ZAINSPIRUJ SIĘ
Żywienie niemowląt – kiedy dziecko jest gotowe na nowe posiłki?
- Zofia Kowalska
- 21 grudnia 2016
- 3 MIN. CZYTANIA
Żywienie niemowląt – kiedy zacząć rozszerzać dietę
Eksperci zalecają, aby rozszerzanie diety niemowlaka odbyło się nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. To moment, w którym samo mleko mamy nie jest w stanie dostarczyć energii i żelaza, które są potrzebne dziecku do wzrostu i rozwoju. To także czas, gdy maluch manifestuje swoją gotowość do rozszerzania diety.
Sygnały świadczące o gotowości na nowe posiłki
Dziecko będzie manifestowało tę gotowość wkładając do buzi paluszki i inne przedmioty. Może zauważyć także jego większe zainteresowanie jedzeniem, które spożywają osoby dorosłe. Dziecko może mieć zwiększony apetyt i ponownie zacząć się budzić w nocy na karmienie, chociaż już dawno tego nie robiło.
Żywienie niemowląt – jak rozszerzać dietę
Pamiętaj, aby nowe posiłki wprowadzać pojedynczo, zachowując 1-2 dniowy odstęp między wprowadzaniem kolejnych pokarmów. Pozwoli ci to zaobserwować, czy u dziecka nie występują żadne dolegliwości lub niepokojące objawy po konkretnym produkcie.
Na początek przygody z nowymi posiłkami najlepsze będą jednoskładnikowe dania warzywne o delikatnym smaku i gładkiej konsystencji – jest to istotne w żywieniu niemowląt. Możesz podawać marchewkę, dynię, zielony groszek, ziemniaki, szpinak, brokuły i inne warzywa. Potem przyjdzie czas na owoce, kaszki, jaja, mięso i ryby.
Rozszerzenie diety powinno odbywać się pod osłoną karmienia piersią. W schemacie żywienia niemowląt to mleko mamy lub mleko modyfikowane stanowią podstawę żywienia dziecka do ukończenia 1 roku życia. Nowy produkt do menu maluszka należy wprowadzać po zakończeniu karmienia piersią, tak, aby maluch miał większy apetyt na nieznany posiłek.
Na początek podawaj niewielką ilość produktu na odpowiedniej łyżeczce. pamiętają, że dziecko potrzebuje trochę czasu zanim zaakceptuje nowy smak i konsystencję. Około 8. miesiąca życia dziecko będzie przyzwyczajone już do spożywania posiłków z łyżeczki, a już w 9. miesiącu życia maluch może podejmować próby samodzielnego jedzenia. Początkowo będzie to robił za pomocą rączek, ale w kolejnych miesiącach nauczy się posługiwania łyżeczką.
Żywienie niemowląt – najważniejsze są pierwsze lata
Do około 3. roku życia dziecka kształtują się jego preferencje smakowe. To, czy nauczysz maluszka właściwych zwyczajów żywieniowych, zależy w dużej mierze od tego, jak będziesz postępować właśnie przy rozszerzaniu diety. Pamiętaj o tym i w razie pytań poradź się ekspertów.
Zdjęcie: pixabay.com
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
<