Czego szukasz

[11] Podcast: Jestem równie ważna- czyli o czym pamiętać wracając do pracy po przerwie?

Jakie jest najważniejsze pytanie, które warto zadać sobie przed powrotem do pracy? Jak sobie radzić w chwilach, kiedy masz poczucie, że wszystko spada na Twoją głowę i musisz sprostać wielu wyzwaniom naraz? Skąd bierze się poczucie winy u mam, które decydują się postawić na swój rozwój i/lub zadbać o własne potrzeby? Posłuchaj naszego podcastu! Tym razem gościmy Elżbietę Kristen-Szablewską – Group Manager w BNY Mellon oraz mamę dwójki dzieci, która wraz z Agnieszką Czmyr- Kaczanowską odpowiada na te, oraz wiele innych pytań. Zapraszamy!

Podcast: jestem równie ważna
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[11] Podcast: Jestem równie ważna- czyli o czym pamiętać wracając do pracy po przerwie?
/

Jestem równie ważna – czyli o czym pamiętać wracając do pracy po przerwie?

To, co jest najtrudniejsze w powrocie do pracy, może stać się o wiele prostsze, kiedy zadamy sobie kilka ważnych pytań i szczerze na nie odpowiemy. A znając własne priorytety możemy świadomie kształtować rzeczywistość wokół siebie. Choć brzmi łatwo… wcale takie nie jest, prawda?

Zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu, w którym odpowiadamy na pytanie o to, jak pamiętać o sobie i swoich potrzebach wracając do pracy po przerwie.

Zastanawiamy się wspólnie, dlaczego postawa, w której mama traktuje siebie i swoje potrzeby na równi z potrzebami innych, przynosi korzyści nie tylko mamie, ale wszystkim wokół?

W rozmowie z Agnieszką Czmyr-Kaczanowską, Elżbieta Kristen–Szablewska – Global Risk Manager z BNY Mellon, opowiada o własnych doświadczeniach powrotu do pracy i o uniwersalnych sposobach, które pomagają mamą pamiętać o sobie. Zapraszamy!

Posłuchaj!

Czego dowiesz się z podcastu?

  • Skąd biorą się wyrzuty sumienia mamy i jak sobie z nimi radzić?
  • Jakie najważniejsze pytanie warto zadać sobie przed powrotem do pracy?
  • O co zadbać, kiedy planujesz powrót do pracy?
  • W jaki sposób kształtujemy postawy własnych dzieci?
  • Jakie rozwiązania w życiu zawodowym pomagają łączyć pracę z życiem rodzinnym?
  • Niania na godziny – jak działa taki benefit?
  • Dlaczego warto mówić o swoich oczekiwaniach pracodawcy?
  • Pod jakim kątem warto szukać pracodawcy, gdy wracamy po przerwie?

Słów kilka o prowadzących

Elżbieta Kristen–Szablewska - Global Risk Manager z BNY Mellon

Elżbieta Kristen-Szablewska jest Group Managerką w BNY Mellon i od dwóch lat zarządza zespołem Global Risk Solutions. Zanim dołączyła do BNY Mellon, była Senior Managerką w zespole Reinsurance Operations w jednym z centrów usług wspólnych we Wrocławiu. Przez ponad 10 lat kariery zawodowej Ela zdobywała doświadczenie zarządzając zespołami operacyjnymi w marketingu i finansach. Swoją karierę zaczynała w organizacjach pozarządowych, skupiając się na pracy w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Ela jest także żoną i mamą dwóch żywiołowych chłopców. Z wykształcenia jest muzykiem instrumentalistą, więc w wolnym czasie uwielbia słuchać muzyki klasycznej (jej dzieci nie podzielają tego entuzjazmu).

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska – Employer Branding Manager i entuzjastka Diversity & Inclusion. Wspiera kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym oraz współpracuje z pracodawcami, którzy chcą tworzyć przyjazne miejsca pracy. Dzięki temu zmienia rynek pracy na bardziej przyjazny i otwarty dla kobiet. Obecnie rozwija nową markę Talenti.pl – platformy rekrutacyjnej dla kobiet, której ideą jest pozytywnie namieszać na rynku rekrutacji.

Po więcej informacji o firmie zapraszamy na stronę karierową i profil BNY Mellon w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom

Posłuchaj naszych innych podcastów:

7 odcinek – Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

8 odcinek – Brakująca połowa dziejów, czyli o roli kobiet we wszystkich aspektach życia

10 odcinek – Wsparcie w powrocie do pracy po przerwie. Cenne wskazówki dla mam i nie tylko!

Więcej odcinków znajdziesz pod tym linkiem!

Zdjęcia: archiwum prywatne Elżbieta Kristen-Szablewska oraz Canva

Wsparcie realizacji: Zuzanna Piechowicz

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Koszt wyprawki dla noworodka – kupować używane czy nowe?

Skompletowanie całej wyprawki dla noworodka to duże wyzwanie dla przyszłych rodziców. Ile kosztuje wyprawka dla noworodka obecnie? Co powinno się w niej znaleźć, a jakie produkty są opcjonalne?
Wyprawka dla noworodka - ile kosztuje?

Od czego zależy koszt wyprawki?

Do porodu zostało niewiele czasu, a w domu trwają gorączkowe przygotowania na powitanie nowego członka rodziny. A może zostało jeszcze wiele tygodni, ale lubicie być gotowi na długo przed czasem? W każdej z tych sytuacji warto polegać na prostych zasadach. Stworzeniu własnej listy potrzebnych rzeczy lub wydrukowaniu dostępnych w sieci wyprawek. Inaczej będzie też wyglądało przygotowanie wyprawki, gdy znamy i nie znamy płci dziecka. Lub gdy przyszła mama jest w ciąży mnogiej albo zaplanowane jest cesarskie cięcie. Co powinno znaleźć się w torbie podróżnej do szpitala, a co ma czekać na maleństwo w domu?

Zakup wyprawki na pierwsze i kolejne dziecko

Koszt wyprawki dla noworodka zależy między innymi od tego, co już mamy w domu. Łóżeczko niemowlęce, fotelik samochodowy czy komplet ubranek po starszym rodzeństwie to spora oszczędność. Jeśli przygotowujemy się do przyjścia na świat pierwszego dziecka, należy wziąć pod uwagę wyższe koszty wyprawki. Łóżeczko dla noworodka kosztuje około 1500 złotych. Wanienka to kolejne 200 złotych, a za fotelik do auta zapłacimy od 400 do 800 złotych. Kompletując wyprawkę, warto zdawać sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo dziecka kosztuje i nie zawsze należy kupować rzeczy z drugiej ręki. Do cen produktów z wyższej półki wliczają się koszty badań i uzyskania certyfikatów bezpieczeństwa.

Komplet niezbędnych rzeczy na sali porodowej

Wiele rodziców decyduje się na spokojne przygotowanie wyprawki do szpitala na długo przed rozwiązaniem. Takie rozwiązanie pozwoli wybrać produkty dobrej jakości w korzystnej cenie. Dla świeżo upieczonej mamy najważniejsze będą komfortowe ubrania do wyjścia, kosmetyki, wkładki higieniczne poporodowe, wkładki i kompresy laktacyjne. Na maluszka powinny czekać chusteczki nawilżające, miękki kocyk, dodatkowy komplet ubranek i pieluszki. Całość wyprawki do szpitala powinna zamknąć się w kwocie 500 – 1000 złotych.

Ile kosztuje wyprawka dla dziecka?

Koszty wyprawki dla noworodka, składającej się z nowych i solidnych rzeczy szybko się zwraca. Podczas gdy wiele z używanych rzeczy trzeba będzie prędzej czy później wymienić. Na stronie https://noskinoski.pl/collections/wyprawka znajdziesz nie tylko dokładny kosztorys, pod który będzie można podpiąć budżet domowy, ale też wiele praktycznych porad dotyczących przygotowania do powitania niemowlaka w swojej rodzinie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Wolne na poszukiwanie pracy – kiedy Twój pracownik może z niego skorzystać?

Droga zawodowa bywa bardzo wyboista i nieprzewidywalna. Zmiana pracy zwykle wiąże się z wieloma wyzwaniami i rzutuje nie tylko na sytuację zawodową, ale i osobistą. Tym bardziej, jeśli została wymuszona przez zwolnienie. Na szczęście Kodeks pracy w pewien sposób łagodzi niektóre negatywne skutki zwolnienia i przewiduje dla pracownika wsparcie w trudnej sytuacji, m.in. zapewniając czas na znalezienie nowego źródła utrzymania.
Pracownicy w czasie rekrutacji

Ile dni wolnych przysługuje na znalezienie pracy po zwolnieniu?

Artykuł 37 Kodeksu pracy wskazuje, że pracownik w okresie wypowiedzenia ma prawo do skorzystania z wolnego na poszukiwanie nowego miejsca pracy. Przy czym nie traci w tym czasie prawa do otrzymywania wynagrodzenia w niezmienionej wysokości. Liczba dni przeznaczonych na poszukiwanie pracy przysługująca danemu pracownikowi jest uzależniona od czasu trwania okresu wypowiedzenia. Jeśli jest on krótszy niż dwa tygodnie, wolne od pracy nie ma zastosowania. W przeciwnym razie zwolnionemu należą się:

  • dwa dni płatnego wolnego – w przypadku okresu wypowiedzenia trwającego od 2 tygodni do miesiąca,
  • trzy dni płatnego wolnego – jeśli okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące.

Dodajmy, że 3 dni wolne na poszukiwanie nowej pracy dotyczą też osób ze skróconym 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. To na przykład zwolnieni w wyniku upadłości/likwidacji firmy.

Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Chociaż Kodeks pracy przewiduje możliwość uzyskania dodatkowych płatnych dni wolnych na poszukiwanie pracy, nie jest to rozwiązanie dostępne dla każdego. Ustawodawca zastrzega, że wolne ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zwolnienia decyzją pracodawcy. Jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z inicjatywy pracownika, nie ma on prawa do ubiegania się o dodatkowe dni wolne na poszukiwanie nowego stanowiska pracy. Należy też wyraźnie zaznaczyć, że płatne dni wolnego są udzielane na wniosek pracownika, a nie nabywane obligatoryjnie. Jeśli więc pracownik nie wystosuje wniosku o udzielenie wolnego, nie zyska możliwości skorzystania z niego.

W mniej komfortowej sytuacji są również pracownicy zatrudnieni na okres próbny. W ich przypadku okres wypowiedzenia wynosi mniej niż dwa tygodnie (dotyczy to umów próbnych obowiązujących przez okres od 2 tygodni do 3 miesięcy). Jak wynika z zapisów Kodeksu pracy – wówczas również nie ma możliwości skorzystania z wolnego na poszukiwanie pracy. Więcej o obowiązkach pracowników i pracodawców – nie tylko w kontekście wypowiedzenia – przeczytasz na portalu dla przedsiębiorców Firmove.pl.

Dni wolne na poszukiwanie pracy a wynagrodzenie

Zgodnie z §5 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy prawo do skorzystania z dni wolnego na poszukiwanie nowego stanowiska pracy nie wpływa na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

Za dni wolne przeznaczone na poszukiwanie nowego zatrudnienia przysługuje wynagrodzenie obliczane na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Z tym zastrzeżeniem, że składniki oblicza się na podstawie miesiąca, w którym nastąpiło zwolnienie. Co ważne, nieskorzystanie z dni wolnych nie uprawnia pracownika do otrzymania rekompensaty w żadnej formie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: