Czego szukasz

Jaki jest maksymalny okres ulg przy zakładaniu działalności?

Może to temat, który interesuje również Ciebie? Jedna z Czytelniczek zadała nam ciekawe pytania odnośnie zakładania własnej działalności. Zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim i planuje założenie własnej działalności specjalizującej się w usługach rolniczych. Z jakich ulg będzie mogła skorzystać nasza Czytelniczka i jakie usługi rolnicze podlegają pod działalność gospodarczą, a jakie są już działalnością rolną? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w artykule.

 • Aneta Socha - Jaworska - 11/09/2018

Artykuł jest odpowiedzią na sytuację przedstawioną przez jedną z Czytelniczek. Pani jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jej mąż prowadzi gospodarstwo rolne. Czytelniczka zadała następujące pytania:

 • czy będąc na urlopie macierzyńskim ma możliwość założenia firmy, która będzie specjalizować się w usługach rolniczych i zatrudnić pracownika?
 • czy będzie mogła skorzystać z mniejszego ZUS-u dla nowych firm na siebie i dla tego pracownika?
 • jeśli skończy się urlop macierzyński, to czy będzie mogła iść na urlop wychowawczy?

Prowadzenie firmy na urlopie macierzyńskim i wychowawczym

Osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim ma prawo w tym czasie założyć firmę i prowadzić ją bez obaw, że straci zasiłek macierzyński. Warunek jest tylko jeden – prowadzenie firmy nie może przeszkadzać w osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że Czytelniczka będąc na urlopie z tytułu umowy o pracę nie może dziecka oddać do żłobka, a sama prowadzić firmy. Musi zorganizować czas i pracę w ten sposób, aby móc zajmować się dzieckiem, bo taki jest cel udzielenia urlopu macierzyńskiego. Dodam jeszcze, że działalność rolnicza męża w niczym tutaj nie przeszkadza.

Po okresie urlopu macierzyńskiego, Czytelniczka może pójść na urlop wychowawczy pod warunkiem, że ma co najmniej 6-miesięczny okres zatrudnienia. Do tego okresu wlicza się także pracę u innych pracodawców – chodzi tutaj o łączny czas zatrudnienia. Urlop wychowawczy udzielany jest też w celu sprawowania osobistej opieki, więc prowadzenie firmy nie może tego zakłócać.

Profil działalności

Przechodząc teraz do profilu działalności Czytelniczki. Pani wskazała, że miałaby się specjalizować w usługach rolniczych i tutaj chciałabym się chwilkę zatrzymać oraz odnieść do przepisów.

Mamy swobodę co do zawierania umów i zakładania działalności gospodarczych. Są jednak pewne wykluczenia co do usług, prowadzonych w ramach działalności. Nie możemy założyć działalności gospodarczej, jeśli miałyby być w niej wykonywane na przykład takie czynności, jak:

 • uprawa rolna,
 • chów i hodowla zwierząt,
 • ogrodnictwo,
 • warzywnictwo.

Zatem nie każde usługi mogą być rozliczane w ramach działalności gospodarczej, niektóre są działalnością rolną. Czytelniczka powinna dokładnie określić, co miałoby być robione i wówczas można stwierdzić, czy da się to rozliczać w ramach działalności gospodarczej.

Zatrudnianie pracowników

Jeśli nie będzie przeszkód do założenia działalności gospodarczej, to oczywiście można zatrudniać pracowników. Należy pamiętać o wielu formalnościach z tym związanych, jak prowadzenie akt osobowych, rozliczanie i opłacanie za pracownika podatków i składek ZUS.

Czytelniczka zapytała też, czy są opcje uzyskania ulg na pracownika. W odniesieniu do pracowników nie ma np. ulg w opłacaniu składek ZUS na takich zasadach jak dla przedsiębiorców, czyli np. mały ZUS, czy ulga na start.

Natomiast przy zatrudnieniach warto zastanowić się, czy nie przyjąć np. stażysty z urzędu pracy, bo wówczas koszty ponosi urząd. Warto też rozważyć kwestię zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, bo wówczas można starać się o dofinansowanie na przystosowanie miejsca pracy, czy część składek ZUS z PFRON. Są to rozwiązania, które pozwolą na ograniczenie kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika.

Maksymalny okres ulg przy zakładaniu działalności

Teraz wskazałabym Czytelniczce moim zdaniem dobrą drogę, pozwalającą na sprawdzenie swojego biznesu, a także ograniczenie kosztów i maksymalne wykorzystanie ulg, jakie obecnie są dostępne w polskim prawie.

Czytelniczka aby sprawdzić, czy działalność faktycznie będzie opłacalna można na początek zacząć od działalności bez rejestracji, oczywiście pod warunkiem, że miesięczne przychody w 2018 roku nie będą przekraczały 1050 zł. Jeśli byłyby wyższe lub w pewnym momencie limit zostałby przekroczony należały zarejestrować działalność gospodarczą.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, że od początku prowadzenia działalności można korzystać z ulgi na start. Rozwiązanie to oznacza, że przedsiębiorca przez pełne 6 miesięcy opłaca jedynie składkę zdrowotną, a z opłacania składek społecznych jest zwolniony.

Po okresie ulgi na start, przedsiębiorca spełniający określone warunki może korzystać z małego ZUS-u przez pełne 24 miesiące. Preferencja ta polega na tym, że jest niska podstawa do opłacania składek społecznych ZUS, bo wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. 30% z 2100 zł wynosi 630 zł). Dla przedsiębiorcy oznacza to miesięczną płatność do ZUS w wysokości ponad 500 zł, zamiast około 1200 zł.

Jeśli okres i tej preferencji się skończy, to gdy przychód przedsiębiorcy nie przekroczy 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. limit roczny wynosi 30 x 2100 = 63000), to można płacić składki społeczne ZUS uzależnione od przychodu. Tutaj nie mamy ograniczenia czasowego, zatem jeśli limit przychodu jest zachowany, to można nawet co roku w ten sposób opłacać składki ZUS.

Gdyby jednak limit przychodu nie był spełniony, to wówczas wchodzą zasady ogólne i opłacanie składek na tzw. dużym ZUS.

Rady dla Czytelniczki:

1. proszę dokładnie zastanowić się, co chciałaby Pani robić w działalności,
2. proszę sprawdzić, czy przy tych usługach można zarejestrować działalność gospodarczą, a tym samym prowadzić wcześniej działalność bez rejestracji – czy może jest to działalność rolnicza,
3. warto sprawdzić swój biznes i rozważyć opcję wykonywania działalności bez rejestracji,
4. po zarejestrowaniu firmy można kolejno skorzystać z ulgi na start, małego ZUS-u, ZUS od przychodu i w ostateczności z opłacania składek na zasadach ogólnych, czyli na dużym ZUS.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Aneta Socha - Jaworska
InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż: IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy (specjalna oferta dla Mamopracuj). Więcej na: www.infakt.pl

Mamo, planujesz powrót do pracy? Poznaj swoje prawa

Ile razy słyszałyśmy o przypadkach, gdy na mamę wracająca do firmy po urlopie macierzyńskim czekały przykre niespodzianki? Degradacja, zmiana warunków zatrudnienia, kłopoty z przestrzeganiem czasu pracy, a nawet wypowiedzenie? To niestety nie tylko przypadki z internetowych forów. Często jest to smutna rzeczywistość, z którą spotykają się kobiety. Tymczasem wszystkie kwestie dotyczące powrotu mamy do pracy reguluje prawo.
 • Agata Ambroziak-Rogulska - 21/08/2019

Mamo poznaj swoje prawa

Nie wszystkie jesteśmy prawnikami i nie wszystkie znamy kodeks pracy, ustawy i przepisy prawa. Nie musimy tego wszystkiego wiedzieć. Teraz profesjonalną poradę, a także pomoc przy napisaniu prawniczych pism można mieć w ramach polisy ubezpieczeniowej. Taka opcja dostępna jest w pakiecie LINK4 Mama, a współpracujący z LINK4 prawnicy służą radą nie tylko w sprawach związanych z szeroko rozumianym macierzyństwem.

Czeka Cię L4 w ciąży? To powinnaś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie >>

Urlop wychowawczy? Zobacz kompendium wiedzy o urlopie wychowawczym.

Jakie prawa ma mama?

– Choć rzeczywiście sporo jest zapytań dotyczących prawa pracy. Jedna z klientek, której właśnie kończy się umowa o pracę, pytała czy w związku z tym, że zaszła w ciążę należy jej się automatyczne przedłużenie umowy czy potrzebne jest dokonanie jakichś formalności. Inna zadzwoniła do nas z pytaniem co może zrobić w sytuacji, gdy opiekunka w przedszkolu bez zgody i wiedzy rodziców obcięła dziecku włosy. – mówi Joanna Talaśka z LINK4 i dodaje, że zakres pytań, na które odpowiadają klientom prawnicy jest bardzo szeroki.

Jesteś w ciąży? Czy pracodawca przedłuży Ci umowę? >>

Pojawiło się pytanie od rodzica niepełnosprawnego dziecka, który złożył do urzędu gminy wniosek o transport dziecka do szkoły, a gmina uchyla się od odpowiedzialności. Sporo jest pytań z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Dotyczą sposobów regulowania kontaktów jednego z rodziców z dzieckiem, po rozstaniu się rodziców czy także np. utrudniania przez jedną ze stron zasądzonych kontaktów z córką. – Ale są też pytania dotyczące tego, co zrobić gdy dziecko zniszczy komuś telefon komórkowy czy też, jak dochodzić praw w sytuacji, gdy – w wyniku niewłaściwego zabezpieczenia sali – doszło do wypadku dziecka podczas zajęć ruchowych. – przywołuje Joanna Talaśka.

Przerwa na karmienie w pracy? Przeczytaj!

Pomoc prawna

Nierzadkie są też pytania związane z ze spadkami, sposobami na odstąpienie od zawartej umowy (np. z klubem sportowym), sporami sąsiedzkimi, prawami konsumenta. Wciąż wraca temat zakupów w Internecie. Pomoc prawna w ramach LINK4 Mama jest nielimitowana. Można zadać nieograniczoną liczbę pytań, a nasi eksperci, mogą sporządzić do 4 pism o charakterze prawniczym do wyboru z szerokiego zakresu przewidzianego w ogólnych warunkach ubezpieczenia. – dodaje Joanna Talaśka. Mogą to być na przykład wezwania do zapłaty czy pisma przed procesowe. Pomoc prawnika kosztuje 10 złotych za cały rok i można ją kupić w ramach Pakietu Ubezpieczeń LINK4Mama.

Planujesz powrót do pracy w niepełnym wymiarze godzin? >>

Jak to działa?

 1. Zgłaszasz swoje pytanie do prawnika pod numerem 604 14 14 14.
 2. Prawnik może Cię poprosić o dodatkowe szczegóły lub dokumenty dotyczące sprawy.
 3. Odpowiedź dostajesz mailem lub przez telefon. W szczególnych przypadkach czas ten może być dłuższy.
 4. Na napisanie pisma eksperci LINK4 Mama mają 5 dni roboczych od przekazania przez ubezpieczającego wszelkich informacji i dokumentów niezbędnych do opracowania dokumentu.

Pomoc prawna to tylko niewielka część pakietu LINK4 Mama – ubezpieczeń dla dzieci i rodziców. Składają się na niego rozwiązania takie jak zapewnienie dziecku korepetycji, pomoc domową dla leżącej – w wyniku nieszczęśliwego wypadku – w łóżku mamy, a nawet zapewnienie mamie łóżka szpitalnego, by mogła być przy chorym dziecku, opłacenie i dostarczenie do domu leków czy sprzętu rehabilitacyjnego. Jest także OC w życiu prywatnym, NNW dla dziecka oraz – w ramach Assistance Zdrowie – dostęp do szerokiej gamy lekarzy specjalistów a także psychologa i dietetyka.

Wielką zaletą LINK4 Mama jest to, że nie trzeba kupować wszystkiego, a tylko takie ubezpieczenie, które rzeczywiście jest potrzebne. Posiadaczom Kart Dużej Rodziny LINK4 daje 10% rabatu na zakup ubezpieczenia LINK4 mama i LINK4 dziecko.
LINK4 Mama można kupić dzwoniąc pod dedykowany numer 604 14 14 14, przez stronę www.link4mama.pl (tam również znajdują się ogólne warunki ubezpieczenia) lub u agenta.

Materiał promocyjny. Partnerem artykułu jest firma LINK4 oferująca polisę dla rodziców LINK4 Mama.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agata Ambroziak-Rogulska
W LINK4 pracuję od 6 lat. Obecnie na stanowisku dyrektora Departamentu Produktu. Ukończyłam prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, z branżą ubezpieczeniową związana jestem od początku kariery. Pasjonuje mnie historia, szczególnie historia Rosji i okresu napoleońskiego. Uwielbiam jazdę na nartach i jestem kibicem piłki ręcznej.

Co mogę zrobić, aby po śmierci moje pieniądze pozostały w rodzinie?

Chociaż nie wybierasz się na tamten świat, i masz mnóstwo planów na życie, to życie czasem płata nam figle i zabiera ze świata ludzi, pełnych planów i marzeń. Każdy z nas posiada rachunki bankowe, może lokaty, dodatkowy majątek... Co zrobić, aby po śmierci pieniądze zostały w rodzinie? Przygotować specjalną teczkę, która ułatwi bliskim załatwianie wszystkich spraw spadkowych.
 • Izabela Kaźmierczak-Kamiennik - 19/08/2019
dwie kobiety sprawdzają dokumenty

Chcę, aby po śmierci wszystkie moje pieniądze pozostały w rodzinie

Chociaż świadomość społeczna w temacie spraw spadkowych, z roku na rok się zwiększa i coraz częściej zabezpieczamy swoich bliskich na wypadek naszej śmierci, to w wielu przypadkach, zapominamy o innych kwestiach związanych ze sprawami, które po nas pozostaną.

Spadek – przyjąć czy odrzucić?

W sytuacji, kiedy umiera nasz bliski i rozpoczyna się postępowanie spadkowe, często zastanawiamy się nad przyjęciem spadku. Powód? Boimy się, że odziedziczymy długi. Największy problem pojawia się, kiedy jesteśmy powołani do spadku przez naszych dalszych krewnych, z którymi nie utrzymywaliśmy stałego kontaktu. Nie ma się co dziwić, nikt z dnia na dzień nie chce zostać dłużnikiem.

Ale nie tylko o testament tutaj chodzi. Częstą praktyką jest właśnie spisywanie swojej ostatniej woli w formie testamentu. Są jednak również inne sprawy, o których należy bezwzględnie pamiętać, aby „ułatwić życie” naszym bliskim na wypadek, kiedy ich opuścimy. Należą do nich m.in.: informacje o rachunkach bankowych, polisach czy funduszach emerytalnych.

Przygotuj teczkę ze wszystkimi ważnymi informacjami

Powinny się tam znaleźć ważne dokumenty oraz informacje dotyczące bezpośrednio Ciebie i Twoich finansów. Taką teczkę powinna przygotować każda osoba lub rodzina. Można zdeponować ją u zaufanej bliskiej osoby, która w razie konieczności, pomoże ogarnąć sprawy finansowe. Bez takiej teczki, odszukanie wszystkich danych, graniczy niemal z cudem.

Poniżej znajdziesz przykładową listę informacji, które powinna zawierać taka teczka. Należy jednak pamiętać, że każdy powinien tę listę dostosować do siebie i swojej sytuacji.

Co powinno się znaleźć w takiej teczce, aby po śmierci moje pieniądze zostały w rodzinie?

1. „Instrukcja”/wskazówki, jak postępować po naszej śmierci, czego dotyczą dokumenty znajdujące się w teczce.
2. Testament.
3. Lista pełnomocników/osób mających upoważnienie do działania w naszym imieniu.
4. Informacje o rachunkach bankowych, założonych lokatach.
5. Informacje o członkostwie w Otwartych Funduszach Emerytalnych.
6. Informacje o Indywidualnych Kontach Emerytalnych.
7. Informacje o środkach ulokowanych w funduszach inwestycyjnych.
8. Informacje o posiadanych polisach.
9. Informacje o posiadanych akacjach/obligacjach.
10. Informacje i umowy o posiadanych kredytach.
11. Informacje o posiadanych kartach debetowych/kredytowych.

12. Informacje o posiadanych prywatnych ubezpieczeniach
13. Informacje o tym komu pożyczyliśmy pieniądze i w jakiej kwocie.
14. Informacje o podpisanych wekslach.
15. Informacje o toczących się postępowaniach egzekucyjnych.
16. Informacje o zaległościach w spłatach.
17. Informacje o dostawcach mediów (prąd, woda, gaz, Internet, TV).
18. Dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (wszelkie dane rejestracyjne, nr KRS, NIP, REGON, dane US, ZUS.
19. Dokumenty związane z pracą na etacie.
20. Informacje o posiadanych wartościowych przedmiotach.
21. Informacje dotyczące posiadanego pojazdu.
22. Dokumenty związane z posiadanymi nieruchomościami (informacje o hipotece, akty notarialne).
23. Informacje o naszych adresach mailowych, tak aby można je było zamknąć.
24. Informacje dotyczące profili na portalach społecznościowych.
25. Lista dysków, urządzeń, na których znajdują się dokumenty.

Jak widać, dokumentów tych jest naprawdę sporo. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy w stanie ich zgromadzić w jednym miejscu. Nie oznacza to także, że w takiej teczce musi znaleźć się całkowicie cała dokumentacja. Zacznij od kilku najważniejszych informacji, to już znacząco pomoże Twoim bliskim.

Nie bój się, że ktoś ukradnie Ci pieniądze – nie podawaj haseł!

W teczce zostaw informacje jakie konta, lokaty i majątek posiadasz, ale absolutnie nie podawaj haseł do logowania! W razie potrzeby, osoba, która odziedziczy Twój majątek, na podstawie dokumentów z sądu uzyska dostęp do pieniędzy na rachunku bankowym.

Możesz ewentualnie zostawić dane do logowania do serwisów społecznościowych, żeby można było usunąć Twoje konto.

Dlaczego warto przygotować taką teczkę z informacjami o posiadanym majątku?

Teczka ma na celu pomoc naszym bliskim w uporządkowaniu i zamknięciu spraw, których my sami nie zdążyliśmy zakończyć. Oczywiście należy liczyć się z tym, że nie wszystko da się zawrzeć w takiej teczce i wielu sytuacji po prostu nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ale powinniśmy pamiętać, że każda nawet najmniejsza informacja czy wskazówka oraz uczynienie pełnomocnikiem odpowiednich osób, ułatwi życie naszym bliskim po naszym odejściu.

Warto dodać na koniec, że teczkę warto przygotować jak najwcześniej, kiedy zaczynamy gromadzić majątek. To nie jest zadanie tylko dla osób na emeryturze.

Nieraz zdarzyło się, że np w wypadku samochodowym zginęli oboje rodzice, a bliscy, którzy przejęli opiekę nad małoletnimi dziećmi, nie wiedzieli jakim kapitałem dysponowali rodzice przed śmiercią, czy jakie zobowiązania mieli. Teczka z informacjami oczywiście nie złagodzi bólu po odejściu bliskiej osoby, ale w pewnością ułatwi organizację różnych spraw formalno-prawnych.

Do powstania tego artykułu zainspirował nas podcast Marcina Iwucia o czerwonej teczce – dowiedz się więcej na ten temat >>>

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Izabela Kaźmierczak-Kamiennik
Prawnik, wolontariusz w fundacji Prawo dla mam. Ukończyłam kurs zdobywając tytuł Specjalisty ds kadr i płac. Prawo pracy to moja pasja. Moim celem jest pomoc ludziom w jego rozumieniu. Swoje bogate doświadczenie zdobyłam pracując przez kilka ostatnich lat w kancelariach radcowskich i komorniczych. Moim największym marzeniem jest prowadzenie własnego biznesu w zakresie prawa pracy i ochrony danych osobowych. Otwarcie własnej działalności gospodarczej pomoże mi łączyć macierzyństwo z rozwojem osobistym i zawodowym. Tak na co dzień, kiedy znajduję chwilę dla siebie, jestem pasjonatką czytania książek oraz biegania. Prywatnie jestem żoną Tomasza, mamą Bartusia i maluszka w brzuchu :)
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail