Czego szukasz

Chcesz pracować w branży IT? Zobacz jakie masz możliwości!

Myślisz: „E to nie dla mnie, ja nie nadaję się na programistkę!” A czy wiesz jakie są możliwości pracy w IT? Jakie stanowiska i oferty pracy dostępne są obecnie na rynku? Wraz z Karoliną Andryskowską przygotowałam dla Was zestawienie możliwości wraz z krótkim opisem co i kto robi. Sprawdź w czym Ty czułabyś się najlepiej.

Biuro firmy z branży IT

Na to pytanie odpowiedziała Karolina Andryskowska (pełny wywiad z Karoliną znajdziecie tutaj >) rozbudowałam nieco jej wypowiedź aby wszystko było w jednym miejscu.

To zależy od tego co lubicie i jakie macie predyspozycje.

Możliwości sporo, jakie?

Zarządzanie systemami na poziomie technologii webowych

WebOps – lub jako wsparcie procesu wytwarzania oprogramowania DevOps – czyli serwery, sieci, bazy danych czy sprzęty same w sobie.  To szeroko pojęte zarządzanie łączy w sobie elementy automatyzacji, wirtualizacji, zarządzania infrastrukturą w chmurze czy też zagadnienia związane z bezpieczeństwem aplikacji.

Project Manager

Zarządzanie projektami, zazwyczaj ktoś taki ma wiedzę programistyczna lub wiedzę dotycząca procesu wytwarzania oprogramowania. Ale nie zawsze, niektóre firmy otwarte są na osoby „spoza branży” ale za to z dużym doświadczeniem w zarządzaniu projektami.

ScrumMaster

Scrum Master wykorzystując metodologie zwinne wytwarzania oprogramowania taki Project Manager (PM) może zwać się ScrumMaster. A później nawet Agile Coach. Kim jest Scrum Master? To opiekun i przewodnik zespołu i dobrze kiedy zna specyfikę pracy programistów ale wcale nie nie musi wiedzieć jak się programuje. O pracy Scrum Mastera’a i Agile Coach’a rozmawiałam tutaj

Programistka/Programista

O programistach kilka rzeczy już wiecie. Generalnie są front-endowcy i back- endowcy. Poniższa grafika opowiada o tym, czym się różnią 😉

front-end-back-end-alx

Źródło: www.alx.pl

Ale też tzw. mobilki – czyli developerzy iOSa i Androida. Oj bardzo poszukiwani na rynku… Zajmują się programowaniem aplikacji na telefony komórkowe.

UX designer

Czyli user experience – chodzi o użyteczność oprogramowania, zachowanie się użytkowników, taka osoba powinna mieć też zdolności analityczne, znać tematyki takie jak SEO powinna znać podstawy HTML, CSS, znać możliwości i ograniczenia „silników”, pod które projektuje – ale to jest coś czego można się nauczyć. Podobno świetnie sprawdzają się tutaj umiejętności projektowania wnętrz, wiedza socjologiczna i psychologiczna…

Tutaj polecam genialny wywiad z Igą Mościchowską, która od 10 lat zajmuje się UX.

Tester

Testowanie manualne lub/i automatyczne, czyli „szukanie dziury w całym”. Tutaj polecam tekst o tym jak zostać testerem >

Od stanowiska testera manualnego chyba najłatwiej rozpocząć przygodę w IT, choć to nie znaczy, że nie są wymagane żadne konkretne umiejętności. Już po krótkim okresie czasu pracy jako tester można uzyskać szerszy obraz – kto jest kim, czym się dokładnie zajmuje i gdzie mogłoby się nam spodobać w przyszłości.

Jeśli tester dba też o jakość wytwarzanego jego stanowisko może nazywać się QA od quality assurance.

Designer/Grafik

To osoba odpowiedzialna za tworzenie i przygotowywanie różnego rodzaju materiałów reklamowych i publikacji czy po prostu pojedynczych grafik. Pomaga Web Developerom w przygotowaniu grafik na stronę, Developerom aplikacji mobilnych może przygotowywać ikony do aplikacji. Obecny rynek jest tak obszerny, że sam grafik ma ogromne możliwości wyboru jakimi formami chce się zajmować.

Biznes Analytics

Zadaniem analityka jest dowiedzenie się, czego potrzeba klientowi i przekazanie tych informacji zespołowi, który później wykona oprogramowanie. Ciekawy opis roli analityka znajdziecie tutaj >

Wsparcie zespołów IT

I praktycznie nieskończona grupa osób wspierających działy IT już na stanowiskach nietechnicznych. I tutaj mamy HRBPs, księgowość, finanse, dział zakupów, administrację, dział prawny, tłumaczki, działy Community Relations, PR, marketing, CSR, sprzedaż etc.

Co wybrać?

Karolina podpowiada:

„Pamiętajcie o swoich predyspozycjach, wsłuchajcie się w siebie, w codzienne nawyki – to wszystko da Wam cenne podpowiedzi, którą drogę wybrać:

  • Lubisz uzyskiwać szybkie efekty swojej pracy, najlepiej zwizualizowane – być może zainteresuje Cię programowanie aplikacji mobilnych lub budowanie stron internetowych czy też grafika.
  • Jeśli jesteś cierpliwa, dokładna, dbasz o szczegóły i masz zdolność analitycznego myślenia – tutaj możesz odnaleźć się w roli programisty backendowego.
  • A jeśli do wcześniej wymienionych umiejętności dodasz jeszcze zamiłowanie do sprzętu, fakt, iż kręcą Cię nowinki techniczne i starasz się być na bieżąco – chylę czoła, bramy DevOpsów mogą się przed Tobą szybko otworzyć.”

No to działaj!

Czy już znasz naszą grupę na FB gdzie doradzamy sobie i podpowiadamy wzajemnie? Zapraszamy >

A jeśli szukasz pracy to koniecznie nasze oferty pracy bo coraz więcej ofert jest właśnie z branży IT  >>

Zdjęcie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie