Czego szukasz

Warsztaty programowania dla mam i dzieci – relacja

Discover your superpower – pod taką nazwą zorganizowaliśmy pierwsze warsztaty z programowania dla mam i dzieci w Krakowie. Co robiliśmy podczas warsztatów oprócz kodowania? Dlaczego rządziły duchy i dlaczego dzieci chcą spędzić w Sabre całe lato? Zobacz naszą relację!

 • Joanna Gotfryd - 06/02/2017
mama i dzieci na warsztatach programowania

Kiedy w bardzo intensywnym czasie wyjazdów i spotkań projektu #MamoPracujwIT Ania (Anna Szwiec z krakowskiej społeczności Women in Technology) zaproponowała nam warsztaty mikołajkowe dla mam i dzieci, naszą pierwszą reakcją było: O nie, żadnych więcej warsztatów ani wyjazdów! Nie wyrabiamy na zakręcie. Ale… nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie podjęły wyzwania.

Warsztaty dla mam z dziećmi tak, ale trochę później, może po świętach? Kiedy czasu wolnego trochę więcej? Przed świętami już nie damy rady.

Program zaproponowała Ania – 3-godzinne spotkanie dla mam i dzieci, podczas którego pobawimy się w programowanie i napiszemy pierwszą własną grę komputerową. Termin 28 grudnia, po południu. Było 10 biletów i tym razem nie zniknęły w 2 minuty, jak te na warsztaty testowania i programowania dla mam (O co chodzi? Zobacz relację z warsztatów testowania i programowania >>).

Spotkaliśmy się w fajnym miejscu – sali szkoleniowej w nowoczesnym biurze Sabre, gdzie Ania Szwiec pracuje na co dzień jako developerka. Oczywiście warsztaty poprowadziła Ania.

10 drużyn – mam i dzieci w wieku od 6 do 12 lat

Na początek zabawa w wymyślanie nazwy swojej drużyny. Uruchamiamy laptopy i Ania zaczyna tłumaczyć o co chodzi z programem Scratch (co niektóre młodsze dzieci przekręcają nazwę programu, usuwając z niej literkę c. 🙂

W planach pisanie gry komputerowej: Ooo napiszemy tacie nowego Battelfield’a? Pyta moja starsza córka, która wie, jakie gry są na topie wśród małych i dużych dzieci.
Battlefield’a może jeszcze nie, ale na początek pogromcy duchów – tak nazywa się gra, którą będziemy pisać. Trzeba rozpisać ruchy duszka, który pojawia się na ekranie. Komendy łączymy ze sobą jak puzzle. Dzieci błyskawicznie łapią o co chodzi i nie dają nam w ogóle dostępu do komputerów.

Duszek znika, złapany duszek wydaje z siebie dźwięki, zmienia kolor, ustawiamy tło, kolory i punktację. Po godzinie intensywnej pracy i zabawy – przerwa na kawę, ciastko i relaks na bardzo wygodnych pufach w chillout roomie.

A potem niespodzianka dla mam i dzieci. Ania zabiera wszystkie dzieciaki na wycieczkę po firmie, a my z herbatką zostajemy w strefie relaksu. Ania obiecuje nie zgubić rozbrykanych dzieci w labiryncie firmowych korytarzy.

Siedzimy i gadamy sobie, a dzieci… ? Nie wiem dokładnie co robiły*, ale wracają z uśmiechami na twarzy i mówią, że chcą w Sabre spędzić wakacje. Musimy dogadać szczegóły i warunki takich kolonii 🙂

Po przerwie wracamy do naszej gry. Każda drużyna ma napisać własną grę. Dzieci rozkręcają się, wymyślają coraz to nowe funkcjonalności, zadania i „ficzery” dla duszków.

Na koniec – prezentacja gry na forum – oczywiście prezentują młodzi programiści: Asia, Maciek, Marta, Zosia, Igor …

Na zakończenie dzieci dostają dyplomy. Zabieramy do domu ściągę ze scratcha i dzieci planują, że po powrocie napiszą kolejną grę. Fajnie, że im się podobało. Nam również. A 3-godzinne spotkanie minęło jak jedna chwila.

Intensywny rok 2016 skończył się i to było ostatnie spotkanie, najbardziej na luzie i jedyne, na które zaprosiliśmy dzieci. Ale niech uczą się od małego (zwłaszcza nasze córki), że programowanie to tak samo naturalna czynność jak gotowanie czy czytanie.

Warsztaty organizowaliśmy wspólnie z Women in Technology:


Partnerem spotkania była firma Sabre:


Zdjęcia: Piotr Ogar

*podobno były na oszklonym tarasie, leżały na wygodnych leżaczkach i podziwiały oświetlony Kraków po zmroku.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj

Warsztaty Popołudnie ze Scrum w Krakowie – fotorelacja ze spotkania

Trochę teorii, trochę praktyki i dużo pytań, a przede wszystkim świetna zabawa i mnóstwo inspiracji. 20 wspaniałych kobiet wzięło udział w warsztatach Popołudnie ze Scrum, które w kwietniu zorganizowaliśmy wspólnie z ProCognita i u2i w Krakowie. Zobacz jak było i nie przegap naszych kolejnych wydarzeń.
 • Joanna Gotfryd - 29/05/2019
Popołudnie ze SCRUM w Krakowie - zdjęcie z warsztatów

Popołudnie ze Scrum to 4-godzinne warsztaty, które zorganizowaliśmy 4 kwietnia 2019 r  w Krakowie w ramach projektu #MamoPracuj w IT .

Warsztaty poprowadzili fantastyczni Justyna Wykowska i Mariusz Petlic z ProCognita, firmy, która od wielu lat szkoli przyszłych Scrum Masterów.

 • Justyna Wykowska: Agile Coach a także inżynier, manager, coach personalny i mama. Współwłaścicielka ProCognita jednej z największych polskich firm szkoleniowo-konsultingowych w branży Agile.
 • Mariusz Petlic: Agile Coach z ogromnym doświadczeniem, ekspert w byciu Scrum Masterem. Współtwórca wielu polskich społeczności i inicjatyw Agile.
 • Gościem spotkania była Marysia Leszko, Scrum Masterka z u2i i mama małej Róży.

Popołudnie ze SCRUM zajęcia

Popołudnie ze SCRUM słuchaczki

Popołudnie ze SCRUM prowadząca

Popołudnie ze SCRUM prowadzacy

 

Co działo się na warsztatach?

Warsztaty zostały podzielone na trzy części:

 • teoria
 • praktyka
 • oraz inspirująca część Q&A, czyli pytania od uczestniczek

Podczas spotkania najbardziej pasjonująca była część praktyczna, podczas której uczestniczki budowały (z klocków lego) scenografię do najnowszego filmu o Jamesie Bondzie, pracując według metodologii scrum.

Popołudnie ze SCRUM zadania

Popołudnie ze SCRUM klocki

Popołudnie ze SCRUM słuchaczki

Popołudnie ze SCRUM zadania na kartkachPopołunie ze SCRUM ogranizator

Popołudnie ze SCRUM

Popołudnie ze SCRUM zajęcia praktyczne

Popoludnie ze SCRUM zajęcia teoretyczne

Popołudnie ze SCRUM prowadzący

Popołudnie ze SCRUM praktyka

Popołudnie ze SCRUM zainteresowane uczestniczki

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do naszej grupy #MamoPracuj w IT na Facebooku 

Przeczytaj:

A może wiesz już, że chciałabyś pracować jako Scrum Master? Sprawdź ofertę kursów ProCognita w naszej bazie Kursów i skorzystaj z 10% zniżki na hasło mamopracuj!

Zdjęcia: Alina Gamza

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Dzień kariery kobiety w IT – już 8 czerwca weź udział w bezpłatnym wydarzeniu!

Chcesz rozwijać się w branży IT, ale nie wiesz od czego zacząć? Potrzebujesz wsparcia i inspiracji, a może już szukasz pracy w branży IT? W sobotę 8 czerwca br. zapraszamy na wydarzenie skierowane do kobiet zainteresowanych karierą w branży IT. Prelekcje, konsultacje z mentorkami, inspirujące historie, spotkania z pracodawcami – wszystko to w czasie bezpłatnego wydarzenia organizowanego przez CodersTrust Polska i Fundację Mamo Pracuj w Google Campus Warszawa. Zapisy już trwają, zarezerwuj swoje miejsce już teraz!>>>
 • Agnieszka Kaczanowska - 22/05/2019
grafika wydarzenia Dzień kariery kobiety w IT

Dzień kariery kobiety w IT i technologiach

Wydarzenie dla kobiet, które są zainteresowane wejściem do branży IT, ale potrzebują wsparcia, wiedzy i odwagi, by rozpocząć nową karierę.

Spotkajmy się w Warszawie!

Zarejestruj się na bezpłatne wydarzenie i zrób pierwszy krok w stronę IT >>>

Sobota 8 Czerwca 2019, Google Campus Warszawa

To wydarzenie jest dla Ciebie, jeżeli:

 • jesteś świadoma zmieniającego się rynku pracy i zagrożeń związanych z likwidacją zawodów,
 • już wiesz i widzisz, że perspektywy i rozwój czekają w technologiach i IT,
 • jesteś zmotywowana, by podjąć działania, jednak masz wiele obaw i nie wiesz, jak pewnie wkroczyć do tego świata.

Wydarzenie ma na celu:

1. Informację
Jakie stanowiska występują w tej branży, jakie kroki trzeba przedsięwziąć, by rozwijać się w obszarze IT, od czego zacząć, jak budować swoją karierę zawodową, jak można pozyskać środki na przekwalifikowanie się.

2. Poznanie
To doskonała okazja, by uczestniczki mogły poznać pracodawców, dla których różnorodność nie jest pustym sloganem, i którzy są otwarci na zatrudnianie kobiet i tworzenie dla nich przyjaznego środowiska.

3. Motywację
Poprzez pokazywanie „role model” kobiet w IT, a także hot desks ze specjalistkami oraz doradztwo zawodowe dla kobiet chcących rozwijać się w obszarze IT.

4. Networking
Spotkanie kobiet, firm i możliwość nawiązania bezpośrednich relacji z pracodawcami.

5. Inspiracje
Przybliżenie świata IT przez kobiety, które już tam są i świetnie się tam odnajdują.

Technologia potrzebuje kobiet, a kobiety potrzebują technologii – Sheryl Sandberg

Zarejestruj się na bezpłatne wydarzenie i zrób pierwszy krok w stronę IT >>>

Zapraszamy!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail