Czego szukasz

Zasiłek opiekuńczy wraca razem z nauką zdalną

Wraz ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną dynamicznie zmieniają się także przepisy dotyczące nas rodziców. Parę tygodni temu rzecznik prasowy ZUS informował o nowych wytycznych w sprawie zasiłków na zdrowe dziecko. Następnie 7 grudnia na konferencji prasowej dotyczącej obostrzeń Minister Zdrowia zapowiedział wprowadzenie nauki zdalnej od 20 grudnia do 9 stycznia. Natomiast wczoraj (16 grudnia) Minister Rodziny i Polityki Społecznej powiedziała o przywróceniu zasiłku na dzieci w okresie nauki zdalnej. Przeczytaj czy możesz ubiegać się o zasiłek na swoje dziecko!

Zasiłek opiekuńczy a nauka zdalna

Podczas poprzednich okresów, w których nauka odbywała się zdalnie rodzice mogli ubiegać się o wprowadzony na tę okoliczność zasiłek opiekuńczy. Przypomnijmy, że ze względu na trwającą od pierwszego kwartału 2019 roku epidemię, taka sytuacja miała już miejsce. Zarówno w roku szkolnym 2019/20 jak i 2020/21. Niestety w tym roku również nastąpi. Na konferencji w sprawie wprowadzenia obostrzeń 7 grudnia poinformowano o wprowadzeniu nauki zdalnej. Ma ona trwać od 20 grudnia do 9 stycznia 2022 roku. Jednocześnie nie podano wówczas informacji dotyczącej zasiłku opiekuńczego.

Przeczytaj także: Koronawirus – prawa pracujących rodziców – zasiłek ZUS i wniosek do pobrania

Wraca zasiłek opiekuńczy

Taką informację podała 16 grudnia Minister Rodziny i Polityki Społecznej. „W związku z tym, że od 20 grudnia do 9 stycznia zostaje wprowadzona nauka zdalna ze względu na zachorowania, Rada Ministrów podjęła decyzję na wniosek Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, że będzie przysługiwać dodatkowy zasiłek opiekuńczy.” – powiedziała Marlena Maląg.

Pani Minister poinformowała także, kto według rozporządzenia będzie mógł się o dodatkowy zasiłek ubiegać. Ponownie wprowadzony zasiłek wypłacany będzie ze względu na opiekę nad dziećmi do ukończenia 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

Przeczytaj także: Co to jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych. Ponadto rozporządzeniu poza wytycznymi w sprawie zasiłku znalazły się także zapisy o obowiązku zapewnienia opieki dla uczniów klas 1-3 przez dyrektorów szkół. Rodzic który nie może sprawować opieki nad dzieckiem wczesnoszkolnym w czasie będzie mógł wnioskować do szkoły o opiekę świetlicową.

Przeczytaj także: Jak wspierać dziecko wracające do szkoły po przerwie?

źródło: Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zasady, wysokość, terminy | Prawo pracy | pulshr.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie