Czego szukasz

Scrum Master, Agile Coach? Kim jest i jak nim zostać?

Lubisz pracę z ludźmi, jesteś empatyczna lub masz wykształcenie psychologiczne? Potrafisz motywować ludzi do pracy? Szukasz miejsca, w którym będziesz mogła pokazać maksimum swoich umiejętności? Poznaj zawód przyszłości: Scrum Master i Agile Coach. Czy słyszałaś już kim są i czym się zajmują?

Kobieta i mężczyzna pracują razem na laptopach

Moimi rozmówcami na temat pracy Scrum Master’a i Agile Coacha’a są Łukasz Nalepa (Software Development Manager) oraz Anna Szczechla (HR Projects Manager, Talent Acquisition) z Sabre Polska. Zobacz, to może być idealna praca dla Ciebie!

Jaka jest rola Scrum Mastera w zespole/firmie? Czy się zajmuje?

Łukasz: Scrum Master to tzw. Servant Leader, który nie prowadzi zespołu w swoją stronę, tylko uczy ich jak samemu znaleźć wspólną drogę, to opiekun i przewodnik zespołu. Uczy zespół samodzielności, odpowiedzialności i samoorganizacji. Jego podstawowym zadaniem, prócz opieki nad zespołem, jest zarządzanie procesem (ale absolutnie nie ludźmi!) jakim posługuje się zespół – zazwyczaj jest to Scrum. Scrum Master per se, to rola opisana właśnie w Scrumie, który jest najbardziej popularnym i najprostszym zwinnym frameworkiem do wytwarzania oprogramowania.

OK. To zatem jest osoba, która wcale nie musi posiadać wiedzy i wykształcenia w branży IT, czy dobrze rozumiem?Jakie kompetencje posiadać zatem powinna?

Łukasz: Scrum Master nie musi umieć programować i nie musi być osobą techniczną. Na początek, może nawet nie znać pojęć związanych z wytwarzaniem oprogramowania, ale tę wiedzę akurat będzie musiał nadrobić, tak żeby rozumieć co się dzieje na co dzień i żeby móc pomóc zespołowi rozwiązywać ich problemy organizacyjne.

Natomiast najważniejsze cechy i kompetencje dla Scrum Mastera, to te tzw. „miękkie” związane z komunikatywnością, empatią, pracą z zespołem i w zespole, etc. Scrum Master 95% czasu spędza pracując z ludźmi, rozmawiając z nimi, ucząc ich samoorganizacji, pomagając z sytuacjami z którymi sami nie są sobie w stanie poradzić. Osoby o naturalnych predyspozycjach do pracy z ludźmi, empatyczne lub z wykształceniem psychologicznym i podobnym, są idealnymi kandydatami do tej roli.

Z ciekawości sprawdziłam przed chwilką ile jest obecnie ofert pracy dla Scrum Masterów w Polsce. Tylko wg. pracuj.pl – 31 – czy to dużo czy mało? Czy potrzeby będą rosnąć?

Łukasz: Spodziewamy się, że potrzeby będą rosnąć. Natomiast już teraz jest dużo, dużo więcej ofert niż kandydatów. Rynek jest bardzo trudny dla firm, ale tym samym fantastyczny dla kandydatów, szczególnie dobrych! 😉

A kim zatem jest Agile Coach i jak różnią się jego zadania od zadań Scrum Mastera?

Łukasz: Agile coach to level wyżej. Tak naprawdę Scrum Master jest Agilem Coachem dla swojego zespołu. Agile Coach jest trenerem dla wielu zespołów, pracuje ze Scrum Masterami, ma bardzo szeroką wiedzę i bogaty zestaw narzędzi do pomocy. Granica między jednym a drugim jest bardzo płynna i dla świetnych Scrum Masterów często jest to tylko różnica na papierze.

Jakie kompetencje są najważniejsze u Agile Coachów?

Łukasz: Ponieważ to bardzo podobne profesje, więc odpowiedź dotycząca kompetencji Agile coachów jest w zasadzie taka sama jak dla Scrum Masterów. Różnica, to bardzo duże doświadczenie z wieloma różnymi sytuacjami, zespołami + wiedza.

No to muszę powiedzieć, że mamy tutaj ogromne pole do popisu!

Ania: Zdecydowanie tak, jednak nie chciałabym szufladkować ani roli scrum mastera jako roli tylko dla kobiet, ani też samych kobiet jako sprawdzających się w pracy tylko w obszarach gdzie liczą się umiejętności interpersonalne. W Sabre mamy mnóstwo kobiet, które są świetnymi programistami, oraz mężczyzn którzy doskonale radzą sobie jako Scrum Masterzy. To kwestia indywidualnych predyspozycji, wykształcenia oraz warsztatu, bardziej niż płci.

Zgodzę się jednak z opinią, że kobietom zazwyczaj łatwiej jest się komunikować, wyczuwać nastroje w zespole, zwracają uwagę na więcej szczegółów i kwestii które nie są powiedziane wprost.

Rozumiem, że branża IT też zaczęła to dostrzegać? Aniu, wymieńmy tutaj listę zalet kobiet/kompetencji, które możemy wykorzystać właśnie pracując w branży IT.

Ania: Cechy wymienione powyżej, takie jak: większa swoboda w komunikacji, empatia, umiejętność wyczuwania nastrojów w zespole to na pewno cechy, które pomagają zwłaszcza, gdy mówimy o pracy w zespole.

Dziękuję za rozmowę!

Zdjęcie: siedziba Sabre Polska w Krakowie, własność Sabre Polska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie