Czego szukasz

8 sposobów jak nie dać się frustracji szukając pracy

Szukanie pracy, to często szukanie igły w stogu siana. Nagminne, wręcz już automatyczne wysyłanie CV i przeświadczenie, że i tak się nie odezwą, bo od miesięcy jest cisza… Człowiek traci nadzieję, wiarę we własne możliwości i umiejętności, a zaczyna pojawiać się stres i frustracja. Jak temu zaradzić?

jak nie dać się frustracji szukając pracy

Ciągły brak odpowiedzi na wysyłane maile, ba, czasami dochodzi się już do tego etapu, że nie ma już gdzie wysłać swojej aplikacji, ponieważ ofert z dnia na dzień nie przybywa… Jak tu mieć nadzieję na lepsze jutro, kiedy człowiek jest gotowy do pracy, ale nie ma dla niego miejsca…? Pojawia się poczucie bezradności, spada samoocena, niechęć do podejmowania codziennej walki o pracę…

Przeczytaj także: Szukasz pracy? Tej wiedzy będziesz potrzebować!

Jak się nie dać frustracji szukając pracy?

1. Określ jasno swój cel

Jaka to ma być  praca i w jakim charakterze. Nie wysyłaj desperacko CV na każde pojawiające się ogłoszenie, ale zastanów się, czy naprawdę chciałabyś tam pracować. Jeśli wiesz kim chcesz być, może warto szukać ogłoszeń nie tylko w Internecie, ale również przejść się do wymarzonego miejsca pracy i spróbować tam bezpośrednio zostawić swoje CV? Może właśnie szukają kogoś takiego jak Ty?

2. Stawiaj sobie również mniejsze cele

Dzisiaj wyślę 5 CV, a w ciągu tygodnia pójdę na 2 rozmowy. Nie oczekuj od razu spełnienia marzeń, a małymi kroczkami zbliżaj się do celu głównego.

3. Poszerzaj swoją sieć kontaktów

Poznawaj ludzi, wybieraj się na Targi Pracy. Budowanie kontaktów powinno trwać nieustannie. Może właśnie świeżo poznana osoba będzie miała dla Ciebie interesującą propozycję pracy lub współpracy?

Przeczytaj także: Akcja szukam pracy – poradnik w 5 krokach

4. Rozwijaj się zawodowo, podnoś swoje kwalifikacje

„Siedzisz” w domu? Warto dobrze spożytkować ten czas. Idź na studia podyplomowe, zapisz się na kurs. Nie chce Ci się ruszać z domu? Ucz się np. języka obcego on-line, zdobywaj certyfikaty, masz teraz więcej czasu, by realizować się zawodowo niż osoby pracujące – zwiększaj swoją atrakcyjność jako przyszłego pracownika.

5. Pomyśl o zbudowaniu własnej marki

Może lubisz robić zdjęcia, szyjesz, robisz świetne grafiki, piszesz? Nadeszła pora, aby ruszyć z czymś swoim, na początek szukać pojedynczych zleceń. Stwórz swoją stronę internetową i tam pokazuj swoje umiejętności, może akurat właśnie w ten sposób ktoś Cię dostrzeże, bądź Twoje umiejętności pozwolą Ci wypłynąć na szerokie wody biznesu i sama będziesz swoim szefem?

6. Otaczaj się inspirującymi ludźmi

Takimi którzy popchną Cię dalej, a nie pociągną w dół. Którzy będą Cię motywować do działania, do trwania i wiary w siebie.

7. Pracuj nad własnym wizerunkiem

Poszerzaj umiejętności, obracaj się wśród ludzi z branży. Podczas zdobywania nowych kompetencji rosną nasze szanse na znalezienie wymarzonej pracy i jednocześnie podnosi się nasza samoocena, więc warto inwestować w siebie.

Przeczytaj także: Od czego zacząć poszukiwanie pracy?

8. I najważniejsze znajdź czas dla siebie

Nie zajmuj się szukaniem pracy 24 h / dobę, bo zrodzi to tylko stres i frustrację. Czasami wystarczy chwila relaksu, by w pełni sił wrócić do walki o jutro. Idź na basen, pobiegaj, spotkaj się z kimś, z kim możesz swobodnie porozmawiać,  przeczytaj dobrą książkę, niech ten czas będzie tylko dla Ciebie.

Powodzenia!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama psycholog, od ponad dwóch lat idzie razem przez życie z Lu. Zakochana w córce bez pamięci. Interesuje ją wszystko co związane z macierzyństwem, rozwojem dzieci, oraz dogo- i bajkoterapią. Prowadzi bloga mamailusia.blogspot.com oraz sklep internetowy gu-gaga.pl
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie