Czego szukasz

[11] Podcast: Jestem równie ważna- czyli o czym pamiętać wracając do pracy po przerwie?

Jakie jest najważniejsze pytanie, które warto zadać sobie przed powrotem do pracy? Jak sobie radzić w chwilach, kiedy masz poczucie, że wszystko spada na Twoją głowę i musisz sprostać wielu wyzwaniom naraz? Skąd bierze się poczucie winy u mam, które decydują się postawić na swój rozwój i/lub zadbać o własne potrzeby? Posłuchaj naszego podcastu! Tym razem gościmy Elżbietę Kristen-Szablewską – Group Manager w BNY Mellon oraz mamę dwójki dzieci, która wraz z Agnieszką Czmyr- Kaczanowską odpowiada na te, oraz wiele innych pytań. Zapraszamy!

Podcast: jestem równie ważna
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[11] Podcast: Jestem równie ważna- czyli o czym pamiętać wracając do pracy po przerwie?
Loading
/

Jestem równie ważna – czyli o czym pamiętać wracając do pracy po przerwie?

To, co jest najtrudniejsze w powrocie do pracy, może stać się o wiele prostsze, kiedy zadamy sobie kilka ważnych pytań i szczerze na nie odpowiemy. A znając własne priorytety możemy świadomie kształtować rzeczywistość wokół siebie. Choć brzmi łatwo… wcale takie nie jest, prawda?

Zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu, w którym odpowiadamy na pytanie o to, jak pamiętać o sobie i swoich potrzebach wracając do pracy po przerwie.

Zastanawiamy się wspólnie, dlaczego postawa, w której mama traktuje siebie i swoje potrzeby na równi z potrzebami innych, przynosi korzyści nie tylko mamie, ale wszystkim wokół?

W rozmowie z Agnieszką Czmyr-Kaczanowską, Elżbieta Kristen–Szablewska – Global Risk Manager z BNY Mellon, opowiada o własnych doświadczeniach powrotu do pracy i o uniwersalnych sposobach, które pomagają mamą pamiętać o sobie. Zapraszamy!

Posłuchaj!

Czego dowiesz się z podcastu?

 • Skąd biorą się wyrzuty sumienia mamy i jak sobie z nimi radzić?
 • Jakie najważniejsze pytanie warto zadać sobie przed powrotem do pracy?
 • O co zadbać, kiedy planujesz powrót do pracy?
 • W jaki sposób kształtujemy postawy własnych dzieci?
 • Jakie rozwiązania w życiu zawodowym pomagają łączyć pracę z życiem rodzinnym?
 • Niania na godziny – jak działa taki benefit?
 • Dlaczego warto mówić o swoich oczekiwaniach pracodawcy?
 • Pod jakim kątem warto szukać pracodawcy, gdy wracamy po przerwie?

Słów kilka o prowadzących

Elżbieta Kristen–Szablewska - Global Risk Manager z BNY Mellon

Elżbieta Kristen-Szablewska jest Group Managerką w BNY Mellon i od dwóch lat zarządza zespołem Global Risk Solutions. Zanim dołączyła do BNY Mellon, była Senior Managerką w zespole Reinsurance Operations w jednym z centrów usług wspólnych we Wrocławiu. Przez ponad 10 lat kariery zawodowej Ela zdobywała doświadczenie zarządzając zespołami operacyjnymi w marketingu i finansach. Swoją karierę zaczynała w organizacjach pozarządowych, skupiając się na pracy w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Ela jest także żoną i mamą dwóch żywiołowych chłopców. Z wykształcenia jest muzykiem instrumentalistą, więc w wolnym czasie uwielbia słuchać muzyki klasycznej (jej dzieci nie podzielają tego entuzjazmu).

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska – Employer Branding Manager i entuzjastka Diversity & Inclusion. Wspiera kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym oraz współpracuje z pracodawcami, którzy chcą tworzyć przyjazne miejsca pracy. Dzięki temu zmienia rynek pracy na bardziej przyjazny i otwarty dla kobiet. Obecnie rozwija nową markę Talenti.pl – platformy rekrutacyjnej dla kobiet, której ideą jest pozytywnie namieszać na rynku rekrutacji.

Po więcej informacji o firmie zapraszamy na stronę karierową i profil BNY Mellon w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom

Posłuchaj naszych innych podcastów:

7 odcinek – Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

8 odcinek – Brakująca połowa dziejów, czyli o roli kobiet we wszystkich aspektach życia

10 odcinek – Wsparcie w powrocie do pracy po przerwie. Cenne wskazówki dla mam i nie tylko!

Więcej odcinków znajdziesz pod tym linkiem!

Zdjęcia: archiwum prywatne Elżbieta Kristen-Szablewska oraz Canva

Wsparcie realizacji: Zuzanna Piechowicz

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Projekt #MOCNIEJSZA: razem przeciwko przemocy

Gdy mówimy o przemocy, najczęściej na myśl przychodzi nam przemoc fizyczna lub psychiczna. Jednak istnieje jeszcze jedna, często pomijana i niewidoczna na pierwszy rzut oka forma krzywdzenia - przemoc ekonomiczna. Problem ten w różnym stopniu dotyka wielu kobiet w Polsce.

Projekt #MOCNIEJSZA: razem przeciwko przemocy

Jak podaje Niebieska Linia, ocena rozmiarów przemocy ekonomicznej jest wyjątkowo trudna do oszacowania. Dlaczego? Głównie z powodu niewystarczającej świadomości społecznej, tego, co kryje się pod tym pojęciem. Wiele ofiar nie zdaje sobie sprawy, że są krzywdzone ekonomicznie. Stereotypy dotyczące ról płciowych wciąż są obecne w różnych obszarach naszego życia, a w kwestii finansów mogą dotyczyć np. tradycyjnych wzorców rodzinnych czy historycznych norm. Nie pomaga również brak otwartych rozmów o finansach, które, choć tak obecne w naszym życiu, często są tematem tabu – o ile chętnie mówimy o cenach, zakupach, promocjach, to do rozmów o zarobkach, inwestowaniu, zarządzaniu budżetem podchodzimy z rezerwą.

Czym jest przemoc ekonomiczna?

Przemoc ekonomiczna może przybierać różne formy polegające na celowym pozbawianiu lub ograniczaniu dostępu do środków finansowych, uniemożliwieniu lub utrudnieniu podjęcia pracy zarobkowej, wymuszaniu podejmowania zobowiązań finansowych, czy pozostawaniu w zależności finansowej od innej osoby. Sprawca przemocy wykorzystuje swoją przewagę ekonomiczną, kontrolując finanse drugiej strony i wymuszając rodzaj uzależnienia. W konsekwencji ofiary często nie mają własnych dochodów, a wszelkie ich wydatki są ściśle nadzorowane i ograniczane.

Skala zjawiska

Przemoc domowa w Polsce pozostaje alarmującym problemem społecznym, tylko w 2020 roku odnotowano ponad 91 tys. wypełnionych formularzy Niebieskiej Karty, a jedynie około 5 tys. osób skorzystało ze specjalistycznego wsparcia ośrodków dla ofiar przemocy. To pokazuje ogromną lukę w dostępie do niezbędnej pomocy i wsparcia, zwłaszcza dla kobiet, które są najczęściej ofiarami tych dramatycznych sytuacji. Pełny wymiar przemocy ekonomicznej pozostaje jednak nieuchwytny, zwłaszcza że często nie jest ona rozpoznawana jako forma przemocy.

Badania potwierdzają jednak, że przemoc ekonomiczna często współwystępuje z innymi rodzajami przemocy. W Polsce sytuację ekonomiczną kobiet może lepiej oddać analiza rynku pracy. Z danych Eurostatu wynika, że aktywność zawodowa kobiet w Polsce jest jedną z najniższych w Europie, a przyczyną nieaktywności zawodowej ponad 75% kobiet jest opieka nad dziećmi czy inne obowiązki domowe. Tymczasem w krajach takich jak Szwecja, procent ten jest znacznie niższy.

Warto podkreślić, że istnieje wyraźna zależność między zatrudnieniem kobiety a występowaniem przemocy ekonomicznej, ale to nie oznacza, że tylko kobiety bez własnych dochodów są narażone na takie traktowanie. Przemoc ekonomiczna może dotknąć każdego, niezależnie od sytuacji finansowej, a wybór rezygnacji z pracy przez kobietę nie musi automatycznie wskazywać na jej zależność ekonomiczną czy przemoc w związku.

Łączymy siły, by wzmacniać kobiety

W odpowiedzi na te wyzwania, Serdeczna Fundacja Hearty wraz z partnerami takimi jak Fundacja Feminoteka i Fundacja Mamo Pracuj, rozpoczęła projekt #MOCNIEJSZA. Celem inicjatywy jest nie tylko zwiększenie dostępności pomocy, ale także wzmacnianie świadomości i edukowanie, by efektywnie przeciwdziałać temu zjawisku na różnych płaszczyznach.

Bezpłatna linia wsparcia: jednym z kluczowych elementów projektu jest bezpłatna linia telefoniczna dla ofiar przemocy domowej. Ta inicjatywa umożliwia kobietom szybki dostęp do niezbędnych informacji oraz wsparcia emocjonalnego w sytuacjach kryzysowych. Linia jest obsługiwana przez wykwalifikowane specjalistki, gotowe służyć pomocą i radą.

Wsparcie psychologiczne: projekt #MOCNIEJSZA kładzie duży nacisk na zdrowie psychiczne ofiar przemocy. W ramach wsparcia psychologicznego organizowane są regularne spotkania grupowe, które prowadzone są przez doświadczone terapeutki. Spotkania te mają na celu pomoc kobietom w przepracowaniu traumy i odzyskaniu równowagi emocjonalnej.

Pomoc prawna i zawodowa: Kolejnym ważnym elementem projektu jest zapewnienie wsparcia prawnego i zawodowego. Bezpłatne konsultacje prawne pomagają kobietom w nawigacji po skomplikowanym systemie prawnym, oferując doradztwo w sprawach rozwodowych, alimentacyjnych czy dotyczących opieki nad dziećmi. Dodatkowo, doradztwo zawodowe pomaga kobietom w planowaniu ich ścieżki kariery lub powrocie na rynek pracy, co jest kluczowe dla odzyskania niezależności finansowej.

Przemoc w rodzinie. Jak sobie z nią poradzić?

Kampania edukacyjna i narzędzia online: Fundacja Mamo Pracuj w ramach kampanii edukacyjnej prowadzi działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej o przemocy ekonomicznej. W ramach tych działań stworzone zostanie narzędzie, które pozwoli ocenić ryzyko wystąpienia przemocy ekonomicznej w życiu codziennym.

Mocniejsza – niezależna i pewna siebie

Zwiększenie świadomości społecznej na temat przemocy w rodzinie jest równie ważne, jak bezpośrednie wsparcie ofiar. Edukacja społeczna może przyczynić się do zmniejszenia stygmatyzacji ofiar i promować postawy wspierające osoby dotknięte przemocą. Projekt #MOCNIEJSZA, poprzez swoje zintegrowane podejście, stara się budować społeczeństwo, w którym przemoc nie znajduje żadnego usprawiedliwienia, a ofiary czują się bezpieczne i wspierane.

Działanie realizowane w ramach projektu #MOCNIEJSZA – Razem przeciwko przemocy, organizowanego przez Serdeczną Fundację Hearty we współpracy z Fundacją Feminoteka oraz Fundacją Mamo Pracuj, dzięki wsparciu Fundacji ZURICH.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Wspiera zespół komunikacji Mamo Pracuj i wszystkie działania zwiększające zaangażowanie kobiet w życie społeczne i publiczne. Wierzy, że świat oparty na różnorodności będzie lepszym miejscem. Po godzinach pływa w syrenim ogonie, nurkuje i czyta biografie. Uwielbia podróżować bez planu.

PLAY Your Power: nawyki, pewność siebie, emocje. Zapraszamy na cykl webinarów

Zapraszamy na wiosenny cykl webinarów, podczas którego odkryjemy jak efektywnie poprawić nasz emocjonalny dobrostan. Doświadczeni trenerzy z firmy Play podzielą się z nami wiedzą, jak świadome kształtowanie nawyków, zarządzanie emocjami oraz budowanie pewności siebie mogą pozytywnie wpłynąć na nasze relacje z innymi, efektywność w działaniu oraz ogólne zadowolenie z życia.
grafika informująca o webinarach

Wiosna to czas odnowy – i Twojego emocjonalnego rozkwitu!

Przebudź się do życia pełnego pasji i pewności siebie! Dołącz do naszego wyjątkowego cyklu webinarów, podczas których eksperci z firmy Play odsłonią przed Tobą tajniki emocjonalnej harmonii. Odkryj, jak:

 • nawyki mogą być Twoim kluczem do szczęścia,
 • emocje – zrozumiane i ujarzmione, stają się Twoją siłą,
 • pewność siebie – budowana na solidnych fundamentach, przetrwa każdą burzę.

To nie tylko cykl webinarów – to przygoda, która zmieni Twoje spojrzenie na siebie i otaczający Cię świat.

Nie przegap tej szansy! Zapisz się i zacznij swoją podróż do głębszego zrozumienia siebie i lepszego jutra.

Czy jesteś gotowa na zmianę?

Zapisuję się na webinary!

Oto harmonogram naszych spotkań. Zachęcamy do zabukowania terminów w kalendarzu, bo końcówka wiosny zapowiada się naprawdę intensywnie.

Webinar 1

28.05.2024 g.20:00-21:30 -„Budowanie pewności siebie”
Prowadząca: Sylwia Wrzodak

Kilka słów o prowadzącej

Sylwia zawodowo jako trenerka, wspiera w rozwoju kanał sprzedaży B2B w firmie PLAY. Na co dzień zajmuje się projektowaniem i prowadzeniem szkoleń oraz facylitacją spotkań. W swojej pracy najbardziej lubi kontakt z drugim człowiekiem. Ludzie to jej pasja i nie wyobraża sobie pracy bez nich. Prywatnie jest żoną i matką dwóch synów. Razem z mężem prowadzi na YT kanał „I żyli długo i szczęśliwie”, co zajmuje jej większość wolnego czasu. Jeśli nie nagrywa filmów, czyta, co pomaga jej się rozwijać oraz biega, ponieważ dzięki temu dba o zdrowie.

O czym opowie Sylwia?

Dlaczego niektórzy ludzie emanują pewnością siebie, podczas gdy inni zmagają się z wątpliwościami? Nathaniel Barnden, znany amerykański psycholog powiedział: „Ze wszystkich sądów, jakie człowiek wydaje, żaden nie jest tak ważny, jak ten, który wydaje o sobie”. Te słowa ukazują istotę pewności siebie, która stanowi ważny element osiągania sukcesu i spełnienia w życiu.

Zapraszam na webinar, na którym dowiesz się jak:

 • wzmocnić pozytywne myślenie o sobie, aby stworzyć solidne fundamenty pewności siebie,
 • zrozumieć wpływ Twojego otoczenia na Twoją samoocenę,
 • świadomie kształtować swoje myśli i przekonania o sobie, aby budować mocną i trwałą pewność siebie.

Dla kogo?

Na spotkanie zapraszamy wszystkich, którzy:

 • chcą rozwijać pewność siebie,
 • mają skłonność do budowania poczucia własnej wartości poprzez porównywanie się z innymi,
 • mają trudności z realizacją własnych celów,
 • czują, że wewnętrzny krytyk przejął nad nimi kontrolę.

Zapisuję się!

Webinar 2

13.06.2024 g.20:00-21:30 – „Radzenie sobie z emocjami”
Prowadząca: Magda Prusak

Kilka słów o prowadzącej

Magda reprezentuje zespół Szkoleń i Rozwoju w PLAY. Jej codzienna praca polega na projektowaniu i prowadzeniu szkoleń. Dodatkowo uczestniczy w facylitacjach spotkań oraz projektach rozwojowych, prowadzi również coaching kariery. Ma wspaniałą rodzinę. To, co pozwala jej ładować baterie to muzyka – dużo rocka, uwielbia koncerty i festiwale. Miejsce, które sprawia, że rzeczywiście odpoczywa to wysokie góry, gdzie może poczuć nieograniczoną przestrzeń.

O czym opowie Magda?

Zastanawiałeś/aś się kiedyś, jak emocje wpływają na Twoje życie zawodowe i prywatne? Kierujesz się optymizmem, pesymizmem, czy realistycznym spojrzeniem na świat? W codziennym pośpiechu łatwo przeoczyć, co naprawdę czujemy. Zatrzymaj się na moment, aby lepiej zrozumieć własne emocje i nauczyć się, jak skuteczniej nimi zarządzać. Rozpoznanie, jak nasze ciało sygnalizuje potrzebę zwolnienia, jest kluczem do utrzymania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

Podczas webinaru dowiesz się:

 • jakie emocje identyfikujemy u siebie, które z nich dominują u nas,
 • co żal, złość i poczucie winy mówią nam o naszej kondycji psychicznej,
 • jak osiągnąć równowagę emocjonalną, która przyniesie korzyści zarówno nam, jak i naszym bliskim.

Kogo zapraszamy?

Tych, którzy:

 • chcą nauczyć się rozpoznawać emocje,
 • chcą poznać mechanizmy ich działania,
 • zastanawiają się, jak sobie radzić z emocjami i jak nimi zarządzać, aby budować dobre relacje z innymi ludźmi,
 • chcą z powodzeniem osiągać życiowe cele.

Zapisuję się!

Webinar 3

20.06.2024 g.20:00-21:30 – „Siła nawyków”
Prowadzący: Damian Sobczyk

Kilka słów o prowadzącym

Damian jest trenerem biznesu, prowadzi szkolenia w wersji stacjonarnej i online dla pracowników firmy PLAY. Czerpie satysfakcję z towarzyszenia ludziom w procesie stawania się lepszą wersją siebie.

Jego mocne strony to:

 • pasja do nauki. Szybko przyswaja wiedzę z nowych dziedzin, co pozwala mu efektywnie wykorzystywać ją w praktyce i dzielić się nią z innymi,
 • praktyczne doświadczenie w zarządzaniu i sprzedaży,
 • poczucie humoru i zdolność do sprawiania, że na twarzach innych pojawia się uśmiech.

Jego pasją jest wspinaczka sportowa. Jest zapalonym czytelnikiem, ceniącym książki w każdej formie – papierowej, elektronicznej oraz audio. Jest absolwentem Filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego oraz ukończył studia podyplomowe na wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Pedagogika.

O czym opowie Damian?

„Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.” Arystoteles.
Wszyscy działamy nawykowo. I co ciekawe nawyki same w sobie nie są ani dobre, ani złe. Są tylko takie, które wspierają nas w realizacji naszych celów albo nas od tych celów oddalają.

Webinar pomoże Ci zrozumieć:

 • w jaki sposób kształtują się nasze nawyki,
 • jaki mają wpływ na nasze działania, a co się z tym wiąże na naszą efektywność i realizację celów.

Dowiesz się, jak wiedzę tę możemy wykorzystać do budowania systemu wspierającego nawyki oraz jak poprzez wprowadzenie mini nawyków zmienić swoje przyzwyczajenia od zaraz.

Dla kogo?

Na spotkanie zapraszamy wszystkich, którzy chcą:

 • zrozumieć dlaczego nawyki i przyzwyczajenia mają tak wielką moc,
 • wyrobić w sobie nowe lub zmienić dotychczasowe nawyki,
 • poznać techniki, dzięki którym będą w stanie odmienić swoje życie,
 • wykorzystać nawyki do realizacji własnych celów.

Zapisuję się!

Zapraszamy do udziału! Dołącz do nas, by zainspirować się i wprowadzić trwałe zmiany, które przyniosą korzyści zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Nie przegap okazji, by zainwestować w siebie i swoje samopoczucie!

I zapraszamy na profil firmy Play, która niedawno dołączyła do naszej Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama Wojtusia. Miłośniczka wędrówek górskich i rowerowych (zwłaszcza tych dalekich); uwielbiająca śpiew i taniec, mająca słabość do włoskiej kuchni. Ceni czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Z wykształcenia polonistka, doradczyni zawodowa i spec od employer brandingu. Marzy jej się rynek pracy bez stereotypów i uprzedzeń.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: