Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Czy 500+ wlicza się do dochodu? Czy trzeba je uwzględnić w PIT?

 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 1 marca 2017
 • 3 MIN. CZYTANIA

Świadczenia rodzinne a podatki

Wszelkiego rodzaju świadczenia rodzinne, np. dodatek pielęgnacyjny czy zasiłek porodowy, pomimo, że stanowią rodzaj przychodu, są zwolnione z podatku. Co roku deklaracje podatkowe składamy na podstawie otrzymywanych formularzy PIT, a takich nie otrzymają osoby korzystające z tego rodzaju świadczeń, z prostego powodu. Organy i jednostki wypłacające świadczenia rodzinne, nie wysyłają do beneficjentów tych świadczeń informacji, w postaci formularza PIT, o wypłaconych kwotach. A właśnie na podstawie tych formularzy, składamy swoje roczne rozliczenie podatkowe.

Rozliczenie roczne i program 500+

Świadczenie z tytułu programu rodzina 500+ jest przychodem wielu rodziców, którzy posiadają dzieci. Spełnili oni szereg kryteriów umożliwiających im pobieranie co miesiąc 500 zł na dziecko. Zrozumiałe zatem jest, że zbliżający się okres obowiązkowego złożenia rocznego rozliczenia podatkowego rodzi pytania.

Czy fakt pobierania świadczenia 500+ należy wyszczególnić w rocznej deklaracji PIT?

Otóż podobnie, jak w przypadku innych świadczeń rodzinnych, tego przychodu, z tytułu programu rodzina 500+ również nie ma potrzeby ujawniania w zeznaniu podatkowym. I także w tym przypadku, podatnik nie otrzyma wykazu wypłacanych mu co miesiąc kwot. W ciągu roku jednostka wypłacająca świadczenie nie pobierała zaliczki na podatek. Rodzicom bądź opiekunom przyznano 500 zł i wypłacane jest 500 zł. A co za tym idzie jest to przychód zwolniony z podatku na podstawie art. 21 o podatku dochodowym od osób fizycznych.

[FM_form id=”6″]

Warto jeszcze wiedzieć

Jeżeli środki z programu rodzina 500+ są jedynym źródłem utrzymania, wtedy podatnik nie musi składać w ogóle rocznego zeznania podatkowego.

Istotne jest również to, że pobieranie 500 + nie wpływa na wartość kwoty wolnej od podatku. Również nadal możemy się rozliczać razem ze współmałżonkiem albo jako osoba, która samotnie wychowuje dzieci.

Ulga na dziecko

Pozostaje jeszcze kwestia ulgi prorodzinnej, która przysługuje rodzicom. Tu również nic się nie zmieniło. Nadal możemy obniżyć roczny podatek wykorzystując odpis na pierwsze oraz drugie dziecko w wysokości 1112,04 zł. W przypadku trzeciego dziecka, od zeszłego roku kwota ta wynosi 2000,04 zł, a dla czwartego i kolejnego jest to kwota 2700 zł.

W sytuacji, gdy zarobki są zbyt niskie by skorzystać z ulgi  na dzieci, przysługuje prawo do zwrotu niewykorzystanej kwoty ulgi prorodzinnej.

Przeczytaj więcej o 500+

Jak dostać 500 + na dziecko? Zasady, wniosek, pytania i odpowiedzi.

Czy mamy rzucają pracę przez 500+?

500 zł na dziecko – jakie pułapki czekają na rodziców?

Źródło:

Zdjęcie: Pixabay

Zobacz więcej

artykuł
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
dziecko przy oknie
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
chłopiec plaża pierwszy dzien matki
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
nagroda za macierzyństwo
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 6 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content