Czego szukasz

[09] Podcast: Menopauza i jej wpływ na życie zawodowe. Przełamujemy tabu

Dlaczego menopauza to temat ważny dla pracodawców? Jak menopauza zmienia życie zawodowe kobiet? Czy firmy mają narzędzia, którymi mogą wspierać kobiety i czy wiedzą jak adresować swoje działania? Przełamujemy tabu! Małgorzata Kledzik z firmy BNY Mellon oraz Agnieszka Czmyr-Kaczanowska z Fundacji Mamo Pracuj w rozmowie odpowiadają na te, i wiele więcej pytań, otwierają dyskusję i podpowiadają, jakie rozwiązania pracodawcy mogą wprowadzić już dziś!

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[09] Podcast: Menopauza i jej wpływ na życie zawodowe. Przełamujemy tabu
/

Menopauza i jej wpływ na życie zawodowe. Przełamujemy tabu

Uważność na potrzeby pracowników to bezcenna wartość, która daje korzyści zarówno zatrudnianym jak i zatrudniającym. Coraz częściej i głośniej mówimy o wspieraniu kobiet, ale też o szukaniu i wdrażaniu rozwiązań gwarantujących równe traktowanie i szanse dla pracowników.

Dziś rozmawiamy o menopauzie i jej wpływie na pracę zawodową kobiet. Temat ważny, a w Polsce wciąż pozostający swoistym tabu. Do rozmowy zaprosiłyśmy Małgorzatę Kledzik, Employee Engagement Programs Manager w BNY Mellon, która zna środowisko pracy w Wielkiej Brytanii, gdzie temat menopauzy w kontekście zawodowym, jest badany i adresowany już od jakiegoś czasu. Drugą rozmówczynią jest Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałożycielka i Wice Prezeska Fundacji Mamo Pracuj, od ponad 10 lat wspierająca kobiety na ścieżce zawodowej.

Posłuchaj!

Czego dowiesz się z tego podcastu?

  • Czym jest menopauza, jakie są jej objawy oraz jakiej grupy dotyczy?
  • W jaki sposób menopauza wpływa na życie zawodowe kobiet?
  • Dlaczego w Polsce menopauza jest tak rzadko poruszanym tematem?
  • Jakie są dane statystyczne i prognozy demograficzne?
  • Jak zagadnienie menopauzy jest badane w Wielkiej Brytanii i dlaczego to bardzo ważny obszar zainteresowań tamtejszych korporacji?
  • W jaki sposób pracodawcy mogą mądrze wspierać i jak adresować swoje działania?

Zapraszamy także do dyskusji na naszych profilu na LinkedIn oraz na Facebooku!

Słów kilka o prowadzących

Podcast: Menopauza i jej wpływ na życie zawodowe. Przełamujemy tabu

Małgorzata Kledzik – certyfikowana trenerka biznesu i project manager. Na co dzień pracuje w firmie BNY Mellon na stanowisku Employee Engagement Programs Manager. Jej praca obejmuje działania m.in. w zakresie wdrażania rozwiązań równościowych wewnątrz firmy; dotyczących różnorodności i inkluzji (włączania). Prywatnie jest szczęśliwą żoną, mamą Emilki i Michała oraz miłośniczką zwierząt.

Po więcej informacji o firmie zapraszamy na stronę karierową i profil BNY Mellon w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Podcast: Menopauza i jej wpływ na życie zawodowe. Przełamujemy tabu

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska – Employer Branding Manager i entuzjastka Diversity & Inclusion. Wspiera kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym oraz współpracuje z pracodawcami, którzy chcą tworzyć przyjazne miejsca pracy. Dzięki temu zmienia rynek pracy na bardziej przyjazny i otwarty dla kobiet. Obecnie rozwija nową markę Talenti.pl – platformy rekrutacyjnej dla kobiet, której ideą jest pozytywnie namieszać na rynku rekrutacji.

Wykorzystane materiały i ciekawe linki:

Posłuchaj naszych innych podcastów:

6 odcinek – Czy franczyza to dobry sposób na biznes dla mamy?

7 odcinek – Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

8 odcinek – Brakująca połowa dziejów, czyli o roli kobiet we wszystkich aspektach życia

Więcej odcinków znajdziesz pod tym linkiem!

Zdjęcia: archiwum prywatne Małgorzata Kledzik oraz Magdalena Trebert

Załączniki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Mama w finansach: Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Poznaj nasze podpowiedzi

Mamy kryzys gospodarczy, to nie ulega wątpliwości. Nie mamy na to wpływu, dlatego nie warto zaprzątać sobie tym głowy. Tak jest i tego nie zmienimy. Codziennie jesteśmy niemal bombardowani negatywnymi informacjami zewsząd, przez co ostatecznie nasze samopoczucie ulega pogorszeniu. Masz wybór, więc wybierz działanie. Skup się zatem na tym, na co masz realny wpływ, zamiast, po pierwsze się zamartwiać co będzie jutro, a po drugie obwiniać wszystkich w koło za sytuację, w której się znalazłaś/eś.
oszczędzać pieniądze

Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj Twoje koszty życia

Od czego warto zacząć? Poznaj dokładnie Twoje koszty życia. Sprawdź historię rachunku, może się okazać, że od lat masz aktywne subskrypcje lub inne abonamenty, za które płacisz poprzez zlecenie stałe, a już dawno przestałaś/eś z nich korzystać. Poświęć jeden pełny miesiąc na zbieranie i weryfikację paragonów. To ćwiczenie, choć przez wiele osób nielubiane, daje natychmiastowe efekty. Dlaczego? Ponieważ znajdujemy dziury w naszym budżecie. Dziury, czyli nieuświadomione wydatki.

Z doświadczenia już wiem, iż nam często się tylko wydaje, że wiemy, ile i na co wydajemy swoich pieniędzy, ale w praktyce mocno to się mija z prawdą. Szczegółowo o weryfikacji i zbieraniu paragonów opowiadam podczas live`a w grupie CAŁA POLSKA ZBIERA PARAGONY. Po dołączeniu do niej otrzymasz ode mnie specjalnie przygotowanego na tę okoliczność Excela i wiele cennych wskazówek. 🙂

Po miesiącu zbierania i weryfikacji paragonów naturalnie zaczniesz ograniczać dziury w swoim budżecie. Na dzień dobry może się okazać, że kilkaset złotych wpadnie na Twoje konto oszczędnościowo, by zasilić poduszkę bezpieczeństwa na wypadek niezaplanowanych, większych wydatków. To da Ci większe poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzny spokój, tak ważny w dzisiejszych czasach.

Zacznij żyć poniżej swoich możliwości finansowych

Co to oznacza? Nic innego jak wydawanie mniej pieniędzy niż zarabiamy. Wiele osób korzysta dziś z kart kredytowych czy debetów w koncie, powoli wpadając w spiralę zadłużeń. Ciągle jest aktualne powiedzenie, postaw się a zastaw się…

Warto się zastanowić, dlaczego wydajemy pieniądze, których nie mamy, na rzeczy, których nie potrzebujemy starając się zaimponować ludziom, których nie lubimy (Danny Kaye).

Planować i dzielić budżet można nie tylko w skali miesiąca, ale także kwartału czy całego roku. To pozwala nam mieć pieniądze na wszystko. Temu zagadnieniu poświecę jeden z kolejnych artykułów. Jeśli jednak jest to dla nas problematyczne już dziś, możemy posłużyć się prostą zasadą 4 kopert.

Po opłaceniu wszystkich miesięcznych zobowiązań finansowych wypłacamy całą gotówkę, która została nam do końca miesiąca, na tzw. „życie” i dzielimy ją na 4 tygodnie, wkładając do 4 kopert. W ten sposób wiemy, jaką kwotą dysponujemy w danym tygodniu. Łatwiej też zaplanować wydatki w skali tygodnia. Dodatkowo płacąc gotówką w sklepie, działa jeszcze aspekt psychologiczny. Dziś już płatność kartą nie robi na nas takiego wrażenia, jak płatność gotówką. Ałć, może boleć!

Lista zakupów

Dzisiaj zakupy z listą to już oczywista oczywistość. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której zapomnimy kupić potrzebne produkty albo kupimy coś pod wpływem chwili, co niekoniecznie jest nam potrzebne. U mnie w domu na tablicy wisi lista, na której w ciągu tygodnia dopisuje się rzeczy, które właśnie się skończyły. Warto też planować zakupy pod kątem posiłków, które przygotujemy w ciągu najbliższych kilku dni.

Myślę, że dziś już nikt nie ma wątpliwości, że własnoręcznie przygotowane potrawy są przede wszystkim zdrowsze i tańsze niż „jedzenie na mieście”. Poza tym wspólne gotowanie może być świetną okazją na spędzenie czasu razem. Zwróćmy też uwagę na to, żeby nie wyrzucać jedzenia. Dziś dużo się o tym mówi i jeśli czasem nam się zdarzy wyrzucać jedzenie lekką ręką, spójrzmy na to jakbyśmy wyrzucali swoje pieniądze do kosza.

Przeczytaj także: Mama w finansach: świadomość w procesie edukacji finansowej, czyli o co chodzi z tym budżetem domowym?

Ogranicz aktywność w social mediach

Prowadząc konsultacje 1:1 często słyszę o presji jaki wywiera nas Internet, szczególnie na młodych użytkowników. Ciągle jest naprawdę ogromna grupa osób, które nie zdają sobie sprawy, że żyją w bańce algorytmów. Wielkie firmy i sztaby ludzi pracują na to, żeby wzbudzić w nas potrzebę posiadania przedmiotów, kreowania stylu i życia na określonym poziomie, wydając na to ogromne pieniądze. Ktoś nam mówi, jak mamy żyć, wyglądać co jeść i gdzie bywać. Warto sobie uświadomić taki mechanizm.

Pamiętajmy proszę o tym, że wspólnie spędzony czas i uwaga, którą dajemy najbliższym będzie z pewnością bardziej angażująca nas, ale także zdecydowanie wartościowsza. Dziś nie musimy planować interesujących weekendów udając się do miejsc, gdzie zmuszeni jesteśmy wydać pieniądze.

Wyjście do kina, zoo czy aqua parku to często wydatek kilkuset złotych dla 4-osobowej rodziny. Coraz więcej portali internetowych zachęca do eksplorowania swojej okolicy w promieniu 30-50 km. Zaplanujcie weekend za miastem. Przygotujcie wspólnie jedzenie na rodzinny piknik, upieczcie ciasto, przygotujcie ciepłą, jesienną herbatę do termosu, nadajcie temu wydarzeniu wyjątkowe znaczenie. Zbierajcie kolorowe liście, kasztany a po powrocie do domu zróbcie z nich ciekawe figurki. Niech wasza wyobraźnia nie zna granic, możliwości naprawdę jest mnóstwo.

grafika zapisy na newsletter z ofertami pracy

Wyprzedaże garażowe i nie tylko

O tym, że dzisiaj dziecięce pokoje wyglądają jak sklepy z zabawkami nie muszę nikogo przekonywać. Sukcesywnie zachęcam swoje pociechy do tego, aby przeglądały swoje zabawki i odkładały te, którymi już się nie będą bawić i mają gotowość sprzedać je na tzw. „wyprzedażach garażowych”. Mocno wspieram je w tych działaniach pobudzając jednocześnie ich przedsiębiorczość. Same z resztą z czasem stwierdziły, że będą latem sprzedawać lemoniadę przed blokiem, do czego dołączyły także inne dzieci.

Przykład oczywiście powinien iść z góry. Dzieci zdecydowanie częściej nas obserwują niż słuchają. Dlatego każdego dziś zachęcam do tego, aby robić regularnie przegląd szafy i sprzedawać ubrania, książki czy bibeloty. Mamy do tego dziś mnóstwo narzędzi w postaci prostych w obsłudze aplikacji. Osobiście znam kobiety, które nie wydają więcej na swoje ubrania niż tyle ile odzyskają ze sprzedaży swoich ubrań, w których już nie chodzą. Można? Można!

Jakiś czas temu zrobiłam doświadczenie i zapowiedziałam mojej rodzinie, że przez jeden okres rozliczeniowy (2 miesiące) nie będziemy korzystać ze zmywarki. Byłam ciekawa jak to się przełoży na wysokość rachunku za prąd. Okazało się, że włączanie codziennie zmywarki o godz. 22.00 (w taryfie nocnej) kosztowało mnie dotychczas prawie 100 zł.

Uspokoję od razu, że przy myciu naczyń w zlewie większego zużycia wody nie było. Doszłam jednak do ciekawszych dla mnie spostrzeżeń, a mianowicie – moje wówczas 11-letnie bliźnięta kompletnie nie potrafiły zmywać (!!!). Dlatego teraz korzystamy ze zmywarki sporadycznie, przy okazji różnych uroczystości. Na co dzień moje dzieci, na zmianę, dochodzą do perfekcji w myciu naczyń. Zachęcam do robienia podobnych wyznawań.

Unikaj centrów handlowych

Wciąż nie mogę się nadziwić, że są osoby, które spędzają swój wolny czas w centrach handlowych. Omijaj takie miejsca szerokim łukiem. Jeśli nie masz konkretnej potrzeby, to nie wchodź do paszczy lwa. Z pewnością wyczuwasz w takich miejscach charakterystyczny zapach, który unosi się w powietrzu? Słyszysz spokojną muzykę, która wprowadza Cię w dobry nastój? To wszystko jest po coś! To ma wprowadzić nas w pozytywny nastrój, ma nas rozluźnić, żeby łatwiej było wydawać pieniądze. To wszystko są zabiegi marketingowe. Ciężko jest oprzeć się pokusie zakupu jakiegoś produktu w miejscu, w którym dosłownie z każdej strony, z witryn sklepowych wszystko krzyczy KUP MNIE, KUP MNIE!

Dlatego jak masz wolną chwilę wybierz się na spacer do parku, zabierz ze sobą ulubioną książkę i korzystaj z przepięknych okoliczności przyrody. To Cię nic nie kosztuje!

Autooszczędzanie

I na koniec propozycja „autooszczędzania”. Możesz z pomocą swojego banku odłożyć co miesiąc określoną kwotę. Polega to na tym, że albo sama decydujesz jaki procent od Twoich płatności internetowych lub za pomocą karty bank odłoży na specjalny rachunek, określasz stałą sumę od każdej transakcji lub zaokrąglone kwoty do pełnych złotych będą wpadać na wskazane konto. Ponieważ wszystko jest w pełni zautomatyzowane i odbywa się bez Twojego zaangażowania często zapominamy o tym i cieszy nas uzbierana kwota.

Jeśli masz dziś 30, 40 czy 50 lat i nie masz dziś oszczędności na koncie albo ich ilość Ciebie nie satysfakcjonuje to oznacza, że system zgodnie z którym działasz od lat po prostu się nie sprawdza. Zmień go! Zacznij działać inaczej, testuj i obserwuj co u Ciebie przynosi oczekiwane rezultaty.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Edukatorka Finansowa Kobiet oraz Certyfikowany Trener Mentalny, pomaga Kobietom zarządzać budżetem domowym tak, aby w ich portfelach zostało więcej pieniędzy, wszystko po to, aby podnieść jakość i standard ich życia poprzez realizację najskrytszych marzeń. Odczarowuje budżet domowy udowadniając, że pieniądze łączą a nie dzielą ludzi i są przepięknym narzędziem do czynienia dobra!

Za co można pokochać japonki Birkenstock Gizeh Gold?

Ogólnie rzecz biorąc, japonki są bardzo pożądanym rodzajem obuwia letniego. Są wygodniejsze w noszeniu niż sandały. Bardzo ładnie prezentują się na zadbanych stopach. Nie każde japonki mają właściwości zdrowotne i terapeutyczne. Szczegóły produktu zawsze trzeba sprawdzać w czasie składania zamówienia. W ostatnim czasie hitem są japonki Birkenstock Gizeh Gold. Sprawdź, czemu zawdzięczają swoją popularność.
klapki birkenstock

Jeśli chodzi o stylistów mody, to bardzo różnie podchodzą do tego rodzaju obuwia na lato. W tej dziedzinie jednak ważniejsza jest wygoda w upalne dni niż zdanie krytyków. Jeśli chodzi o japonki, każda szanująca się obuwnicza marka stara się je mieć w swojej kolekcji. Oczywiście nie wszystkie buty tego typu są wyprodukowane z materiałów wysokiej jakości. To ma wpływ na komfort użytkowania i wytrwałość butów. Japonki z wysokiej półki to z pewnością birkenstock gizeh gold oraz japonki Birkenstock Gizeh BS.

Dla kogo japonki Birkenstock Gizeh Gold?

Jeśli chodzi o Birkenstock, japonki tej firmy są po prostu kultowe. Początki firmy sięgają XVIII wieku. Misją firmy było stworzenie unikalnej anatomicznej wkładki. Ta wkładka zawojowała rynek obuwniczy na całym świecie. Dzisiaj każdy zna obuwie tej marki. Japonki Birkenstock Gizeh są uwielbiane przez osoby w różnym wieku. Znakomicie sprawdzają się na zdrowych i problematycznych stopach. Może chodzić na przykład o szerszą stopę czy stopę opuchniętą z powodu opału lub jakiegoś schorzenia. Tych japonek nie czuje się na stopach. Dlatego te niemieckie produkty obuwnicze od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Materiał wierzchni jest przyjazny dla delikatnej skóry stopy.

Dlaczego tak ważny jest wysoki komfort noszenia obuwia letniego?

Buty na lato muszą być lekkie i wygodne w noszeniu. Pod żadnym pozorem nie mogą powodować otarć czy odparzeń. Najlepsze japonki to takie, których w ogóle nie czuć na stopach. Klienci cenią je za wyjątkową wygodę. Latem mogą pasować do rozmaitych stylizacji. Przede wszystkim pozwalają, by stopa oddychała bez żadnych ograniczeń. Tego nie można powiedzieć o zamkniętych butach, zwłaszcza w czasie upalnych dni. Jeśli materiał obuwniczy powoduje uszkodzenia skóry stopy, to czas najwyższy zamienić takie obuwie na japonki Birkenstock Gizeh.

Rozmiar standardowy, czyli na co zawracać uwagę przy wyborze Birkenstock Gizeh Gold

Japonki Birkenstock Gizeh nadają się nawet na nieco szerszą stopę. Jest to ważna informacja dla osób, które poszukują od jakiegoś czasu komfortowego obuwia letniego, ale mają problem ze znalezieniem wymarzonej pary butów z powodu braku informacji o tęgości obuwia (to dotyczy zakupów internetowych).

Trzeba zwracać uwagę na rozmiarówkę — w razie wątpliwości można poprosić obsługę sklepu o doradztwo w wyborze prawidłowego rozmiaru obuwia. Istotna jest wysokość butów. Stopy z tendencją do opuchlizny raczej nie zmieszczą się w każdych butach, ale niemieckie japonki to model, który warto wypróbować. Oczywiście marka ma też wiele atrakcyjnych propozycji na wąską stopę.

Jeśli obuwie zakupione w sklepie internetowym nie będzie pasować, można zgłosić jego zwrot bez podania przyczyny, ale buty muszą być bez śladów noszenia. Czyli zalecana przymiarka nie powinna mieć miejsca poza domem, gdyż chodzenie po chodniku z pewnością zostawi po sobie ślady na butach. To może być postawa odmowy zwrotu pieniędzy.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: