Czego szukasz

Edukacja najmłodszych w świętokrzyskim – ruszyły konkursy UE

Każde dziecko potrzebuje kontaktu z rówieśnikami, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do socjalizacji jednostki. Połączenie zabawy i zdobywania wiedzy to główna domena ośrodków, które zajmują się wychowaniem i edukacją najmłodszych. Obecnie w woj. świętokrzyskim ruszyły nabory wniosków dotyczące wspierania żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych. Na podstawie raportu Urzędu Statystycznego w Kielcach na temat edukacji i wychowania, wyczytać można, że są to obszary edukacyjne, które wymagają szczególnej interwencji, głównie na obszarach wiejskich . Warto też zwrócić uwagę, że wciąż brakuje placówek specjalnych oraz dostosowanych do potrzeb dzieci niepełnosprawnych lub z niepełnosprawnościami.

dziewczynka z aparatem fotograficznym w przedszkolu

„Aby pomóc dziecku musimy zapewnić mu środowisko, które pozwoli mu swobodnie się rozwijać”- Maria Montessori

Informacje na temat konkursów UE

Poczynając od 28 lutego, a kończąc na 21 kwietnia 2017 roku można wyróżnić pięć naborów wiążących się z tematyką wychowania i edukacji, które zostały pokrótce przedstawione poniżej:

8.1.1 Zwiększanie dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3.

Konkurs dedykowany obszarom funkcjonalnym miast tracących funkcje społeczno- gospodarcze. Wsparcie będzie przyznane projektom, które przyczynią się do zwiększenia dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3 lub 4, gdy niemożliwe jest lub utrudnione objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym.

 • Termin naboru: 31.03.2017-21.04.2017
 • Budżet: 1 290 300 PLN
 • Beneficjenci: wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych, m.in. gminy, osoby prawne, żłobki oraz kluby dziecięce oraz ich organy prowadzące
 • Maksymalny poziom dofinansowania: 85%
 • Szczegółowe informacje >>

8.1.2 Zwiększanie dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3- ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne)

Wsparcie będzie przyznane projektom, które przyczynią się do zwiększenia dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3 lub 4, gdy niemożliwe jest lub utrudnione objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym.

 • Termin naboru: 31.03.2017-21.04.2017
 • Budżet: 722 500 PLN
 • Beneficjenci: wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych, m.in. gminy, osoby prawne, żłobki oraz kluby dziecięce oraz ich organy prowadzące
 • Maksymalny poziom dofinansowania: 85%
 • Szczegółowe informacje >>

8.3.1 Upowszechnianie i wzrost jakości edukacji przedszkolnej.

Konkurs dedykowany obszarom wiejskim o najgorszym dostępie do usług publicznych. Wsparcie będzie przyznane projektom, które będą obejmowały m.in. tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego, wygenerowanie dodatkowych miejsc wychowania przedszkolnego, rozszerzenie oferty o zajęcia wyrównujące, dostosowanie miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, doskonalenie umiejętności/kompetencji nauczycieli i inne.

 • Termin naboru: 28.02.2017-20.03.2017
 • Budżet: 17 225 250 PLN
 • Beneficjenci: wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych, w szczególności: przedszkola i ich organy prowadzące, szkoły/placówki realizujące kształcenie ogólne i ich organy prowadzące, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz osoby prawne
 • Maksymalny poziom dofinansowania: 85%
 • Szczegółowe informacje >>

8.3.6 Wzrost jakości edukacji ogólnej – ZIT Upowszechnianie i wzrost jakości edukacji przedszkolnej

Wsparcie będzie przyznane projektom, które będą obejmowały m.in. tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego, wygenerowanie dodatkowych miejsc wychowania przedszkolnego, rozszerzenie oferty o zajęcia wyrównujące, dostosowanie placówek do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, doskonalenie kompetencji nauczycieli i inne.

 • Termin naboru: 27.03.3017-14.04.2017
 • Budżet: 2 805 000 PLN
 • Beneficjenci: wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych, w szczególności: przedszkola i ich organy prowadzące, szkoły/placówki realizujące kształcenie ogólne, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, osoby prawne
 • Maksymalny poziom dofinansowania: 85%
 • Szczegółowe informacje >>

8.3.6 Wzrost jakości edukacji ogólnej- ZIT Wsparcie kształcenia podstawowego w zakresie kompetencji kluczowych

Wsparcie będzie przyznane projektom, które będą obejmowały m.in. budowanie i rozwijanie kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy, tworzenie warunków uczenia się na metodzie eksperymentu, indywidualizację pracy z uczeniem ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi i inne.

 • Termin naboru: 31.03.2017-21.04.2017
 • Budżet: 2 115 000 PLN
 • Beneficjenci: wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych, w szczególności: szkoły/placówki realizujące kształcenie ogólne i ich organy prowadzące, organizacje pozarządowe, osoby prawne, jednostki samorządu terytorialnego.
 • Maksymalny poziom dofinansowania: 90%
 • Szczegółowe informacje >>

Co o edukacji w świętokrzyskim mówią nam liczby?

W roku szkolnym 2014/2015 na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonowało 289 przedszkoli, do których uczęszczało 64,7% dzieci. Większość przedszkoli zlokalizowana była w miastach. Najliczniejsze były oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych i przedszkolach.

Nieco inaczej wyglądała sytuacja, gdy idzie o szkoły podstawowe, w których uczyło się 70,9 tys. dzieci. Prawie 80% placówek zlokalizowanych było na wsiach. Szkoły podstawowe prowadzone były głównie przez jednostki samorządu terytorialnego. 16,6 % mieszkańców świętokrzyskiego zalicza się do przedziału 3-6 lat. W wieku 7-12 lat mieści się 24,1% mieszkańców. Na jedno miejsce wychowania przedszkolnego przypada 1,32 dziecka w wieku 3-5 lat. Natomiast współczynnik skolaryzacji netto w szkołach podstawowych sięga prawie 90%, a na 1 oddział w szkole podstawowej przypada 17 uczniów.

Warto odnieść się także do danych na temat bezrobocia. W 2015 roku stopa bezrobocia w województwie świętokrzyskim była znacznie wyższa od ogólnej dla Polski i wyniosła 12,5% dla ogółu społeczeństwa i aż 13,4% dla kobiet. Założenie własnego przedszkola/żłobka wydaje się być zatem bardzo dobrym rozwiązaniem, w szczególności dla kobiet.

Podsumowując

Przedszkole, czy szkoła to pewnego rodzaju drugi dom dla naszych pociech, to tam spędzają dużą część swojego czasu, podobnie jak my w pracy. Czasem tak, jak w przypadku wymienionych naborów, pojawia się okazja, żeby ten drugi dom uczynić bardziej atrakcyjnym albo stworzyć go od początku, tak by był w jak największym stopniu dostosowany do potrzeb naszych dzieci. Wkładając w działania, nie tyle własne czy unijne fundusze, ale przede wszystkim swoje serce, otwieramy sobie szansę do lepszego jutra, nie tylko dla nas, ale także dla naszego otoczenia społecznego i lokalnego. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w naborze wniosków, który w rzeczywisty sposób może przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego regionu świętokrzyskiego, w który warto inwestować.

Zdjęcie tytułowe: pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Pracuje w firmie Ascend Consulting, która od lat zajmuje się wspieraniem polskich przedsiębiorców w procesie zarządzania oraz pozyskiwaniem funduszy na rozpoczęcie i rozwój działalności. Firma koncentruje się na potrzebach mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
Podyskutuj

Czy my, po tym wszystkim będziemy potrafili się tak po prostu przytulać?

Od ponad roku niezmiennie pozostajemy w dziwnym czasie. Być może mocno wymagającym dla Ciebie. Wielu rodziców, z którymi niedawno rozmawiałam (często online), mówiło mi, że po prostu chce przetrwać te najbliższe dwa tygodnie. Nie przeżyć, nie odpocząć, PRZETRWAĆ. A jak jest z Tobą?

Czy my, po tym wszystkim będziemy potrafili się tak po prostu przytulać?

Tryb przetrwania część z nas włączyło już ponad rok temu. Widzę zmęczenie – sama je też mocno odczuwam. I to nie jest tak, że nie doceniam tego, że na ten moment zarówno ja, jak i moi najbliżsi są zdrowi. Bo doceniam. Bardzo!

Ostatnio usłyszałam takie pytanie od bliskiej mi osoby, którą od ponad roku widzę wyłącznie dzięki łączeniom online:

„Czy my, po tym wszystkim, będziemy potrafili się tak po prostu przytulać?”

Będziemy potrafili?

Mam poczucie, że będziemy na nowo oswajali się z bliskością, uczyli się na nowo dotyku. A czy teraz potrafimy same siebie przytulić? Tak po prostu? Pogłaskać się po ramieniu na przykład za niesamowitą pracę, którą wykonujemy będąc w tym samym czasie z dziećmi, z bliskimi, ze współpracownikami – w naszym domu, salonie, kuchni podczas rozmów w pracy, nauki zdalnej, zdalnym przedszkolu (!).

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Pogłaskać się i popatrzeć na siebie z czułością, kiedy padamy po całym dniu z dziećmi na kwarantannie i kolejny już raz wymyślałyśmy niesamowite rzeczy i zabawy, żeby dać im trochę beztroskiej normalności. Zachęcam Cię do tego. Do zatrzymania się. Nawet na chwilkę. Doceń się. Przytul. Sprawdź czego potrzebujesz. Tu. Teraz.

Przeczytaj także: Jak mieć więcej czasu dla siebie?

Dokładnie w tej chwili. Zrób sobie długą (więcej niż 5 minutową) gorącą kąpiel, połóż się wcześniej spać, poprzytulaj się z dziećmi dłużej niż zwykle, zjedz czekoladę, idź pobiegać lub na poranny spacer – sama ze sobą, w ciszy. Łap mikro-chwile dla siebie. Bądź dla siebie tak czuła i wspierająca tak, jak jesteś dla swoich dzieci, dla swoich bliskich.

Dużo dobrego dla Ciebie!

Ps. Będzie mi miło, kiedy napiszesz, jaki jest Twój sposób na zadbanie o siebie, skoro się już tak rozpisałam…

Przeczytaj jeszcze: Jak organizować życie rodziny, żeby mieć czas dla siebie?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.

Bon turystyczny. Nowe zasady w 2021 r.

Od 1 sierpnia 2020 roku można korzystać z bonu turystycznego. Osoby do niego uprawnione mogą rejestrować się i aktywować bon na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, a po aktywacji mogą nim zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w podmiotach zarejestrowanych na PUE ZUS i wpisanych na listę przez Polską Organizację Turystyczną. Nowelizacja ustawy ze stycznia 2021 roku, poszerzyła listę miejsc, w których można wykorzystać świadczenie. Sprawdź!
Mama, tata i syn siedzą na mostku nad wodą w słoneczny, wakacyjny dzień

Aktualizacja z 27.04. 2021

Bon turystyczny. Nowe zasady w 2021 r.

Bon turystyczny jest jednym z narzędzi mających wesprzeć wspomóc polską gospodarkę w obliczu pandemii. Miał zachęcić Polaków do podróżowania po naszym kraju. Świadczenie przysługuje 6 mln dzieci w Polsce, ale okazuje się jednak, że do tej pory wykorzystano 5 proc. bonów z pobranych 10 proc. Przyczyną małego zainteresowania być może był ograniczona ilość miejsc, w których można było wykorzystać bon.

22 stycznia 2021 znowelizowana przez Sejm ustawa o Polskim Bonie Turystycznym wprowadziła poprawki i od teraz zapłacimy nim w większej ilości miejsc:

 • w biurach podróży – pod warunkiem, że wycieczka odbędzie się w kraju,
 • pokryjemy koszt muzeów, galerii,
 • zapłacimy za wycieczki bez zakwaterowania, przewodników czy instruktorów (warunkiem jest objęcie pakietem minimum dwóch usług, np. nocleg + wejście do parku rozrywki)
 • opłacimy przejazd autokarem lub rejs statkiem.

Wersja artykułu z 19.06.2020 r.

Wakacje – czy to sen?

Jeszcze niedawno w naszych głowach marzenia o wakacjach były bardzo nieśmiałe, pandemia hulała na całego i przez pewien czas wyjście z rodziną na spacer było zachcianką nie do spełnienia. Jednak im dalej, tym więcej obostrzeń zostało zniesionych, od niedawna można podróżować, otwarte są hotele i pensjonaty, jednak po koronawirusowym spustoszeniu gospodarczym nie każdego stać na beztroski odpoczynek. Rząd jednak zdecydował się na rozwiązanie, które ma pomóc polskim rodzinom a zarazem polskiej branży turystycznej.

Przeczytaj także: Wakacje 2020 – jak je zaplanować

Bon turystyczny 500 plus

Najpierw zrobiło się sporo szumu gdy w obieg poleciała informacja, że rodzinom zostanie przyznane 1000 zł na wakacje, z tym że warunki były dwa – umowa o pracę oraz zarobki nie przekraczające kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (5200 zł brutto). Pomysł szybko zaczął się przekształcać, bo nie był w stanie trafić do wszystkich, był też niejako niesprawiedliwy wobec osób, które straciły pracę z powodu pandemii. Ostatecznie ewoluował w ideę bonu w wysokości 500 zł na wakacyjne wydatki z tym, że nie na rodzinę, a na każde dziecko, bez żadnych warunków związanych z zatrudnieniem czy zarobkami.

Jak to działa?

500 zł na wakacje dla każdego dziecka do 18 r.ż. (dla dziecka niepełnosprawnego kwota bonu ma wynieść 1000 zł), jest przyznawane w postaci kodu elektronicznego, po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) po pozytywnej weryfikacji.

Bon, w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, otrzymasz za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez Ciebie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Z bonu turystycznego, niezależnie od poziomu przychodów będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą.

Warto wziąć pod uwagę, że z bonu będzie można korzystać w miejscach, które przystąpią do programu i będą przyjmować zapłatę w takiej formie. Bonem będzie można zapłacić przewoźnikom, w hotelach czy opłacić kolonie, ale także skorzystać z pakietów typu nocleg+wyżywienie. Fakt zapłaty w takiej formie trzeba będzie zgłaszać podczas rezerwacji lub przy zakwaterowaniu.

Kod jest do wielorazowego korzystania w różnych miejscach, aż do wykorzystania wszystkich środków, a nie jak z początku myślano jednorazowy, gdzie niewykorzystane środki miałyby przepaść.

Listę miejsc i przedsiębiorców, które przystąpią do programu będzie można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przeczytaj także: Jak nie zwariować w podróży z dziećmi

Na lody, do Maca czy na zajęcia przez internet?

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że pieniądze nie będą obejmowały wydatków niezwiązanych z branżą turystyczną, tak więc nie zapłacimy bonem w sklepach, punktach gastronomicznych ani restauracjach. Nie wykorzystamy go również na zorganizowanie dziecku wakacji w domu – zajęć przez internet czy innych tego typu atrakcji ponieważ cała idea ma na celu wsparcie polskiej gospodarki turystycznej.

Nie wybierasz się na wczasy? Zorganizuj swojemu dziecku przedszkole online!

Wakacje w dobie pandemii? No nie wiem…

Z pewnością nie każdy na myśl o wakacyjnej zapomodze finansowej czuje hurraoptymizm i ogromną potrzebę wyjazdu, wciąż dużo osób boi się zakażenia koronawirusem i nie chce podróżować narażając siebie czy dzieci. Na pewno część osób nie jest w stanie zaplanować wakacji bo musi pracować, a niektórzy wyjadą na wakacje zaraz po zakończeniu roku szkolnego. Kto wobec tego może skorzystać z bonu na wakacje i do kiedy musi go wykorzystać?

Bon turystyczny straci ważność 31 marca 2022 r., a więc nie trzeba go wykorzystywać od razu. Będzie można z niego skorzystać podczas ferii zimowych, czy też wakacji za rok (pod warunkiem, że nie wrócą obostrzenia związane z Covidem).

W wakacje #zostajeszwdomu? Wybierz matematykę online dla swojego dziecka.

Zdjęcie: Storyblocks

Źródło: onet.pl, money.pl, gov.pl, onet.pl, zus.pl, wp.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×