Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Czy mamy rzucają pracę przez 500 plus?

  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 13 stycznia 2017
  • 4 MIN. CZYTANIA
Program 500 plus w swoim założeniu miał pomagać polskiej rodzinie i polskiej gospodarce. Jednak budzi on obawy, czy przypadkiem nie jest powodem rzucania pracy przez Polki. Badanie GUS owszem wykazało, że w drugim kwartale 2016 r. liczba osób nieaktywnych zawodowo wzrosła o 100 tys. w porównaniu do poprzedniego roku. Ale czy te wyniki badania słusznie skojarzono z ubocznym efektem programu 500 +, stawiając tezę, że Polki masowo rzucają pracę? Wszystko ma swoje wady i zalety, a jak jest w tym przypadku?

500 + pomaga czy przeszkadza?

Program 500 plus w swoim założeniu miał pomagać polskiej rodzinie i polskiej gospodarce. Ma zapewne całą rzeszę zwolenników, jak i przeciwników. Jednak pojawia się coraz więcej głosów wyrażających obawy, jak program 500 plus wpływa na aktywność zawodową kobiet. Jedni usilnie przekonują, że program wymiótł Polki z rynku pracy. Inni, że choć liczba osób nieaktywnych zawodowo wzrosła, to wskaźniki zatrudnienia kobiet są coraz wyższe.

Kto ma rację?

Co kwartał GUS robi tzw. Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności na próbie 100 tys. osób. Pytania dotyczą źródeł utrzymania, czy pracują, czy nie, a jeśli nie, to z jakiego powodu.

Badanie GUS wykazało, że w drugim kwartale 2016 r. liczba osób nieaktywnych zawodowo wzrosła aż o 100 tys. w porównaniu do poprzedniego roku.

Oczywiście wyniki badań skojarzono z ubocznym efektem programu 500 plus i postawiono tezę, że Polki masowo rzucają pracę. Nie do końca jest to prawda.

Pani minister uspokaja….

„Twierdzenie, że z powodu 500 plus kobiety rezygnują z pracy jest całkowicie nieuprawnione” – przekonuje szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Od 2014 r. rośnie odsetek osób niepodejmujących pracy, bądź rezygnujących z niej z powodu konieczności opieki nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi. W Polsce rośnie liczba osób w wieku powyżej 80 lat i wymagają oni opieki bliskich. W 2015 r. liczba 80-latków wzrosła o 45 proc.

„Proszę pamiętać, że zjawisko bierności zawodowej nie pojawiło się wraz z 500 plus i jest związane również z innymi sytuacjami niż opieka nad dzieckiem, nie można tego przypisywać skutkom programu – przekonywała minister. Liczba pracujących kobiet nie spada, nie widać żadnych alarmujących czy niepokojących danych; przestrzegam przed pochopnymi sądami” – dodała minister.

Według minister MRPiPS program osiągnął jedno z podstawowych założeń – ograniczenie ubóstwa wśród dzieci i młodzieży. Jako pozytywny efekt 500 plus, podawane są również informacje o wyższych pensjach dla kobiet. Z obawy przed ich odejściem z pracy, część sieci podniosła im wynagrodzenie. Wymiernym skutkiem programu byłby też ten pronatalistyczny. Im więcej urodzi się dzieci, a sam program stanie się kosztowniejszy, tym większa pewność, że spełnił swój cel.

Pokolenie 500 plus?

I choć wiarygodne wydają się te informacje, nie można wykluczyć, że zjawisko rzucania pracy w związku z rządowym programem nie pojawi się w przyszłości. Resort nie ma jeszcze oceny działania programu, musi tego dokonać przed kwietniem, jednak nie ma wątpliwości, że część kobiet zdecydowała się zrezygnować z pracy kierując się wsparciem rządowym. Istnieje obawa, że duży odsetek zamężnych kobiet, z małych miast i wsi, w przyszłości może zrezygnować z pracy. Zwłaszcza kiedy praca, którą wykonują, jest nisko płatna i odbiera motywację do jej kontynuowania. Rzucając pracę kobiety relatywnie niewiele tracą. Wiele kobiet wykorzysta możliwości programu 500 plus jako szansę przeżycia macierzyństwa u boku dziecka.

Niepokojące mogą być efekty tych decyzji, zarówno dla kobiet, jak i dla budżetu państwa. Rezygnacja z pracy, to niższa emerytura w przyszłości, to trudny powrót na rynek pracy, a dla budżetu państwa większe wydatki na świadczenia wychowawcze i rodzinne.

Nie wszystkie mamy, które korzystają co miesiąc z 500 złotych na dziecko, zostają w domu. Są rodziny, które mimo regularnego zastrzyku finansowego od państwa nie mogą sobie na to pozwolić.

Na odpowiedź na to pytanie musimy zaczekać, ale warto pamiętać, że program 500+ ma być dodatkiem, który odciąży budżet domowy w trakcie wychowywania dzieci, a nie powinien stanowić głównego źródła dochodu rodziców.

 

Tekst powstał w oparciu o materiały ze stron:

Zdjęcie:: Pixabay.com

Zobacz więcej

artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 9 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 9 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
śniadaniówka do szkoły
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 8 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content