Czego szukasz

Czy 500+ wlicza się do dochodu? Czy trzeba je uwzględnić w PIT?

Wielkimi krokami zbliża się (wolałabym napisać: wiosna:)) czas obowiązkowego, rocznego rozliczenia się z fiskusem i zapewne wiele z Was zastanawia się jak to jest z tym 500+? Czy pieniądze z 500+ trzeba będzie rozliczyć w PIT? Wlicza się, czy nie wlicza do dochodu?

Uśmiechnięta rodzina z 2 dzieci - wspólny czas

Świadczenia rodzinne a podatki

Wszelkiego rodzaju świadczenia rodzinne, np. dodatek pielęgnacyjny czy zasiłek porodowy, pomimo, że stanowią rodzaj przychodu, są zwolnione z podatku. Co roku deklaracje podatkowe składamy na podstawie otrzymywanych formularzy PIT, a takich nie otrzymają osoby korzystające z tego rodzaju świadczeń, z prostego powodu. Organy i jednostki wypłacające świadczenia rodzinne, nie wysyłają do beneficjentów tych świadczeń informacji, w postaci formularza PIT, o wypłaconych kwotach. A właśnie na podstawie tych formularzy, składamy swoje roczne rozliczenie podatkowe.

Rozliczenie roczne i program 500+

Świadczenie z tytułu programu rodzina 500+ jest przychodem wielu rodziców, którzy posiadają dzieci. Spełnili oni szereg kryteriów umożliwiających im pobieranie co miesiąc 500 zł na dziecko. Zrozumiałe zatem jest, że zbliżający się okres obowiązkowego złożenia rocznego rozliczenia podatkowego rodzi pytania.

Czy fakt pobierania świadczenia 500+ należy wyszczególnić w rocznej deklaracji PIT?

Otóż podobnie, jak w przypadku innych świadczeń rodzinnych, tego przychodu, z tytułu programu rodzina 500+ również nie ma potrzeby ujawniania w zeznaniu podatkowym. I także w tym przypadku, podatnik nie otrzyma wykazu wypłacanych mu co miesiąc kwot. W ciągu roku jednostka wypłacająca świadczenie nie pobierała zaliczki na podatek. Rodzicom bądź opiekunom przyznano 500 zł i wypłacane jest 500 zł. A co za tym idzie jest to przychód zwolniony z podatku na podstawie art. 21 o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Warto jeszcze wiedzieć

Jeżeli środki z programu rodzina 500+ są jedynym źródłem utrzymania, wtedy podatnik nie musi składać w ogóle rocznego zeznania podatkowego.

Istotne jest również to, że pobieranie 500 + nie wpływa na wartość kwoty wolnej od podatku. Również nadal możemy się rozliczać razem ze współmałżonkiem albo jako osoba, która samotnie wychowuje dzieci.

Ulga na dziecko

Pozostaje jeszcze kwestia ulgi prorodzinnej, która przysługuje rodzicom. Tu również nic się nie zmieniło. Nadal możemy obniżyć roczny podatek wykorzystując odpis na pierwsze oraz drugie dziecko w wysokości 1112,04 zł. W przypadku trzeciego dziecka, od zeszłego roku kwota ta wynosi 2000,04 zł, a dla czwartego i kolejnego jest to kwota 2700 zł.

W sytuacji, gdy zarobki są zbyt niskie by skorzystać z ulgi  na dzieci, przysługuje prawo do zwrotu niewykorzystanej kwoty ulgi prorodzinnej.

Przeczytaj więcej o 500+

Jak dostać 500 + na dziecko? Zasady, wniosek, pytania i odpowiedzi.

Czy mamy rzucają pracę przez 500+?

500 zł na dziecko – jakie pułapki czekają na rodziców?

Źródło:

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie