ZAINSPIRUJ SIĘ
Czy dałaś się złapać w pułapkę „nie opłaca mi się wrócić do pracy”?
- Joanna Gotfryd
- 20 maja 2020
- 3 MIN. CZYTANIA
Czy zdarzyło Ci się powiedzieć, albo usłyszeć od koleżanki: „nie opłaca mi się wrócić do pracy”, bo po opłaceniu pensji niani zostaną mi pieniądze tylko na waciki? A czy koszty niani, żłobka itp. są wyłącznie Twoim „problemem” i Ty musisz zarobić na nianię? Czy Ty też dałaś się złapać w pułapkę?
Zarobię tylko na nianię – takie myślenie to pułapka
Powrót mamy do pracy to skomplikowana rodzinna logistyczna operacja. Jedną z najważniejszych kwestii – poza samym powrotem do starej pracy czy znalezieniem nowego zajęcia – jest zapewnienie opieki dziecku. To wyzwanie, które sprawia, że ten powrót jest trudniejszy, a czasem nawet niemożliwy. I czasem dajemy się złapać w pułapkę.
Niezbędny jest też prosty rachunek matematyczny – Twoja pensja minus koszty związane z powrotem do pracy (dojazdy, opieka do dziecka, nowe ubrania, itp.).
Czy też kalkulujesz/ kalkulujecie wspólnie powrót do pracy, wliczając po stronie kosztów opłatę za prywatny żłobek (bo w państwowym kolejka na 7 lata do przodu i się nie załapiecie), albo nianię? I zdarza Ci się powiedzieć – nie opłaca mi się wrócić do pracy?
Albo słyszysz od bliskich – Twój powrót do pracy się nie opłaca. Zarobisz na nianię i prawie nic już nie zostanie?
Przeczytaj także: Szukasz pracy? Tej wiedzy będziesz potrzebować!
Kosztami opieki do dziecka podzielcie się wspólnie
A czy zadałaś sobie kiedykolwiek pytanie – dlaczego tylko Ty masz zarobić na nianię czy prywatny żłobek?
Dlaczego to mama ma zarobić na nianię? Czy – w wymiarze umownym, „mentalnym” – te koszty nie powinny być dzielone na pół? Połowa pensji niani to koszt taty, połowa – koszt mamy? W końcu dziecko jest nasze wspólne, prawda? Czy takie myślenie nie uwolniłoby nas z pułapki pt. nie opłaca mi się wrócić do pracy?
Kiedy od swojej pensji odejmiesz tylko połowę kosztów niani, zobaczysz zupełnie inny rachunek ekonomiczny. Okaże się, że Twój powrót do pracy „opłaca się finansowo”.
Przeczytaj też: Jak przygotować się na powrót do pracy
Różne powody by wrócić do pracy albo zostać w domu
Celowo pomijam w tym miejscu zupełnie inne powody powrotu do pracy – chęć rozwoju, robienia czegoś dla siebie, wykorzystania swoich umiejętności i kompetencji, chęć przebywania z innymi dorosłymi, zbawiania świata, itp. Każda z nas ma inne powody by wrócić do pracy (lub zostać w domu). Ale warto o tym wspomnieć, bo praca daje nam szereg innych niż pieniądze benefitów i korzyści.
Kiedy kilka tygodni temu wspominałam o tym umownym podziale kosztów opieki do dziecka w programie DDTVN, dostałam kilka wiadomości. Zupełnie tak na to nie patrzymy i gdybyśmy częściej tak myślały, byłoby więcej zaangażowanych ojców i mam, które świadomie i z poczuciem własnej wartości wracają do pracy. Coś w tym jest, prawda?
Kiedy będziesz w sytuacji „nadszedł czas by wrócić do pracy” – spróbuj, robiąc rachunek zysków i strat pomyśleć o tym, co by było gdyby, koszty niani „umownie” podzielić na pół…
Przeczytaj także: Jak przeżyć powrót do pracy? List od Moniki
Zdjęcie: Canva