Czego szukasz

Jaki jest maksymalny okres ulg przy zakładaniu działalności?

Może to temat, który interesuje również Ciebie? Jedna z Czytelniczek zadała nam ciekawe pytania odnośnie zakładania własnej działalności. Zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim i planuje założenie własnej działalności specjalizującej się w usługach rolniczych. Z jakich ulg będzie mogła skorzystać nasza Czytelniczka i jakie usługi rolnicze podlegają pod działalność gospodarczą, a jakie są już działalnością rolną? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w artykule.

  • Aneta Socha - Jaworska - 11/09/2018

Artykuł jest odpowiedzią na sytuację przedstawioną przez jedną z Czytelniczek. Pani jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jej mąż prowadzi gospodarstwo rolne. Czytelniczka zadała następujące pytania:

  • czy będąc na urlopie macierzyńskim ma możliwość założenia firmy, która będzie specjalizować się w usługach rolniczych i zatrudnić pracownika?
  • czy będzie mogła skorzystać z mniejszego ZUS-u dla nowych firm na siebie i dla tego pracownika?
  • jeśli skończy się urlop macierzyński, to czy będzie mogła iść na urlop wychowawczy?

Prowadzenie firmy na urlopie macierzyńskim i wychowawczym

Osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim ma prawo w tym czasie założyć firmę i prowadzić ją bez obaw, że straci zasiłek macierzyński. Warunek jest tylko jeden – prowadzenie firmy nie może przeszkadzać w osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że Czytelniczka będąc na urlopie z tytułu umowy o pracę nie może dziecka oddać do żłobka, a sama prowadzić firmy. Musi zorganizować czas i pracę w ten sposób, aby móc zajmować się dzieckiem, bo taki jest cel udzielenia urlopu macierzyńskiego. Dodam jeszcze, że działalność rolnicza męża w niczym tutaj nie przeszkadza.

Po okresie urlopu macierzyńskiego, Czytelniczka może pójść na urlop wychowawczy pod warunkiem, że ma co najmniej 6-miesięczny okres zatrudnienia. Do tego okresu wlicza się także pracę u innych pracodawców – chodzi tutaj o łączny czas zatrudnienia. Urlop wychowawczy udzielany jest też w celu sprawowania osobistej opieki, więc prowadzenie firmy nie może tego zakłócać.

Profil działalności

Przechodząc teraz do profilu działalności Czytelniczki. Pani wskazała, że miałaby się specjalizować w usługach rolniczych i tutaj chciałabym się chwilkę zatrzymać oraz odnieść do przepisów.

Mamy swobodę co do zawierania umów i zakładania działalności gospodarczych. Są jednak pewne wykluczenia co do usług, prowadzonych w ramach działalności. Nie możemy założyć działalności gospodarczej, jeśli miałyby być w niej wykonywane na przykład takie czynności, jak:

  • uprawa rolna,
  • chów i hodowla zwierząt,
  • ogrodnictwo,
  • warzywnictwo.

Zatem nie każde usługi mogą być rozliczane w ramach działalności gospodarczej, niektóre są działalnością rolną. Czytelniczka powinna dokładnie określić, co miałoby być robione i wówczas można stwierdzić, czy da się to rozliczać w ramach działalności gospodarczej.

Zatrudnianie pracowników

Jeśli nie będzie przeszkód do założenia działalności gospodarczej, to oczywiście można zatrudniać pracowników. Należy pamiętać o wielu formalnościach z tym związanych, jak prowadzenie akt osobowych, rozliczanie i opłacanie za pracownika podatków i składek ZUS.

Czytelniczka zapytała też, czy są opcje uzyskania ulg na pracownika. W odniesieniu do pracowników nie ma np. ulg w opłacaniu składek ZUS na takich zasadach jak dla przedsiębiorców, czyli np. mały ZUS, czy ulga na start.

Natomiast przy zatrudnieniach warto zastanowić się, czy nie przyjąć np. stażysty z urzędu pracy, bo wówczas koszty ponosi urząd. Warto też rozważyć kwestię zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, bo wówczas można starać się o dofinansowanie na przystosowanie miejsca pracy, czy część składek ZUS z PFRON. Są to rozwiązania, które pozwolą na ograniczenie kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika.

Maksymalny okres ulg przy zakładaniu działalności

Teraz wskazałabym Czytelniczce moim zdaniem dobrą drogę, pozwalającą na sprawdzenie swojego biznesu, a także ograniczenie kosztów i maksymalne wykorzystanie ulg, jakie obecnie są dostępne w polskim prawie.

Czytelniczka aby sprawdzić, czy działalność faktycznie będzie opłacalna można na początek zacząć od działalności bez rejestracji, oczywiście pod warunkiem, że miesięczne przychody w 2018 roku nie będą przekraczały 1050 zł. Jeśli byłyby wyższe lub w pewnym momencie limit zostałby przekroczony należały zarejestrować działalność gospodarczą.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, że od początku prowadzenia działalności można korzystać z ulgi na start. Rozwiązanie to oznacza, że przedsiębiorca przez pełne 6 miesięcy opłaca jedynie składkę zdrowotną, a z opłacania składek społecznych jest zwolniony.

Po okresie ulgi na start, przedsiębiorca spełniający określone warunki może korzystać z małego ZUS-u przez pełne 24 miesiące. Preferencja ta polega na tym, że jest niska podstawa do opłacania składek społecznych ZUS, bo wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. 30% z 2100 zł wynosi 630 zł). Dla przedsiębiorcy oznacza to miesięczną płatność do ZUS w wysokości ponad 500 zł, zamiast około 1200 zł.

Jeśli okres i tej preferencji się skończy, to gdy przychód przedsiębiorcy nie przekroczy 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. limit roczny wynosi 30 x 2100 = 63000), to można płacić składki społeczne ZUS uzależnione od przychodu. Tutaj nie mamy ograniczenia czasowego, zatem jeśli limit przychodu jest zachowany, to można nawet co roku w ten sposób opłacać składki ZUS.

Gdyby jednak limit przychodu nie był spełniony, to wówczas wchodzą zasady ogólne i opłacanie składek na tzw. dużym ZUS.

Rady dla Czytelniczki:

1. proszę dokładnie zastanowić się, co chciałaby Pani robić w działalności,
2. proszę sprawdzić, czy przy tych usługach można zarejestrować działalność gospodarczą, a tym samym prowadzić wcześniej działalność bez rejestracji – czy może jest to działalność rolnicza,
3. warto sprawdzić swój biznes i rozważyć opcję wykonywania działalności bez rejestracji,
4. po zarejestrowaniu firmy można kolejno skorzystać z ulgi na start, małego ZUS-u, ZUS od przychodu i w ostateczności z opłacania składek na zasadach ogólnych, czyli na dużym ZUS.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Aneta Socha - Jaworska
InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż: IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy (specjalna oferta dla Mamopracuj). Więcej na: www.infakt.pl

Czy oferta komórkowa w aplikacji jest dla Ciebie? Przekonaj się!

Oferta komórkowa, którą można aktywować, modyfikować i zarządzać w aplikacji, to innowacyjny i wygodny pomysł, wprowadzony przez Orange Flex. Czym różni się od dotychczasowych rozwiązań i dlaczego warto z niego skorzystać? Wyjaśniamy.
  • Zofia Kowalska - 23/01/2020
dziewczyna z telefonem w ręce siedzi na bagażniku samochodu

Szybka rejestracja

Dotychczas rejestracja numeru wiązała się z wizytami w salonie lub w punktach sprzedaży. W Orange Flex wszelkie formalności związane z przeniesieniem lub zarejestrowaniem numeru załatwimy szybko i wygodnie w aplikacji, bez konieczności odrywania się od aktualnych zajęć.

Wystarczy pobrać aplikację Orange Flex, dostępną zarówno w App Store, jak i Google Play. Rejestracja jest szybka i przede wszystkim bezpieczna. Należy zrobić zdjęcie dokumentu tożsamości, a następnie selfie. Orange Flex porówna zdjęcia i potwierdzi, że Ty to Ty. Warto wspomnieć, że Twoje zdjęcia nie są przechowywane. To nowość na polskim rynku telekomunikacyjnym.

Niezależność i swoboda

Dzięki aplikacji Orange Flex możemy sami zdecydować, jak będzie wyglądała nasza oferta oraz dowolnie ją modyfikować. Do wyboru mamy jeden z 4 Planów, różniących się od siebie liczbą dostępnych GB. Wybór jest duży, bo zaczynamy od 25 zł miesięcznie za 15 GB, do 80 zł za 100 GB. W każdym z Planów otrzymujemy nielimitowane rozmowy, SMS-y oraz MMS-y na terenie Polski oraz w roamingu w Unii Europejskiej.

Dodatkowo, w Planach jest zwarty Social Pass, czyli pakiet, umożliwiający korzystanie z mediów społecznościowych oraz komunikatorów, bez zużywania dostępnego transferu danych.

W Orange Flex dostępne są również Video oraz Music Pass, pozwalające na oglądanie na smartfonie filmów i seriali oraz streamowanie muzyki bez limitu GB. Obydwa pakiety można dokupić w aplikacji jednym tapnięciem. Passy możemy swobodnie miksować ze sobą, aktywując je na dowolnie wybrany okres.

Płatności proste jak nigdy wcześniej

Orange Flex proponuje bardzo wygodną formę opłacania usług – nie jesteśmy ograniczani długoterminową umową abonamentową, nie musimy teżpamiętać o regularnych doładowaniach konta.. Płatności działają na zasadzie subskrypcji – z karty płatniczej automatycznie pobierana jest odpowiednia kwota. Jeśli natomiast chce on zrezygnować z usługi, wystarczy, że za pomocą aplikacji anuluje on subskrypcję. Jest to niezwykle proste i wygodne rozwiązanie, które pozwala na zachowanie swobody i elastyczności.

Wszystko pod ręką

Dzięki aplikacji Orange Flex (zobacz: https://flex.orange.pl/), szybko i bez problemu zarządzamy swoim kontem, możemy aktywować dodatkowe usługi i pakiety oraz wprowadzać wszelkie zmiany. Za jej pośrednictwem możemy również skontaktować się z Doradcami poprzez czat.

Obecnie, kiedy żyjemy w bardzo szybkim tempie, taka oszczędność czasu ma ogromne znaczenie. Wszystkie elementy oferty możemy kontrolować za pomocą smartfona, który każdy z nas ma pod ręką przez większą część dnia. Aplikacja Orange Flex to innowacyjne rozwiązanie, które wprowadziło na polski rynek nową jakość i znacznie usprawniło korzystanie z usług telefonii komórkowej.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska

Gdzie najtaniej kupić mleko i codzienne zakupy? Ta apka w tym pomoże

Masz dość pilnowania wydatków? Wiecznego sprawdzania promocji i pamiętania o kończących się ofertach? Zakupy przestały być przyjemnością, a stały się udręką? Mamy coś dla Ciebie! Dzięki aplikacji Blix znów polubisz codzienne zakupy – zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy! To dziecinnie proste. Zobacz jak działa ta darmowa apka! Jak kupować, by zaoszczędzić?
  • Dominika Kamińska - 23/01/2020
młoda kobieta na zakupach spożywczych

Choć wynagrodzenia i dochody gospodarstw rosną, wysoka stopa inflacji sprawia, że nie odczuwamy by w naszym portfelu przybyło środków, wręcz obserwujemy niestety wzrost cen podstawowych dóbr szybkozbywalnych.

Na szczęście mądrze planując zakupy, jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić. Duże sieci handlowe organizują, zwykle cotygodniowe, akcje promocyjne, dzięki którym za pełny koszyk produktów zapłacimy rozsądną cenę. Jak zaplanować zakupy, by nie przegapić promocji? Pilnowanie ofert kilku supermarketów może nastręczać trudności. Aplikacja Blix przychodzi z pomocą. Znajdziesz tu aktualne oferty wszystkich marketów obecnych na polskim rynku.

Więcej o aplikacji dowiesz się odwiedzając stronę: https://blix.pl Jeśli chcesz przekonać się jak działa ta innowacyjna apka, pobierz ją z Google Store. Całkowicie za darmo!

W Blix nie tylko przejrzysz, ale i porównasz ceny

Blix oferuje nie tylko możliwość przejrzenia aktualnych promocji, dzięki wbudowanej wyszukiwarce możesz porównać ceny tego samego artykułu w różnych sklepach. Z tą aplikacją kupujesz zawsze w najlepszej cenie.

Wybrany produkt możesz dodać do listy zakupowej – tym sposobem nie przegapisz końca promocji. Sprawdź pełną funkcjonalność aplikacji i już dziś pobierz ją na telefon. Blix to Twój niezawodny zakupowy asystent.

Lista zakupów zawsze pod ręką

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się przygotować listę zakupów, a następnie zostawić ją w domu. Każdy pilnujący wydatków domowych wie, że zakupy bez konkretnych wytycznych zawsze kończą się wyższą kwotą do zapłacenia przy kasie. Dzięki aplikacji Blix będziesz miał listę zakupów zawsze przy sobie.

Ta sprytna aplikacja pozwala na tworzenie nawet kilku list zakupowych jednocześnie – w zależności od Twoich potrzeb. Możesz dowolnie komponować i edytować listy. Zawsze kiedy masz telefon przy sobie, możesz dodawać i skreślać produkty z listy.

Z Blixem nigdy nie przegapisz promocji. Zawsze, gdy kończy się promocja na produkt, który masz na swojej liście zakupów, aplikacja wyśle Ci powiadomienie o terminie, kiedy upływa ważność oferty.

„A karta jest?”

Każdy zakupomaniak wie, że posiadając kartę lojalnościową danej sieci handlowej może liczyć na atrakcyjne rabaty, które nie są dostępne dla pozostałych śmiertelników. Będąc wiernym klientem kilku sklepów jednocześnie, możemy zauważyć, że nasz portfel puchnie… Niestety rzadko od nadmiaru gotówki, zwykle powodem jest nadmiar plastykowych kart lojalnościowych…

Nie dość, że zajmują miejsce, to jeszcze zwykle, gdy są potrzebne okazuje się, że nie ma ich pod ręką… I na uprzejme pytanie pani kasjerki „A karta jest?”, szukamy pomocy wśród pozostałych kolejkowiczów bądź liczymy, że nasz czarujący uśmiech, zapewni nam należny rabat. Blix pozwala na przechowywanie wielu kart lojalnościowych jednocześnie w wersji elektronicznej. Z tą aplikacją zawsze masz kartę przy sobie… Oszczędzasz kasę, czas, nerwy i miejsce w portfelu…

Co to jest Blix?

Blix to Twój niezawodny asystent zakupowy. Dzięki tej innowacyjnej aplikacji zawsze trzymasz rękę na pulsie. Z Blixem zyskujesz dostęp do wszystkich aktualnych gazetek promocyjnych największych sieci handlowych. Wbudowana wyszukiwarka pozwala na porównywanie cen tego samego produktu w wielu różnych sklepach. Możesz tworzyć listy zakupów z opcją przypominania o kończącej się promocji. Z aplikacją Blix karty lojalnościowe oraz listę zakupów masz zawsze przy sobie. Zakupy z Blixem znów staną się przyjemne!

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail