ZAINSPIRUJ SIĘ
Czy mogę nie zgodzić się na obniżkę pensji i wymiaru czasu pracy?
- Wojciech Kruk
- 8 czerwca 2020
- 2 MIN. CZYTANIA
Obniżony czas pracy i wynagrodzenie pracownika
Wprowadzenie przez pracodawcę obniżonego wymiaru czasu pracy, a co za tym idzie – obniżenie wynagrodzenia pracowników, uzgadniane jest w porozumieniu zawieranym przez pracodawcę z przedstawicielami pracowników.
Procedura wyboru przedstawicieli pracowników powinna być uregulowana w aktach wewnątrzzakładowych bądź wyznaczona przez pracodawcę. W wyborach przedstawicieli powinien mieć prawo głosu każdy pracownik, który ma zostać objęty porozumieniem.
Po wybraniu przedstawicielstwa, pracownicy mogą przekazywać reprezentantom swoje stanowisko w kwestii porozumienia oraz jego warunków. Oczywiście pracownik może zgłosić swój sprzeciw wobec wprowadzenia obniżonego wymiaru czasu pracy. Jeżeli jednak większa część pracowników zaakceptuje warunki porozumienia i przedstawiciele w imieniu pracowników podpiszą się pod jego treścią, wówczas porozumienie obejmie wszystkich pracowników, również tych, którzy wyrazili negatywną opinię w tym zakresie.
Przeczytaj także: Koronawirus – prawa pracujących rodziców – zasiłek ZUS i wniosek do pobrania
Czy mogę nie zgodzić się na obniżkę pensji i wymiaru czasu pracy?
Przedstawiciele pracowników mogą oczywiście odmówić zawarcia porozumienia, co uniemożliwi pracodawcy dopełnienie niezbędnych formalności celem wprowadzenia obniżonego wymiaru czasu pracy.
Należy jednak pamiętać o tym, że obniżenie wymiaru czasu pracy, a także wynagrodzenia o 20%, jest stosunkowo niewielkim ustępstwem ze strony pracowników, a dodatkowo stanowi warunek ubiegania się przez pracodawcę o dofinansowanie wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych bądź przez starostę. Uzyskanie wsparcia może istotnie poprawić sytuację finansową przedsiębiorcy i uchronić go przed koniecznością poszukiwania alternatywnych źródeł oszczędności, jak choćby poprzez redukcję etatów.
Przeczytaj także: Mama – pracownica, a obniżenie etatu?
Przeczytaj także: Koronawirus a praca – obowiązki pracowników i pracodawców
Zdjęcie: 123 rf