Czego szukasz

Żywienie niemowląt – kiedy dziecko jest gotowe na nowe posiłki?

Gotowość na nowe posiłki pojawia się miedzy 5. a 6. miesiącem życia dziecka. Wtedy maluch daje jasne sygnały, że już czas na rozszerzanie jego diety. Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na posiłek inny niż mleko mamy?

Słodki bobas w kocyku

Żywienie niemowląt – kiedy zacząć rozszerzać dietę

Eksperci zalecają, aby rozszerzanie diety niemowlaka odbyło się nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. To moment, w  którym samo mleko mamy nie jest w stanie dostarczyć energii i żelaza, które są potrzebne dziecku do wzrostu i rozwoju. To także czas, gdy maluch manifestuje swoją gotowość do rozszerzania diety.

Sygnały świadczące o gotowości na nowe posiłki

Dziecko będzie manifestowało tę gotowość wkładając do buzi paluszki i inne przedmioty. Może zauważyć także jego większe zainteresowanie jedzeniem, które spożywają osoby dorosłe. Dziecko może mieć zwiększony apetyt i ponownie zacząć się budzić w nocy na karmienie, chociaż już dawno tego nie robiło.

Żywienie niemowląt – jak rozszerzać dietę

Pamiętaj, aby nowe posiłki wprowadzać pojedynczo, zachowując 1-2 dniowy odstęp między wprowadzaniem kolejnych pokarmów.  Pozwoli ci to zaobserwować, czy u dziecka nie występują żadne dolegliwości lub niepokojące objawy po konkretnym produkcie.

Na początek przygody z nowymi posiłkami najlepsze będą jednoskładnikowe dania warzywne o delikatnym smaku i gładkiej konsystencji – jest to istotne w żywieniu niemowląt.  Możesz podawać marchewkę, dynię, zielony groszek, ziemniaki, szpinak, brokuły i inne warzywa. Potem przyjdzie czas na owoce, kaszki, jaja, mięso i ryby.

Rozszerzenie diety powinno odbywać się pod osłoną karmienia piersią. W schemacie żywienia niemowląt to mleko mamy lub mleko modyfikowane stanowią podstawę żywienia dziecka do ukończenia 1 roku życia. Nowy produkt do menu maluszka należy wprowadzać po zakończeniu karmienia piersią, tak, aby maluch miał większy apetyt na nieznany posiłek.

Na początek podawaj niewielką ilość produktu na odpowiedniej łyżeczce. pamiętają, że dziecko potrzebuje trochę czasu zanim zaakceptuje nowy smak i konsystencję. Około 8. miesiąca życia dziecko będzie przyzwyczajone już  do spożywania posiłków z łyżeczki, a już w 9. miesiącu  życia maluch może podejmować próby samodzielnego jedzenia. Początkowo będzie to robił za pomocą rączek, ale w kolejnych miesiącach nauczy się posługiwania łyżeczką.

Żywienie niemowląt – najważniejsze są pierwsze lata

Do około 3. roku życia dziecka kształtują się jego preferencje smakowe. To, czy nauczysz maluszka właściwych zwyczajów żywieniowych, zależy w dużej mierze od tego, jak będziesz postępować właśnie przy rozszerzaniu diety. Pamiętaj o tym i w razie pytań poradź się ekspertów.

Zdjęcie: pixabay.com

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie