Czego szukasz

Chcesz pracować w branży IT? Zobacz jakie masz możliwości!

Myślisz: „E to nie dla mnie, ja nie nadaję się na programistkę!” A czy wiesz jakie są możliwości pracy w IT? Jakie stanowiska i oferty pracy dostępne są obecnie na rynku? Wraz z Karoliną Andryskowską przygotowałam dla Was zestawienie możliwości wraz z krótkim opisem co i kto robi. Sprawdź w czym Ty czułabyś się najlepiej.

  • Agnieszka Kaczanowska - 29/11/2016
Biuro firmy z branży IT

Na to pytanie odpowiedziała Karolina Andryskowska (pełny wywiad z Karoliną znajdziecie tutaj >) rozbudowałam nieco jej wypowiedź aby wszystko było w jednym miejscu.

To zależy od tego co lubicie i jakie macie predyspozycje.

Możliwości sporo, jakie?

Zarządzanie systemami na poziomie technologii webowych

WebOps – lub jako wsparcie procesu wytwarzania oprogramowania DevOps – czyli serwery, sieci, bazy danych czy sprzęty same w sobie.  To szeroko pojęte zarządzanie łączy w sobie elementy automatyzacji, wirtualizacji, zarządzania infrastrukturą w chmurze czy też zagadnienia związane z bezpieczeństwem aplikacji.

Project Manager

Zarządzanie projektami, zazwyczaj ktoś taki ma wiedzę programistyczna lub wiedzę dotycząca procesu wytwarzania oprogramowania. Ale nie zawsze, niektóre firmy otwarte są na osoby „spoza branży” ale za to z dużym doświadczeniem w zarządzaniu projektami.

ScrumMaster

Scrum Master wykorzystując metodologie zwinne wytwarzania oprogramowania taki Project Manager (PM) może zwać się ScrumMaster. A później nawet Agile Coach. Kim jest Scrum Master? To opiekun i przewodnik zespołu i dobrze kiedy zna specyfikę pracy programistów ale wcale nie nie musi wiedzieć jak się programuje. O pracy Scrum Mastera’a i Agile Coach’a rozmawiałam tutaj >

Programistka/Programista

O programistach kilka rzeczy już wiecie. Generalnie są front-endowcy i back- endowcy. Poniższa grafika opowiada o tym, czym się różnią 😉

front-end-back-end-alx

Źródło: www.alx.pl

Ale też tzw. mobilki – czyli developerzy iOSa i Androida. Oj bardzo poszukiwani na rynku… Zajmują się programowaniem aplikacji na telefony komórkowe.

UX designer

Czyli user experience – chodzi o użyteczność oprogramowania, zachowanie się użytkowników, taka osoba powinna mieć też zdolności analityczne, znać tematyki takie jak SEO powinna znać podstawy HTML, CSS, znać możliwości i ograniczenia „silników”, pod które projektuje – ale to jest coś czego można się nauczyć. Podobno świetnie sprawdzają się tutaj umiejętności projektowania wnętrz, wiedza socjologiczna i psychologiczna…

Tutaj polecam genialny wywiad z Igą Mościchowską, która od 10 lat zajmuje się UX.

Tester

Testowanie manualne lub/i automatyczne, czyli „szukanie dziury w całym”. Tutaj polecam tekst o tym jak zostać testerem >

Od stanowiska testera manualnego chyba najłatwiej rozpocząć przygodę w IT, choć to nie znaczy, że nie są wymagane żadne konkretne umiejętności. Już po krótkim okresie czasu pracy jako tester można uzyskać szerszy obraz – kto jest kim, czym się dokładnie zajmuje i gdzie mogłoby się nam spodobać w przyszłości.

Jeśli tester dba też o jakość wytwarzanego jego stanowisko może nazywać się QA od quality assurance.

Designer/Grafik

To osoba odpowiedzialna za tworzenie i przygotowywanie różnego rodzaju materiałów reklamowych i publikacji czy po prostu pojedynczych grafik. Pomaga Web Developerom w przygotowaniu grafik na stronę, Developerom aplikacji mobilnych może przygotowywać ikony do aplikacji. Obecny rynek jest tak obszerny, że sam grafik ma ogromne możliwości wyboru jakimi formami chce się zajmować.

Biznes Analytics

Zadaniem analityka jest dowiedzenie się, czego potrzeba klientowi i przekazanie tych informacji zespołowi, który później wykona oprogramowanie. Ciekawy opis roli analityka znajdziecie tutaj >

Wsparcie zespołów IT

I praktycznie nieskończona grupa osób wspierających działy IT już na stanowiskach nietechnicznych. I tutaj mamy HRBPs, księgowość, finanse, dział zakupów, administrację, dział prawny, tłumaczki, działy Community Relations, PR, marketing, CSR, sprzedaż etc.

Co wybrać?

Karolina podpowiada:

„Pamiętajcie o swoich predyspozycjach, wsłuchajcie się w siebie, w codzienne nawyki – to wszystko da Wam cenne podpowiedzi, którą drogę wybrać:

  • Lubisz uzyskiwać szybkie efekty swojej pracy, najlepiej zwizualizowane – być może zainteresuje Cię programowanie aplikacji mobilnych lub budowanie stron internetowych czy też grafika.
  • Jeśli jesteś cierpliwa, dokładna, dbasz o szczegóły i masz zdolność analitycznego myślenia – tutaj możesz odnaleźć się w roli programisty backendowego.
  • A jeśli do wcześniej wymienionych umiejętności dodasz jeszcze zamiłowanie do sprzętu, fakt, iż kręcą Cię nowinki techniczne i starasz się być na bieżąco – chylę czoła, bramy DevOpsów mogą się przed Tobą szybko otworzyć.”

No to działaj!

Czy już znasz naszą grupę na FB gdzie doradzamy sobie i podpowiadamy wzajemnie? Zapraszamy >

A jeśli szukasz pracy to koniecznie nasze oferty pracy bo coraz więcej ofert jest właśnie z branży IT  >>

Zdjęcie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Podyskutuj

Video: Być mamą i pracować w branży IT? O tak!

Kamila i Magda to dwie mamy, które postawiły na karierę w branży IT w firmie Accenture Advanced Technology Center Poland. Dla obu, ważna była możliwość pogodzenia życia zawodowego z życiem prywatnym. Szukały elastyczności, zrozumienia i szans na ciągły rozwój. Ich historie i doświadczenia są różne, jednak dzięki swojej motywacji każda osiągnęła swój cel! Jaka była ich droga i co zyskały? Zapraszamy do wywiadu!
  • Agnieszka Kumorek - 26/03/2019
mamy, podczas dnia otwartego w firmie Accenture

Być mamą i pracować w branży IT? Czy to możliwe? O tak!

#MamoPracujwIT to nie tylko hasło, to przede wszystkim wiele historii kobiet, które choć byli tacy co mówili im „że kobiety do IT się nie nadają”, one znalazły swoje miejsce; dzięki motywacji, zaangażowaniu, często upartości i ogromnej determinacji.

Zapraszamy do wywiadu z Kamilą i Magdą, mamami pracującymi w Accenture Advanced Technology Center Poland

„Mamy nadzieję, że nasz przykład będzie inspiracją dla innych młodych mam, aby nie bały się dołączać do branży nowoczesnych technologii, która zapewnia możliwość spełniania się na wielu płaszczyznach, ale to nie tylko to…”

Bohaterki wywiadu:

Kamila pracuje w Accenture od 4 lat. Podczas urlopu macierzyńskiego doszkoliła się, aby w przyszłości móc bez problemu oraz bez wyrzutów sumienie brać udział w przedstawieniach swojego dziecka w przedszkolu i zadbać o swój rozwój osobisty.

Magda swoją karierę w Accenture rozpoczęła kilka miesięcy temu. Jest mamą trójki dzieci i ciężko było jej godzić pracę zawodową z życiem prywatnym. Skończyła Accenture Java Academy i dzisiaj cieszy się z bycia częścią zespołu w firmie, której wsparcie czuje na co dzień.

Accenture Advanced Technology Center Poland w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie

Accenture Advanced Technology Center Poland aktywnie wspiera swoich pracowników rodziców; oferując m.in. im elastyczny czas pracy i możliwość pracy zdalnej. Ale nie tylko…

Accenture dba też o to, aby w pracy czuć się dobrze, będąc rodzicem 🙂

  • w biurach znajdują się pokoje matki/taty z dzieckiem – wyposażone w zabawki i urządzenia sanitarne,
  • dostępne są biblioteczki pracownicze,
  • organizowane są imprezy dla rodzin pracowników,
  • a szczególnie obchodzony jest Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Dziecka,

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź profil firmy i najnowsze oferty pracy >>>

Zdjęcie i wideo: Accenture Advanced Technology Center Poland, a zdjęcie pochodzi ze spotkania #MamoPracujwIT w Katowicach w Accenture Advanced Technology Center Poland

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kumorek
Jestem osobą, która nie potrafi się nudzić. Lubię różnorodność, dlatego skończyłam studia łączące zajęcia humanistyczne, graficzne i informatyczne. Odpoczywam podczas długich spacerów, a znajomi wiedzą, że dobrej herbaty w miłym towarzystwie nigdy nie odmówię.

Pracuję jako Scrum Master – historia Marysi

Marysia Leszko zamieniła programowanie na pracę jako Scrum Master. Lubi kontakt z ludźmi i świetnie odnajduje się w swojej roli. Jeśli rozważasz przebranżowienie, dowiedz się, czy Ty też mogłabyś pracować jako Scrum Master i od czego zacząć krok po kroku. Ale nigdy nie staraj się zostać Scrumową Mamą! Będzie też okazja do porozmawiania z Marysią na żywo podczas naszych warsztatów w Krakowie. Dowiedz się więcej!
  • Joanna Gotfryd - 24/03/2019
Marysia Leszko, scrum master

4 kwietnia w Krakowie odbędą się warsztaty dla mam – Popołudnie ze Scrumem. 

Warsztaty poprowadzą Justyna Wykowska i Michał Petlic z firmy Procognita. W trakcie warsztatów spotkamy się również z Marysią, która opowie o łączeniu roli mamy i Scrum Mastera.

Szczegóły i zapisy tutaj >>>

Marysiu, pracujesz jako Scrum Master w międzynarodowej firmie w Krakowie. Skończyłaś informatykę i pracowałaś najpierw jako deweloper. Jak to się stało, że zamieniłaś programowanie na zarządzanie zespołem?

Przyznam, że od zawsze lubiłam pracę z ludźmi! Jeszcze w czasie edukacji szkolnej i studiów angażowałam się w wiele projektów i wolontariatów wymagających pracy z ludźmi i zorganizowania. Gdy zaczęłam pracować jako deweloper, bardzo mi tego brakowało. Jednocześnie starałam się wykorzystywać okazje do tego, żeby poprawić organizację naszej pracy, np. proponując i pilnując robienia porannych stand upów zespołu albo prowadząc spotkania.

Myślę, że zostało to dostrzeżone, bo po pewnym czasie zaproponowano mi pójście na kurs Scrum Mastera. Stało się dla mnie punktem zwrotnym – zaczęłam mocno interesować się tematyką agile’ową, czytać książki i artykuły. Po pewnym czasie w firmie pojawiła się dla mnie możliwość pracy w roli SM, na początku na pół etatu. Po pewnym czasie rozkręciłam się na tyle, że zachęcona pozytywnym feedbackiem zdecydowałam się zostać Scrum Masterem na pełen etat. I tak już zostało 🙂

Cały czas dokształcałam się też poprzez czytanie artykułów, książek, ale też chodzeniem na meetupy i wyjazdami na konferencje. No, ale tak naprawdę to codzienna praca i otrzymany feedback pozwoliła mi zdobyć to, co najbardziej pomocne w tej roli, czyli doświadczenie.

A jak wygląda Twój typowy dzień w pracy? Czym się zajmujesz?

To bardzo zależy 🙂 Zależy od zespołu, z którym pracuję, od potrzeb i fazy projektu. Zwykle dzień zaczynamy od porannego stand upu zespołu, w którym też uczestniczę i tak samo jak wszyscy dzielę się tym, nad czym pracuję. Po popołudniu często mamy zdalne spotkania z Product Ownerem, czasem jest to retrospektywa, czasem planning albo po prostu daily scrum (nasi PO są zdalni i pracują w innej strefie czasowej, dlatego zdzwaniamy się pod koniec naszego dnia pracy).

W międzyczasie zajmuję się bardzo różnymi rzeczami – może to być tworzenie roadmapy projektu (w fazie planowania), przygotowanie spotkań, rozmowy z członkami zespołu o tym, jak się im pracuje albo z PO, jeśli potrzebuje z czymś pomocy albo musimy coś przegadać.

Ważną częścią mojej pracy jest upewnianie się, że nic nie blokuje zespołu deweloperów – mogę tutaj pomagać zarówno w rozwiązywaniu konfliktów, z organizacją pracy, zasobów, ale i zrozumieniem zasad scruma. Jeśli wystarcza mi czasu, angażuję się także w różne firmowe przedsięwzięcia albo organizuję warsztaty i szkolenia.

Czy Scrum Masterem może być osoba „nietechniczna”? Czy odnajdzie się w świecie bardzo technicznym, tej terminologii?

Oczywiście, że tak! Pod warunkiem, że jest chętna, żeby ten techniczny świat i jego terminologię poznać i zrozumieć. Wymaga to trochę czasu i otwartości, ale zdecydowanie jest to możliwe. Warto prosić o pomoc i wytłumaczenie tego, czego się nie rozumie, jeśli tylko pojawią się niejasności, ale jestem pewna, że z czasem będzie ich coraz mniej.

Znam kilku Scrum Masterów nie mających technicznego wykształcenia czy doświadczenia i są naprawdę świetni w swojej pracy. Powiem więcej, często takie osoby wnoszą wiele świeżości i innej, bardzo potrzebnej zespołowi czy organizacji, perspektywy.

Jesteś mamą prawie dwuletniej Róży – czy myślisz, że mamy mają naturalne predyspozycje, żeby pracować jako Scrum Master?

Raczej nie mam takiej obserwacji. Myślę, że jak chodzi o naturalne predyspozycje, to są to raczej pewne cechy wynikające z wrodzonej osobowości, a nie z roli mamy. Cechy, które są przydatne, to na pewno zorganizowanie, umiejętność słuchania i zadawania celnych pytań, otwartość, empatia, ale i umiejętność bycia tzw. servant leaderem, czyli kimś, kto raczej wspiera zamiast zarządzać.

Swoją drogą, zostanie tzw. Scrumową Mamą jest jednym z antywzorców. Ktoś kto, zbytnio chroni zespół przed każdą przeciwnością, wyzwaniami i porażkami, oraz osobiście wyręcza członków zespołu, nie będzie dobrym Scrum Masterem.

Od czego powinna zacząć działania osoba, która chciałaby spróbować swoich sił w pracy jako scrum master? Jaki pierwszy krok zrobiłabyś?

Ja zaczęłabym od przeczytania Scrum Guide’a. I najlepiej jeszcze kilku artykułów, które pozwoliłyby mi zrozumieć o co w Scrumie chodzi. Kolejnym krokiem byłoby chodzenie na agile’owe meetupy i kursy na Scrum Mastera, co pozwoliłoby usystematyzować wiedzę.

Potem spróbowałabym zaaplikować na jakiś darmowy staż jako Scrum Master, żeby zdobyć doświadczenie. No i na pewno ciągle bym się próbowała dokształcać (przez czytanie książek, agile’owych blogów, artykułów i chodzenie na meetupy) oraz chciałabym znaleźć sobie scrumowego mentora – kogoś z kim mogłabym przegadać wątpliwości, omówić trudniejsze sytuacje czy zapytać o zdanie.

Jeśli chcesz na końcu dodać mamom odwagi do działania, to właśnie to jest ten moment Co takiego jest fajnego w pracy w IT? Dlaczego warto być w tej branży?

Branża IT to dobre miejsce do pracy – przede wszystkim panuje tu wysoka kultura pracy, ludzie są przyjaźni, a procesy nowatorskie w stosunku do innych branż. Co więcej, IT ma teraz swoje 5 minut, co sprawia, że ma olbrzymie zapotrzebowanie na pracowników. A to oznacza mnóstwo szkoleń (także i darmowych), kursów, meetupów i stażów, które pomagają się przekwalifikować.

Do tego, branża IT jest bardzo szeroka i nie brakuje w niej interesujących ról – od deweloperów, przez Scrum Masterów właśnie po UX researcherki, testerki czy technical writerki. Wybór jest naprawdę szeroki i jestem przekonana, że większość z Was znajdzie coś dla siebie.

No i nie muszę chyba dodawać, że w tej mocno zdominowanej przez mężczyzn branży bardzo brakuje kobiet! Dziewczyny, trzymam za Was kciuki!

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Joanna Gotfryd

Zdjęcie: archiwum prywatne

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail