Czego szukasz

21 pomysłów, co robić z dziećmi w czasie Świąt

Wiem, że święta są po to aby, świętować… ale dzieci nie zawsze rozumieją, że świętowanie to zaległa lektura i siedzenie przy stole, długie rozmowy o sprawach ważnych i błoga cisza… Dzieci lubią akcję ;-). Dlatego przygotowaliśmy dla Was bardzo długą, ale zupełnie niepełną listę rzeczy, które można robić w święta. Na pewno wiele z tego to nic nowego, ale czasem dobrze sobie o nich przypomnieć zanim dzieci zadadzą sakramentalne pytanie: „A co dzisiaj robimy?”.

rodzina spędza razem święta grają w szachy, czytają książki

A chciałoby się robić nic…

Pełna zapału do tego tekstu i przekonana, że to świetny pomysł, zapytałam męża, co chciałby robić w Święta. A on na to: „Jak, to co, NIC!”. Ha, a to się zdziwi, już całkiem niedługo 😉

1. Wspólne czytanie

Każdy ma swoje ulubione książki z dzieciństwa. Święta to idealny czas na to, aby je wyciągnąć i czytać na głos całej rodzinie. Dzieci to uwielbiają. Ja pokochałam ostatnio miłością totalną „Madikę z Czerwcowego Wzgórza” i słucha jej nawet nasz półtoraroczny brzdąc. Myślę, że pod hasłem czytanie, kryje się także wspólne oglądanie pięknych albumów o zwierzętach czy… samochodach. Ważne aby znaleźć taką książkę, której czytanie sprawi i nam przyjemność…

2. Spacer

„Wyprowadź sanki na spacer, niech poczują się potrzebne”.

Takie hasło towarzyszy tegorocznej zimie, ale spacerowanie przy dodatniej temperaturze też ma swój urok. Dlatego zaplanuj spacery z rodziną po okolicy, albo w Wasze ulubione miejsca. Wszystkim dobrze to zrobi. Zwłaszcza po świątecznym obżarstwie.

Zobacz naszą listę 20 najlepszych planszówek!

3. Granie w gry

Wyciągnijcie wszystkie gry jakie macie w domu i ustalcie, od której zaczniecie. Granie w gry jest genialną zabawą dla dużych i małych. Jasne, że dwulatek będzie głównie rozwalał, ale jeśli starszaki zaakceptują chwilowe przestoje, to zabawę będą mieć wszyscy. Pewnie każdy z Was ma swoje ukochane gry, u nas świetnie sprawdzają się „Pytaki”, znacie?

4. Wymyślcie swoją własną grę lub…

Nic nie stoi na przeszkodzie aby zaproponować dzieciom grę-zabawę wymyśloną na szybko, albo coś z repertuaru gier naszych babć i dziadków, albo naszej młodości ;-), pamiętacie?

  • Kółko i krzyżyk, dość oczywiste ale nie wszystkie dzieci znają
  • Państwa, miasta – dla starszaków ale zawsze można grać w drużynach z prostymi kategoriami: ptaki, ssaki, rzeczy, napoje, kolory etc.
  • Halma – moja córka gra w halmę z babcią, ja nie wiem o co chodzi, ale one się strasznie śmieją
  • Dziwne stwory, czyli zabawa z zaginaniem kartek: zaczynasz rysować głowę czegoś/kogoś, i zaginasz kartkę, tak aby nie było widać co to jest, potem kolejny gracz dorysowuje brzuch, i znów zagina, kolejny nogi, buty etc. A potem można powtarzać. Na koniec, po rozwinięciu kartki okazuje się, że to genialne stwory-potwory i wszyscy mają z tego świetną zabawę.
  • Okręty – opowiadać chyba nie trzeba.
  • Wzory – dużą kartkę dzielisz na 8 okienek, w każdym oknie rysujecie fragment czegoś np. kropkę, kreskę, szlaczek, cokolwiek, byle mniej więcej każdy miał to samo. Potem zasłaniacie swoje kartki i każdy na bazie tego fragmentu tworzy kolejny, teraz już swój indywidualny rysunek. Niby nic wielkiego a zdziwienie jak działa wyobraźnia każdego z nas, niesamowite.
  • Zagadki – to niewyczerpane źródło radości, oczywiście musi być dopasowane do wieku. W sieci można znaleźć sporo podpowiedzi, ale u nas sprawdzają się także zagadki bardzo rodzinne; np. pytanie o postaci z ulubionych książek dzieci, albo odnośnie rodzinnych wydarzeń. Dzieci uwielbiają zgadywać 😉

Co robić z dziećmi w czasie Świąt?

5. Oglądnijcie wspólnie film

Jakiś familijny, albo sympatyczną bajkę. Oczywiście dostosowany do wieku (uśrednionego) dzieci. My mamy czasem problem, bo najstarsza córka chciałaby zobaczyć coś poważniejszego (8 lat), młodsza (5,5 lat) na niektóre jest za malutka, nie mówiąc już o najmłodszym (choć akurat on ogląda to co siostry…). Ale coś wybrać się da. „Kraina lodu”? A może coś z klasyków Disneya? Albo naszego dzieciństwa? Ważne aby razem. Przyznajcie się, co oglądacie?

Te filmy warto obejrzeć całą rodziną!

6. Śpiewajcie kolędy

Nie czekajcie na idealny moment. Jeśli lubicie to śpiewajcie kiedy macie ochotę! W końcu „Śpiewać każdy może…”.

7. Odwiedziny u przyjaciół czy znajomych (najlepiej z dziećmi ;-))

Święta to idealny czas na odwiedziny. Spotykajmy się więc ile się da.

8. Idźcie do kina

Z całą rodziną na film rodzinny albo z żoną/mężem. Czemu nie?

9. Zadzwoń do dawno nie słyszanej przyjaciółki

Święta to taki magiczny czas, kiedy można się komuś po prostu sympatycznie przypomnieć i dobrze życzyć. Jeśli nie odpowie, to …. zawsze można zadzwonić do kogoś innego 😉

10. Zorganizuj kolędowanie u siebie

To świetny pretekst do spotkania z dawno niewidzianymi znajomymi. Kolędowanie, kolędowaniem ale takie spotkania są niezapomniane.Warunkiem jest tylko nieprzejmowanie się za bardzo bałaganem i luz, jeśli chodzi o menu…

11. Oglądnijcie stare zdjęcia

Macie albumy ze zdjęciami ze swojego dzieciństwa? A może rzadko oglądacie te miliony zdjęć cykanych przy każdej okazji? Świąteczny czas może od teraz kojarzyć się z ich przeglądem i przypomnieniem cudownych chwil z poprzednich lat.

12. Oglądnijcie filmiki z malutkimi dzieciakami

Dawno tego nie robiliśmy, ale w tym roku na pewno odszukamy stare filmy kręcone komórką, kiedy kolejne dzieci stawiały pierwsze kroki, paćkały się spektakularnie zupą czy uczyły jeździć na rowerze… A miny dzieci patrzących na samych siebie, bezcenne!

13. Zróbcie wielki dom… pod stołem 😉

Zabawa w dom, czy klasyczną bazę to ulubiona zabawa moich dzieci. Regularnie w salonie mamy domy, namioty i inne konstrukcje. Ale rzadko do nich wchodzimy. Może czas to zmienić?

14. Oglądanie szopek w kościołach

Takie spacerowanie od szopki do szopki jest wspomnieniem mojego dzieciństwa, dlatego często chodzimy razem i już mamy swoje ulubione szkopki w Krakowie. A Wy?

15. Zróbcie listę marzeń na cały Nowy Rok

To działa! Mówienie o marzeniach przybliża nas do ich realizacji, dlatego możecie stworzyć listę swoich marzeń – wspólną, albo każdy z osoba.

16. A może mapę marzeń?

Jeszcze lepsza zabawa. Każdy maluje, rysuje, wycina i wykleja to co chciałby aby wydarzyło się w Nowym Roku. Potem dobrze sobie opowiedzieć i zostawić kartki na pamiątkę – aby od czasu do czasu do nich zaglądać.

17. Idźcie na lodowisko

W wielu miastach pojawiły się już lodowiska przystosowane do potrzeb małych dzieci. Jazda z „pingwinkiem” to świetna zabawa dla dzieci w różnym wieku, a dla dorosłych często powrót do czasów dzieciństwa!

18. Zaplanujcie sobie weekendowe wypady

Może to być lista miejsc, które warto zobaczyć w odległości np. 2 godzin od miejsca Waszego zamieszkania. Będzie jak znalazł, kiedy poczujecie potrzebę wyrwania się z domu.

19. Zaplanujcie wakacje!

Zima to idealny czas, o ile nie ostateczny, aby pomyśleć o wakacjach. Jeśli uznacie, że środków brak, to pewnie idealny moment aby pomyśleć skąd i jak je zdobyć… Albo poszukać tanich pomysłów na wakacje.

20. Kupcie bilety na rodzinne wydarzenie

Może to być koncert piosenki dziecięcej, albo przedstawienie dla dzieci, albo coś dla Was, dorosłych. Święta to taki spokojny czas aby poszperać w sieci za czymś interesującym i kupić coś z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

21. Poszukaj „czegoś” w sieci

Wiem, wiem, brzmi to dziwnie, ktoś może powiedzieć, że to niebezpieczne, ale kiedy robimy to razem, to ja mam kontrolę nad tym co widzą dzieci. Dlatego siadamy czasem z tabletem czy komputerem i czy to na youtube, czy przez google, albo na pintereście 😉 szukamy ciekawych rzeczy. Czego? A to pokazów baletowych dzieci, czy gimnastycznych (moje córki bardzo to lubią), albo wyścigi samochodów dla synka, zdjęć czy filmów przyrodniczych, albo „znośnych” teledysków, które od razu zachęcają do tańca. Na pintereście szukamy inspiracji do działań kreatywnych. Później powstają kartonowe dzieła, których wyrzucić nie wolno i zalegają tygodniami w domu… ale radość tworzenia jest wielka!

Przeczytaj także: Muzyką w pandemię! Jak zadbać o emocje swojej rodziny na co dzień i w święta?

A Ty co dodałabyś do tej listy? Podzielcie się swoimi pomysłami!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie