Czego szukasz

Bądź dobrą mamą i daj sobie czas na odpoczynek od „bycia mamą”

Teoretycznie rzecz biorąc, bycie mamą jest bardzo proste. Opieka nad dzieckiem, karmienie, przewijanie, czy wspólne spacery nie wymagają przecież specjalnych umiejętności. Nie ukrywajmy, narodziny dziecka zmieniają życie diametralnie. Od tego momentu nic nie będzie tak jak dawniej. Trudno będzie znaleźć choć chwilę czasu dla siebie. Jednak w tym wszystkim najważniejsze jest, by nauczyć się dawać sobie czas na odpoczynek od bycia mamą.

Mama z dwójką dzieci

Macierzyństwo – miało być tak pięknie

Kiedy myślimy macierzyństwie, przed naszymi oczami pojawia się piękny, uśmiechnięty i grzeczny dzidziuś. Leżący w łóżeczku, bawiący się na macie czy stawiający pierwsze kroki – nie ma znaczenia. Tak macierzyństwo wyobrażają sobie kobiety, które jeszcze nigdy nie opiekowały się dzieckiem. Jednak, kiedy na świecie pojawi się jakże wyczekiwane maleństwo, życie zmienia się nie do poznania.

I choć początkowo jest tak jak miało być, to z każdym dniem, tygodniem czy miesiącem zmęczenie, nieprzespane noce, kolki i płacz coraz bardziej dają się we znaki. Chyba każda młoda mama przeżywa chwile zwątpienia. Zdarza się, że tęskni za utraconym życiem, pełnym beztroski, spontaniczności i szaleństwa. Już w pierwszych miesiącach urlopu macierzyńskiego kobiety uświadamiają sobie, że czas ten nie ma absolutnie nic wspólnego z jakimkolwiek urlopem. Nawet przy jednym dziecku mamy ręce pełne roboty, przy dwójce jest zdecydowanie trudniej, a przy trójce nie wyrabiamy na zakrętach. Zmęczenie i przebodźcowanie sprawiają, że z radosnej i szczęśliwej mamy zmieniamy się w tą wiecznie krzyczącą i zdenerwowaną. Zdarza się, że uświadamiamy sobie, że macierzyństwo przestaje nas cieszyć i źle czujemy się w nowej roli.

Postaw siebie na pierwszym miejscu

Trzeba powiedzieć głośno i otwarcie – macierzyństwo to praca 24 godziny 7 dni w tygodniu. Wolne popołudnia, weekendy czy urlopy nie obowiązują. Wyidealizowany obraz mamy, która umalowana, uczesana i z uśmiechem na ustach karmi maluszka kaszką czy przedszkolaka wozi na dodatkowe zajęcia, tak by mógł rozwijać swoje zainteresowania, jest przeciwieństwem rzeczywistości.

Oczywiście macierzyństwo daje wiele radości, ale na pewno nie wygląda jak to z reklamy. Matka to także żona, kucharka, kurier, sprzątaczka. Kobiety pełnią w życiu wiele ról, każda z nich może być piękna i wyjątkowa, jednak pod pewnym warunkiem. Trzeba umieć postawić siebie na pierwszym miejscu. Trzeba znaleźć czas na odpoczynek i zadbać o siebie. Musimy pamiętać, że macierzyństwo to ciężka praca, która obciąża nie tylko psychicznie, ale i fizycznie.

Przeczytaj także: Macierzyństwo mnie wzmocniło – list od Hanny

Odpocznij od bycia mamą

Fakt, że zapragniesz odpocząć od bycia mamą nie oznacza, że jesteś gorsza i wyrządzasz krzywdę swojemu dziecku. Wręcz przeciwnie. Przemęczona, rozemocjonowana i przebodźcowana mama nie będzie potrafiła w pełni cieszyć się z macierzyństwa. Nie będzie taką mamą dla swojego dziecka jaką by chciała być. Zamiast radości będzie odczuwała żal i smutek. Zamiast czerpać przyjemność z zabawy z dzieckiem będzie myślała, kiedy dziecko uśnie by móc w spokoju przygotować obiad. By być dobrą mamą, trzeba nauczyć się dawać sobie czas na odpoczynek od macierzyństwa. Tylko w ten sposób możesz naprawdę zbliżyć
się do swojego dziecka, bez złości, pretensji i nerwów. Pamiętaj, dziecko ma nie tylko matkę, ale i ojca, który, wiemy że nie nakarmi malucha piersią, ale może mu dać w butelce mleko odciągnięte z piersi. Naucz się prosić o pomoc i delegować zadania. Babcia, dziadek czy ciocia na pewno co jakiś czas chętnie pomogą ci w opiece nad dzieckiem, tak byś mogła zadbać i pomyśleć tylko o sobie.

Znajdź przestrzeń na odpoczynek, czas dla własnych zainteresowań. Nie zamykaj się w domu, umów się ze znajomymi czy nawet sama wybierz się na pyszne ciastko do cukierni. Usiądź, odpocznij i pobądź sama ze sobą. Zrób to co lubiłaś robić przed narodzinami dziecka. Uwielbiasz sport, zacznij go znowu uprawiać. Potrzebujesz relaksu i odprężenia – wybierz się na profesjonalny masaż, a gdy chcesz poczuć się lepiej odwiedź fryzjera i kosmetyczkę. Tak naprawdę nie ważne jest to co będziesz robiła, najważniejsze byś mogła w tym czasie odpocząć i zregenerować siły.

Ustal z mężem, że weekendowe wieczory masz dla siebie. Weź długą, gorącą kąpiel, nałóż sobie na twarz maseczkę i włącz ulubioną muzykę. Pozwól partnerowi sprawdzić się w roli ojca, nie biegnij, gdy usłyszysz, że dziecko zapłacze lub Cię zawoła. Tata doskonale da sobie radę. A gdy maluch uśnie, spędź z ukochanym miły wieczór. Tylko we dwoje.

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko

Nie od dziś wiadome jest, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Znajdź sposób, który pomoże ci się odstresować, odpocząć i zrelaksować. Dziecko jest doskonałym obserwatorem. Od razu wyczuwa, kiedy jesteś nieszczęśliwa, zmęczona i wyczerpana. Zapomnij o bajkowym i wyimaginowanym obrazie macierzyństwa, który widzimy w reklamach czy filmach. Daj sobie przyzwolenie na bycie nie idealną matką. Pamiętaj, dziecko nie potrzebuje idealnej mamy, a szczęśliwej, uśmiechniętej i wypoczętej.

Przeczytaj także: Czy jestem dobrą mamą? Macierzyństwo a wyrzuty sumienia

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z wykształcenia chemiczka, z zamiłowania dziennikarka. Prywatnie szczęśliwa żona i spełniona mama.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie