Czego szukasz

Fotografia – moja pasja i moja firma

Przekuwanie pasji w zawód, choć piękne i pociągające, wcale nie jest takie łatwe… Potrzeba sporo samozaparcia, cierpliwości a czasem i ważnych życiowych wydarzeń, aby z etapu „chciałabym i próbuję”, przejść do etapu „mam, działam, zarabiam”. Na nasze pytania odpowiada Natalia Szułdrzyńska, fotografka, mama Zosi i Hani, która chowając się za aparatem, zatrzymuje najbardziej ulotne i piękne chwile… 

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 10/07/2015
Fotografia: Natalia Szułdrzyńska

Natalio, kiedy ktoś patrzy z boku, to myśli: ten fotograf to ma klawe życie! Pracuje kiedy chce, jak dużo chce, robi to co kocha (!) i jeszcze mu za to płacą. Co to za filozofia cykną kilka fotek…  Prawda to?

Tak to prawda robię to co kocham ;-). Uwielbiam fotografować, a już zwłaszcza dzieci. Kiedy jestem na sesji, to wpadam w taki stan, kiedy nic już oprócz zdjęć mnie nie obchodzi. Jestem tu i teraz, i nie myślę o niczym innym, tylko o tym żeby znaleźć dobry kadr. Wtedy właśnie jestem szczęśliwa! Ale staram się nie cykać zdjęć, tylko świadomie dobierać miejsce i kadry tak, abym ja była zadowolona i oczywiścnie moi klienci. Moja praca to ciągłe dokształcanie się, szukanie nowych miejsc, inspiracji. Bo robienie zdjęć to nie tylko cykanie fotek, ale jeszcze cały proces obróbki zdjęć…

Znam wiele mam, które zaczynają fotografować swoje dzieci, rodzinę, traktują to jako zabawę, ale potem zaczyna im to sprawiać taką frajdę, że zaczynają myśleć: a może by tak zacząć zarabiać na fotografii? A jak to było w Twoim przypadku? Od ilu lat zajmujesz się fotografią?

Fotografia zafascynowałam się już kiedy byłam mała. Dostałam taki mały aparacik z miechem po mojej nieżyjącej babci. To był mój skarb po niej. Coś mnie w nim ujęło. Potem robiłam zdjęcia aparatem po dziadku. Uwielbiałam dźwięk migawki i przesuwanie filmu… Zaczęłam fotografować na początku liceum. Moją pierwszą modelką była siostra wspinająca się po drzewie ;-). Wszystko to było w czasach, w których jeszcze nam się nie śniło o cyfrowej fotografii.

Uczyłam się wywoływać  film i sama robić odbitki. To było naprawdę magiczne… A potem poszłam za ciosem i dostałam się na Krakowską ASP na kierunek fotografii. Tam nauczyłam się naprawdę fotografować, patrzeć i widzieć otaczający świat zupełnie z innej perspektywy. Fotografowałam architekturę, przyrodę. Ludzi rzadko, byłam okropnie nieśmiała i sprawiało mi to trudność. Zajmowałam się też grafiką. Kiedy urodziły się moje córki odkryłam, że zdjęcia dzieci mogą być fascynujące. Że to jest trochę inny świat, za którym może czasem tęsknie. Staram się w moich zdjęciach pokazać prawdziwość dzieciństwa emocje, które towarzysza dzieciom, nie tylko śmiech i piękne kolory. I tak oswoiłam się z ludźmi.

Ile lat mają Twoje córki?

Zosia ma 9,5 a Hania 7 lat, mam to szczęście że córki mam naprawdę żywiołowe! A ja z radością je fotografuję. [obok na zdjęciu z mamą – przyp. redakcja]

Wiem także, że od niedawna zostałyście same. I właśnie ta życiowa sytuacja popchnęła Cię do tego aby jeszcze mocniej skupić się na życiu z fotografii. Chciałam zatem zapytać, czy czujesz większą siłę? Odeszłaś z pracy, zakładasz firmę…

Tak …  sytuacja w której sama muszę się utrzymać jest trudna ale zmotywowała mnie do działania. To pomaga mi się rozwijać zawodowo. Poza tym mam przyjaciółkę, która wspiera mnie życiowo i zawodowo 🙂 A wsparcie jest bardzo potrzebne. Pracowałam w firmie gdzie poprawiałam czyjeś zdjęcia i w końcu stwierdziłam „hej po co obrabiasz czyjeś zdjęcia, lepiej obrabiać swoje!”. Staram się żyć tylko z fotografii szeroko rozumianej. Jestem w trakcie zakładania firmy, i staram się o dofinansowanie z Urzędu Pracy na rozpoczęcie własnej działalności.

Rozwijam też projekt dla dzieci, planuję ruszyć od września. Są to warsztaty fotograficzne dla dzieci – „Foto migawki”. Ideą warsztatów jest przeplatanie starych i nowoczesnych technik fotografii, zabawy światłem. Prowadziłam już takie warsztaty i przyznam, że to była extra przygoda. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Efekty można znaleźć tutaj >>>

Dlatego od września planuję prowadzić takie warsztaty w różnych szkołach. Już dzisiaj zapraszam do kontaktu.

Warsztaty to mój nowy projekt, a głównie zajmuję się sesjami rodzinnymi  i dziecięcymi, portretami, reportażem ślubnym.

Jak sobie radzicie z wymagającym życiem fotografa, praca w weekendy etc.

To jest kwestia dobrej organizacji pracy. Przyznam się, że cały czas się uczę. Staram się tak organizować sesje, aby dzieci nie bardzo odczuwały moją nieobecność. Uważam jednak, że dla dziewczyn to dobre i ważne, aby widziały, że mama pracuje i kocha to co robi, chciałabym żeby wiedziały, że praca to ważna część życia, której nie można zaniedbywać.

Jaka jest Twoja specjalność? Co sprawia ci największą frajdę w fotografowaniu?

Mam wielkie szczęście, że moja praca to towarzyszenie ludziom w dobrych chwilach życia. To naprawdę coś cennego. Wiesz teraz to szczególnie doceniam. Fajnie, że mogę takie chwile uwieczniać, że można do nich wróć. To daje mi moc. Lubię też obserwować ludzi. Podczas fotografowania jestem takim cieniem, staram się być niezauważalna. Tak, żeby ludzie fotografowani nie zwracali na mnie uwagi, wtedy zdjęcia są szczere i naładowane  emocjami. To lubię 😉

Masz ogromną konkurencję, prawda? A jak klienci do Ciebie trafiają? Wracają?

Konkurencja w dobie cyfrowej fotografii jest ogromna. Myślę jednak, że każdy fotograf ma swój styl i tym się od siebie różnimy. Jeśli ktoś się decyduje na współpracę ze mną, to właśnie dlatego, że podobają się mu moje zdjęcia i wie czego się spodziewać.

Moi klienci wracają. To bardzo miłe. A nowi znajdują mnie głównie poprzez stronę www.nataliasz.pl i profil na FB. Ale przede wszystkim z polecenia.

Czy można jeszcze coś nowego wymyślić w tej branży, czymś zaskoczyć?

Nie jest łatwo rzeczywiście (śmiech), ale mam w swojej ofercie coś ciekawego, szczególnie dla rodziców szkolnych dzieci – albumy na pożegnanie roku szkolnego jako prezent dla Pani Nauczycielki. Ale, to nie były takie zdjęcia, które dobrze znamy, zrobiliśmy to wspólnie. Super sprawa; ja fotografowałam dzieci, potem dzieci rysowały laurki dla Pani, a na koniec znów ja graficznie złożyłam wszystko w formie albumu.  Wiem, że tego prezentu nigdy nie zapomną ;-).

Świetnie! Bardzo dziękuję Ci za rozmowę i mocno trzymam kciuki za firmę i jej rozwój! A wszystkich, którzy chcą zobaczyć Twoje prace zapraszam na stronę.

Dziękuję i zapraszam na www.nataliasz.pl

Z Natalia Szułdrzyńską, mamą fotografką, rozmawiała Agnieszka Czmyr-Kaczanowska.

Zdjęcia: Natalia Szułdrzyńska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Power of New: Grow, change and be brave! – relacja ze spotkania dla kobiet z branży IT

Jak efektywnie wspierać rozwój kobiet w branży nowych technologii? Czy duże firmy chcą dawać przestrzeń do wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą? Oczywiście, że tak i to właśnie udowadnia firma Capgemini, organizując spotkania dla specjalistek z branży IT.
  • Anna Łabno - Kucharska - 06/11/2019
relacja ze spotkania dla kobiet z branży IT w Capgemini Katowice

Power of New: Grow, change and be brave!

Power of New: Grow, change and be brave! To wydarzenie, które odbyło się 7 października 2019 roku w Katowicach. Było częścią całej serii spotkań dla osób z branży IT, realizowanych przez firmę Capgemini. Miałyśmy okazję wspierać organizację tego niezwykłego wydarzenia, pełnego wiedzy, inspiracji i historii dodających odwagi!

Spotkanie otworzyła i przywitała uczestniczki Angelika Gawlik – Gajda z Capgemini Polska oraz Agnieszka Czmyr – Kaczanowska z Fundacji Mamo Pracuj.

Capgemini wspiera kobiety (i nie tylko!)

Pierwszą prezentację poprowadziła Monika Chajdacka – Dyrektor HR dla Cloud Infrastructure Services w Capgemini. Dzięki niej uczestniczki spotkania mogły poznać gospodarza spotkania, działania wspierające jakie firma realizuje dla swoich pracowników oraz jak wygląda proces rekrutacji oraz rozwoju kariery.

Zobacz profil firmy Capgemini w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie!

Po krótkiej przerwie uczestniczki zostały podzielone na dwie grupy.

Jedna z nich uczestniczyła w warsztacie IT talk skierowanym do grupy kobiet – specjalistek, związanych z branżą. Tematem przewodnim był obszar Consulting versus Service Management, czyli czym różni się praca konsultanta od pracy operacyjnej zarządzania usługami w dużej firmie IT. Prowadziły go Anna Żmudka – Service Management Consultant i Karina Kamińska – pracująca w zespole Service Management Consulting. Obie ekspertki i mamy związane są z Capgemini od 2007 roku.

Druga grupa uczestniczek brała udział w spotkaniu motywacyjnym pn. Być mamą i pracować w branży IT? Jak to połączyć? Tips & Tricks. Swoim doświadczeniem oraz historią rozwoju zawodowego dzieliły się Katarzyna Kozik, Ania Łukaszczyk i Daria Noga. Przedstawicielki Capgemini opowiadały o rolach jakie pełnią w firmie oraz życiu prywatnym. Dzieliły się swoimi doświadczeniami i pomysłami jak łączyć bycie mamą z pracą w branży IT. To zachęciło również pozostałe uczestniczki spotkania do podzielenia się swoimi wartościami w tym zakresie.

Odwaga, jest kobietą!

Ostatnim i niesamowicie inspirującym elementem spotkania Power of New: Grow, change and be brave! był power speach Joanny Chmury – psycholożki, coachki, trenerki i mówczyni specjalizującej się w tematyce motywacji, autentyczności, poczucia własnej wartości oraz odwagi. Od 2017 jako jedyna osoba z Europy, w odpowiedzi na zaproszenie samej Brené Brown, należy do jej zespołu 15 facylitatorów międzynarodowego programu rozwoju przywództwa Brave Leaders™.

You can choose courage or you can choose comfort. But you cannot have both. Brené Brown

Joanna porwała uczestniczki stawiając na autentyczność oraz pokazując co dzieje się w nas, kiedy chcemy podjąć się stojącego przed nami wyzwania. Dziewczyny miały okazję zgłębić uczucia i myśli towarzyszące sytuacjom, które wymagają od nich odwagi. Jest to niezwykle ważne w codzienności zawodowej i prywatnej, w której szczególnie jesteśmy narażeni na głosy krytyczne, zarówno od naszego wewnętrznego krytyka, jak i od innych osób.

Dziewczyny uczestniczące w spotkaniu wyszły z dużą dawką wiedzy, inspiracji oraz gotowości do rozwijania swoich umiejętności w branży IT.

Zobacz profil Capgemini w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie!

capgemini

Zdjęcia: Agnieszka Kaczanowska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Łabno - Kucharska
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.

Webinar: Jak rozwijać swoją odwagę i zaprzyjaźnić się z porażką?

Zapraszamy na kobiecy webinar, w trakcie którego porozmawiamy o odwadze i jej przyjaciółce porażce, ale też wstydzie i ocenie, aby poszukać źródła kobiecej odwagi! Gościem webinaru będzie Joanna Chmura. Zapisy już trwają!
  • Agnieszka Kaczanowska - 06/11/2019
Joanna Chmura

Też tak masz, że…

Czasem chciałabyś coś zrobić, powiedzieć ale COŚ Cię powstrzymuje?

A może znajdujesz wiele powodów, dla których jednak lepiej tego nie robić?

Obawiasz się co powiedzą inni?

Albo nie myślisz o innych tylko o tym, że boisz się porażki?

Weź udział w webinarze pt. „Jak rozwijać swoją odwagę i zaprzyjaźnić się z porażką?”.

Naszym gościem będzie Joanna Chmura 💚

Porozmawiamy o odwadze i jej przyjaciółce porażce, ale też wstydzie, ocenie aby poszukać źródła kobiecej odwagi!

Aby się zapisać kliknij w ten link!

Kilka słów o Asi Chmurze

Psycholog i  trener. Realizuje projekty rozwojowe w Polsce i Europie. Pracuje z klientami indywidualnymi i biznesowymi w tematyce wewnętrznego przywództwa i związanych z nim: autentyczności, poczucia własnej wartości oraz odwagi.

Jest uczennicą dr Brené Brown, która jako pierwsza w Polsce w swojej praktyce szkoleniowej zaczęła wykorzystywać modele The Daring Way™, Rising Strong™ i Dare to Lead™. Od 2017 jako jedyna osoba z Europy, w odpowiedzi na zaproszenie samej Brené Brown, należy do jej zespołu 15 facylitatorów międzynarodowego programu rozwoju przywództwa Brave Leaders™.

Kiedy i jak się zapisać?

Webinar odbędzie się 11 listopada o 21:00 i potrwa do 22.30. Webinar jest bezpłatny.

Aby się zapisać kliknij w ten link!

Do zobaczenia!

Chcesz dowiedzieć się więcej o Joannie Chmurze i Brené Brown?

Odwiedź stronę: Joanna Chmura :: Sztuka Możliwości oraz www.joannachmura.pl 😉

I koniecznie: www.brenebrown.com (po angielsku) lub inne materiały dostępne w sieci!

Zdjęcia: własność Joanna Chmura

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail