Czego szukasz

Mama w branży IT? Dlaczego warto?

Lucynę Szaszkiewicz poznałam ponad dwa lata temu. To kobieta-torpeda, wszędzie jej pełno… Jest też mamą i od 10 lat pracuje w branży IT. Czym dokładnie się zajmuje? Co jej daje praca w branży IT? Co świetnie rozumie a czego nie? Zobacz jak sprytnie odpowiada na moje zaczepne pytania… A może dołączysz po prostu do naszej akcji #Mamo Pracuj w IT? Sprawdź szczegóły >

 • Agnieszka Kaczanowska - 01/06/2016
Lucyna Szaszkiewicz, mama w IT

Na początek będzie stereotypowo! Wybacz. Czy praca w branży IT jest zarezerwowana tylko dla mężczyzn, programistów, którzy mają specyficzne poczucie humoru i trudno z nimi się dogadać?

No! Grubo stereotypowo! Przede wszystkim branża IT to nie tylko programowanie, to ogromne spektrum możliwości, np.: analitycy biznesowi, projektanci systemów, kierownicy projektów, konsultanci, graficy, opiekunowie klienta, specjaliści UX i CX, pre-sales’y, testerzy… i w zależności od stanowiska potrzebne są inne umiejętności, cechy charakteru czy predyspozycje.

Rzeczywiście inżynierowie, mówią specyficznym językiem i tak jak jadąc na wakacje do innego kraju, warto poznać kilka podstawowych słówek i sformułowań języka obcego, aby wykazać się otwartością do komunikacji, tak i ja polecam liznąć podstawy branżowego slangu.

Jesteś kobietą, mamą, od 10 lat w branży IT, no i jak Ci z tym? No i czym się zajmujesz – technologia biometrii głosowej – to chyba dość skomplikowane…

Mimo, że trafiłam do IT dość przypadkowo, nie wyobrażam sobie abym teraz mogła zajmować się czymś zupełnie innym. Przez te lata oczywiście przeszłam przez różne stanowiska w bardzo różnych firmach, zarówno dużych korporacjach, początkujących start-upach, jak i jako samodzielny konsultant – freelancer, i choć oczywiście w każdej z opcji można by dostrzec wady i zalety, ja w każdej z tych firm i na każdym stanowisku czułam się wyśmienicie! Urodziłam dwójkę dzieci i nigdy nie czułam, aby moja kariera jakkolwiek na tym ucierpiała, zawsze mogłam liczyć na wsparcie i wyrozumiałość przełożonych – pewnie dobrze trafiłam 😉

Przekonałam się też, że szczere i otwarte mówienie o swoich potrzebach i oczekiwaniach niezwykle procentuje – dla każdej ze stron (pracownika i pracodawcy)!

Teraz pracuję w niezwykle innowacyjnej firmie VoicePIN.com tworzącej technologię biometrii głosowej. Odpowiadam za sprzedaż, konsulting, analizę projektów i pozyskiwanie partnerów biznesowych na całym świecie. Na co dzień współpracuję zarówno z osobami „technicznymi” jak i „biznesowymi”, co jest ciekawym urozmaiceniem. Jestem jakby tłumaczem między takim „stereotypowym programistą” mówiącym językiem binarnym a dyrektorem, dla którego liczą się „słupki, procenty i wyniki”. Taka praca daje mnóstwo satysfakcji. Oczywiście musiałam się wiele nauczyć, ale im bardziej zgłębiałam temat, stawał się on coraz bardziej pasjonujący! Reasumując: skomplikowane jest tylko to, czego nie znamy.

mp_wit_640

Fajnie powiedziane! Czy branża IT, w Twojej ocenie, rzeczywiście daje spore możliwości mamom i rodzicom ogólnie? Co takiego?

Trudno mi być obiektywną, bo sama innych (pozabranżowych) doświadczeń nie mam. Jednak wiedząc od koleżanek ile zarabiają, jak bardzo stresującą, odpowiedzialną i pochłaniającą mają pracę np. jako: prawnik, lekarka, nauczycielka albo mama i „manager domu” na pełny etat – to nie mogę się nadziwić tym dysproporcjom!

Wiem, że w branży IT:

 • zarobki są bardzo dobre;
 • atmosfera – generalizując – mniej napięta, oczywiście są problemy i stresy, jednak w męskim towarzystwie, podchodzi się do wszystkiego mniej emocjonalnie, z dużym dystansem;
 • elastyczność to wszechobowiązujący standard, w dzisiejszych czasach to najlogiczniejsze rozwiązanie, jesteśmy rozliczani zadaniowo, a nie z godzin „odsiedzianych” przy biurku. Nie ma problemu aby w trakcie dnia wyjść z biura coś załatwić czy przychodzić później „po korkach”. To zaufanie, poczucie obowiązku i satysfakcja z dobrze wykonanych zadań motywuje do pracy;
 • wciąż rosnące możliwości bezproblemowej zmiany pracy na kolejną;
 • mnogość ofert na rynku;
 • możliwość pracy zdalnej (telepracy);
 • duże szanse awansu czy przekwalifikowania się, opłacone dodatkowo: nauka języków, kursy czy studia MBA…

Sporo tego a i tak nie wymieniłam wszystkiego na co można liczyć w branży.

No choćby masaży, które jak się okazuje są standardem dla pracowników… Lucyna, 10 lat to kawał czasu. Dużo było kobiet wtedy w tzw. branży? Czy najczęściej byłaś sama? Coś się zmieniło zapewne…

Kiedy zaczynałam kobiet było niespotykanie mało, szczególnie w działach technicznych i na wysokich stanowiskach. Moja obecność powodowała nieukrywane zdziwienie wśród mężczyzn, z którymi przyszło mi pracować, często traktowali mnie z pobłażaniem i ironią. To, co tu kryć, szowinistyczne podejście na szczęście bardzo się zmieniło, ale kobiet wciąż jest zbyt mało. Smuci mnie i dziwi, że przyrost jest tak mało dynamiczny.

Aby nie było tak słodko wyłącznie, czy są jakieś pułapki czyhające na matki w tej branży? Na coś trzeba szczególnie uważać?

Na matki nieszczególnie, bardzo się staram wymyśleć coś aby nie było tak „lukrowo”… no ale serio, kompletnie nic mi nie przychodzi do głowy. Serio!

Ha, czyli nie tylko ja mam z tym problem… No dobra a teraz bardziej prywatnie. Jak z mężem organizujecie sobie rodzinne życie? Często korzystasz z elastyczności?

Chyba ważniejsza od elastyczności okazała się nasza ścisła współpraca i planowanie. Podstawowe obowiązki domowe i opiekę nad dziećmi sprawuje głównie mój mąż, często korzystamy z wsparcia dziadków, a ja restrykcyjnie pilnuję, aby nie zostawać w pracy po godzinach. Po każdej dłuższej delegacji staram się zostać na dzień/dwa w domu i pracować zdalnie. Komfortowe jest poczucie, że z tej elastyczności można zawsze skorzystać, ale w praktyce wolę uporządkowany harmonogram dnia.

Ponieważ prowadzę projekty z klientami w różnych strefach czasowych, to zdarza mi się pracować wieczorami, często „odbijam” sobie ten czas w postaci leniwych poranków – przytulanków całej naszej czwórki, jadę wtedy do pracy bez pośpiechu.

Zachęciłabyś inne mamy do poszukiwania pracy w branży?

No pewnie! Choć rozumiem i szanuję, że ktoś może nie podzielać moich pasji związanych z IT, to zapewniam, że teraz „BRANŻA”  to tak wiele różnorakich firm, technologii, możliwości i kierunków rozwoju, że każda mama mogłaby znaleźć coś interesującego dla siebie! GORĄCO ZACHĘCAM!

Jakieś przesłanie na koniec dla innych mam aby się odważyły?

Jeśli jeszcze którakolwiek z Was ma choćby minimum wątpliwości lub pytania – zapraszam do bezpośredniego kontaktu lub [email protected] 😉

lucyna_szaskiewicz_mama_w_it_400

Dziękuję, za świetną rozmowę!

Wywiad ukazał się w ramach projektu #MamoPracujwIT >>

Dołącz do naszej zamkniętej grupy na FB i bądź na bieżąco >>

Weź udział w bezpłatnym spotkaniu w Krakowie, 15 czerwca, 17:30 do 19:30 >>

Rozmawiała: Agnieszka  Czmyr-Kaczanowska

Zdjęcia: Sebastian Przybylski

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Podyskutuj

Tester automatyczny – co robi i jak nim zostać?

Interesują Cię nowe technologie i praca w IT? Mam dla Ciebie propozycję związaną z testowaniem oprogramowania. Sprawdź i dowiedz się co dokładnie robi tester automatyczny i czym jego praca różni się od testera manualnego? I jeśli wiesz, że możesz polubić szukanie błędów - działaj i ucz się!
 • Agnieszka Kumorek - 16/04/2019
kobieta pracuje na laptopie i siedzi na ławce

Testowanie w najprostszy sposób można zdefiniować jako sprawdzanie czy wszystkie funkcjonalności w danym oprogramowaniu działają poprawnie. Deweloperzy tworzą kod, a testerzy weryfikują czy przyszły użytkownik będzie mógł z niego korzystać w prawidłowy sposób. Analizują specyfikację techniczną, czyli informacje o wszystkich działaniach oraz wyglądzie oprogramowania, i porównują ją z wersją otrzymaną od programistów 🙂

Zmień zawód i zostań testerką – sprawdź propozycję kursu, który możesz sfinansować z projektu POWER.

Czym różni się tester automatyczny od manualnego?

Wśród ofert pracy dla testerów spotkasz się z podziałem na testerów manualnych i automatycznych. Czym się od siebie różnią?

Tester manualny ręcznie „przeklikuje” oprogramowanie i w ten sposób sprawdza czy pojawiają się w nim błędy. Poznaje specyfikację techniczną danego produktu, tworzy plan, przypadki, scenariusze testowe i raportuje swoje wyniki.

Tester automatyczny natomiast tworzy skrypty i programy, które automatyzują i uzupełniają testowanie manualne.

Różnicę można zauważyć także w zarobkach 😉

Po co są testy automatyczne?

Plusami sposobu sprawdzania poprawności oprogramowania przez testy automatyczne jest oczywiście przyspieszenie całego procesu oraz wyeliminowanie nieuniknionych błędów ludzkich.

Komputer się nie męczy, niczego nie pominie, może wiele razy powtarzać te same czynności, działać o określonych porach i zawsze wykonywać działania w takim samym czasie, co byłoby bardzo trudne lub wręcz niemożliwe w przypadku testowania ręcznego.

Testowanie automatyczne oszczędza także czas testerów, którzy zamiast klikać i sprawdzać wielokrotnie te same funkcjonalności, mogą napisać program, który zrobi to za nich 🙂

Co robi tester automatyczny?

Najłatwiej opisać to na konkretnym przykładzie. Jeśli tester ma sprawdzić poprawność formularza na stronie sklepu internetowego to:

 •  jako tester manualny – będzie wpisywać w poszczególne pola różne wartości, np. w pole Imię wpisze liczby „9876” i sprawdzi czy formularz uzna je za prawidłowe (co będzie błędem), czy też poinformuje, że w tym polu powinny znaleźć się litery;
 • jako tester automatyczny natomiast – napisze skrypt, który będzie wprowadzał różne wartości do formularza za niego.

Łatwo zauważyć, że tester automatyczny oprócz przeprowadzenia analizy przed i po wykonaniu testów, opracowania scenariuszy testowych i współpracy z programistami, musi także posiadać umiejętności programowania (pisania skryptów, programów w jednym z języków programowania) oraz znać narzędzia, które będą mu do tego niezbędne.

Można więc podsumować, że tester automatyczny łączy w pewien sposób zawody testera manualnego, programisty i analityka.

Kto może zostać testerem automatycznym?

Zachęcam do przeczytania historii Agnieszki, która opowiada jaką drogę przeszła, aby zostać testerką automatyczną:

Zawód tester automatyczny? To dużo prostsze niż się wydaje!

Agnieszka wspomniała tam, że ma „wrodzony dar do tego, że czego się nie dotknie, to przestaje działać 🙂”.

Może masz podobnie? 😉

A całkiem serio, są pewne cechy osobowości, które zdecydowanie ułatwiają karierę na tym stanowisku – cierpliwość, skrupulatność, komunikatywność. Jest to związane z tym, że jako tester będziesz musiała dbać o szczegóły oraz współpracować w zespole, także z programistami, którym w neutralny sposób należy przekazać informacje, że „popełnili błąd” 😉

Nieoceniona dla testera jest również zdolność analitycznego myślenia oraz, w przypadku testera automatycznego, przynajmniej podstawowa znajomość programowania.

Jak możesz zostać testerem automatycznym?

 1. Możesz zacząć naukę od podstaw, najpierw ucząc się testowania manualnego, a w drugim etapie – automatycznego
 2. Możesz być już testerem manualnym i wejść na wyższy poziom.

Sprawdź czego nauczysz się na kursie on-line Tester Manualny i Automatyczny, organizowanym przez Coders Trust Polska.

Kurs możesz sfinansować ze środków z projektu POWER

Zdjęcie: Storyblocks

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kumorek
Jestem osobą, która nie potrafi się nudzić. Lubię różnorodność, dlatego skończyłam studia łączące zajęcia humanistyczne, graficzne i informatyczne. Odpoczywam podczas długich spacerów, a znajomi wiedzą, że dobrej herbaty w miłym towarzystwie nigdy nie odmówię.

Inwestuj w Rozwój – krok po kroku jak dostać dofinansowanie z programu POWER

Takiej szansy nie możesz przegapić. Wystartowała nowa edycja programu POWER - Inwestuj w Rozwój. Możesz dostać dofinansowanie na kształcenie na bardzo korzystnych warunkach. Możesz sfinansować kursy, szkolenia (również online) oraz studia podyplomowe. Pieniądze z projektu są przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą się uczyć. Mamy na urlopach wychowawczych i bezrobotne również mają szansę. Sprawdź co to za program i co zrobić, aby dostać pieniądze na kształcenie.
 • Joanna Gotfryd - 26/03/2019
młoda kobieta w bibliotece, z tabletem

Dofinansowanie z programu POWER – Inwestuj w Rozwój – co to takiego?

Inwestuj w Rozwój to projekt pożyczkowy Ministerstwa Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), którego celem jest wsparcie kształcenia ustawicznego i pomoc osobom, które chcą się dokształcać, ale nie mają na to finansowych możliwości.

Mówiąc prościej: możesz zgłosić swój wniosek i otrzymać bezpłatną pożyczkę na naukę.

Bezpłatna pożyczka? O co chodzi?

Pożyczka jest bezpłatna, czyli oprócz tego, że należy dokonać zwrotu pożyczonej kwoty ( 75, 80 lub 100%), to nie trzeba dopłacać nic więcej. Nie ma żadnego oprocentowania i kosztów dodatkowych takich jak opłaty wstępne czy prowizje. Żadnych niespodzianek zapisanych gdzieś na dole małym druczkiem. Oddajesz tyle ile pożyczasz.

Skoro to takie proste, to kto może się o nią ubiegać?

Także w tej kwestii nie ma większych ograniczeń, o pożyczkę może się starać każda osoba, która:

 • jest pełnoletnia,
 • mieszka na terenie Polski,
 • chce rozwijać swoje umiejętności i kompetencje,
 • posiada zdolność do spłaty pożyczki.

Tak, tak, jedyny warunek konieczny to możliwości spłaty pożyczki, które trzeba wykazać we wniosku. Mogą to być odpowiednie przychody lub jakiekolwiek inne zabezpieczenie pożyczki.

Podczas zaciągania tradycyjnych pożyczek bankowych bardzo często trzeba przedstawić umowę o pracę wraz z dochodami. W Inwestuj w rozwój nie ma takiej potrzeby. Mogą się zgłaszać zarówno osoby pracujące, samozatrudnione oraz bezrobotne i na urlopach wychowawczych. Nie ma też żadnych dodatkowych warunków związanych z miejscem zamieszkania, wiekiem, płcią czy statusem na rynku pracy. Pożyczka naprawdę jest dla każdego!

Zapytaj eksperta o dofinansowanie podczas transmisji na żywo

We czwartek 28.03 o godzinie 20.00 na Facebooku podczas live czekają na Was: ekspert z  Fundacji Fundusz Współpracy (Operator pożyczki) oraz Michał, który sfinansował kurs online Java z pożyczki Inwestuj w Rozwój.

Kliknij tutaj, aby zapisać się na powiadomienie o live. Nawet jeśli nie będziesz mogła go obejrzeć na żywo, video będzie dostępne później na FB.

A na co można wykorzystać dofinansowanie?

To bardzo ważne pytanie bo pojęcia „nauka”, „rozwój” i „kształcenie” są mało precyzyjne.

Tak:

 • pożyczkę można wziąć na szkolenia, kursy oraz studia podyplomowe
 • pożyczka może pokrywać koszty kształcenia wypłacane bezpośrednio na rzecz instytucji edukacyjnej
 • pożyczka może być przyznana tylko na taką formę kształcenia, która w dniu złożenia wniosku jeszcze się nie rozpoczęła

Nie:

 • pożyczki nie można dostać na opłacenie studiów I, II i III stopnia.
 • Pożyczka nie może pokrywać kosztów dodatkowych takich jak wpisowe, koszty przejazdów, noclegów i materiałów dydaktycznych.

Nie pracuję, czy dostanę dofinansowanie?

Dofinansowanie POWER – Inwestuj w Rozwój dostępne jest również dla osób, które są na urlopach wychowawczych, osób bezrobotnych i takich, które nie mogą przedstawić zaświadczenia o dochodach.

Wypełniając wniosek powinnaś zaznaczyć wszelkie możliwe formy zabezpieczenia spłaty pożyczki. Możesz wskazać pieniądze z programu 500+, alimenty czy np. dochody z nieruchomości.

Jeżeli jesteś właścicielką lub współwłaścicielką nieruchomości, samochodu (o wartości powyżej 10 tysięcy) lub innego majątku – wskaż go we wniosku. To może być zabezpieczenie Twojej pożyczki.

Dodatkowe zabezpieczenie

Jeżeli nie posiadasz żadnego majątku, lub wnioskujesz o kwotę powyżej 10 tysięcy złotych – pożyczkodawca poprosi Cię o dodatkowe zabezpieczenie (dopiero na etapie rozpatrywania wniosku).

Może to być poręczenie np męża, kogoś z rodziny lub osoby niespokrewnionej. Zabezpieczeniem może być weksel in blanco, hipoteka lub jeszcze inne potwierdzenie.

Brak zdolności kredytowej?

Pożyczkodawca indywidualnie rozpatruje każdą sytuację. Jeżeli okaże się, że Twoje zabezpieczenia są niewystarczające, może okazać się, że dostaniesz tylko część kwoty, o jaką wnioskowałaś.

Zanim złożysz wniosek

Dokładnie zapoznaj się z dokumentami wymaganymi w programie. Dokumenty znajdziesz na stronie Inwestuj w Rozwój. Są to:

 • Regulamin pożyczek 2019
 • Wzór umowy i Karty Identyfikacji Pożyczki
 • Zakres danych wymaganych we wniosku o pożyczkę
 • Zaświadczenie o dochodach / zestawienie finansowe dla działalności gospodarczej

Ile trwa procedura przyznania pożyczki?

Proces podzielony jest na 3 etapy.

Pierwszy etap to złożenie wniosku. Operator pożyczki ma 30 dni na decyzję o jej przyznaniu bądź nie. W tym czasie dostaniesz maile o tym, że:

 1. Twój wniosek trafił do weryfikacji
 2. Twój wniosek przeszedł ocenę formalną, lub jej nie przeszedł i co wymaga poprawy (poprawki wydłużają okres rozpatrywania wniosku)
 3. Twój wniosek trafił do oceny zdolności kredytowej (rozpatruje go ARR w Starachowicach)
 4. Twoja zdolność kredytowa została oceniona pozytywnie (lub wymagane są dodatkowe wyjaśnienia)
 5. Pożyczka została przyznana – dostaniesz dokumenty do podpisu

Drugi etap – masz 14 dni (lub 21, jeżeli wymagane są od Ciebie dodatkowe zabezpieczenia pożyczki, takie jak np poręczenie) na wydrukowanie i podpisanie umowy pożyczki i odesłanie jej pocztą tradycyjną do Pożyczkodawcy

Trzeci etap – w ciągu 14 dni zostanie wypłacone dofinansowanie

Pożyczasz i spłacasz tylko 75% przyznanej kwoty!

Dofinansowanie POWER – Inwestuj w Rozwój przewiduje umorzenie od 20 do 25 % kwoty pożyczki poprzez anulowanie jej ostatnich rat. Oczywiście by skorzystać z tego przywileju należy spełnić pewne warunki.

By uzyskać 20% umorzenia należy ukończyć kształcenie i w ciągu 3 miesięcy od niego złożyć wniosek o umorzenie dołączając dokument o ukończeniu nauki w terminie.

By uzyskać 25% umorzenia należy spełnić jeden z dodatkowych warunków:

 • gdy pożyczkobiorca do tej pory niepracujący w ciągu 6 miesięcy od zakończenia szkolenia podejmie zatrudnienie,
 • gdy średni dochód brutto z 3 ostatnich miesięcy ( dla osób pracujących) lub średni miesięczny dochód brutto z ostatnich 12 miesięcy (dla osób na samozatrudnieniu), przedstawiony we wniosku o pożyczkę, jest niższy niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej za rok poprzedni.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o programie Inwestuj w Rozwój?

Maksymalna wartość pożyczki może wynosić 100 tysięcy zł, co z kolei może stanowić do 100% kosztu szkolenia/ kursu/ studiów podyplomowych.

Pożyczkę spłaca się równych ratach, co miesiąc. Minimalny czas spłaty pożyczki to 12 miesięcy, a maksymalny – 36 miesięcy. Ty sama wnioskujesz na ile rat chcesz rozłożyć spłatę dofinansowania.

Masz pytania? Zadaj je na żywo!

We czwartek 28.03 o godzinie 20.00 na Facebooku podczas live czekają na Was: ekspert z  Fundacji Fundusz Współpracy (operator pożyczki) oraz Michał, który sfinansował kurs online Java z pożyczki Inwestuj w Rozwój.

Kliknij tutaj, aby zapisać się na powiadomienie o live. Nawet jeśli nie będziesz mogła go obejrzeć na żywo, video będzie dostępne później na FB.

Zadzwoń i zapytaj!

Infolinia projektu – czynna w godzinach 9:00 – 16:00

Dla kandydatów w sprawach ogólnych i oceny formalnej (Fundacja Fundusz Współpracy)
22 450 98 45
lub
22 450 99 15

W sprawach oceny zdolności kredytowej i zabezpieczenia pożyczki oraz w sprawie umowy pożyczki i spłat (ARR w Starachowicach)
41 274 46 90 w. 101 lub w. 106

Pomoc techniczna dot. wniosku
22 382 52 52

Wszystko jasne? Teraz wystarczy złożyć wniosek!

Wnioski do programu Inwestuj w Rozwój przyjmowane są poprzez system online. Nabór 2019 rozpoczął się 18.03.2019.

Wejdź na stronę internetową programu i złóż wniosek.

Czy warto?

Oczywiście! Pomyśl o nowych możliwościach jakie otworzą się przed Tobą, gdy ukończysz wymarzone szkolenie, kurs lub studia podyplomowe. Może czeka Cię awans i podwyżka? Może wreszcie zaczniesz pracę w wymarzonej branży? Albo założysz własną firmę?

Inwestuj w swój rozwój, to zawsze się opłaca!

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail