Czego szukasz

10 książek, które warto przeczytać razem z dzieckiem

Coraz częściej jako formę spędzania wolnego czasu z dzieckiem wybieramy właśnie książki. Książki stają się elementem zabawy, nauki, ciekawym pomysłem na prezent, zagospodarowaniem wspólnego czasu z dzieckiem. Dlaczego, może właśnie dlatego, że nie są to już zwykłe okładki i multum treści, a ciekawa kolorystyka, dobór słów, kształty, elementy sensoryczne.

dzieci czytające książki

Bajki również te tradycyjne nie są już „starodawne” i nudne, posiadają różne elementy, które fascynują również nas dorosłych. Kto by pomyślał, że w książkach znajdziemy elementy terapii, że właśnie poprzez wiersze dowiemy się jak rozwiązać dany problem, że bajka może nieść ze sobą pomoce psychologiczne, możliwości uwolnienia złych emocji. 🙂 Wybrałam dziesięć pozycji, które moim zdaniem zasługują na uwagę i chętnie polecę je zarówno dla małych, jak i dużych czytelników.

1. Seria Jano i Wito

To pięknie wydana książka, twarda okładka, elementy sensoryczne. Ciekawe ilustracje i nie za dużo treści. Bajka opowiada o historii dwóch chłopców, znajdujących się w różnych sytuacjach. Np. „Jano i Wito w trawie” – opowiada, co dzieje się z dziećmi, po dotknięciu kamienia. Owady, zwierzęta przedstawione są bardzo wyraźnie, odgłosy jakie wydają również. Bajka zarówno dla dzieci kilku miesięcznych jak i w wieku przedszkolnym.

2. Pucio

Chyba każdy zna przygody Pucia i całą Jego rodzinę. Niewątpliwe bajki o Puciu cieszą się taką sympatią, że powstają również puzzle z serii Pucia oraz inne układanki. Można śmiało powiedzieć, że seria Pucia jest książką logopedyczną. Doskonałe ilustracje, przedstawiające elementy i opisy. Zabawa na spostrzegawczość, nauka wymowy, nazewnictwa to tylko kilka przykładów jakie są możliwe właśnie z tą książką. 🙂

Przeczytaj także: 10 książek, które będą wspierać Twoje rodzicielstwo

3. Kici Kocia

Na początku nie byłam przekonana co do tych pozycji. Może dlatego, że do końca ciężko jest mi się przekonać do nowych bajek o tak szerokiej tematyce. Jednak gdy zakupiłam jedną z tych części, wiedziałam, że nie będzie to ostatnią. Wydania w twardej oraz cienkiej okładce. Różne tematy, które dotyczą życia codziennego np. na lotnisku, w mieście, po smoczku itp. Fajna forma rozmowy poprzez bajkę i wyjaśnienia sytuacji jakie będą lub miały już miejsce. Ciekawe i bardzo szczegółowe ilustracje. Kici –Kocie kochają nie tylko dziewczynki.

4. „Jestem w bajce”

To idealny pomysł na prezent, ale również doskonała pamiątka. Na taką książkę zdecydowałam się jako forma prezentu na pierwsze urodziny synka. Dlaczego jest tak niesamowita? Głównie dlatego, że to właśnie nasze dziecko jest głównych bohaterem książki. Można wybrać tytuł z pośród wymienionych, zdjęcie naszego dziecka, dzięki czemu będzie na każdej ilustracji. Jeśli mamy życzenie dedykacja również jest możliwa.

5. „Naciśnij mnie”

Wygląda na niepozorną i raczej mało ciekawą pozycję, jednak po obejrzenu można stwierdzić, że ma pomysłowe zastosowanie. Najważniejsze to polecenia pod tymi sławnymi kropkami. Tak to książka o kropkach. Uwierzcie mi bardzo przydatna, edukacyjna pozycja. Rozbudza wyobraźnie, kreatywność, a co ważne działa na dzieci lepij niż smartfon. Chociaż muszę przyznać się szczerze dorośli również świetnie się bawią przy tej pozycji. Niepozorna, minimalistyczna i nie zastąpiona.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi

6. „Gdzie jest Wallie?”

Książka przeznaczona dla starszych dzieci, polega na szukaniu postaci Walliego. Nie jest to takie łatwe, Wallie ukrywa się doskonale. Ciekawa pozycja, gruba okładka i co bardzo ważne zajmuje dzieci jak i dorosłych na bardzo długo. Jest to książka oraz gra w jednym. Doskonała w czacie podróży, w poczekalni oraz jako spędzenie czasu wolnego w pochmurny dzień. Ciekawa forma nauki spostrzegawczości.

7. Bajki sensoryczne czy np. „Pierwsze słowa w nocy”

To pozycja, którą pokochają dzieci w wieku 1-3 lata. Nie tylko uczy słów, które dotyczą pojęć z zakresu nocy, jest to bajka w której ważne jest działanie dziecka- głównie przesuwanie przy użyciu palców. Zapalenie światła, poruszanie oczami sowy, zasłonięcie zasłony itp. Maluch z takiej książki poznaje słowa związane z nocą, ale także dowiaduje się o swoim działaniu, skuteczności. Uczestniczy w całej historii.

8. „Bajkoterapia”

Żyjemy w czasach, gdzie nawet najmłodsi muszą zmierzyć się z trudnymi doświadczeniami. Dzieci poprzez tą pozycję mogą utożsamiać się z bohaterami i dzięki temu znaleźć wiele rozwiązań danej sytuacji oraz form postępowania. Bajka opowiada o świecie dziecięcych emocji. Świetne egzemplarz na wspólne rozmowy o emocjach, trudnych doświadczeniach i sytuacjach. Niewątpliwie doskonałe narzędzie psychologiczne.

9. „Relacje Niby nic a jednak…”

Książka przedstawia metodę Dolto, która ułatwia dzieciom zrozumieć świat. Młody człowiek łatwiej zmierzy się z kolejnymi etapami swojego życia np. pierwszym dniem w przedszkolu, pojawieniem się rodzeństwa. To doskonały sposób w ukazaniu dziecku jak postrzegać osoby niepełnosprawne, jak być tolerancyjnym. Typowa książka na dzisiejsze, niełatwe czasy.

Przeczytaj także: Co robić w czasie kwarantanny? Atrakcje online dla dzieci

10. Bajki tradycyjne

Mam tu na myśli Czerwonego Kapturka, Trzy świnki, Królewnę Śnieżkę itp. Dla nas dorosłych są to bardzo znane pozycje. Jednak nasze dzieci po prostu ich nie znają. Może dlatego, że są mało ciekawe, gorzej przedstawione. Jednak jest to mylne spostrzeżenie. Dziś możemy zakupić bajki tradycyjne pięknie wydane, w twardej okładce, zawierające ciekawe ilustracje. Pamiętajmy, że właśnie te bajki/baśnie mają mądre przesłanie, uczą dobrych nawyków i właśnie tego, że doskonale widzi się tylko sercem. 🙂

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Pedagog, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Mama małego Tadeusza. Założycielka bloga Looppu. Miłośniczka designu, mody oraz pedagogiki dziecka. Autorka tekstów dotyczących macierzyństwa oraz wychowania. Aktywnie uczestniczy w kursach i szkoleniach dotyczących kreatywności, zdolności oraz zabawy. Instruktorka masażu Shantala. Wielbicielka gadżetów dla dzieci i nie tylko. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie