Czego szukasz

Kiedy dziecko może zacząć samo wracać ze szkoły do domu?

Pytania, o to od kiedy dziecko może zacząć samo wracać ze szkoły, czy od kiedy starsze, niepełnoletnie jeszcze rodzeństwo może odbierać młodsze, są często zadawane przez rodziców. Czy są na to jakieś paragrafy, czy mamy się kierować tylko znajomością własnego dziecka i jego dojrzałości? Przeczytaj i się dowiedz!

  • Marzena Pilarz-Herzyk - 26/11/2017
chłopiec z tornistrem na plecach

Prawo o ruchu drogowym

Celem odpowiedzi na powyższe pytanie należy sięgnąć przede wszystkim do Prawa o ruchu drogowym. Istotnym pojęciem tutaj jest samo pojęcie drogi, które ustawa określa jako „wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt”.

Art. 43 tej ustawy stanowi zaś, że z drogi samodzielnie mogą korzystać dzieci, po ukończeniu 7 roku życia. Dzieci, które nie przekroczyły tej granicy wieku mogą być jej użytkownikami drogi pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 rok życia.

Kiedy dziecko może zacząć samo wracać ze szkoły do domu?

Z powyższych przepisów wynika więc, że dziecko po ukończeniu 7 roku życia może samodzielnie opuścić szkołę i wrócić do domu.

Natomiast dziecko młodsze może zostać odebrane przez rodzeństwo, które ma co najmniej 10 lat.

Od tej zasady zostały wyłączenia strefy zamieszkania, co oznacza, w tym terenie powyższe granice wieku nie obowiązują.

Kto dcyduje o wcześniejszym powrocie dzieci do domu?

Osobami kompetentnymi do podjęcia decyzji w temacie powrotu dzieci ze szkoły do domu są tylko i wyłącznie rodzice.

Oznacza to zatem, że w przypadku skrócenia zajęć szkolnych, nauczyciel czy dyrektor nie mogą podjąć decyzji o wcześniejszym samodzielnym powrocie dzieci.

Stąd szkoły zobowiązane są do prowadzenia świetlic, które to w takich przypadkach zapewnią dziecku opiekę na ten czas.

Zgoda rodziców

Jeżeli rodzice chcą, aby ich dzieci wracały samodzielnie ze szkoły, koniecznym jest podpisanie stosownego oświadczenia.

Ważnym jest tu również fakt, iż jeżeli chcą, aby młodsze dzieci wracały pod opieką starszego rodzeństwa (które nie jest pełnoletnie), również i takie
oświadczenie musi przez nich zostać podpisane.

W obu przypadkach koniecznym jest, aby rodzicie w powyższym oświadczeniu zobowiązali się do wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci w czasie powrotu do domu.

Pamietaj!

Ukończenie 7 roku życia oznacza, że uznajemy datę (dzienną i miesięczną) urodzenia dziecka. Nie wystarczającym jest zatem sam rok kalendarzowy, w którym Twoja pociecha osiągnie wskazany wiek.

Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż poza odwołaniem się po porządku prawnego, w pierwszej kolejności nie można pominąć kwestii rozwoju emocjonalnego dziecka i stopnia jego dojrzałości.

Dziecko wracając samodzielnie do domu jest narażone na różne zagrożenia i to rodzicie muszą być przekonani o tym, iż będzie w stanie bezpiecznie wrócić do domu.

Zdjęcie: 123 rf

 

Mama Prawniczka przygotowała e-book Urlopy. Macierzyński, Rodzicielski, Wychowawczy, wraz z kompletem wniosków. Może tego właśnie potrzebujesz? Sprawdź!

Rabat jest ważny do 30.09.2018

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marzena Pilarz-Herzyk
Na co dzień mama dwóch synów Oskara i Oliwiera. Z wykształcenia prawnik. Z zamiłowania artystka. Zawodowo przez kilka lat związana z zarządzaniem przedsiębiorstwami, procedurami prawnymi i finansowymi. Od 2018 postanowiła zawodowo zająć się doradztwem prawnym przede wszystkim kobietom, mamom, rodzicom, ale również mniej świadomym swoich obowiązków pracodawcom. Prowadzi stronę mamaprawniczka.pl.
Podyskutuj

Trapery damskie idealne na zimę

Trapery damskie to znakomity wybór dla wszystkich pań, które chcą wyglądać stylowo przez całą zimę. Ciepłe i wygodne buty chronią stopy przed mrozem lub przemoczeniem, a gruba podeszwa ze specjalnym bieżnikiem zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się na śliskim chodniku lub parkingu. Jeżeli chcesz nosić traperki damskie, sprawdź, do jakich strojów pasują.
  • Alicja Zielińska - 06/12/2019
niebieskie trapery damskie

Trapery damskie to jeden z najważniejszych elementów kobiecej garderoby na zimę. Dzięki nim nie zmarznie się nawet w dni z silnymi mrozami. Dodatkowo buty tego typu sprawdzą się w czasie zabaw na śniegu, w których chętnie biorą udział nie tylko dzieci. Jeśli zamierzasz nosić traperki damskie, sprawdź, z jakimi strojami możesz je łączyć.

Trapery damskie na każdy chłodny dzień

Zimą ważne jest przede wszystkim dbanie o zdrowie i ochrona organizmu przed nadmiernym wychłodzeniem. Moda powinna zejść na drugi plan, jednak dzięki traperom damskim obie te kwestie można połączyć. Przede wszystkim trapery są ciepłe, co sprawia, że skutecznie chronią stopy przed mrozem, nawet gdy temperatury są ujemne przez całą dobę. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko przeziębienia lub pojawienia się lekkich odmrożeń, które mogą powstać np. podczas długich spacerów z psem lub wykonywania pracy na powietrzu.

Trapery damskie znakomicie wyglądają w połączeniu z różnymi stylizacjami. Stylowo prezentują się w towarzystwie jeansów i ocieplanych legginsów, do których można dołączyć długą tunikę lub dzianinową, miękką sukienkę. W mroźne dni trapery damskie bez przeszkód można nosić nawet z eleganckimi sukienkami i długimi płaszczami, skutecznie chroniącymi przed zimnem całe ciało.

Noszenie traperów damskich spodoba się również mamom, które sporo czasu spędzają z maluchami na świeżym powietrzu bez względu na porę roku. Wygodne buty sprawdzają się w czasie długich spacerów z wózkiem lub lepienia bałwana z przedszkolakiem.

Obuwie odpowiednie nawet do biura

Trapery damskie kojarzą się głównie z stylizacjami sportowymi, jednak nie ma przeszkód, by nosić je w połączeniu z eleganckimi ubraniami. W zimne dni stanowią znakomity wybór, nawet gdy kobieta zakłada sukienkę do biura lub garnitur. Ciepłe traperki w kolorze czarnym lub brązowym bez trudu komponują się z garderobą zgodną z biurowym dress codem, zastępując cieńsze kozaki i oficerki. Dzięki temu trapery dla kobiet są uniwersalnym elementem garderoby, pasującym do wszystkich kobiet, bez względu na preferowany styl, wiek i rodzaj codziennej aktywności.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: partnera programu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska

Rozkochaj dziecko w aktywności fizycznej

Najprostszym sposobem nauki i naturalną drogą do poznania świata jest oczywiście ruch. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu dobrze wpływa na zdrowie, a także rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Właśnie dlatego rodzice w szczególny sposób dbają o to, by zapewnić dziecku odpowiednią ilość bodźców i możliwości, które pozwolą na eksplorację świata w coraz bardziej ciekawy sposób.
  • Dominika Kamińska - 05/12/2019
kobieta i dziecko w wózku

Rowerek trójkołowy

Pobudzanie ciekawości w maluchach to jedno z najważniejszych zadań, jakie stają przed dorosłymi. Nie musi być jednak tak bardzo trudne, jeśli rozsądnie wybierasz to, co ofiarowujesz dziecku. Rowerek trójkołowy Smart Trike może ci znacząco pomóc. Skradł serca tysięcy rodziców!

Rowerek trójkołowy to żadna nowość. Gdy sięgniemy pamięcią do lat naszego dzieciństwa, na pewno znajdziemy we wspomnieniach jego obraz. Rodzice od wielu pokoleń decydują się na taki wybór dla swoich pociech. Mają bowiem świadomość, że ich naturalnej ciekawości i związanej z nią aktywności nie da się i nie powinno się zatrzymywać. Dlatego dbają o to, by rowerek trójkołowy zapewniał dzieciakom bezpieczeństwo i stabilizację podczas eksplorowania otoczenia.

Dzisiaj rodzice mogą wybrać coś więcej. Rowerek trójkołowy Smart Trike łączy w sobie wszystkie niezbędne cechy, które zapewniają radość dziecku i spokój rodzicowi. To nie tylko przystępna cena, bezpieczeństwo czy jakość wykonania. Rowerek 8w1 rośnie wraz z dzieckiem, dostosowując się do jego zmieniających się potrzeb.

Początkowo Smart Trike zastępuje wózek. Pozwala na oglądanie otoczenia, ale także pozostawanie w stałym kontakcie wzrokowym z matką – wszystko dzięki możliwości odwracania siedziska przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Rowerek Smart Trike jest więc dokładną odpowiedzią na potrzeby maluszka już od 6. miesiąca życia.

Rowerek 8w1 – sprawdzi się na lata

Oczywiście, już po pierwszych 6. miesiącach życia dziecko próbuje samodzielnie siadać i coraz bardziej interesuje je otaczający świat. To doskonały czas, w którym należy wspierać ich ciekawość, by z biegiem czasu nie wygasła. Do tego może służyć rowerek Smart Trike – to jednak dopiero początek wieloletniej przygody z nim. Rowerek trójkołowy towarzyszy dziecku przez pierwszych kilka lat.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli rowerków trójkołowych, które na pierwszy rzut oka niewiele się od siebie różnią. Zanim jednak wybierzesz ten właściwy, pamiętaj, by odpowiednio go dobrać. Musi przede wszystkim być dopasowany do wieku, wzrostu oraz predyspozycji dziecka. Oczywiście, design też ma znaczenie – zabawka ma się podobać zarówno dziecku, jak i rodzicom. Rowerek trójkołowy Smart Trike wyróżnia się niebanalnym wyglądem i z pewnością przyciąga wzrok wśród sklepowych propozycji. Co jeszcze pozostaje istotne?

W zależności od wcześniej wspomnianych naturalnych predyspozycji dziecka, weź pod uwagę to, ile siły będzie musiało włożyć, by móc prowadzić wybraną przez Was zabawkę. W sklepach znajdziesz rowerki trójkołowe z korbami na przednim kole lub wyposażone w napęd łańcuchowy.

Dostępne są także te, w których dziecko odpycha się jedynie stopkami. Każdy z nich ma natomiast jeden cel – rozwijać umiejętności motoryczne dziecka, by z biegiem czasu mogło wybierać coraz bardziej skomplikowane pojazdy. Starsze dzieci przesiadają się na biegówki, hulajnogi, rowerki klasyczne i wiele innych sprzętów. My natomiast polecamy zwrócić uwagę na rowerek 8w1, który będzie rósł razem z dzieckiem. Na różnych etapach rozwoju można go bowiem dopasowywać do możliwości rosnącego malucha.

Rowerek Smart Trike wyróżnia się przede wszystkim bezpieczeństwem. Łącząc w sobie wiele funkcjonalnych rozwiązań, jest zarówno zabawką do odkrywania świata, jak i ochroną. Rowerek trójkołowy Smart Trike ma dodatkowy uchwyt dla rodzica, posiada pasy bezpieczeństwa, składa się do niewielkich rozmiarów… A to tylko kilka podstawowych zalet i zachęta, by poznać dokładniej, czym jest rosnący wraz z dzieckiem rowerek 8w1.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail