Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Business Intelligence Developer – kim jest, co robi i jak nim zostać? Wymarzony zawód dla miłośników liczb

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 12 maja 2021
  • 10 MIN. CZYTANIA
business intelligence developer co robi
Business Intelligence to sposób analizy i przedstawiania danych tak, by na ich podstawie można było podejmować jak najbardziej trafne decyzje biznesowe. O tym, jak zostać Business Intelligence Developerem i kto sprawdzi się na tym stanowisku rozmawialiśmy z Przemysławem Baranem, Certyfikowanym ekspertem narzędzia Microsoft Power BI i Pauliną Brudką, Head of Operations Future Collars.


Co to jest Business Intelligence?

Przemysław Baran:Business Intelligence to – tłumacząc na język polski – analityka biznesowa, która zajmuje się wykorzystywaniem danych i przekształcaniem ich w informacje. Te informacje z kolei służą do wyciągania wniosków, które przekładają się na lepsze działanie przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto się tym zajmować? W dzisiejszym świecie każdy z nas podejmuje wiele decyzji na co dzień: co zjeść, w co się ubrać, gdzie pójść. Tak samo firmy podejmują decyzje – w co zainwestować, co wyprodukować, co wycofać z rynku.

W świecie, który pędzi i ciągle się zmienia, np. pojawia się pandemia albo ogłoszono lockdown, trzeba się wciąż dostosowywać. I tutaj przechodzą nam z pomocą dane, np. sprzedażowe i one mogą pomóc podjąć lepsze decyzje. Dlatego analiza danych cieszy się coraz większym zainteresowaniem, bo to jest bardzo pomocne narzędzie w biznesie i w życiu.

Lubisz analizować dane? Sprawdź szczegóły kursu Business Intelligence już dzisiaj i rozwiń swoją karierę! Na hasło mamo pracuj dostaniesz 5% zniżki na kurs.

Czym zajmują się osoby, które pracują na tym stanowisku?

Przemysław Baran: Przedstawię, jak w dużym skrócie wygląda proces pracy BI Developera. Ekspert BI otrzymuje zadanie – stworzenie raportu dla działu marketingowego na podstawie danych – z Google Analytics, LinkedIna i Facebooka.

Praca zaczyna się od pobrania danych, analizy i przygotowania prezentacji dla menadżera działu marketingu. Liczy się ciekawa prezentacja danych – wykresy, mapki, infografiki.

Rodzaj wizualizacji należy dostosować do potrzeb, na przykład aby sprawdzić, z jakiego rejonu świata użytkownicy tweetują na danym koncie dodamy do raportu mapę świata z naniesionymi wartościami

BI Developer jest pośrednikiem między światem IT i biznesu. Poprzez przekształcenie informacji z systemów informatycznych dostarcza ciekawe wnioski osobom, które na danych się nie znają.

Jakie predyspozycje powinna mieć osoba, która chce pracować jako specjalista Business Intelligence?

Przemysław Baran: Potrzebne jest na pewno analityczne, krytyczne spojrzenie albo – ja to tak nazywam – ciekawość świata. Być może lubisz szukać igły w stogu siana albo dociekać, dlaczego w tym przepisie są dwie łyżeczki soli, a nie jak zawsze jedna- być może to zawód dla Ciebie.

Jeżeli jesteś typem osoby, która po usłyszeniu informacji następnie zweryfikuje ją z innymi źródłami, bo coś się nie zgadza z rzeczywistością, to jest to praca, która pozwoli Ci zaprezentować swoje umiejętności Sherlocka Holmesa.

Programowanie? Nie. To jest w tym wszystkim najlepsze, ponieważ przez analizę danych można wejść do świata IT bez dużego przygotowania.

W BI oczywiście poruszamy się po wielu zagadnieniach związanych z IT, czyli bazy danych, sieci, architektura, ale nie jest wymagana specjalistyczna wiedza, aby zacząć. Nie trzeba być programistą!

SQL? Można, ale nie trzeba. Jeśli znasz, przyda Ci się, bo rozmawiając z deweloperem baz danych, będziesz wiedzieć, o czym on mówi. BI deweloperzy pobierają dane z baz danych – jeśli wiesz, jak z nimi rozmawiać, praca jest dla ciebie łatwiejsza. To nie jest wymagane, ale przydaje się.

Zobacz także: Trzeba chcieć i trzeba pytać! Czyli jak wejść do branży IT i zostać Business Intelligence Developer

A kto najlepiej odnajdzie się w takiej pracy – osoby, które gdzie wcześniej pracowały?

Jakikolwiek zawód związany z pracą z danymi pozwoli na łagodne wejście do roli BI Developera: księgowość, finanse to idealne działy, żeby przejść do Power BI. W mojej karierze ponad połowę projektów realizowałem dla działów finansowych, czyli raportowałem przychody, koszty, profity. Idealne połączenie na potrzeby dzisiejszego rynku.

Dobrze odnajdują się osoby pracujące w sprzedaży. Tam też trzeba łączyć różne informacje z wielu punktów, umieć korzystać z danych. To daje dobre przygotowanie do zawodu w BI.

Paulino, w niedawno wystartowaliście z kursem Business Intelligence w Future Collars. Czego i jak uczycie na kursie?

Paulina Brudka: Stawiamy na praktyczną naukę zawodu – absolwenci będą gotowi do wejścia na rynek pracy. Nasi mentorzy nauczą podstaw narzędzia Power BI, analizy biznesowej i modelowania danych. Chmura i architektura rozwiązań BI nie będą miały tajemnic przed absolwentami kursu, choć teraz na pewno brzmi to dość tajemniczo.

Przemysław Baran: Jako mentorzy chcemy dzielić się doświadczeniem, a nasze case studies będą tego dobrym przykładem. Wraz z Michałem, drugim mentorem, uczmy praktycznie. Pracy na kursie jest dużo, ale dopóki czegoś nie zrobicie, nie nauczycie się. Na pewno kursanci nie będą się nudzić.

Nie skupiamy się tylko na Power BI, przygotowujemy do pracy w obszarze Business Intelligence – to zbieranie wymagań, tworzenie raportów, poprawki, testy, potem migracja, architektura w chmurze, Power BI Service. Uczymy narzędzi i procesów, symulując realne środowisko pracy.

Paulina Brudka: Kurs jest intensywny, trwa 10 tygodni i w tym czasie, jeśli kursant zaangażuje swój czas i potencjał, jest w stanie nauczyć się świetnego narzędzia i przygotować się do tego, żeby rozpocząć pracę.

Kursanci i mentorzy spotykają się w czasie lekcji na żywo, konsultacji online 1:1 i na czacie, jeśli tylko pojawiają się jakieś pytania, problemy lub potrzebne są materiały do szlifowania umiejętności.

Future Collars posiada własną platformę edukacyjną, która jest bazą materiałów, nagrań z lekcji i można z niej korzystać bez przerwy w dogodnym czasie. Ponadto dzięki współpracy z Eklektiką – Language Means Business kursanci mogą uczyć się języka angielskiego dla IT.

Czy kurs wystarczy, żeby skutecznie aplikować o pracę na stanowisko juniorskie?

Paulina Brudka: Nie dość, że bootcamp wyposaży kursantów w narzędzia i wiedzę, niezbędne do wykonywania zawodu BI Developer, dodatkowo oferujemy wsparcie w rekrutacji. Pomoc obejmuje konsultacje w zakresie CV i tworzenia profilu na LinkedIn.

Nie mamy jeszcze absolwentów, to dopiero pierwsza edycja kursu, ale już wiemy, że wśród Partnerów Future Collars są firmy, które nie mogą się doczekać pierwszych absolwentów kursu. Poza tym dzięki wielu zadaniom na bootcampie po jego zakończeniu absolwenci będą mieć gotowe portfolio z kilkoma raportami.

Jak jeszcze (poza Waszym kursem) można zdobywać, uzupełniać wiedzę z zakresu BI? Czego warto się uczyć?

Przemysław Baran: Nie polecam już uczenia się Excela, bo jest to technologia dojrzała i wychodząca z rynku.

Najlepiej od razu zacząć od Power BI, czyli “Excela na sterydach” i to pozwoli wam robić to samo, co w Excelu, tylko lepiej i w bardziej zautomatyzowany sposób.

Dodatkowo można zapoznać się z narzędziem Tableau – to narzędzie konkurencyjne wobec Power BI, ma podobne funkcjonalności ale cięższe w użyciu. Potem można dodać sobie SQLa, albo dalej rozwijać się nawet w kierunku programistycznym (Pythom Javascript).

Dlaczego polecam Power BI? Pracowałem już z różnymi narzędziami i wiem, że Power BI jest bardziej elastyczny i ma najwięcej możliwości niż inne narzędzia do raportowania.

Jeśli się nauczycie podstaw BI, czyli tworzenia raportów i przetwarzania danych, nie będzie miało aż tak dużego znaczenia jakie programu używacie. Łatwo się przesiadać między narzędziami, bo one są do siebie podobne, bo chodzi o ten sam cel.

Zobacz także: Czy praca w branży IT bez znajomości programowania jest możliwa? Sprawdź!

Jaka jest ścieżka rozwoju w tym zawodzie, jakie stanowiska, role czekają na osoby, które zaczną pracę jako junior BI? Gdzie czeka praca na osoby po Waszym kursie? (jakie branże, działy).

Przemysław Baran: Każde przedsiębiorstwo, które zbiera dane i jest świadome ich potencjału, nie obejdzie się bez BI developera. W tej chwili już nie można pozwolić sobie na ignorowanie znaczenia danych w kształtowaniu biznesu.

Obszar finansowy, ubezpieczenia, sprzedaż, marketing, ale także transport, medycyna i farmacja, a nawet administracja i edukacja to tylko niektóre obszary, gdzie dane się gromadzi i można wykorzystać je do skuteczniejszego zarządzania organizacją.

Podpowiedzcie, jak można zdobyć środki finansowe na kurs? Jak Future Collars pomaga zdobyć środki na naukę, jakie są możliwości?

Paulina Brudka: Klienci Future Collars często korzystają z możliwości dofinansowania bootcampów lub biorą pożyczki na opłacenie kształcenia.

Programy Inwestuj w rozwój i OPEN to propozycja nieoprocentowanej pożyczki, a dodatkową korzyścią jest to, że można ubiegać się o umorzenie części jej spłaty – aż do 25% wartości.

Osoby bezrobotne i zarejestrowane w Urzędzie Pracy mają prawo ubiegać się o dofinansowanie, które może wynieść nawet 100% wartości kursu. Urzędy Pracy realizują często programy skierowane do określonej grupy wiekowej, np. 40+, wtedy uruchamiane są dodatkowe finanse dla takich osób – warto to sprawdzać.

Przedsiębiorcy bądź pracownicy pracującym na umowę o pracę mogą zastanowić się nad Krajowym Funduszem Szkoleniowym. Z dofinansowania na szkolenie mogą skorzystać wszystkie przedsiębiorstwa.

Z kolei Polska Agencja RozwojuPrzedsiębiorczości jest administratorem Bazy Usług Rozwojowych (BUR) – internetowej, ogólnodostępnej, bezpłatnej platformy zapewniającej dostęp do wysokiej jakości usług rozwojowych świadczonych na rzecz przedsiębiorstw i pracowników. W związku z tym wszelkie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dofinansowanie na szkolenia dla swoich pracowników.

Warto też śledzić projekty regionalne. Okazuje się, że można uzyskać bardzo korzystne dofinansowanie kursów, szkoleń i studiów. Przykładem jest projekt “Bon na szkolenie” w województwie podlaskim (Kompleksowy system rozwijania kompetencji i umiejętności osób dorosłych zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki 3.2.1/3.2.2 – II edycja” ). Mieszkańcy subregionu łomżyńskiego bez względu na status zawodowy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości do 85% wartości formy kształcenia.

Zachęcamy do zapoznania się z tymi możliwościami i kontaktem z doradcą Future Collars – nie tylko pomożemy wybrać odpowiedni program, ale

wspólnie przebijemy się przez niezbędną dokumentację. Mamy w tym już spore doświadczenie.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Kleczyk

Lubisz analizować dane? Sprawdź szczegóły kursu Business Intelligence już dzisiaj i rozwiń swoją karierę! Na hasło mamo pracuj dostaniesz 5% zniżki na kurs.


Przemysław Baran, mentor bootcampu Business Intelligence w Future Collars

Wykształcony w Szkole Głównej Handlowej (Metody Ilościowe) oraz Erasmus University (MSc Strategic Management). Posiada doświadczenie analityczne z branży doradczej, a ostatnie kilka lat tworzy kompleksowe rozwiązania BI dla firm. Certyfikowany ekspert narzędzia Microsoft Power BI.

Paulina Brudka, Head of Operations w Future Collars, szkole programowania i kompetencji cyfrowych online.

Stypendystka Stowarzyszenia LiderShe i Akademii Przywództwa Kobiet. Od zawsze związana z edukacją, a od 2017 roku również z branżą ICT. Bacznie obserwuje nowe trendy w nauczaniu i w zdobywaniu doświadczenia niezbędnego na rynku pracy. Chętnie angażuje się w projekty na rzecz przebranżowienia i wsparcia kobiet tj. Dzień Kariery Kobiety w IT, Woman Update, Skrzydła dla Innowacji przyszłością dojrzałej edukacji czy Hack IT- Women in Tech Talks.

Zobacz więcej

wywiad
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 21 MIN. CZYTANIA
artykuł
rodzina, ulgi dla rodziców
  • Aneta Socha - Jaworska
  • 13 MIN. CZYTANIA
artykuł
korespondencja seryjna
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
kartka z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 1 MIN. CZYTANIA
artykuł
grafika zapraszająca do 10. edycji Tech Leadres
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content