Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Zawód influencer, czyli jak zarabiać na popularności?

 • Anna Tęcza
 • 24 marca 2022
 • 6 MIN. CZYTANIA
zawód influencer dwie dziewczyny kamera w telefonie

Co kryje się za określeniem influencer?

Influencer to osoba popularna w „sieci”, umiejąca zaistnieć w mediach społecznościowych. Jednocześnie jest to ktoś mający wpływ, będący w stanie oddziaływać na duże grono ludzi. Influencerzy są najczęściej twórcami internetowymi o bardzo dużym zasięgu odbiorców. Wykorzystując możliwość wpływania na decyzje konsumentów zarabiają na kampaniach marketingowych. Można zatem stwierdzić, że influencer jest jednocześnie celebrytą i skutecznym marketingowcem.

Wśród ofert pracy pojawia się coraz więcej ogłoszeń na stanowisko influencer marketing. Dostępne są także platformy, na których można oferować i kupować usługi influencerów.

Czy będąc mamą można zarabiać na popularności w sieci?

Najłatwiej i najszybciej influencerem można zostać już będąc już wcześniej medialną osobą. Konta znanych celebrytek mają nawet kilkunastomilionową grupę odbiorców, dlatego reklamodawcy oferują im duże honoraria za promocję danego produktu.
Niemniej influencerką może zostać każda mama, która w mediach społecznościowych czuje się jak ryba w wodzie oraz jest ekspertem w jakiejś dziedzinie, ma coś wartościowego do przekazania lub ciekawe hobby. Młode mamy deklarują częste działania w internecie. Z drugiej strony, kobiety są głównymi kupującymi w rodzinach, dlatego bycie mamą jest atutem wpromowaniu wielu usług i produktów.

5 kroków do zawodu influencerki

1. Wybierz dziedzinę, którą chcesz pokazać światu

Podobnie jak w przypadku zakładania każdego innego biznesu, zarabianie na własnej marcenależy zacząć od określenia profilu działalności. Najlepiej wybrać dziedzinę, którą często się zajmujesz, posiadasz ekspercką wiedzę i możesz nią przyciągnąć duże grono odbiorców.

Jak wynika z badania „Matka Polka” przeprowadzonego przez MediaHub od influencerów oczekuje się (w temacie rodzicielstwa) przede wszystkim ciekawych i przydatnych informacji z zakresu macierzyństwa. Wynik procentowy badania wskazuje, że mamy chcą od nich otrzymać przede wszystkim wiedzę merytoryczną – 43%. W następnej kolejności szukają podobnego nastawienia do rodzicielstwa – 30%, natomiast prywatna sympatia do danej osoby jest na trzecim miejscu – 28%.
Dlatego wiele znanych mam w okresie rozkwitu marketingu internetowego postawiło na zawód influencer.

2. Zaplanuj strategię działania

Tworzenie osobistej marki to złożone i obejmujące wiele czynników działanie. Dlatego zanim zaczniesz coś robić stwórz harmonogram działania. W planowaniu przechodź od ogółu do szczegółu i rozpisz zadania na kilka miesięcy. Określ swoją grupę docelową, tematy które będziesz realizować oraz kanały dystrybucji treści.

3. Wybierz sposób w jaki dotrzesz do odbiorców

Internet to kopalnia możliwości, dzięki którym dotrzesz do odbiorców. Jeśli lubisz mówić wykorzystaj YouTube tworząc kanał i prowadząc vloga albo nagrywając podcasty. Jeśli wolisz pisać, twórz teksty blogowe opatrzone ładnymi zdjęciami lub grafikami. Promując własne działania warto systematycznie korzystać z mediów społecznościowych. Do popularnych portali społecznościowe takich jak: FB, Twitter, Instagram wciąż dołączają nowe kanały dystrybucji treści.

zawód influencer vlogowanie


YouTube

YouTube to bardzo popularna domena internetowa. Ludzie oglądają filmy dla rozrywki, ale też, aby się czegoś nauczyć. Dlatego więc filmy na konkretny temat, mogą się znaleźć wysoko w wyszukiwarce. Nagranie musi być bardzo ciekawe lub kontrowersyjne, by ludzie chętnie oglądali i udostępniali go w internecie.

Facebook

Facebook od lat jest najpopularniejszym serwisem społecznościowym. Ze względu na ogromną liczbę użytkowników warto go wykorzystać do promocji marki. Żeby promować się na FB warto utworzyć konkretny fanpage, który każdy może polubić, gdyż ma on większy zasięg niż prywatne konto. Korzystając z FB warto zapoznać się z zasadami wyświetlania treści tej platformy.

Blog

Blog jest formą przekazu dla osób piszących i chcących w ten sposób podzielić się z innymi swoim przekazem. Bloga można założyć za darmo w prosty sposób korzystając z przeznaczonej do tego platformy Najpopularniejsze są blogi tematyczne dotyczące, np. gotowania, mody i urody, wychowania dzieci oraz hobby.

Instagram

Instagram jest przeznaczony dla lubiących i umiejących robić zdjęcia. Popularność na „Insta” zdobywa się poprzez pozyskiwanie obserwujących. Ważne jest, aby pod zdjęciami zamieszczać hasłowe komentarze zwane hasztagami np.: #Szczęśliwa, #Miłość, #Dziecko.

Przeczytaj także: Zarabianie przez internet, czyli praca z domu

4. Pracuj nad pozyskaniem dużej grupy odbiorców

Po określeniu swojej dziedziny i strategii działania niezwłocznie przejdź do realizacji założeń. Twórz systematycznie wpisy lub filmy i je udostępniaj. Bądź aktywna w mediach społecznościowych, obserwuj innych influencerów, pozytywnie komentuj ich poczynania. Dodatkowo zapraszaj ich do swoich znajomych, zachęcaj do obserwacji Twojego fanpage’a. Udzielaj się także na forach zajmujących się podobnymi tematami. Szukaj nowych pomysłów na ciekawe przedstawienie swoich treści. W swoich postach i wystąpieniach nie kreuj się na kogoś kim nie jesteś, bądź autentyczny. Wobec swoich komentatorów wykazuj się asertywnością, szanuj ich poglądy, jednocześnie nie pozwalaj na hejt.

Aktywnie promuj siebie i swoje działania. Nie każdy potrafi mówić o sobie i chwalić się osiągnięciami. W budowaniu własnej marki jest bardzo istotne to, by się pokazywać.

5. Zacznij pozyskiwać zlecenia

Współpraca influencera z konkretną firmą czy marką może mieć różną formę. Zaczyna się zwykle od lokowania na zdjęciu produktu, następnie przedstawienie jego recenzji i polecenie swoim odbiorcą. Możesz brać udział w akcjach promocyjnych lub użyczyć wizerunku marce czy stworzyć cyklu wpisów na blogu.
Choć zostanie popularną influencerką nie jest zwykle szybkim i łatwym zadaniem to warto spróbować. Jeśli Twoim żywiołem są media społecznościowe, możesz mieć ze swojej aktywności satysfakcję i szansę na spore pieniądze. Być może zawód influencer okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę 😉 .

Zapraszam Cię do podzielenia się swoimi doświadczeniami w tworzeniu i promowaniu treści w internecie. Napisz w jaki sposób korzystasz z mediów społecznościowych, czy więcej treści czytasz czy publikujesz?

Przeczytaj także: Praca z domu? 5 pomysłów, których jeszcze nie znasz

Źródło: marketingprzykawie.pl

Zdjęcia: Canva

Zobacz więcej

artykuł
Let's do IT AKAdemy 3
 • Anna Tęcza
 • 5 MIN. CZYTANIA
rozmowa z ekspertem
Agnieszka z FOX wywiad
 • Anna Tęcza
 • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta pracuje z laptopem doświadczenie zawodowe w CV
 • Anna Tęcza
 • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
 • Anna Tęcza
 • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
tata z córką na urlopie rodzicielskim
 • Anna Tęcza
 • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
Nowa era benefitów
 • Anna Tęcza
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
future_skills_academy_800.jpg
 • Anna Tęcza
 • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
 • Anna Tęcza
 • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Mariola Chojnacka na łodzi w kapoku
 • Anna Tęcza
 • 9 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content