Czego szukasz

10 powodów, dla których warto wrócić do pracy po urlopie wychowawczym

Niemal każda kobieta, której kończy się urlop wychowawczy, zastanawia się nad powrotem do pracy. Spora część ostatecznie uznaje, że jest to niestety nieopłacalne, bo pensja niani i koszty dojazdu do firmy „zjadają” niemal całą wypłatę. Należy jednak pamiętać, że pieniądze to nie jedyny powód, dla którego naprawdę warto wrócić do pracy. Znamy aż dziesięć innych, z których każdy jest naprawdę bardzo ważny.

powrót do pracy po urlopie wychowawczym - czy warto?

1. Powrót do pracy to budowanie niezależności

Wracając do pracy, zaczynasz budować swoją niezależność. Z każdym rokiem aktywności zawodowej zwiększa się Twoje doświadczenie i wiedza oraz wypełnia się CV. Dzięki temu stajesz się bardziej atrakcyjna na rynku pracy.

2. Praca to zabezpieczenie na przyszłość

Być może przyjdzie dzień, w którym fakt, że pracowałaś zawodowo, będzie dla Ciebie niezwykle istotny – np. gdy z różnych powodów nie będziesz już mogła korzystać z pieniędzy, które zarabia Twój partner. Niestety takie sytuacje się zdarzają i wówczas wieloletnia przerwa w pracy jest ogromną przeszkodą w znalezieniu zatrudnienia.

3. Praca rozwija

Praca zawodowa rozwija. Pracując, ciągle podnosisz poziom swojej wiedzy i to nie tylko w branży, w której działasz. Dzięki temu zwiększa się również Twoja pewność siebie, poprawiają umiejętności komunikacyjne czy zdolność przewidywania. Praca i konieczność godzenia różnych obowiązków uczy elastyczności i rozróżniania spraw ważnych od mniej istotnych. Dzięki temu masz szanse być też bardziej zadowolona z samej siebie – to naprawdę ważne!

4. Aktywność zawodowa jest źródłem satysfakcji

Godzenie roli mamy i pracownika wymaga wielu wyrzeczeń, ale należy pamiętać, że praca naprawdę może być źródłem wielkiej satysfakcji. Nawet drobny sukces zawodowy to miłe połechtanie ego i zwiększenie poczucia niezależności i sprawstwa. Matki, które pracują – zwłaszcza te, które lubią swoją pracę, rzadziej odczuwają głęboką frustrację i znudzenie. A przecież nie od dziś wiadomo, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

5. Praca zawodowa dodaje życiu kolorów

Są kobiety, które bardzo „odnajdują się” w byciu pełnoetatową mamą. Jednak dla większości taki styl życia wydaje się zbyt monotonny, nużący, wręcz przygnębiający. Praca zawodowa dodaje życiu kolorów, bo wymaga skonfrontowania się z różnorodnymi sytuacjami, podejmowania różnych decyzji, angażowania się w nowe projekty i poznawania nowych ludzi. Nie chodzi tylko o wyjście z domu, ale o zawsze nowe doświadczenia.

6. Praca zawodowa = nowe szanse

Nawet jeśli teraz powrót do pracy nie przyniesie ci dużo korzyści finansowych, to pamiętaj, że zyskujesz nowe szanse. Być może za rok, dwa czy trzy wskoczysz na wyższe stanowisko? A może zostaniesz przeniesiona na inne, bardziej zgodne z Twoimi kompetencjami i upodobaniami? Pozostając aktywna zawodowo, zyskujesz dostęp do nowych możliwości.

7. Dzięki pracy życie towarzyskie jest bardziej urozmaicone

Jedną z rzeczy, za którymi najbardziej tęsknią mamy rezygnujące z pracy zawodowej, jest kontakt z innymi dorosłymi. Dodajmy: kontakt z innymi dorosłymi odbywający się bez dzieci. Chwilowe odseparowanie się od najmłodszych i możliwość porozmawiania z innymi ludźmi jest zwyczajnie dobre dla psychiki, pozwala odnaleźć zdrowy dystans, rozluźnia i łagodzi napięcie.

Przeczytaj także: Jaka praca do mnie pasuje? Przydatne wskazówki i cenne porady

8. Dzięki pracy jesteśmy bardziej atrakcyjne

Dla wielu kobiet regularne wychodzenie do pracy jest równoznaczne ze zwiększeniem starań w zakresie swojego wyglądu. Nie owijając w bawełnę – wciskamy się w mniej wygodne, ale za to bardziej atrakcyjne ubrania, układamy włosy, robimy staranny makijaż. A potem same czujemy się świetnie w takim wydaniu.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

9. Miejsce pracy – prywatna przestrzeń

Warto pamiętać, że miejsce pracy jest tylko „nasze”. Nie mają do niego wstępu nasze dzieci, nasi mężowie czy partnerzy, rodzice. To miejsce, w którym przestajesz być mamą Jasia czy Zosi, ciocią Jagódki czy żoną Adama. Jesteś Anią, Kamilą czy Patrycją. Sobą.

10. Pracując, masz szanse być lepszą mamą

Z badań wynika, że kobiety, które pracują zawodowo, częściej przytulają i całują swoje dzieci. Ale to jeszcze nie wszystko. Badania dowodzą także, że dzieci pracujących matek szybciej stają się samodzielne niż dzieci mam niepracujących, a córki pracujących matek w dorosłości częściej znajdują lepiej płatne prace. Krótko mówiąc, wyrzuty sumienia z powodu powrotu do zawodu wydają się nieco przesadzone. Dbając o siebie, dbasz bowiem również o swoje dzieci, a do tego będziesz częściej okazywać im miłość.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie