszkiewicz, mama w IT

Na początek będzie stereotypowo! Wybacz. Czy praca w branży IT jest zarezerwowana tylko dla mężczyzn, programistów, którzy mają specyficzne poczucie humoru i trudno z nimi się dogadać?

No! Grubo stereotypowo! Przede wszystkim branża IT to nie tylko programowanie, to ogromne spektrum możliwości, np.: analitycy biznesowi, projektanci systemów, kierownicy projektów, konsultanci, graficy, opiekunowie klienta, specjaliści UX i CX, pre-sales’y, testerzy… i w zależności od stanowiska potrzebne są inne umiejętności, cechy charakteru czy predyspozycje.

Rzeczywiście inżynierowie, mówią specyficznym językiem i tak jak jadąc na wakacje do innego kraju, warto poznać kilka podstawowych słówek i sformułowań języka obcego, aby wykazać się otwartością do komunikacji, tak i ja polecam liznąć podstawy branżowego slangu.

Jesteś kobietą, mamą, od 10 lat w branży IT, no i jak Ci z tym? No i czym się zajmujesz – technologia biometrii głosowej – to chyba dość skomplikowane…

Mimo, że trafiłam do IT dość przypadkowo, nie wyobrażam sobie abym teraz mogła zajmować się czymś zupełnie innym. Przez te lata oczywiście przeszłam przez różne stanowiska w bardzo różnych firmach, zarówno dużych korporacjach, początkujących start-upach, jak i jako samodzielny konsultant – freelancer, i choć oczywiście w każdej z opcji można by dostrzec wady i zalety, ja w każdej z tych firm i na każdym stanowisku czułam się wyśmienicie! Urodziłam dwójkę dzieci i nigdy nie czułam, aby moja kariera jakkolwiek na tym ucierpiała, zawsze mogłam liczyć na wsparcie i wyrozumiałość przełożonych – pewnie dobrze trafiłam 😉

Przekonałam się też, że szczere i otwarte mówienie o swoich potrzebach i oczekiwaniach niezwykle procentuje – dla każdej ze stron (pracownika i pracodawcy)!

Teraz pracuję w niezwykle innowacyjnej firmie VoicePIN.com tworzącej technologię biometrii głosowej. Odpowiadam za sprzedaż, konsulting, analizę projektów i pozyskiwanie partnerów biznesowych na całym świecie. Na co dzień współpracuję zarówno z osobami „technicznymi” jak i „biznesowymi”, co jest ciekawym urozmaiceniem. Jestem jakby tłumaczem między takim „stereotypowym programistą” mówiącym językiem binarnym a dyrektorem, dla którego liczą się „słupki, procenty i wyniki”. Taka praca daje mnóstwo satysfakcji. Oczywiście musiałam się wiele nauczyć, ale im bardziej zgłębiałam temat, stawał się on coraz bardziej pasjonujący! Reasumując: skomplikowane jest tylko to, czego nie znamy.

mp_wit_640

Fajnie powiedziane! Czy branża IT, w Twojej ocenie, rzeczywiście daje spore możliwości mamom i rodzicom ogólnie? Co takiego?

Trudno mi być obiektywną, bo sama innych (pozabranżowych) doświadczeń nie mam. Jednak wiedząc od koleżanek ile zarabiają, jak bardzo stresującą, odpowiedzialną i pochłaniającą mają pracę np. jako: prawnik, lekarka, nauczycielka albo mama i „manager domu” na pełny etat – to nie mogę się nadziwić tym dysproporcjom!

Wiem, że w branży IT:

 • zarobki są bardzo dobre;
 • atmosfera – generalizując – mniej napięta, oczywiście są problemy i stresy, jednak w męskim towarzystwie, podchodzi się do wszystkiego mniej emocjonalnie, z dużym dystansem;
 • elastyczność to wszechobowiązujący standard, w dzisiejszych czasach to najlogiczniejsze rozwiązanie, jesteśmy rozliczani zadaniowo, a nie z godzin „odsiedzianych” przy biurku. Nie ma problemu aby w trakcie dnia wyjść z biura coś załatwić czy przychodzić później „po korkach”. To zaufanie, poczucie obowiązku i satysfakcja z dobrze wykonanych zadań motywuje do pracy;
 • wciąż rosnące możliwości bezproblemowej zmiany pracy na kolejną;
 • mnogość ofert na rynku;
 • możliwość pracy zdalnej (telepracy);
 • duże szanse awansu czy przekwalifikowania się, opłacone dodatkowo: nauka języków, kursy czy studia MBA…

Sporo tego a i tak nie wymieniłam wszystkiego na co można liczyć w branży.

No choćby masaży, które jak się okazuje są standardem dla pracowników… Lucyna, 10 lat to kawał czasu. Dużo było kobiet wtedy w tzw. branży? Czy najczęściej byłaś sama? Coś się zmieniło zapewne…

Kiedy zaczynałam kobiet było niespotykanie mało, szczególnie w działach technicznych i na wysokich stanowiskach. Moja obecność powodowała nieukrywane zdziwienie wśród mężczyzn, z którymi przyszło mi pracować, często traktowali mnie z pobłażaniem i ironią. To, co tu kryć, szowinistyczne podejście na szczęście bardzo się zmieniło, ale kobiet wciąż jest zbyt mało. Smuci mnie i dziwi, że przyrost jest tak mało dynamiczny.

Aby nie było tak słodko wyłącznie, czy są jakieś pułapki czyhające na matki w tej branży? Na coś trzeba szczególnie uważać?

Na matki nieszczególnie, bardzo się staram wymyśleć coś aby nie było tak „lukrowo”… no ale serio, kompletnie nic mi nie przychodzi do głowy. Serio!

Ha, czyli nie tylko ja mam z tym problem… No dobra a teraz bardziej prywatnie. Jak z mężem organizujecie sobie rodzinne życie? Często korzystasz z elastyczności?

Chyba ważniejsza od elastyczności okazała się nasza ścisła współpraca i planowanie. Podstawowe obowiązki domowe i opiekę nad dziećmi sprawuje głównie mój mąż, często korzystamy z wsparcia dziadków, a ja restrykcyjnie pilnuję, aby nie zostawać w pracy po godzinach. Po każdej dłuższej delegacji staram się zostać na dzień/dwa w domu i pracować zdalnie. Komfortowe jest poczucie, że z tej elastyczności można zawsze skorzystać, ale w praktyce wolę uporządkowany harmonogram dnia.

Ponieważ prowadzę projekty z klientami w różnych strefach czasowych, to zdarza mi się pracować wieczorami, często „odbijam” sobie ten czas w postaci leniwych poranków – przytulanków całej naszej czwórki, jadę wtedy do pracy bez pośpiechu.

Zachęciłabyś inne mamy do poszukiwania pracy w branży?

No pewnie! Choć rozumiem i szanuję, że ktoś może nie podzielać moich pasji związanych z IT, to zapewniam, że teraz „BRANŻA”  to tak wiele różnorakich firm, technologii, możliwości i kierunków rozwoju, że każda mama mogłaby znaleźć coś interesującego dla siebie! GORĄCO ZACHĘCAM!

Jakieś przesłanie na koniec dla innych mam aby się odważyły?

Jeśli jeszcze którakolwiek z Was ma choćby minimum wątpliwości lub pytania – zapraszam do bezpośredniego kontaktu lub [email protected] 😉

lucyna_szaskiewicz_mama_w_it_400

Dziękuję, za świetną rozmowę!

Wywiad ukazał się w ramach projektu #MamoPracujwIT >>

Dołącz do naszej zamkniętej grupy na FB i bądź na bieżąco >>

Weź udział w bezpłatnym spotkaniu w Krakowie, 15 czerwca, 17:30 do 19:30 >>

Rozmawiała: Agnieszka  Czmyr-Kaczanowska

Zdjęcia: Sebastian Przybylski

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Podyskutuj

Perspektywy Women in Tech Summit 2020 już 8-9 grudnia! Nie może Cię zabraknąć

Interesujesz się nowymi technologiami, a branża Tech&IT to Twoja bajka? A może właśnie chcesz dowiedzieć się więcej i poznać inne kobiety już po drugiej stronie? Koniecznie zarezerwuj w kalendarzu miejsce na to gorące, grudniowe wydarzenie! Perspektywy Women in Tech Summit rusza po raz trzeci, tym razem w odsłonie online. Zapisz się już dziś!
 • Klaudia Urban - 12/11/2020
Grafika Women In Tech Summit 2020

Dwa dni inspiracji i potężna dawka wiedzy

„W Perspektywy Women in Tech Summit wierzymy w kobiety i ich moc zmieniania świata. Wierzymy w siłę nauki i technologii jako narzędzi pozwalających nam na poznanie, zrozumienie i tworzenie niesamowitych rozwiązań na najważniejsze problemy współczesności.” – mówią pomysłodawcy Perspektywy Women in Tech Summit.

To już trzecia edycja Perspektywy Women in Tech Summit. Jak co roku, organizatorzy zadbali, by wydarzenie stanowiło naprawdę atrakcyjną propozycję dla wszystkich zainteresowanych: tych którzy działają w branży Tech&IT oraz tych, którzy dopiero myślą o wejściu do świata techniki. Wydarzenie Perspektywy Women in Tech Summit w tym roku odbędzie się w całości online. Nie może Cię tam zabraknąć!

Charyzmatyczne kobiety na scenie

Podczas Perspektywy Women in Tech Summit przewidziano wystąpienia znakomitych i inspirujących kobiet. Wśród nich znajdują się prawdziwe ikony ambitnych i charyzmatycznych mówczyń ze świata techniki, dyrektorki i menadżerki takich firm jak Google, Huawei, Netflix i wielu innych. Wydarzenie zostanie otwarte przez Mariyę Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań, edukacji i młodzieży, a jedną z prelekcji wygłosi Anna Fisher, legendarna astronautka NASA i pierwsza mama w kosmosie!

Największa konferencja dla kobiet w Tech&IT w Europie

Tematy tegorocznego Perspektywy Women in Tech Summit obejmują aktualne i najważniejsze zagadnienia z branży Tech & IT: technologie w kontekście globalnych kryzysów, rozwój technologii wobec zagrożeń klimatycznych, bezpieczeństwo danych oraz technologia w edukacji.

Dołącz do wydarzenia i skorzystaj z propozycji przygotowanych przez organizatorki!

Na co możesz liczyć?

 • 50 wystąpień prelegentów z całego świata,
 • 30 rozmów technicznych
 • 60 warsztatów z technologii i umiejętności miękkich,
 • ponad 200 sesji mentoringowych,
 • wirtualna Strefa Expo.

Dla społeczności naszej grupy #MamoPracujwIT przygotowaliśmy dedykowany program stypendialny, w którym możecie zdobyć wejściówki! Szczegóły już wkrótce!

To nie wszystko!

Podczas konferencji będzie możliwość spotkania i rozmowy z pracodawcami na ich wirtualnych stoiskach, a nawet wzięcia udziału w procesach rekrutacyjnych!

My także będziemy!

Możecie nas znaleźć wśród mentorek i umówić się z nami na rozmowę a także na scenie w części dla społeczności kobiet w IT!

A już niebawem, będziemy miały dla Ciebie jeszcze jedną niespodziankę związaną z tym wydarzeniem. Koniecznie śledź nasze media społecznościowe i portal mamopracuj.pl aby być na bieżąco!

Do zobaczenia!

Grafika i zdjęcia: Women In Tech

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Klaudia Urban
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.

Damskie zegarki na bransolecie – zobacz, co oferuje Timex

Kobiety dużo uwagi poświęcają dodatkom, które dobierają do charakteru stylizacji. Często traktują zegarek jako alternatywę dla klasycznej biżuterii, dlatego skupiają się przede wszystkim na walorach estetycznych urządzenia. Do najbardziej uniwersalnych wariantów zaliczają się zegarki na bransolecie, gdyż prezentują się niezwykle efektownie. Takie modele ma do zaoferowania marka Timex. Które z nich są godne uwagi?
 • Dominika Kamińska - 06/11/2020
zegarek na rękę

Timex damski na pasku czy na bransolecie?

Wybór czasomierza jest kwestią indywidualną i zależy głównie od osobistego gustu. Kobiety jednak chętniej decydują się na modele z bransoletą, gdyż mogą zastępować biżuterię i stanowią efektowną ozdobę nadgarstka. Nie oznacza to, że zegarek Timex damski na pasku będzie złym wyborem. W kolekcji znajdziesz czasomierze w bogatym wzornictwie i wersjach kolorystycznych. Możesz więc zdecydować się na zegarek Timex szary, różowy, biały lub z klasycznym, brązowym paskiem ze skóry. Wszystko więc zależy od tego, jakie są Twoje upodobania i do jakich strojów będziesz nosić urządzenie.

Zegarki Timex – które sklepy mają największy wybór?

Jeżeli zależy Ci na dostępie do jak najbardziej rozbudowanego katalogu produktów, zdecyduj się na skorzystanie z oferty sklepów internetowych. Godnym polecenia jest np. sklep ZegarkiCentrum, w którym znajdziesz modele Timex damskie na pasku i na bransolecie. Dodatkową korzyścią jest też to, że masz szansę kupić najpopularniejsze modele takie jak zegarek damski Timex Weekender, w znacznie niższych cenach. Sklep organizuje atrakcyjne promocje dla klientów, którymi są objęte zegarki Timex oraz urządzenia innych marek. Które modele Timex zegarków damskich na bransolecie są godne uwagi?

Timex Fairfield damski

Zegarek Timex Fairfield damski

Pierwszym modelem jest urządzenie, które przyciąga wzrok swoim eleganckim designem. Charakteryzuje się dużą tarczą w kontrastującym kolorze, na której widoczne jest subtelne logo marki. Ciekawym rozwiązaniem w zerku Timex Fairfield damskim jest siateczkowa bransoleta. Dzięki temu łatwiej dopasowuje się do nadgarstka, a ponadto jest lżejsza i bardziej kobieca. Prezentowany zegarek Timex szary sprawdzi się jako dodatek do sportowych, codziennych oraz wieczorowych stylizacji.

Timex – zegarek damski na bransolecie

Zegarek damski na bransolecie Timex

Ciekawą propozycją, która wyróżnia się nietypowym designem, jest model zegarka Timex TW2R98700. Na uwagę zasługuje efektowna bransoleta, która układa się na kształt modnej biżuterii. Model ten charakteryzuje się delikatną, kobiecą konstrukcją oraz eleganckim designem. Prezentowany zegarek Timex szary wykonany został ze stali szlachetnej antyalergicznej i jest zasilany niezawodnym mechanizmem kwarcowym. Ze względu na swój wyjątkowy wygląd, czasomierz sprawdzi się jako dodatek do wielu stylizacji, zastępując pozostałą biżuterię.

Zegarek damski Timex Weekender

Zegarek damski Timex Weekender

To jeden z najpopularniejszych modeli dostępnych w portfolio marki. Charakteryzuje się dużą tarczą o minimalistycznym wykończeniu. Klasyczne wzornictwo sprawia, że zegarek damski Timex Weekender prezentuje się elegancko i kobieco. Został wyposażony w siateczkową bransoletę, którą można dopasować do wielkości nadgarstka. Na uwagę zasługuje również kolor w odcieniu różowego złota, który jest jednym z najgorętszych trendów w branży.

Dlaczego zegarek Timex na bransolecie to dobry wybór?

Takie modele nigdy nie wyjdą z mody, gdyż stanowią uniwersalny dodatek do stylizacji na każdą okazję. Zegarki na bransolecie są ponadto trwałe i eleganckie, dlatego cieszą się taką popularnością wśród kobiet.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie główne: Pixabay. com

Zdjęcia w środku: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×