ZAINSPIRUJ SIĘ
Duże zmiany w L4 – pieniądze dopiero po 90 dniach pracy
- Dominika Wassermann
- 2 grudnia 2019
- 3 MIN. CZYTANIA
Projekt nowej ustawy Ministerstwa Finansów – pieniądze z L4 po 90 dniach pracy
Od 2020 r. ma wejść w życie nowy zapis mówiący o tym, że pracownik może otrzymać zasiłek z tytułu choroby, dopiero po 90 dniach przepracowanych dniach.
Jeśli jesteś osobą samozatrudnioną czas ten wydłuża się aż do 180 dni. Prawo do nowego zasiłku przysługiwać będzie dopiero po 90-dniowej przerwie.
Jakie przepisy dotyczące L4 obowiązywały do tej pory?
Według obecnie panujących przepisów pracownik w przypadku choroby otrzyma zasiłek po 30 dniach opłacanego ubezpieczenia. Na takim zasiłku można przebywać 182 dni w roku. W tym czasie pracownik pobiera 80 procent wynagrodzenia. Pierwszy miesiąc opłaca pracodawca, kolejne Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wyjątkiem są sytuacje gdy:
- podczas choroby pracownik przebywa w szpitalu – dostaje wtedy 70 % aktualnego wynagrodzenia
- jest się ciężarną kobietą – wtedy zasiłek wynosi 100 % wynagrodzenia
L4 w ciąży – wszystko co powinnaś wiedzieć zanim pójdziesz na zwolnienie.
Zmiana przepisów dotyczących L4 – dlaczego?
Rząd twierdzi, że zmiany w zapisach mają zapobiec oszustwom i wyłudzaniu pieniędzy przez nieuczciwych podatników. Zdarzały się przypadki kiedy pracownicy wykorzystywali cały przysługujący okres pobierania zasiłku, wracali do pracy na kilka dni i brali kolejne zwolnienie z tytułu innej choroby.
Są jednak wyraźne głosy przeciw wprowadzanym zmianom. Witold Michałek, dyrektor Federacji Polskich Pacjentów i członek Rady Dialogu Społecznego twierdzi: To absurdalne, nieprzemyślane i mechaniczne podejście. Choroby i jej przebiegu nie da się zaplanować.
Jaki zasiłek chorobowy dostaniesz będąc na L4 w trakcie ciąży?
Pojawiają się głosy oburzenia, mówiące o tym że rząd szuka oszczędności w kieszeniach chorych ludzi i że najdotkliwiej uderzy to w chorych przewlekle i onkologicznie. W ocenie OPZZ (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych) ustawa jest sprzeczna z Konstytucją:
Narusza to konstytucyjną zasadę zawartą w art. 67 ust. 1 Konstytucji RP stanowiącej że: „Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo (…)”. Uważamy, że jest to kolejny projekt rządu poszukujący pieniędzy na realizację obietnic wyborczych kosztem osób pracujących.
[FM_form id=”6″]
Nieuczciwe L4 – jak je wyeliminować?
Są eksperci którzy twierdzą, że zmniejszenie nadużyć można osiągnąć stosując inne sposoby, które nie będą uderzały w tych naprawdę chorych. Mikołaj Zając z firmy Conperio twierdzi:
Dobrze, że rząd postanowił pochylić się nad zjawiskiem nieuczciwych zwolnień chorobowych, bo to duży problem, na którym traci cała gospodarka. Da się jednak zaproponować lepsze rozwiązania od tych, które proponuje Ministerstwo Finansów. Najskuteczniejszym narzędziem, pozwalającym zmniejszyć skalę nadużyć o nawet 2/3, jest kontrola absencji chorobowych.
Kontrola zwolnień lekarskich w ciąży? Czy ZUS może kontrolować zwolnienia kobiet w ciąży?
Źródła: Rzeczpospolita, WP finanse, Radio ZET biznes, Business Insider Polska
Zdjęcie: Pixabay