Czego szukasz

10 książek, które warto przeczytać razem z dzieckiem

Coraz częściej jako formę spędzania wolnego czasu z dzieckiem wybieramy właśnie książki. Książki stają się elementem zabawy, nauki, ciekawym pomysłem na prezent, zagospodarowaniem wspólnego czasu z dzieckiem. Dlaczego, może właśnie dlatego, że nie są to już zwykłe okładki i multum treści, a ciekawa kolorystyka, dobór słów, kształty, elementy sensoryczne.

  • Anna Gotowalska - 21/05/2020
dzieci czytające książki

Bajki również te tradycyjne nie są już „starodawne” i nudne, posiadają różne elementy, które fascynują również nas dorosłych. Kto by pomyślał, że w książkach znajdziemy elementy terapii, że właśnie poprzez wiersze dowiemy się jak rozwiązać dany problem, że bajka może nieść ze sobą pomoce psychologiczne, możliwości uwolnienia złych emocji. 🙂 Wybrałam dziesięć pozycji, które moim zdaniem zasługują na uwagę i chętnie polecę je zarówno dla małych, jak i dużych czytelników.

1. Seria Jano i Wito

To pięknie wydana książka, twarda okładka, elementy sensoryczne. Ciekawe ilustracje i nie za dużo treści. Bajka opowiada o historii dwóch chłopców, znajdujących się w różnych sytuacjach. Np. „Jano i Wito w trawie” – opowiada, co dzieje się z dziećmi, po dotknięciu kamienia. Owady, zwierzęta przedstawione są bardzo wyraźnie, odgłosy jakie wydają również. Bajka zarówno dla dzieci kilku miesięcznych jak i w wieku przedszkolnym.

2. Pucio

Chyba każdy zna przygody Pucia i całą Jego rodzinę. Niewątpliwe bajki o Puciu cieszą się taką sympatią, że powstają również puzzle z serii Pucia oraz inne układanki. Można śmiało powiedzieć, że seria Pucia jest książką logopedyczną. Doskonałe ilustracje, przedstawiające elementy i opisy. Zabawa na spostrzegawczość, nauka wymowy, nazewnictwa to tylko kilka przykładów jakie są możliwe właśnie z tą książką. 🙂

Przeczytaj także: 10 książek, które będą wspierać Twoje rodzicielstwo

3. Kici Kocia

Na początku nie byłam przekonana co do tych pozycji. Może dlatego, że do końca ciężko jest mi się przekonać do nowych bajek o tak szerokiej tematyce. Jednak gdy zakupiłam jedną z tych części, wiedziałam, że nie będzie to ostatnią. Wydania w twardej oraz cienkiej okładce. Różne tematy, które dotyczą życia codziennego np. na lotnisku, w mieście, po smoczku itp. Fajna forma rozmowy poprzez bajkę i wyjaśnienia sytuacji jakie będą lub miały już miejsce. Ciekawe i bardzo szczegółowe ilustracje. Kici –Kocie kochają nie tylko dziewczynki.

4. „Jestem w bajce”

To idealny pomysł na prezent, ale również doskonała pamiątka. Na taką książkę zdecydowałam się jako forma prezentu na pierwsze urodziny synka. Dlaczego jest tak niesamowita? Głównie dlatego, że to właśnie nasze dziecko jest głównych bohaterem książki. Można wybrać tytuł z pośród wymienionych, zdjęcie naszego dziecka, dzięki czemu będzie na każdej ilustracji. Jeśli mamy życzenie dedykacja również jest możliwa.

5. „Naciśnij mnie”

Wygląda na niepozorną i raczej mało ciekawą pozycję, jednak po obejrzenu można stwierdzić, że ma pomysłowe zastosowanie. Najważniejsze to polecenia pod tymi sławnymi kropkami. Tak to książka o kropkach. Uwierzcie mi bardzo przydatna, edukacyjna pozycja. Rozbudza wyobraźnie, kreatywność, a co ważne działa na dzieci lepij niż smartfon. Chociaż muszę przyznać się szczerze dorośli również świetnie się bawią przy tej pozycji. Niepozorna, minimalistyczna i nie zastąpiona.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi

6. „Gdzie jest Wallie?”

Książka przeznaczona dla starszych dzieci, polega na szukaniu postaci Walliego. Nie jest to takie łatwe, Wallie ukrywa się doskonale. Ciekawa pozycja, gruba okładka i co bardzo ważne zajmuje dzieci jak i dorosłych na bardzo długo. Jest to książka oraz gra w jednym. Doskonała w czacie podróży, w poczekalni oraz jako spędzenie czasu wolnego w pochmurny dzień. Ciekawa forma nauki spostrzegawczości.

7. Bajki sensoryczne czy np. „Pierwsze słowa w nocy”

To pozycja, którą pokochają dzieci w wieku 1-3 lata. Nie tylko uczy słów, które dotyczą pojęć z zakresu nocy, jest to bajka w której ważne jest działanie dziecka- głównie przesuwanie przy użyciu palców. Zapalenie światła, poruszanie oczami sowy, zasłonięcie zasłony itp. Maluch z takiej książki poznaje słowa związane z nocą, ale także dowiaduje się o swoim działaniu, skuteczności. Uczestniczy w całej historii.

8. „Bajkoterapia”

Żyjemy w czasach, gdzie nawet najmłodsi muszą zmierzyć się z trudnymi doświadczeniami. Dzieci poprzez tą pozycję mogą utożsamiać się z bohaterami i dzięki temu znaleźć wiele rozwiązań danej sytuacji oraz form postępowania. Bajka opowiada o świecie dziecięcych emocji. Świetne egzemplarz na wspólne rozmowy o emocjach, trudnych doświadczeniach i sytuacjach. Niewątpliwie doskonałe narzędzie psychologiczne.

9. „Relacje Niby nic a jednak…”

Książka przedstawia metodę Dolto, która ułatwia dzieciom zrozumieć świat. Młody człowiek łatwiej zmierzy się z kolejnymi etapami swojego życia np. pierwszym dniem w przedszkolu, pojawieniem się rodzeństwa. To doskonały sposób w ukazaniu dziecku jak postrzegać osoby niepełnosprawne, jak być tolerancyjnym. Typowa książka na dzisiejsze, niełatwe czasy.

Przeczytaj także: Co robić w czasie kwarantanny? Atrakcje online dla dzieci

10. Bajki tradycyjne

Mam tu na myśli Czerwonego Kapturka, Trzy świnki, Królewnę Śnieżkę itp. Dla nas dorosłych są to bardzo znane pozycje. Jednak nasze dzieci po prostu ich nie znają. Może dlatego, że są mało ciekawe, gorzej przedstawione. Jednak jest to mylne spostrzeżenie. Dziś możemy zakupić bajki tradycyjne pięknie wydane, w twardej okładce, zawierające ciekawe ilustracje. Pamiętajmy, że właśnie te bajki/baśnie mają mądre przesłanie, uczą dobrych nawyków i właśnie tego, że doskonale widzi się tylko sercem. 🙂

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Gotowalska
Pedagog, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Mama małego Tadeusza. Założycielka bloga Looppu. Miłośniczka designu, mody oraz pedagogiki dziecka. Autorka tekstów dotyczących macierzyństwa oraz wychowania. Aktywnie uczestniczy w kursach i szkoleniach dotyczących kreatywności, zdolności oraz zabawy. Instruktorka masażu Shantala. Wielbicielka gadżetów dla dzieci i nie tylko. 

Nauka zdalna do świąt. Jeden nowy termin ferii 2021. Nowe wytyczne rządu

Do końca roku uczniowie będą się uczyć w trybie zdalnym. A od 4 stycznia wszyscy uczniowie będą mieć 2 tygodnie ferii. Nowe zmiany zapowiedział premier w dniu 21.11 podczas konferencji prasowej. Zobacz szczegóły.
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 21/11/2020
dzieci na lekcjach w szkole

Nauka zdalna do świąt. Będzie jeden termin ferii 2021 dla wszystkich województw. Nowe wytyczne w związku z koronawirusem

Nauka zdalna do świąt

Na konferencji prasowej w dni 21.11 premier Morawiecki ogłosił, że uczniowie pozostaną w domach do przerwy świątecznej, czyli do 23.12. Do tego czasu wszyscy będą uczyć się w trybie zdalnym.

Przedszkola i żłobki nadal pozostaną otwarte.

Przeczytaj nasz wywiad z dr Marzeną Żylińską – świeże spojrzenie na naukę zdalną – o czym pamiętać w tym trudnym procesie

Co później? Od 23.12 będzie zimowa przerwa świąteczna, która potrwa do 3.01.2021. A później czekają nas…

Ferie 2021

Spora zmiana czeka wszystkich, którzy planowali wyjazdy na ferie zimowe. Przypomnijmy, że od wielu lat ferie zimowe odbywały się w różnych terminach dla różnych województw, aby ułatwić wyjazdy, rezerwacje noclegów i uniknąć kumulacji np. na stokach narciarskich.

Ferie 2021 odbędą się jednak zupełnie w innym trybie. Uczniowie z wszystkich województw w dniach 4 – 17.01 2021 będą mieć 2 tygodniowe ferie, które powinniśmy spędzić w domach, a nie na wyjazdach. Szef rządu odradza rezerwacje wyjazdów, w związku z pandemią.

Może Cię zainteresuje także: 7 zasad pracy zdalnej z dziećmi na pokładzie

Otwarcie galerii handlowych

Od 29 listopada otworzone zostaną galerie handlowe, które funkcjonować będą w reżimie sanitarnym.

Przeczytaj także: Koronawirus – prawa pracujących rodziców – zasiłek ZUS i wniosek do pobrania

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj

Co robić z dziećmi w domu przed Świętami: pomysły na wspólne aktywności

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a nasze pociechy zaczynają się nudzić z dala od kolegów i koleżanek ze szkoły. Jeśli Ty i Twoje dzieci nie wiecie czym się zająć w długie, ciemne wieczory w domu, przygotowaliśmy pomysły na wspólne przedświąteczne aktywności, które pokochają wszyscy domownicy.
  • Alicja Zielińska - 17/11/2020

Napiszcie list do św. Mikołaja

Mamy nadzieję, że Twoja pociecha wciąż wierzy w świętego Mikołaja! Jeśli tak, nie ma chyba lepszego pomysłu na przedświąteczną nudę niż wspólne pisanie listu z życzeniami do tego białobrodego ulubieńca wszystkich dzieci. Dzieci, które jeszcze nie potrafią pisać, mogą swoje wymarzone prezenty narysować. Zachęć je też do kreatywnego ozdobienia listu pieczątkami lub naklejkami z motywami świątecznymi. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie gotowego szablonu, który z łatwością wydrukujesz w domu. Przy pisaniu listu zadbajcie o nastrój – włączcie świąteczne piosenki i przygotujcie gorące kakao.

Zróbcie ozdoby bożonarodzeniowe

To chyba najbardziej tradycyjny pomysł na przedświąteczną zabawę. Przecież większość z nas pamięta łańcuchy z kolorowego papieru, które robiliśmy, będąc dziećmi. Nawet choinkę można zastąpić własnoręcznie zrobioną konstrukcją przy użyciu drabiny czy trójkątnej tablicy.

Świetnym grudniowym zajęciem mogą też być kolorowanki ze świątecznymi motywami, możecie je wyciąć i na sznureczku zawiesić na choince. A może w tym roku kupicie małą choinkę dla dziecka, którą udekoruje samo? Przygotowanie ozdób i łańcuchów będzie dla niego z pewnością wielką frajdą i kreatywnym zajęciem.

Upieczcie razem świąteczne ciasteczka

Święta kojarzą się wielu z nas z korzennym zapachem pierniczków. Dobra wiadomość jest taka, że są one całkiem proste w wykonaniu, więc będą idealnym sposobem na zaangażowanie najmłodszych. Najważniejsze dla naszych pociech będą oczywiście foremki. Tradycyjne kształty to ludziki, choinki i gwiazdy, ale obecnie można zdobyć foremki dosłownie w każdym kształcie, np. postaci z filmów rysunkowych.

Zbudujcie razem namiot tipi w pokoju dziecięcym

Wspólne budowanie tipi będzie wspaniałą aktywnością na zimowe dni w domu. Postarajcie się, aby taki namiot był magiczną i bezpieczną przestrzenią dla dzieci, który pobudzi ich wyobraźnię. W środku nie może zabraknąć miękkich poduszek, koca oraz ulubionych zabawek.

Możecie też zamontować światełka i zawiesić papierowe gwiazdki. Taki namiot będzie idealnym miejscem do zabawy, ale też do wyciszających zajęć, np. słuchania audiobooków lub czytania bajek.

Zorganizujcie świąteczny maraton filmowy

Nie ma to, jak świąteczny film, by wprowadzić wszystkich milusińskich w magiczny bożonarodzeniowy nastrój. Możecie też zrobić własne bilety na seans, które wraz z popcornem Twoi najmłodsi będą musieli „kupić”, używając do tego cukierków w zaimprowizowanym stoisku. Co do selekcji filmów to polecamy ulubione klasyki, takie jak: „Kevin sam w domu”, „Ekspres polarny”, „Klaus, Grinch: świąt nie będzie”, „Elf”, „Opowieści z Narni”, „Cud na 34 ulicy”, „Opowieść wigilijna” lub „Opowieść wigilijna muppetów”.

Przeczytajcie piękną baśń

Filmy to nie jedyny sposób na rozbudzenie wyobraźni najmłodszych przed Świętami. Literatura obfituje w piękne baśni i bajki, które najlepiej czyta się razem właśnie w grudniu. My polecamy zwłaszcza ,,Opowieść Wigilijną’’ Charlesa Dickensa. Ten klasyk powinien znać każdy maluch, a jego przesłanie o poświęceniu dla innych jest bardzo mądrą przedświąteczną lekcją.

Mamy nadzieję, że spodobały się Wam nasze pomysły na przedświąteczne aktywności z dziećmi i wspólnie kreatywnie spędzicie czas. Sprawcie, aby grudniowe dni były naprawdę magiczne, przytulne i na długo zapadły w pamięć Waszych dzieci.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia i grafika: partnera portalu.

Załączniki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×