Czego szukasz

Chcesz pracować w branży IT? Zobacz jakie masz możliwości!

Myślisz: „E to nie dla mnie, ja nie nadaję się na programistkę!” A czy wiesz jakie są możliwości pracy w IT? Jakie stanowiska i oferty pracy dostępne są obecnie na rynku? Wraz z Karoliną Andryskowską przygotowałam dla Was zestawienie możliwości wraz z krótkim opisem co i kto robi. Sprawdź w czym Ty czułabyś się najlepiej.

 • Agnieszka Kaczanowska - 29/11/2016
Biuro firmy z branży IT

Na to pytanie odpowiedziała Karolina Andryskowska (pełny wywiad z Karoliną znajdziecie tutaj >) rozbudowałam nieco jej wypowiedź aby wszystko było w jednym miejscu.

To zależy od tego co lubicie i jakie macie predyspozycje.

Możliwości sporo, jakie?

Zarządzanie systemami na poziomie technologii webowych

WebOps – lub jako wsparcie procesu wytwarzania oprogramowania DevOps – czyli serwery, sieci, bazy danych czy sprzęty same w sobie.  To szeroko pojęte zarządzanie łączy w sobie elementy automatyzacji, wirtualizacji, zarządzania infrastrukturą w chmurze czy też zagadnienia związane z bezpieczeństwem aplikacji.

Project Manager

Zarządzanie projektami, zazwyczaj ktoś taki ma wiedzę programistyczna lub wiedzę dotycząca procesu wytwarzania oprogramowania. Ale nie zawsze, niektóre firmy otwarte są na osoby „spoza branży” ale za to z dużym doświadczeniem w zarządzaniu projektami.

ScrumMaster

Scrum Master wykorzystując metodologie zwinne wytwarzania oprogramowania taki Project Manager (PM) może zwać się ScrumMaster. A później nawet Agile Coach. Kim jest Scrum Master? To opiekun i przewodnik zespołu i dobrze kiedy zna specyfikę pracy programistów ale wcale nie nie musi wiedzieć jak się programuje. O pracy Scrum Mastera’a i Agile Coach’a rozmawiałam tutaj >

Programistka/Programista

O programistach kilka rzeczy już wiecie. Generalnie są front-endowcy i back- endowcy. Poniższa grafika opowiada o tym, czym się różnią 😉

front-end-back-end-alx

Źródło: www.alx.pl

Ale też tzw. mobilki – czyli developerzy iOSa i Androida. Oj bardzo poszukiwani na rynku… Zajmują się programowaniem aplikacji na telefony komórkowe.

UX designer

Czyli user experience – chodzi o użyteczność oprogramowania, zachowanie się użytkowników, taka osoba powinna mieć też zdolności analityczne, znać tematyki takie jak SEO powinna znać podstawy HTML, CSS, znać możliwości i ograniczenia „silników”, pod które projektuje – ale to jest coś czego można się nauczyć. Podobno świetnie sprawdzają się tutaj umiejętności projektowania wnętrz, wiedza socjologiczna i psychologiczna…

Tutaj polecam genialny wywiad z Igą Mościchowską, która od 10 lat zajmuje się UX.

Tester

Testowanie manualne lub/i automatyczne, czyli „szukanie dziury w całym”. Tutaj polecam tekst o tym jak zostać testerem >

Od stanowiska testera manualnego chyba najłatwiej rozpocząć przygodę w IT, choć to nie znaczy, że nie są wymagane żadne konkretne umiejętności. Już po krótkim okresie czasu pracy jako tester można uzyskać szerszy obraz – kto jest kim, czym się dokładnie zajmuje i gdzie mogłoby się nam spodobać w przyszłości.

Jeśli tester dba też o jakość wytwarzanego jego stanowisko może nazywać się QA od quality assurance.

Designer/Grafik

To osoba odpowiedzialna za tworzenie i przygotowywanie różnego rodzaju materiałów reklamowych i publikacji czy po prostu pojedynczych grafik. Pomaga Web Developerom w przygotowaniu grafik na stronę, Developerom aplikacji mobilnych może przygotowywać ikony do aplikacji. Obecny rynek jest tak obszerny, że sam grafik ma ogromne możliwości wyboru jakimi formami chce się zajmować.

Biznes Analytics

Zadaniem analityka jest dowiedzenie się, czego potrzeba klientowi i przekazanie tych informacji zespołowi, który później wykona oprogramowanie. Ciekawy opis roli analityka znajdziecie tutaj >

Wsparcie zespołów IT

I praktycznie nieskończona grupa osób wspierających działy IT już na stanowiskach nietechnicznych. I tutaj mamy HRBPs, księgowość, finanse, dział zakupów, administrację, dział prawny, tłumaczki, działy Community Relations, PR, marketing, CSR, sprzedaż etc.

Co wybrać?

Karolina podpowiada:

„Pamiętajcie o swoich predyspozycjach, wsłuchajcie się w siebie, w codzienne nawyki – to wszystko da Wam cenne podpowiedzi, którą drogę wybrać:

 • Lubisz uzyskiwać szybkie efekty swojej pracy, najlepiej zwizualizowane – być może zainteresuje Cię programowanie aplikacji mobilnych lub budowanie stron internetowych czy też grafika.
 • Jeśli jesteś cierpliwa, dokładna, dbasz o szczegóły i masz zdolność analitycznego myślenia – tutaj możesz odnaleźć się w roli programisty backendowego.
 • A jeśli do wcześniej wymienionych umiejętności dodasz jeszcze zamiłowanie do sprzętu, fakt, iż kręcą Cię nowinki techniczne i starasz się być na bieżąco – chylę czoła, bramy DevOpsów mogą się przed Tobą szybko otworzyć.”

No to działaj!

Czy już znasz naszą grupę na FB gdzie doradzamy sobie i podpowiadamy wzajemnie? Zapraszamy >

A jeśli szukasz pracy to koniecznie nasze oferty pracy bo coraz więcej ofert jest właśnie z branży IT  >>

Zdjęcie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Podyskutuj

Czym jest Agile? Czyli co powinnaś wiedzieć o zwinnych metodykach pracy

Jeśli interesuję Cię praca w IT, te materiały są dla Ciebie! Dowiesz się: Czym jest Agile? Na czym polegają techniki zwinne? Czym jest manifest agile'owy? Co się kryje pod pojęciami Scrum i Kanban? Oraz poznasz historie mam, które przebranżowiły się i pracują w branży IT.
 • Dominika Wassermann - 26/06/2019
kobieta z laptopem

Specjalnie dla Was zebrałyśmy w jednym miejscu materiały dotyczące zwinnych metod pracy. Czym jest Agile i dlaczego jest… kobietą! Dowiesz się tego oglądając nasz webinar!

Tutaj możecie obejrzeć rozmowę z Kasią Gnidzińską na temat metody Agile, którą pod hasłem „Agile jest kobietą. O technikach zwinnych dla początkujących” przeprowadziła dla Was Agnieszka Czmyr-Kaczanowska.

Webinar przygotowany we współpracy z Fujitsu Polska.

Swoją wiedzą podzieliła się Katarzyna Gnidzińska – RnD Team Manager w Fujitsu Poland, doktor nauk technicznych i mama Agnieszki.

Ważne i ciekawe materiały dla Ciebie:

 1. Odpowiedzi na wybrane pytania w formie pdf.
 2. Notatki wizualne z webinaru, stworzone przez Anię Puchalską.
 3. Notatki tekstowe z prezentacji Kasi Gnidzińskiej.

Polecane linki i lektury w temacie Agile, Scrum, Kanban…

 1. scrumguides.org
 2. agilemanifesto.org
 3. scrum.org
 4. scrumalliance.org
 5. amazon.com/Machine-That-Changed-World-Revolutionizing/dp/0743299795
 6. amazon.com/Succeeding-Agile-Software-Development-Using/dp/0321579364
 7. infoq.com/minibooks/kanban-scrum-minibook
 8. a także książka Tomka Kaczanowskiego „1,2,3 Kanban” – która była nagrodą w konkursie 😉

Oraz materiały programu #MamoPracujwIT w temacie:

 1. Jak zostać Scrum Masterem? 6 kluczowych podpowiedzi!
 2. Pracuję jako Scrum Master – historia Marysi
 3. Co to jest Scrum i czym zajmuje się Scrum Master?
 4. Jak mama 4 dzieci została programistką – historia Toli

Jeśli masz ochotę, dołącz do naszej grupy na FB #MamoPracujwIT , a nie przegapisz ciekawych spotkań, warsztatów i kursów!

A jeśli już oglądałaś nagranie z webinaru „Agile jest kobietą! O technikach zwinnych dla początkujących”, wielka prośba o wypełnienie ankiety 🙂  Tobie zajmie 2 minuty, a my będziemy wiedzieć jak działać – kliknij tutaj, dzięki 🙂 

Spodobał Ci się ten materiał? Udostępnij go proszę, niech ta wiedza idzie w świat!

A może jest jeszcze coś, co chciałabyś wiedzieć? Napisz do nas!

Więcej informacji o partnerze webinaru

Fujitsu Polska zlokalizowane jest w Łodzi, Katowicach i Warszawie.

W Warszawie zajmujemy się usługami wsparcia klientów i sprzedaży. Global Delivery Center Polska zlokalizowane w Łodzi i Katowicach zatrudnia specjalistów w pięciu liniach biznesowych: Research & Development i Business Application Services, Remote Infrastructure Management, BPO, Service Management, Service Desk. W Łodzi, Fujitsu zatrudnia również specjalistów do jednostki EMEIA Business Services.

„Zapraszamy do naszego zespołu programistów, informatyków, administratorów i inżynierów IT, osoby zainteresowane karierą w branży IT, profesjonalistów ze znajomością zagadnień z obszaru księgowości i finansów, specjalistów logistyki, osoby ze znajomością języków i obsługi klienta.

W Fujitsu wierzymy, że technologia może pomóc ludziom w osiągnięciu szczęścia i dobrego samopoczucia. Technologia odgrywa obecnie ważniejszą niż kiedykolwiek rolę. Dlatego też ludzie są zawsze w centrum naszej uwagi. Uważamy, że podejście stawiające człowieka w centrum jest jedynym sposobem na osiągnięcie cyfryzacji i sięgnięcie po pełnię możliwości, jakie niesie technologia”.

Chcesz dowiedzieć się jak Fujitsu Polska wspiera swoich pracowników, a szczególnie pracowników rodziców? Sprawdź profil Fujitsu w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie i najnowsze oferty pracy >>>

Odkryj więcej:

www.fujitsu.com/global/about/

www.TheRealDeal.pl

www.facebook.com/FujitsuPoland/

https://www.linkedin.com/company/career-at-fujitsu-poland

Fujitsu

Zdjęcie: Storyblocks

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Wassermann
Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oraz Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , która po dziesięciu latach postanowiła powrócić do zajmowania się grafiką komputerową. Prywatnie "zwierzolub", opiekunka 3 kotów, miłośniczka kuchni roślinnej, spędzająca wolny czas na rowerowych wycieczkach.

Dzień Kariery Kobiety w IT – fotorelacja ze spotkania w Warszawie

8 czerwca w Google Campus Warsaw odbył się Dzień Kariery Kobiety w IT, który miałyśmy przyjemność współorganizować w ramach #MamoPracujwIT. Wydarzenie zgromadziło ponad 200 kobiet zainteresowanych pracą w branży IT. The Future is Female – mówił napis na koszulkach organizatorek. I po tym wydarzeniu nie mam żadnych wątpliwości, że tak właśnie jest i będzie!
 • Joanna Gotfryd - 24/06/2019
Joanna Pruszyńska, Beata Jarosz i Agnieszka Kaczanowska podczas otwarcia konferencji Dzień Kariery Kobiety w IT

Kto organizował Dzień Kariery Kobiety w IT?

Do współpracy w ramach konferencji zaprosiła nas Joanna Pruszyńska – Witkowska, współzałożycielka The Future Collars (dawniej Coders Trust Polska). Z Joanną i The Future Collars współpracujemy od 2 lat, pomagając kobietom przebranżowić się i wejść do świata IT. Dlatego wydarzenie było naturalnym, kolejnym krokiem!

Fundacja Mamo Pracuj była współorganizatorem konferencji Dzień Kariery Kobiety w IT 

– „Dzień Kariery Kobiety w IT to wydarzenie, które ma na celu pokazanie kobietom, jak wielkie stoją przed nimi możliwości, jak wielkie mają perspektywy, ile jest różnorodnych zawodów w IT, w których kobiety świetnie mogą się realizować. A wiemy, że IT bardzo potrzebuje osób do pracy, a przede wszystkim kobiet, ponieważ 85 proc. pracowników tego sektora to mężczyźni” – mówiła Joanna Pruszyńska-Witkowska.

Dzień Kariery Kobiety w IT – co działo się podczas konferencji?

Konferencję rozpoczęły Joanna Pruszyńska-Witkowska i Beata Jarosz z The Future Collars oraz Agnieszka Czmyr-Kaczanowska z Fundacji Mamo Pracuj.

W programie były między innymi rozmowy panelowe z liderkami i z dyrektorami działów HR oraz energetyczny power speech Anny Jakubowski, General Manager w AVON pt „We grow younger”.

Spotkanie było tez okazją poznania pracodawców z branży IT, którzy są otwarci na zatrudnianie kobiet, także tych, które dopiero się przebranżowiły i stawiają pierwsze kroki w IT. Niektóre firmy współpracują z nami w ramach programu #MamoPracujwIT.

Uczestniczki mogły dowiedzieć się podczas konferencji jak się przebranżowić oraz jak pozyskać środki na przekwalifikowanie się.

Historie kobiet, które weszły do branży IT

Dużym zainteresowaniem cieszył się panel prowadzony przez Agnieszkę KaczanowskąMy to zrobiłyśmy.  Na scenie obok Agnieszki zasiadły 4 kobiety, które się przebranżowiły i które teraz pracują w branży IT. Gośćmi Agnieszki były:

 • Natalia Respekta, która pracuje jako testerka. Natalia ukończyła studia z resocjalizacji i była zawodowo związana z branżą e-commerce. Przeczytaj historię Natalii tutaj >>
 • Monika Stokowska – kiedyś prawnik i anglistka, dzisiaj programistka JAVA po kursie JAVA w Coders Trust.
 • Sandra Morawska – obecnie Digital IT Manager, wcześniej związana z marketingiem.
 • Katarzyna Wrzosek – obecnie testerka, wcześniej przez wiele lat związana z branżą turystyczną.

Speed mentoring

Ostatnim punktem programu był speed mentoring. Ponad 30 mentorek przyjechało z całej Polski, by wesprzeć uczestniczki wydarzenia w wyborze wymarzonej ścieżki kariery. Wspierały nas: Testerka, Architekt IT, Data Scientist, programistka Java, UX Designerka, programistka Front End, Scrum Masterka. Uczestniczki zebrane w małych grupach miały możliwość zadawania pytań dotyczących konkretnych zawodów każdej z mentorek.

Sukces konferencji pokazał, że kobiety chcą pracować w branży IT i są bardzo otwarte na zmiany. Pozytywne komentarze uczestniczek i zaproszonych gości pomogły nam podjąć decyzję, że we wrześniu spotkamy się na kolejnej takiej konferencji … w Krakowie! Do zobaczenia!

Dołącz do grupy #Mamo Pracuj w IT na Facebooku – dowiedz się jak się przekwalifikować i znaleźć pierwszą pracę w IT. 

Zdjęcia: Sebastian Wolny

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail