Czego szukasz

Jaki jest maksymalny okres ulg przy zakładaniu działalności?

Może to temat, który interesuje również Ciebie? Jedna z Czytelniczek zadała nam ciekawe pytania odnośnie zakładania własnej działalności. Zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim i planuje założenie własnej działalności specjalizującej się w usługach rolniczych. Z jakich ulg będzie mogła skorzystać nasza Czytelniczka i jakie usługi rolnicze podlegają pod działalność gospodarczą, a jakie są już działalnością rolną? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Artykuł jest odpowiedzią na sytuację przedstawioną przez jedną z Czytelniczek. Pani jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jej mąż prowadzi gospodarstwo rolne. Czytelniczka zadała następujące pytania:

 • czy będąc na urlopie macierzyńskim ma możliwość założenia firmy, która będzie specjalizować się w usługach rolniczych i zatrudnić pracownika?
 • czy będzie mogła skorzystać z mniejszego ZUS-u dla nowych firm na siebie i dla tego pracownika?
 • jeśli skończy się urlop macierzyński, to czy będzie mogła iść na urlop wychowawczy?

Prowadzenie firmy na urlopie macierzyńskim i wychowawczym

Osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim ma prawo w tym czasie założyć firmę i prowadzić ją bez obaw, że straci zasiłek macierzyński. Warunek jest tylko jeden – prowadzenie firmy nie może przeszkadzać w osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że Czytelniczka będąc na urlopie z tytułu umowy o pracę nie może dziecka oddać do żłobka, a sama prowadzić firmy. Musi zorganizować czas i pracę w ten sposób, aby móc zajmować się dzieckiem, bo taki jest cel udzielenia urlopu macierzyńskiego. Dodam jeszcze, że działalność rolnicza męża w niczym tutaj nie przeszkadza.

Po okresie urlopu macierzyńskiego, Czytelniczka może pójść na urlop wychowawczy pod warunkiem, że ma co najmniej 6-miesięczny okres zatrudnienia. Do tego okresu wlicza się także pracę u innych pracodawców – chodzi tutaj o łączny czas zatrudnienia. Urlop wychowawczy udzielany jest też w celu sprawowania osobistej opieki, więc prowadzenie firmy nie może tego zakłócać.

Profil działalności

Przechodząc teraz do profilu działalności Czytelniczki. Pani wskazała, że miałaby się specjalizować w usługach rolniczych i tutaj chciałabym się chwilkę zatrzymać oraz odnieść do przepisów.

Mamy swobodę co do zawierania umów i zakładania działalności gospodarczych. Są jednak pewne wykluczenia co do usług, prowadzonych w ramach działalności. Nie możemy założyć działalności gospodarczej, jeśli miałyby być w niej wykonywane na przykład takie czynności, jak:

 • uprawa rolna,
 • chów i hodowla zwierząt,
 • ogrodnictwo,
 • warzywnictwo.

Zatem nie każde usługi mogą być rozliczane w ramach działalności gospodarczej, niektóre są działalnością rolną. Czytelniczka powinna dokładnie określić, co miałoby być robione i wówczas można stwierdzić, czy da się to rozliczać w ramach działalności gospodarczej.

Zatrudnianie pracowników

Jeśli nie będzie przeszkód do założenia działalności gospodarczej, to oczywiście można zatrudniać pracowników. Należy pamiętać o wielu formalnościach z tym związanych, jak prowadzenie akt osobowych, rozliczanie i opłacanie za pracownika podatków i składek ZUS.

Czytelniczka zapytała też, czy są opcje uzyskania ulg na pracownika. W odniesieniu do pracowników nie ma np. ulg w opłacaniu składek ZUS na takich zasadach jak dla przedsiębiorców, czyli np. mały ZUS, czy ulga na start.

Natomiast przy zatrudnieniach warto zastanowić się, czy nie przyjąć np. stażysty z urzędu pracy, bo wówczas koszty ponosi urząd. Warto też rozważyć kwestię zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, bo wówczas można starać się o dofinansowanie na przystosowanie miejsca pracy, czy część składek ZUS z PFRON. Są to rozwiązania, które pozwolą na ograniczenie kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika.

Maksymalny okres ulg przy zakładaniu działalności

Teraz wskazałabym Czytelniczce moim zdaniem dobrą drogę, pozwalającą na sprawdzenie swojego biznesu, a także ograniczenie kosztów i maksymalne wykorzystanie ulg, jakie obecnie są dostępne w polskim prawie.

Czytelniczka aby sprawdzić, czy działalność faktycznie będzie opłacalna można na początek zacząć od działalności bez rejestracji, oczywiście pod warunkiem, że miesięczne przychody w 2018 roku nie będą przekraczały 1050 zł. Jeśli byłyby wyższe lub w pewnym momencie limit zostałby przekroczony należały zarejestrować działalność gospodarczą.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, że od początku prowadzenia działalności można korzystać z ulgi na start. Rozwiązanie to oznacza, że przedsiębiorca przez pełne 6 miesięcy opłaca jedynie składkę zdrowotną, a z opłacania składek społecznych jest zwolniony.

Po okresie ulgi na start, przedsiębiorca spełniający określone warunki może korzystać z małego ZUS-u przez pełne 24 miesiące. Preferencja ta polega na tym, że jest niska podstawa do opłacania składek społecznych ZUS, bo wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. 30% z 2100 zł wynosi 630 zł). Dla przedsiębiorcy oznacza to miesięczną płatność do ZUS w wysokości ponad 500 zł, zamiast około 1200 zł.

Jeśli okres i tej preferencji się skończy, to gdy przychód przedsiębiorcy nie przekroczy 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. limit roczny wynosi 30 x 2100 = 63000), to można płacić składki społeczne ZUS uzależnione od przychodu. Tutaj nie mamy ograniczenia czasowego, zatem jeśli limit przychodu jest zachowany, to można nawet co roku w ten sposób opłacać składki ZUS.

Gdyby jednak limit przychodu nie był spełniony, to wówczas wchodzą zasady ogólne i opłacanie składek na tzw. dużym ZUS.

Rady dla Czytelniczki:

1. proszę dokładnie zastanowić się, co chciałaby Pani robić w działalności,
2. proszę sprawdzić, czy przy tych usługach można zarejestrować działalność gospodarczą, a tym samym prowadzić wcześniej działalność bez rejestracji – czy może jest to działalność rolnicza,
3. warto sprawdzić swój biznes i rozważyć opcję wykonywania działalności bez rejestracji,
4. po zarejestrowaniu firmy można kolejno skorzystać z ulgi na start, małego ZUS-u, ZUS od przychodu i w ostateczności z opłacania składek na zasadach ogólnych, czyli na dużym ZUS.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Księgowa z wieloletnim doświadczeniem, która prowadzi swoje biuro online.

Czy my, po tym wszystkim będziemy potrafili się tak po prostu przytulać?

Od ponad roku niezmiennie pozostajemy w dziwnym czasie. Być może mocno wymagającym dla Ciebie. Wielu rodziców, z którymi niedawno rozmawiałam (często online), mówiło mi, że po prostu chce przetrwać te najbliższe dwa tygodnie. Nie przeżyć, nie odpocząć, PRZETRWAĆ. A jak jest z Tobą?

Czy my, po tym wszystkim będziemy potrafili się tak po prostu przytulać?

Tryb przetrwania część z nas włączyło już ponad rok temu. Widzę zmęczenie – sama je też mocno odczuwam. I to nie jest tak, że nie doceniam tego, że na ten moment zarówno ja, jak i moi najbliżsi są zdrowi. Bo doceniam. Bardzo!

Ostatnio usłyszałam takie pytanie od bliskiej mi osoby, którą od ponad roku widzę wyłącznie dzięki łączeniom online:

„Czy my, po tym wszystkim, będziemy potrafili się tak po prostu przytulać?”

Będziemy potrafili?

Mam poczucie, że będziemy na nowo oswajali się z bliskością, uczyli się na nowo dotyku. A czy teraz potrafimy same siebie przytulić? Tak po prostu? Pogłaskać się po ramieniu na przykład za niesamowitą pracę, którą wykonujemy będąc w tym samym czasie z dziećmi, z bliskimi, ze współpracownikami – w naszym domu, salonie, kuchni podczas rozmów w pracy, nauki zdalnej, zdalnym przedszkolu (!).

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Pogłaskać się i popatrzeć na siebie z czułością, kiedy padamy po całym dniu z dziećmi na kwarantannie i kolejny już raz wymyślałyśmy niesamowite rzeczy i zabawy, żeby dać im trochę beztroskiej normalności. Zachęcam Cię do tego. Do zatrzymania się. Nawet na chwilkę. Doceń się. Przytul. Sprawdź czego potrzebujesz. Tu. Teraz.

Przeczytaj także: Jak mieć więcej czasu dla siebie?

Dokładnie w tej chwili. Zrób sobie długą (więcej niż 5 minutową) gorącą kąpiel, połóż się wcześniej spać, poprzytulaj się z dziećmi dłużej niż zwykle, zjedz czekoladę, idź pobiegać lub na poranny spacer – sama ze sobą, w ciszy. Łap mikro-chwile dla siebie. Bądź dla siebie tak czuła i wspierająca tak, jak jesteś dla swoich dzieci, dla swoich bliskich.

Dużo dobrego dla Ciebie!

Ps. Będzie mi miło, kiedy napiszesz, jaki jest Twój sposób na zadbanie o siebie, skoro się już tak rozpisałam…

Przeczytaj jeszcze: Jak organizować życie rodziny, żeby mieć czas dla siebie?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.

Bon turystyczny. Nowe zasady w 2021 r.

Od 1 sierpnia 2020 roku można korzystać z bonu turystycznego. Osoby do niego uprawnione mogą rejestrować się i aktywować bon na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, a po aktywacji mogą nim zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w podmiotach zarejestrowanych na PUE ZUS i wpisanych na listę przez Polską Organizację Turystyczną. Nowelizacja ustawy ze stycznia 2021 roku, poszerzyła listę miejsc, w których można wykorzystać świadczenie. Sprawdź!
Mama, tata i syn siedzą na mostku nad wodą w słoneczny, wakacyjny dzień

Aktualizacja z 27.04. 2021

Bon turystyczny. Nowe zasady w 2021 r.

Bon turystyczny jest jednym z narzędzi mających wesprzeć wspomóc polską gospodarkę w obliczu pandemii. Miał zachęcić Polaków do podróżowania po naszym kraju. Świadczenie przysługuje 6 mln dzieci w Polsce, ale okazuje się jednak, że do tej pory wykorzystano 5 proc. bonów z pobranych 10 proc. Przyczyną małego zainteresowania być może był ograniczona ilość miejsc, w których można było wykorzystać bon.

22 stycznia 2021 znowelizowana przez Sejm ustawa o Polskim Bonie Turystycznym wprowadziła poprawki i od teraz zapłacimy nim w większej ilości miejsc:

 • w biurach podróży – pod warunkiem, że wycieczka odbędzie się w kraju,
 • pokryjemy koszt muzeów, galerii,
 • zapłacimy za wycieczki bez zakwaterowania, przewodników czy instruktorów (warunkiem jest objęcie pakietem minimum dwóch usług, np. nocleg + wejście do parku rozrywki)
 • opłacimy przejazd autokarem lub rejs statkiem.

Wersja artykułu z 19.06.2020 r.

Wakacje – czy to sen?

Jeszcze niedawno w naszych głowach marzenia o wakacjach były bardzo nieśmiałe, pandemia hulała na całego i przez pewien czas wyjście z rodziną na spacer było zachcianką nie do spełnienia. Jednak im dalej, tym więcej obostrzeń zostało zniesionych, od niedawna można podróżować, otwarte są hotele i pensjonaty, jednak po koronawirusowym spustoszeniu gospodarczym nie każdego stać na beztroski odpoczynek. Rząd jednak zdecydował się na rozwiązanie, które ma pomóc polskim rodzinom a zarazem polskiej branży turystycznej.

Przeczytaj także: Wakacje 2020 – jak je zaplanować

Bon turystyczny 500 plus

Najpierw zrobiło się sporo szumu gdy w obieg poleciała informacja, że rodzinom zostanie przyznane 1000 zł na wakacje, z tym że warunki były dwa – umowa o pracę oraz zarobki nie przekraczające kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (5200 zł brutto). Pomysł szybko zaczął się przekształcać, bo nie był w stanie trafić do wszystkich, był też niejako niesprawiedliwy wobec osób, które straciły pracę z powodu pandemii. Ostatecznie ewoluował w ideę bonu w wysokości 500 zł na wakacyjne wydatki z tym, że nie na rodzinę, a na każde dziecko, bez żadnych warunków związanych z zatrudnieniem czy zarobkami.

Jak to działa?

500 zł na wakacje dla każdego dziecka do 18 r.ż. (dla dziecka niepełnosprawnego kwota bonu ma wynieść 1000 zł), jest przyznawane w postaci kodu elektronicznego, po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) po pozytywnej weryfikacji.

Bon, w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, otrzymasz za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez Ciebie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Z bonu turystycznego, niezależnie od poziomu przychodów będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą.

Warto wziąć pod uwagę, że z bonu będzie można korzystać w miejscach, które przystąpią do programu i będą przyjmować zapłatę w takiej formie. Bonem będzie można zapłacić przewoźnikom, w hotelach czy opłacić kolonie, ale także skorzystać z pakietów typu nocleg+wyżywienie. Fakt zapłaty w takiej formie trzeba będzie zgłaszać podczas rezerwacji lub przy zakwaterowaniu.

Kod jest do wielorazowego korzystania w różnych miejscach, aż do wykorzystania wszystkich środków, a nie jak z początku myślano jednorazowy, gdzie niewykorzystane środki miałyby przepaść.

Listę miejsc i przedsiębiorców, które przystąpią do programu będzie można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przeczytaj także: Jak nie zwariować w podróży z dziećmi

Na lody, do Maca czy na zajęcia przez internet?

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że pieniądze nie będą obejmowały wydatków niezwiązanych z branżą turystyczną, tak więc nie zapłacimy bonem w sklepach, punktach gastronomicznych ani restauracjach. Nie wykorzystamy go również na zorganizowanie dziecku wakacji w domu – zajęć przez internet czy innych tego typu atrakcji ponieważ cała idea ma na celu wsparcie polskiej gospodarki turystycznej.

Nie wybierasz się na wczasy? Zorganizuj swojemu dziecku przedszkole online!

Wakacje w dobie pandemii? No nie wiem…

Z pewnością nie każdy na myśl o wakacyjnej zapomodze finansowej czuje hurraoptymizm i ogromną potrzebę wyjazdu, wciąż dużo osób boi się zakażenia koronawirusem i nie chce podróżować narażając siebie czy dzieci. Na pewno część osób nie jest w stanie zaplanować wakacji bo musi pracować, a niektórzy wyjadą na wakacje zaraz po zakończeniu roku szkolnego. Kto wobec tego może skorzystać z bonu na wakacje i do kiedy musi go wykorzystać?

Bon turystyczny straci ważność 31 marca 2022 r., a więc nie trzeba go wykorzystywać od razu. Będzie można z niego skorzystać podczas ferii zimowych, czy też wakacji za rok (pod warunkiem, że nie wrócą obostrzenia związane z Covidem).

W wakacje #zostajeszwdomu? Wybierz matematykę online dla swojego dziecka.

Zdjęcie: Storyblocks

Źródło: onet.pl, money.pl, gov.pl, onet.pl, zus.pl, wp.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×