ZAINSPIRUJ SIĘ
Kto może wnioskować o obniżenie etatu?
O obniżenie etatu może wnioskować pracownica, która ma prawo do urlopu wychowawczego, czyli taka która jest zatrudniona przez co najmniej 6 miesięcy. Do tego sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia, nie tylko u obecnego pracodawcy.
Obniżenie wymiaru czasu pracy może być do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownica mogłaby korzystać z takiego urlopu.
Czy zmiana ta powoduje konieczność sporządzenia nowej umowy lub aneksu do umowy?
Nie, nie jest to sytuacja w której sporządza się nową umowę lub aneks do obecnej, Wystarczający jest tutaj pisemny wniosek pracownicy, który musi być rozpatrzony przez pracodawcę pozytywnie.
Jakich obowiązków trzeba dopełnić?
Obniżenie etatu odbywa się wyłącznie na pisemny wniosek pracownicy, nie może z tym wnioskiem wystąpić pracodawca. Co więcej, pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy, czyli nie może jej odmówić skorzystania z tej możliwości.
Zatem podstawowym warunkiem obniżenia etatu jest złożenie pisemnego wniosku.Powinien on być przedstawiony pracodawcy na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.
Przykładowo jeśli pracownica chce obniżyć wymiar czasu pracy od 22 marca, to wniosek powinien być złożony najpóźniej 1 marca. Jeśli zostanie złożony później np. 5 marca, to wówczas pracodawca jest zobowiązany go uwzględnić od 26 marca, natomiast od jego dobrej woli będzie zależeć to, czy zgodzi się na zmianę od 22 marca (oczywiście tutaj nie ma obowiązku się zgodzić, gdyż wniosek złożono nieterminowo).
Przeczytaj także: Koronawirus – prawa pracujących rodziców – zasiłek ZUS i wniosek do pobrania
Czy wynagrodzenie mamy-pracownicy jest obniżane w tym czasie?
Przepisy stanowią o tym, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas nie wykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Tutaj nie mamy szczególnych uregulowań, zatem obniżenie etatu automatycznie niesie za sobą obniżenie wynagrodzenie mamy-pracownicy.
Jaka szczególna ochrona przysługuje w tym czasie mamie-pracownicy?
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.
Od tej reguły mamy jednak wyjątek. Mianowicie rozwiązanie przez pracodawcę umowy jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Czy można kilkakrotnie wnioskować o obniżenie etatu? Jeśli tak, to przez jak długo?
Można powiedzieć, że to obniżenie etatu rekompensuje pracownicy to, że nie korzysta z urlopu wychowawczego. Pracownica może wielokrotnie wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym może wystąpić o urlop wychowawczy, a więc maksymalnie przez 36 miesięcy nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Wniosków może być kilka, a każdy z nich może dotyczy innego obniżenia.
Zdjęcie: Storyblocks.com